Benzinli Mi Yoksa Dizel Otomobil Mi?

Benzinli mi yoksa dizel otomobil mi? Sorusunun çoğu kişi tarafından merak konusu olduğunu biliyoruz ve bu durumu göz önünde bulundurarak, sizler için bu yazımızı hazırladık. Araç sahibi olmak isteyen kişiler iki motor seçeneği arasında kararsız kalıyor ve hangisinin daha avantajlı olduğunu merak ediyor. Benzinli otomobil fiyatlarının dizel otomobillere oranla biraz daha uygun olduğunu biliyoruz ve her ne kadar fiyat uygun olmuş olsa da, araç satın alırken bazı detayları göz önünde bulundurmakta fayda var.

Dizel otomobil mi benzinli otomobil mi?

Birçok insan benzinli araç mı dizel araç mı almalıyım sorusunu mutlaka kendisine sorar ve bu soruya doğru bir cevap bulmaya çalışır. Burada önemli olan sizin beklentileriniz yani bir otomobilden ne bekliyorsunuz? Bir yıl içerisinde yapılacak olan km gibi detaylar oldukça önemlidir. Yıllık ortalama 15.000 kilometre üzeri yol yapan biri için dizel otomobil almak daha mantıklı olacağı gibi yıllık bu değerin altında yol yapan biri için ise; benzinli bir otomobil alması daha uygun olacaktır.

Benzinli Mi Yoksa Dizel Otomobil Mi
Benzinli Mi Yoksa Dizel Otomobil Mi?

Neden Dizel Otomobil Almalıyım?

Benzinli mi mi yoksa dizel otomobil mi? Almalıyım sorusuna cevap verdikten sonra, neden dizel otomobil almalıyım? Sorusuna cevap verelim. İşte dizel otomobil almak için nedenler:

  • Yıllık 15.000 km’den fazla yol yapan biriyseniz dizel otomobil daha avantajlı olur,
  • Daha fazla tork ve daha fazla güç istiyorsanız(atmosferik benzinlilere kıyasla)
  • Benzinli araçlara göre %25 oranında tasarruf sağlaması(eş değer motor seçeneklerine göre)
  • İkinci el piyasasının benzinli araçlara göre daha iyi olması(dizel araçlar nispeten daha yüksek ikinci el değerine sahip)

Neden Benzinli Otomobil Almalıyım?

Benzinli otomobil almak için olumlu nedenler şu şekildedir:

  • Benzinli motor üzerinde meydana gelebilecek arızaların bakım maliyeti dizel motorlara göre daha uygundur,
  • Dizel araçlar ile karşılaştırma yaptığımızda benzinli motorlar çok daha sessiz çalışır,
  • Fiyatları; dizel araçlara oranla daha uygundur,
  • Güncel dizel araçlarda bulunan partikül filtresi ciddi anlamda maliyetli bakım tutarlarına sebep olabiliyor. Ayrıca bakımlarda değişmesi gereken mazot filtresi de güncel kurlar ile bir hayli pahalı.
İlginizi Çekebilir  Opel Insignia'nın Yeni Motor Seçenekleri Aileye Dahil Edildi

Benzinli otomobillerin dezavantajları ise; dizel araçlara kıyasla %25 civarında fazla yakıt tüketimi ve atmosferik benzinli araçlarda yetersiz performans olarak sıralanabilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here