Baskı Balata Fiyatları Baskı Balata Değişimi

İçten yanmalı motorlarda güç şanzıman vasıtası ile tekerleklere aktarılır. Motor ve şanzıman arasında aktarımın sorunsuz gerçekleşmesini sağlayan baskı balata adında bir parça bulunur. Bu parça tıpkı fren balatası gibi aşınabilir bir parçadır ve zamanı geldiğinde değiştirilmesi gerekir.

Baskı Balata Fiyatları

Araca ve motor tipine göre değişmekle birlikte baskı balata setleri ortalama 1000 TL gibi bir fiyata sahiptir. Baskı diski, debriyaj balatası ve bilyası ile birlikte set olarak satılan ürün, bilyasız alındığında ücreti 700 liralara kadar düşmektedir.

Ortalama debriyaj seti değişim işçiliği ise 300-400 TL aralığında. Kapsamlı bir işlem olan debriyaj değişimi ortalama 3-4 saat sürmekte.

Baskı balata değişimi fiyatı aracın modeline ve volan değişimi vs. gerektiği zaman tutar yükselebilmektedir.

Baskı Balata Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Aracın motor gücünü doğrudan etkileyen bu parçanın arızası kolayca anlaşılabilir. Baskı balata arızasını anlamanız için birkaç yolu aşağıda anlatalım;

  • Aracınız eskisi kadar iyi hızlanmıyorsa
  • Yakıt tüketimi tüm koşullar aynı olmasına rağmen ciddi oranda artmışsa
  • Yokuşlarda vs. ani gaz verdiğiniz koşullarda devir saati bir anda yükseliyor ancak hızlanma gerçekleşmiyorsa
  • Vites geçişlerinde ciddi zorlanmalar başladıysa ve geçişlerde sarsıntı varsa
  • Debriyaj pedalında sertleşme varsa debriyaj balatanız ömrünü tamamlamış demektir.

Baskı Balata ile Volan Değişmeli Mi?

Krank mili tarafından üretilen gücü debriyaj balatasına ileten volan dişlisi pahalı bir parça. Eski ve ekonomik birçok otomobilde sabit volan kullanılmakta ve debriyaj seti değişimlerinde torna işlemi ile değişimine gerek kalmamakta. Ancak araçların motor hacminin düşmesi ve konfor kaygısının artması sebebiyle yeni birçok araçta oynar volan kullanılmakta. Hassas yapısı nedeniyle kısa ömürlü olan oynar volanların 100-120 bin km bandında değiştirilmesi tavsiye ediliyor. Aksi halde bulundurduğu yaylar bozuluyor ve araçta ses ve konfor bozukluklarına sebep oluyor.

İlginizi Çekebilir  Aracınıza muayene öncesi yapmanız gereken 10 kontrol

Oynar Volan Nedir?

Sabit volanlı otomobillerde vites geçişleri esnasındaki titreşimi almak debriyaj baskısındaki yayların görevidir. Ancak bu sistem konfor yönünden zayıftır. Üreticiler de bu durumu iyileştirmek, konforu artırmak için oynar göbekli volanları piyasaya sürmüştür. Bu sistemde titreşimi engelleyecek yaylar volan üzerine yerleştirilmiştir ve konfor çok daha yüksektir. Sistemin dezavantajı ise neredeyse her debriyaj değişiminde volanın da değiştirilmesi gerekmesi ve oynar volanların ciddi pahalı parçalar olmasıdır.

Oynar Volan Arızası Nasıl Anlaşılır?

Oynar volanlar zamanında değiştirilmediğinde üzerindeki yaylar işlevini kaybeder ve debriyaj bırakıldığında ses yapmaya başlar. Özellikle rolanti devrinde aracın sol tekerlek kısmına yaklaştığınızda bu sesi duyabilirsiniz. Sorunun çözümü için aracın volanının değiştirilmesi gerekir. Aşağıdaki videodan volan arızası sesini duyabilirsiniz.

Yazı Özeti
Baskı Balata Fiyatları Baskı Balata Değişimi
İçerik
Baskı Balata Fiyatları Baskı Balata Değişimi
Açıklama
Araca ve motor tipine göre değişmekle birlikte baskı balata setleri ortalama 1000 TL gibi bir fiyata sahiptir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here