Gürcistanda satılan 2. el lüks otolara dikkat !

İkinci el lüks otoları, Türkiye’de kullanılamayacağını bile bile vatandaşa ucuza satıyorlar.

ikinci-el-autoshow-2004-1-22

Lüks otomobile sahip olma hayali, dolandırıcıları harekete geçirdi. İnternette ’20 bin liraya Audi’ gibi ucuz lüks otomobil görürseniz bu tuzağa sakın düşmeyin. Gümrük Bakanlığı yetkilileri bu konuda çok net uyardı: “Ucuz otomobil tuzağına düşmeyin. Yabancı plakalı bu araçları Türkiye’de kesinlikle kullanamazsınız.” Avrupa’nın ikinci el çöplüğü haline gelen Gürcistan’daki kullanılmış lüks otomobilleri, Türkiye’deki internet sitelerinde vitrine çıkaranlar, alıcıdan vekaletname ve para aldıktan sonra, Gürcistan’da otomobili vatandaşın üzerine satın alacaklarını iddia ediyor. Bir internet sitesindeki ilanda, 2004 model Audi A4 1.8T model araç, 20 bin TL etiketle satışa sunuluyor. Açıklamalar kısmında ise şu ifadelere yer veriliyor; “Türkiye’de bir ilk. Araç Gürcü plakalı olup, satışı üzerinize olacaktır. Yılda sadece bir sefer giriş-çıkış yapmak zorundasınız. Çok uygun, çok ucuz fiyata sıkıntısız her marka araç mevcuttur. Daha detaylı bilgi almak için lütfen arayın… Not: Araçları Türk vatandaşı alabiliyor.” Alıcı olarak ilanda belirtilen numarayı aradığımızda, karşımıza çıkan bozuk aksanlı bir kadın ise, satışın çok kolay olduğunu her türlü işlemi kendilerinin gerçekleştireceğini söylüyor. Yetkili, “Bize geliyorsunuz. Sizden arabanın parasını ve vekaletname alıyoruz. Aracı Gürcistan’da sizin adınıza alıp Türkiye’de teslim ediyoruz” diyor. Hiç görmeden satın alınan arabanın, Türkiye’de kullanılıp kullanılmayacağıyla ilgili soru da, “Kesinlikle evet’ diye cevaplanıyor. Gümrük Bakanlığı yetkilileri ise, yurt dışında satın alınan kullanılmış bir arabanın Türkiye’de bu şekilde satışının olamayacağını belirtiyor. Yabancı plakalı bir aracı sadece yine yabancının kullanabileceğini belirten yetkililer, “Dikkatli olun, tuzağa düşmeyin” diyorlar.

SADECE RESMİ VAR

İnternet sitelerinde yayınlanan ilanlarda, başta Gürcistan olmak üzere, yabancı ülkelerde bulunan araçların resimleri yer alıyor. Satıcının iddiasına göre, vekaletname ile?satın alınan arabalar, Türkiye’ye getirilerek sahibine teslim ediliyor.

İlginizi Çekebilir  Alfa Romeo Müzesi Açıldı

Satışı da kullanımı da yasak

Mevzuata göre, yurt dışındaki bir otomobil ancak orada ikamet edenler tarafından Türkiye’ye getirilebiliyor ve en fazla 180 gün ülkede kalabiliyor. Bu taşıtların, herhangi bir şekilde (vekaletname ya da satış) bir başkasının kullanımına bırakılması ise mümkün değil. Vergileri ödenmek suretiyle araç ithal etme hakkı bulunuyor ancak, “Eski, kullanılmış, yenileştirilmiş, kusurlu (defolu) ve yatık (zamanla dayanıklılığını kaybetmiş) malların ithali izne tabi bulunuyor. 2. el araç ithalatı için, Ekonomi Bakanlığından izin alınması gerekiyor. Ancak Gümrük Bakanlığı yetkililerine göre, bu tür araçların ithaline izin verilmemesi yönünde bir eğilim bulunuyor. Bu araçlar yakalandığında,?denetim altına alınmakta ve taşıt sahibi hakkında da yasal cezai işlemler (gümrük vergilerinin iki katı para cezası) uygulanmaktadır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here