Cruise Control Nedir? Nasıl Kullanılır?

Uzun yolculuklarda şoförlerin kurtarıcısı cruise control yada diğer adıyla hız sabitleyici nedir?

cruisearaba

Cruise control, otomobilin istenen hızda gaza basmaya gerek kalmaksızın gitmesini sağlayan bir sistemdir. Sistemin genellikle direksiyon üzerinde bulunan aktif etme tuşuna basıldığında araç otomatik olarak o hızda seyretmeye başlar. Ayrıca birçok marka bu donanımı el gazı olarak da satmaktadır. Bu işin aslı da kol üzerinde bulunan hız azaltma, hız yükseltme tuşlarına dayanmaktadır.
craraba
Genellikle tüm araçlarda 40 km sonrası devreye giren sistem ile kol üzerinden 5’er km hız yükseltilebilmekte veya azaltılabilmektedir. Bu sayede şoförün sürekli gaz pedalına basması gerekmemekte ve sabit devir sağlandığı için yakıtta tasarruf sağlanmaktadır. Ayrıca yavaş yavaş lüks segmentlerde görmeye başladığımız Adaptif Cruise Control sistemi de yol durumuna göre hızı otomatik olarak azaltıp yol durumuna göre hızı yükseltmesidir.

Cruise control sistemi daha az yorgunluğa sebep olmakta ve bu sayede şoförün stresini de azaltmaktadır. Ayrıca düz bir yolda ortalama %25 yakıt tasarrufu sağlamaktadır.

Hız Sabitleme Sistemi Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

  • Yağmurlu havalarda, kar ve don tehlikesi olan durumlarda hız sabitleyici sürüş sırasında tehlike yaratacaktır.
  • Manuel şanzımana sahip otomobillerde yokuş yukarı çıkarken eğer yüksek viteste seyrediliyorsa aracın hızlanamamasına sebep olacaktır. Bu sebeple yokuş yukarı giderken hız sabitleyici devre dışı bırakılmalıdır.
  • Yine manuel araçlarda yokuş aşağı inerken hız sabitleyicinin açık olması motor freni yapılmasını engelleyebilir.
  • Virajlı yollarda cruise control kullanılması uygunsuz hız ile viraja girilmesini ve kaza riskini artırır.

 

İlginizi Çekebilir  Gece Sürüş Gözlüğü Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here