Hava Yastığı Nasıl Çalışır?SRS ve SRP Airbag Arasındaki Farklar

Hava yastıkları otomobillerde kaza anında, sürücü ve yolcularda oluşabilecek yaralanma ve ölümleri minimuma indirmeyi amaçlayan 1950’li yıllarda ilk kez ortaya çıkan bir güvenlik sistemidir.(İlk zamanlar hava yastığının açılması, sürücünün işlev tuşuna basması sonucu olmaktaydı.)airbag-arabahaberim

Günümüzde otomobillerde kullanılan hava yastığı teknolojisi ise ilk kez 1980 yılında üretilen Mercedes Benz S serisi W126’da kullanıldı. Hava yastığı teknoloji şu an oldukça geliştirilmiş olup otomobiller için en önemli güvenlik donanımlarından biri haline gelmiştir. Günümüzde hava yastığı donanımı direksiyon üzerinde SRS ve SRP kısaltmalarıyla karşımıza çıkmaktadır.srs-airbag-arabahaberim

SRS Airbag: Supplementary Restraint System(İlave Sınırlama Sistemi) olarak adlandırılan sistem hava yastığının temel versiyonudur. Şişerek yolcu, sürücüyü koruyan parça, kaporta şasi üzerine yerleştirilen sensörler ve şişirme sistemi olmak üzere üç parçadan oluşur. Sodyum azide verilen bir madde ile çalışan hava yastığı yaygın düşüncenin aksine şişirilerek o haline ulaşmaz. Sensöre gelen bilgi doğrultusunda ısıtılan gaz reaksiyona uğrar ve bir anda şişerek koruma görevini üstlenir. Sistemin çalışmasını sağlayan gaz içeriği itibariyle vucuda ve özellikle de gözlere kalıcı hasar verme tehlikesine sahiptir. Ancak hava yastığı üreticilerinin ekstradan kullandığı potasyum nitrat ile bu tehlike minimuma indirilmiştir.

Bir hava yastığının sensöre darbe geldiği andan itibaren patlamasına kadar geçen süre yaklaşık 30 milisaniyedir. Yani saniyenin üçte biri bir süre. Açılan hava yastığı darbeyi sönümledikten yaklaşık 1-2 saniye sonra ise içerisindeki gazı üzerindeki delikler vasıtası ile tahliye ederek söner.

Hava Yastığı Kaç Km Hızda Açılır?

Otomobillerde hava yastığı, şaseye gelen darbelerin etkisini en aza indirmek için kullanılır. Bu sebeple airbag patlaması için herhangi bir hız koşulu bulunmaz. Sistem sensörler aracılığı ile darbeyi sezdiği an patlama gerçekleşir.

Örneğin; ışıkta beklerken hızla gelen otomobilin çarpması sonucu duran otomobildeki hava yastıkları açılabilir. Ancak bu süreç için airbag kontrol ünitesinin aktif olması yani arabanın çalışır halde olması gereklidir.

İlginizi Çekebilir  Araç Kiralamada En İyisini Tercih Edin.

Günümüzdeki birçok otomobilde emniyet kemeri uyarı sistemi mevcuttur. Bu sisteme sahip otomobillerde emniyet kemeri takılı değilse airbagler aktif duruma geçmeyecektir.srp-airbag-arabahaberim

SRP Airbag:System Restraint for Renault(Renault Sınırlama Sistemi) Renault araçların direksiyonunda ve varsa torpido üzerindeki airbag’lerde yazan ifadedir. SRS airbag sistemi ile neredeyse aynı çalışma prensibine sahiptir. Sadece markanın farklı isim kullanması dışında kaza anında açılma süresi, içerdiği maddeler vs. tamamen aynıdır. Yine SRS airbag sisteminde olduğu gibi sistemin çalışması emniyet kemerinin aktif olmasına bağlıdır.

 

Fikrinizi Belirtin.