Elektrikli Arabalar Hakkında Her Şey

Kaç çeşit şarj istasyonu var? Batarya Dolum Maliyeti Ne Kadar?

Elektrikli otomobilleri şarj edebilmeniz için üç çeşit istasyon tasarlanmış: Süper hızlı, hızlı ve yavaş istasyonlar.

Bulunduğunuz konuma en yakın istasyonu bulmak için birçok çözüm bulunuyor. İngiltere için hizmet veren bir web sitesi olan zap-map.com tüm ülkedeki şarj istasyonlarını kolayca bulmanızı sağlıyor. Ayrıca sitenin cep telefonu uygulamaları da var.

Yine İngiltere için konuşacak olursak 1 kWh elektrik 0,15 Euro olarak fiyatlandırılmakta. Ortalama bir elektrikli otomobilin 40 kWh enerji depoladığını göz önüne aldığımızda 5 Euro gibi bir rakama tüm deponun dolduğunu görüyoruz.

Evde Şarj Edilebilir Mi?

Hepimizin merak ettiği bu soruya cevabımız EVET. Klasik 220W prizler ile saatte 3 kWh şarj etmek mümkün. 40 kWh batarya da Ortalama 10-13 saat arasında doluyor. Yani otomobilinizi evinizden çıkardığınız kablo ile gece şarja takıp sabah alabilirsiniz.(Tıpkı telefon şarj eder gibi)

Hızlı Şarj Sistemi

Hızlı Şarj Sistemleri, özel cihazlar sayesinde yapılan şarj işlemi ile saatte 7 kWh gücünde enerji otomobile transfer edilebiliyor. Bu sayede 40 kWh bir pil yaklaşık 5 saatte tam olarak doluyor.

Süper Hızlı Şarj Sistemi

Süper Hızlı Şarj Sistemi ise, destekleyen otomobiller için bir saatte tam şarj imkanı sunuyor. Burada pil 30 dakikada %80 doluluk seviyesine ulaşıyor. Birçok noktaya yerleştirilmiş bu sistemi kullanmak için kredi kartı, mobil ödeme gibi yöntemler kullanılıyor.

Supercharge(Süperşarj): Sadece Tesla modelleri için markanın geliştirdiği bu sistem, 120 kWh kapasiteye sahip pili sadece 30 dakikada %80 doluluğa çıkarabiliyor.

Sonraki Sayfa: Menzil, Batarya Sağlığı

1 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here