Elektrikli Arabalar Hakkında Her Şey

Elektrikli Otomobillerin Vaat Ettiği Menzil Ne Kadar Doğru?

Her zaman değil. Nasıl içten yanmalı motorlarda fabrika verisi her zaman yakalanamıyorsa elektrikli arabalarda da bu durum geçerli. Diğer araçların yakıt tüketim testi normları elektrikli arabalar için de aynı şekilde uygulanıyor. Ayrıca pillerin ortam ısısına göre değişken performans gösterdiğini de göz önünde bulundurmak gerek.

Elektrikli Arabalar Soğukta Daha Çok Elektrik Tüketiyor

Renault Zoe, ile yapılan bir testte otomobilin vaat ettiği 400 km menzilin, soğuk kış aylarında 200 km seviyelerine düştüğü görüldü. Bu da demek oluyor ki, elektrikli otomobiller de dizel otomobiller gibi soğuğu pek sevmiyor.

Hızlı Şarj Sistemleri, Bataryaya Zarar Verir Mi?

Uzman açıklamalarına göre hızlı şarj, uzun vadede pilin enerji kapasitesini azaltıyor.(Çok yüksek enerjinin kısa sürede depolanmasından dolayı)

Bu durumu engellemek amacıyla birçok hızlı şarj sistemi, pili çok uzun sürede %80 seviyesine getirip şarjı yavaş tamamlıyor. Ayrıca tüm üreticilerin pil sağlığı için yazılımları da bulunuyor. Elektrikli Arabaların Pil Ömrü

Bu konuda otomobil üreticileri kesin bir bilgiye sahip değil. Genellikle üreticiler piller için uzun süreli garanti sunuyor.

Örnek olarak, Tesla markasının satışını yaptığı araçlara, 8 yıl sınırsız kilometre garantisi sunuyor.

Sonraki Sayfa: Yürütme Maliyeti, Batarya Değişimi

1 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here