Oto Yedek Parçalara Dair Her Şey

Kimi zaman bir kaza veya aksaklık kimi zamansa yıllık bakım sonucu çıkan sonuca göre aracınızın bazı parçalarında değişim yapılması gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda arabanızın orijinal parçası değişirken yerine konulacak olan yedek parça büyük bir önem taşımaktadır. Doğru yedek parçaya ulaşmak, aracınızın için doğruluğundan emin olmak hem aracınızın kullanım kalitesini hem de ömrünü etkileyebilir.

Yedek parça araştırması yaparken karşınıza benzer ürünün çeşitli versiyonları veya bire bir aynı görünürlerken çeşitli fiyat aralıklarına sahip oldukları çıkabilir. Bu yüzden online yedek parça firmalarını seçerken dikkat etmelisiniz. Böyle durumlarda almayı düşündüğünüz parçanın orjinal mi, muadil mi yoksa yan sanayi ürünü mü olduğu sorgulanmalıdır.

Orijinal ve Muadil Yedek Parçalar Arasındaki Farklar

Teknik olarak hem orijinal hem de muadil yedek parçalar aslında birebir olarak aynıdırlar. Her iki türde üretici firmanı kontrolü kapsamında üretilmekte olup araç için kullanımında herhangi bir sıkıntı teşkil etmemektedir. Orijinal yedek parçalar direkt olarak otomobilin üretici firması tarafından üretilir. Üretim ardından her bir yedek parçanın OEM kodu ve markanın logosu ürünler üzerine basılır. Bu sayede ürünlerin orjinalliği resmiyete dökülür.

Muadil yedek parçalar ise yine asıl üretici firmanın direktifleri doğrultusunda üretilir. Ancak burada bazı durumlarda yedek parçalar bire bir olarak üretici firma tarafından üretilmeyebilirler. Firmanın bir alt kuruluşu olan başka bir otomobil firması yedek parça üretimini gerçekleştirebilir.

Her iki parçanın da ana farklarına gelmek gerekirse, bu farklar ikiye ayrılırlar. Öncelikle muadil yedek parçaların üzerinde aracın logosu bulunmaz. Ancak teknik olarak birebir orjinal ile aynıdırlar. Bu sayede araçta kullanımı herhangi bir sıkıntı oluşumuna neden olmamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Boş Viteste Aracın Yakıt Tüketimi Nasıldır?

İkinci fark ise kutulama şeklidir. Orijinal yedek parçalar her bir parçaya özgü dizayn edilen kutularda sunulurlar. Muadillerin ise kutulama şekli daha basittir.

Son fark ise aralarındaki fiyat farkıdır. Marka basım ve kutulama şekilleri üretici firmalar için ek masraf oluştururlar. Bundan dolayı orijinal yedek parça fiyatları muadil yedek parçalara kıyasla daha yüksektir.

Yan Sanayi Yedek Parçalara Dikkat!

Orjinal ve yedek parçalar olduğu kadar piyasada karşımıza sık sık yan sanayi yedek parçalar da çıkmaktadır. Bu parçaların fiyatlarının diğer ikisine göre daha uygun olması, alıcının tercih etme ihtimalini arttırabilir. Ancak dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır.

Yan sanayi ürünler ana üretici firma tarafından denetlenmeden üretilirler. Bu sayede teknik aksanlarının doğruluğuna dair bir bilgi yoktur. Yanlış çalışan bir yedek parça aracınıza geri dönüşü olamayan zararlar verebilirler.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here