Lastik Hava Basıncı Nedir? En Uygun Lastik Basıncı

Lastikler bir aracın yer ile temasını sağlayan kısımlarıdır. Uygun basınçta olmayan lastikler uzun fren mesafesi, konfor düşüşü ve yakıt artışına sebep olabilir. Bu yazımızda lastik hava basıncı nedir? Doğru lastik hava basıncı gibi sorulara yanıt vereceğiz.

Lastik Basıncı Kaç Olmalı

Her otomobilin üretici tarafından belirlenmiş ideal lastik hava basınç tablosu bulunur. Bu tabloda aracın yüksüz ve yüklü halinde gereken rakamlar verilmiştir. Aracınızı üreticinin önerisi lastik havası ile kullanmanız;

  • En iyi fren performansı almanıza
  • Yakıt tüketiminin fabrika verisine yakın kalmasına
  • Sürüş sırasında konforun iyileşmesine
  • Lastik ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır.

Aracınızın ideal lastik hava sayısını öğrendikten sonra herhangi bir benzinliğe veya lastikçiye giderek kolayca ayarlayabilirsiniz. Özellikle düşük hava basıncı ile kullanılan lastikler çok kısa sürede aşınmaktadır.

Ayrıca aracınızın lastiklerini en az ayda bir kez kontrol etmeniz gerekir. Sağlam lastik ve jantlar hiç hareket etmemiş olsa dahi ayda 2-3 psi kaybedebilirler. Bu sebeple sürekli olarak kontrol edilmesi hem konfor hem de sürüş güvenliği açısından gereklidir.

Lastik basınçlarını lastikler soğukken kontrol etmelisiniz. Sıcak lastiklerde sonuçlar yanıltıcı çıkabilmektedir.

1 Bar Kaç Psi

Genellikle bar şeklinde verilen bu rakamlar aracınızın lastik havalarını düzenlemek için lastik hava basıncı tablosunu kontrol ettiğinizde şaşırtabiliyor. 1 bar=14.5 psi’dir. Aracınızın fabrikasyon önerilerini bu rakam ile çarparak psi değerini öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki örnekler ile daha da netleştirelim;

2 bar olarak önerilen lastik basıncı 29 psi olarak dönüştürülebilir.

2.4 bar olarak verilmiş bir lastik basınç değeri 34 psi olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Turbolu Aracınızı Uzun Ömürlü Kullanma Rehberi

205 55 R16 Lastik Basıncı Tablosu

205 55 16 lastik basınç tablosu

Ülkemizde muhtemelen en çok kullanılan lastik ebadı olan 205 55 16 genelde C segment otomobillerde baz donanım jantlar ile geliyor. Aracınız ile optimum yakıt tüketimi ve güvenli sürüş için;

205 55 r16 hava basıncı araçta 1-2 kişi varken ön lastikleri 36 arka lastikleri 34 şeklinde ayarlanmalıdır.

Araç tamamen doluyken ise otomobilin arka kısma doğru ağırlığı artacağından arka lastiklerin hava basıncını 38’e yükseltmeniz önerilir.

185 65 R15 Lastik Basıncı Tablosu

185 65 15 lastik hava basıncı tablosu

Yine piyasadaki B segment otomobillerde en çok kullanılan lastik ebadı ile devam edelim. 186 65 R15 lastik basıncı;

Araç maks. 2 kişi seyahat ediliyorken ön kısım ve arka kısım 31 psi basınca eşitlenmelidir. Araç tam yüke ulaştığında lastik basıncı ön kısma 35 arka lastiklere ise 38 olarak ayarlanmalıdır. 185 65 R15 lastik basıncı kaç olmalı sorunuza eğer aracın tablosu yok ise ön 32, arka 31 şeklinde en konforlu sürüşü elde edebilirsiniz. Ancak araç yüklüyken lastik basınçlarını artırmalısınız.

Kış Lastiği Hava Basıncı

Sık sorulan sorulardan biri de kış lastiği hava basıncı farklı olmalı mı şeklinde. Karlı, buzlu hava şartlarında lastiğin taban yüzeyini azaltmak basıncı artıracağından lastik havaları artırılabilir.

Kışın lastik hava basıncı kaç olmalı sorusuna standart değerlerin %10 üstü yeterli olabilir diyebiliriz. Yani yazlık lastiklerinizde 32 psi hava kullanıyorsanız kışlık lastiklerinizi 35 yapabilirsiniz.

Aracımda Lastik Hava Basınç Tablosu Nerede?

Tüm otomobiller için üretici tarafından kullanılabilecek lastik ebatlarına uygun hava basıncı tablosu bulunur. Özellikle aracın ağırlığı ve dengesi hesaplanarak belirlenmiş bu rakamlar aracın lastik değişimlerinde ve kontrollerinde mutlaka dikkate alınmalıdır.

Yukarıda görmüş olduğunuz tablo aracınızın sürücü kapısında veya yakıt dolum kapağında bulunur. Eğer bu etiket aracın önceki sahibi tarafından vs. kaldırılmış ise kullanma kılavuzundan da aynı bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Lastik Kontrolü Nasıl ve Ne Zaman Yapılır ?

Lastik Basınç Sensörü Işığı Nasıl Söndürülür?

lastik basınç sensörü hatası silme2014 yılı ve sonrasında üretilen tüm araçlarda zorunlu olan lastik basınç sensörü donanımı, olası bir lastik patlaması veya hava inmesi durumunda sürücüye bilgi vererek kaza riskini azaltır. Tekerleklerden birinin havasının izin verilen değerden düşük olması durumunda sarı ikaz ışığı yanarak sürücüye bilgi verecektir.

Gösterge panelinde bu ikazı gördüğünüzde müsait bir noktada aracınızı durdurmalı ve olası patlak vs. durumunu incelemelisiniz. Eğer lastikleriniz sağlamsa bir benzinlikte hava basınçlarını kontrol edip lastik basınç sensörü sıfırlama tuşuna basarak ışığı söndürebilirsiniz. Bu buton genelde direksiyonun sol kısmında olmaktadır.

 

Yazı Özeti
Lastik Hava Basıncı Nedir?
İçerik
Lastik Hava Basıncı Nedir?
Açıklama
Her otomobilin üretici tarafından belirlenmiş ideal lastik hava basınç tablosu bulunur. Bu tabloda aracın yüksüz ve yüklü halinde gereken rakamlar verilmiştir. Aracınızı üreticinin önerisi lastik havası ile kullanmanız yakıt tüketimi, konfor, fren mesafesi gibi birçok şeyi etkiler.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here