Otomatik Araba Geri Vitese Geçmiyor Sorunu ve Çözümü

Günümüz dünyasında günün stresi yoğunluğu ve tüm gün çalışmış olmanın yorgunluğuna bir de bitmek tükenmez bilmeyen bir trafik ile karşı karşıyayız. Trafikte araç kullanırken sürücülerin en büyük yardımcısı ve işlerinin kolaylaştırıcısı otomatik vitesli arabalardır. Otomatik araba oldukça pratiktir ve sürücüler için avantajı içinde barındırmaktadır. Fakat sürücülerin otomatik araba kullanırken de dikkat etmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Dikkatsizlik sonucu otomatik vitesli arabada bazı sorunlar meydana gelebiliyor. Otomatik araba kullanıcılarının en sık karşılaştığı geri vitese geçmeme sorunu neticesinde sürücüler  ‘‘Otomatik araba geri vitese geçmiyor sorunu çözümü’’ konusuna oldukça kafa yormaktadırlar. Olası nedenlere ve çözüm yollarına birlikte göz atalım…

Otomatik Araba Geri Vitese Geçmiyor Sorunu Neyden Kaynaklıdır?

Otomobillerin şanzıman aksamı en önemli bölümlerdendir. Şanzıman olmadan ve şanzımanda bir hata meydana geldiyse aracı kullanmanız neredeyse imkansız hale gelir. Otomatik araba geri vitese geçmiyor sorunu neyden kaynaklıdır? Sorusunun birçok cevabı vardır. Otomobiliniz geri vitese geçmiyorsa zorlamamanızı tavsiye ederiz aksi takdirde daha büyük sorunlara istemeden de olsa sebebiyet verebilirsiniz. Geri vites arızasına sebebiyet veren durumları sizler için sıralıyoruz:

Kilitleme Halkasında Sorun Bulunması

Kilitleme halkası, sürücü otomobili kullanırken istemeden vitesi geriye alma durumunu önlemek için geliştirilmiş bir mekanizmadır. Seyir halinde yanlışlıkla vites geriye atılırsa çok ciddi boyutlarda hasarlara neden olabilir. Kilitleme halkanıza doğru olmayan bir şekilde hiza verilmişse ya da kilitleme halkası beklenmedik bir hasara maruz kalmışsa otomatik vitesli otomobil geri vitese geçmeyecektir.

İlginizi Çekebilir  Lastik Kontrolü Nasıl ve Ne Zaman Yapılır ?

Valf Gövdesinde Meydana Gelen Aşınma

Otomatik şanzımanlarda valf gövdesi bulunmaktadır. Valf gövdesi labirente benzer bir yapıya sahiptir. Şansızmanın ihtiyacı olan hidrolik sıvısını vanalara yönlendirmek için dizayn edilmiştir. Beyin olarak da isimlendirilen bu sistem ile vites değişimi kolaylıkla gerçekleşir. Valf gövdesinde eskimiş şanzıman yağının oluşturduğu çapaklar ve zamanda eskime aşınma gibi durumlara benzer şekilde meydana gelen sorunlar ortaya çıkabilir.

Dişlilerden Kırık Olma İhtimali

En sık görülen sorunlar arasında yer almaktadır. Araç ileri hareketini tam olarak noktalamadan yani tam anlamıyla fren yapmadan acele şekilde geri vitese alınmasıyla bu sorun ortaya çıkabilir. Aslında bu taraz sorunlar araç kullanma konusunda tam yetkin olmayan kişilerde görülebiliyor.

Ömrünü Doldurmuş Şanzıman Yağı

Oldukça basit bir işlemdir şanzıman yağını ve filtresini değiştirmek. Bu tarz ciddi sorunlarla karşılaşmamak için şanzıman yağı kontrolünü ve gerekli ise değişimini muhakkak yaptırın.

Şanzıman Konum Sensöründe Meydana Gelebilecek Hatalar

Sensör, güç aktarma kontrol modülüne otomobilin geri vitese alınması gerektiğini bildirir. Elektronik bu sensörde herhangi bir arıza meydana gelirse otomobil geri vitese geçiş işlemine izin vermez. Otomobilin gösterge panelinde bulunan uyarılarla rahatça tespiti yapılabilir.

Otomatik Araba Geri Vitese Geçmiyor Sorununun Çözümü

Geri vitese geçmeyen otomatik vites ciddi bir sorundur. Çoğu zaman kolayca halledilemeyen ustalık gerektiren müdahaleler ile tamiratı gerçekleşir. Bu sorunun en doğru çözümü geri vites arızasına sebep olan parçanın değişimidir. Valfin ve şanzımanın içinde yer alan parçalarının bir dizi teste tabi tutulmaları gereklidir.  Tüm işlemler muhakkak işinin uzmanları tarafından gerçekleştirilmelidir. Diğer önemli konu ise otomatik aracınızın periyodik bakımlarını, yağ kontrollerini ve değişimlerini kesinlikle zamanında yaptırmanız verebileceğiniz en doğru kararlardandır. Şanzıman yağında bir azalmanın olup olmadığını kontrol ederek de bazen sonuca ulaşabilirsiniz. Otomatik şanzımanlarda bazen resetleme işlemi de uygulanır. Ancak bu yöntem için model marka bazı değişikliler söz konusudur. Otomatik şanzımanın beynini test ettirerek de sorunun nedenine ulaşılabilir ve gerekli çözüm yolları uygulanabilir.

İlginizi Çekebilir  Zorunlu Trafik Sigortası Nedir? 2019 Fiyatları

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here