Trafik Cezası Ödemeleri Online Nasıl Yapılır ? Trafikte Nasıl Güvende Olunur ?

Gelişen teknoloji ile günümüzde artık insanların her alanda daha rahat ettikleri görülmektedir. Özellikle de internet kullanımını yaygın olduğu bir ülkede insanlar bütün işlerini online olarak yapabilmektedir. Bu da kişilere zaman, yol ve tasarrufun yanı sıra her şeyden önemlisi de rahat olmalarının sağlamaktadır. İnternet siteleri üzerinden alışveriş, yapıp fatura vb. gibi ödemelerimizi yapmamızın yanı sıra trafikle ilgili her türlü sorunlarımızı da online olarak halledebilmekteyiz.

Trafikle ilgili işlemlerini de internet üzerinden yaparak zaman tasarrufu sağlamış olursunuz. Özellikle trafik cezalarını sorgulama ve ödeme işlemlerinizi istediğiniz zaman günün her saatinde yapma hakkı de elinize verilmiştir.

 Trafik cezası ödeme yöntemleri

            Trafik cezası ödeme yöntemlerinden birincisi tabi ki yukarıda bahsettiğimiz gibi online o ödeme yöntemidir. Bu yolla trafik cezası ödemesi yapmak isteye ceza almış araç sahipleri araçlarının plakasına ya da araçların üzerlerine yazılmış olana trafik cezası bilgilerine ulaştıktan sonra trafik cezası ödeme işlemleri bundan sonra daha kolay olacaktır. İnternet üzerinden trafik cezası ödeme işlemlerini yapmak isteyenlerin yapması gereken tek şey vergi dairesinin www.gib.gov.tr resmi web adresine giriş yapmaları gerekmektedir.

Giriş yaptıktan sonra ise açılan yeni sayfanın sağ kısmında bulunan Motorlu taşıtlar vergisi dairesi için lütfen tıklayın linkini göreceklerdir. Bu linke tıkladıktan sonra yeni açılan sayfa üzerinde çeşitli bölümler yer alacaktır. Bu bölümler ise motorlu taşıt sorgulaması, kredi kartı ile ödeme vb. bölümlerdir.

Bu bölümlerden kredi kartı ile ödeme linkine girdikten sonra yer alan “plaka” “özel plaka “T. C kimlik numarası“ veya vergi kimlik numarası” “Tescil tarihi “ gibi bilgileri doldurulacaktır. Son işlem ise yine s bilgilerin altında yer alan tamam linkine tıkladıktan sonra internet sitesi üzerinden trafik cezası ödeme işlemlerini gerçekleştirmiş olurlar. Bu işlem kişinin yaklaşık en fazla 15 dakikasın alacaktır. Bu da insanlara zaman tasarrufunu sağlar.

İlginizi Çekebilir  Boş Viteste Aracın Yakıt Tüketimi Nasıldır?

 Trafik cezası ödeme yöntemlerini online olarak yapamayan araç sahipleri de internetsiz ödeme yöntemlerini tercih ederek ödeme işlemlerini yapabilirler.

Trafik cezaları başka nerelere ödenir ?

Trafik cezası alan araç sahipleri trafik cezalarını internet üzerinden yapmıyorlarsa eğer tek yapmaları gereken şey Emniyet Genel Müdürlüğü noktalarına (EGM) başvurularını yaparak kurum içerisinde yer alan Trafik şube merkezleri üzerinden trafik cezası ödeme işlemlerini kolaylıkla yapabilirler. Bu yöntem insanlara zaman kaybı yaşattığı için çoğu insan internet üzerinden ödeme işlemlerini tercih etmektedir.

Trafik cezalarını internet kullanarak veya internet kullanmadan EGM yolu il ödenebileceğini öğrendik şimdi onların dışında ise ceza alan araç sahipleri trafik cezalarını ödemek için Gelirler idaresi başkanlığının anlaşmalı bankalarını kullanabilirler. Bu sayede de araca kesilen trafik cezaları 15 iş günü içinde i araç sahiplerine tebliği edilmektedir. Tebliğ geldikten sonra araç sahipleri 15 iş günü içerisinde trafik cezalarını ödemeleri durumunda %25 indirim hakkı kazanmaktadırlar.

Ayrıca trafik cezaların PTT şubelerine giderek de ödeme yapmanız mümkündür. Ayrıca bankaların da müşterilerinin şişlerini kolaylaştırmak için kullanmış oldukları internet bankacılığı üzerinden de 7/24 saat trafik cezalarını rahat ve güvenli bir şekilde ödeyebilirler. Dediğimiz gibi internet üzerinden yapılan ödemeler kişinin zaman tasarrufu ve rahatlığı açsından daha kolaydır.

Trafiği güvenli hale getirmek için neler yapabiliriz ? Kuralları bir kere daha hatırlamakta fayda var !

Anlatılan herşeyin yanı sıra farkında olmasakta hayatımızda önemli bir yeri olan trafik kuralları, aslında günlük yaşantımızı da etkilemektedir. Kuralları hiçe saymak, bir anlık dalgınlık vb. bir çok yapacağımız kritik hatalarla hayatımızı mahvedebilir, veya birilerinin hayatına son verebiliriz. Bir an için yaşamımız felakete dönüşebilir. Bunun için bize kuralları hatırlatan her ne olursa olsun can kulağıyla dinlemeli ve trafiğin ne kadar ciddi bir kavram olduğunu anlamalıyız. İşte tam bu noktada size tavsiyelerde bulunacak duyarlı vatandaşımız Oktay Beyi size önermek istiyorum. Kurallar, maddeler ve trafiğin püf noktalarından en önemli kurallarına kadar paylaşımlarıyla sizleri aydınlatacak e-trafikcezaode.com web adresi trafik cezası ödeme işlemleriniz içinde bir çok seçenek sunuyor. Faydalı ve bilgili içerikleriyle trafiği daha güvenli hale getirmek için bu siteden faydalanabiliriz. Unutmayalım, Trafik Hayattır !

İlginizi Çekebilir  Araç Alırken Neden Ekspertiz Yaptırmalısınız?

3 YORUMLAR

  1. Trafik kurallarını birkez daha bize hatırlattığın için teşekkürler oktay bey.. e-trafikcezaode.com gerçekten bilinçlendirici bi site gerçirdiğim kazadaki şoku halen atlatamamış bir kaza zade olarak bu site sayesinde trafiğe daha iyi adapte olabiliorum kötü bi psikoloji ve farklı yaklaşımlarla bi nevi psikoteknik tedavi oluyor desem yeridir

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here