Bebek Koltuğu Bulundurmama Cezası 2020

Trafik kazalarında bebeklerin hayatını büyük oranda kurtaran bebek koltukları yeni yasalar ile araçlarda bulundurulması zorunlu hale gelmiş durumda. Peki araçta bebek olduğu halde bebek koltuğu bulundurulmamasının cezası nedir?

Çocuk Koltuğu Bulundurmama Cezası

Olası bir trafik çevirmesinde bu zorunluluğun yerine getirilmemiş olması sonucunda 2019 yılı itibari ile 108 TL 2020 için 132 TL para cezası ve 10 ceza puanı aracın sürücüsüne yazılır. Ayrıca 150 cm’den kısa çocukların ön koltukta seyahat etmesi de yasaktır ve 132 TL çocuk koltuğu cezası vardır.

Arabada Bebek Koltuğu Zorunluluğu

Yukarıda da yazdığımız gibi 150 cm’den kısa 36 kg’den hafif çocuk ve bebeklerin arabada bebek veya çocuk koltuğu ile seyahat etmesi zorunludur. Polis kontrolü sırasında çocuğun kucakta veya otururken görülmesi halinde cezai işlem uygulanmaktadır.

Bebek Koltuğu Cezası 2020

Aracında bebek olmasına rağmen bebek koltuğu bulundurmayan sürücülere de uygulanacak ceza aynı. 2020 itibari ile 132 TL ceza uygulanmakta.

Oto Koltuğu Zorunluluğu Yaş Sınırı

Genel olarak boyu 1.5 metrenin altında olan ve 36 kg’nin altındaki çocuk ve bebeklerin çocuk, bebek koltuğu veya genel adı ile güvenlik koltuğunda seyahat etmesi gerekir.

Çok fazla caydırıcı olmayan bu ceza birçok sürücü tarafından önemsenmemekte. Ancak birçok kazada çocukların uygun güvenlik koltuğu kullanılmamasının kaza sonrasında ciddi yaralanma veya ölümlere neden olduğunu da istatistikler ile sürekli görüyoruz.

Oto Koltuğu Cezası Ne Kadar?

Olası trafik çevirmelerinde çocuğun ön koltukta oturma cezası ise yine 132 TL olarak belirlenmiş durumda.

İlginizi Çekebilir  Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır? Patlak Amortisörün Zararları

Ön Koltukta Oturma Yaşı

Sıkça sorulan bu soru ile ilgili Resmi Gazete’de yayınlanmış ilgili kanunun 5.maddesinde “sürücü yanındaki koltukta 10 yaşından küçük çocukların taşınması yasaktır” şeklinde karar alınmıştır.

Yani ön koltuğa oturma yaşı 10 olarak belirlenmiştir.

Aşağıdaki videoda çocuk koltuğunun ne kadar önemli olduğuna dair bir testi izleyebilirsiniz.

Bebek Koltuğu Arabaya Nasıl Takılır?

İsofix sistemi olan araçlarda oldukça kolay şekilde montajı gerçekleştirilebilen bebek koltuğunun takılış işlemini aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Yazı Özeti
İçerik
Bebek Koltuğu Bulundurmama Cezası 2020
Açıklama
2020 yılı itibari ile 132 TL para cezası ve 10 ceza puanı aracın sürücüsüne yazılır. Ayrıca 150 cm'den kısa çocukların ön koltukta seyahat etmesi de yasaktır ve 108 TL cezası vardır. 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here