Güvenli Sürüş Teknikleri İle Kontrol Sizde

Güvenli sürüş teknikleri, araç kullanıcılarının bilmesi gereken en önemli detaylardan biridir. Herkes araç kullanabilir ancak burada önemli olan kişinin sürüş tekniklerine ne derece hakim olduğudur. Sürüş esnasında dikkatli olmak hem sizin hem de diğer sürücülerin güvenliği açısından oldukça önemlidir.

Şehir içi ya da şehirler arası hiç fark etmeksizin trafik kurallarına uymak ve aynı zamanda güvenli sürüş tekniklerini çok iyi bilmek gerekir. Güvenli sürüş, sadece araç hakimiyetini sağlamakla kalmaz birçok güvenlik önemlerini beraberinde getirir. Güvenli sürüş teknik detaylarını gelin hep birlikte inceleyelim.

Güvenli Sürüş Teknikleri İle Güvenli Yolculuk
Güvenli Sürüş İle Kontrol Sizde

Yazı Başlıkları(İncele)

Güvenli Sürüş Teknikleri Nelerdir?

Güvenli sürüş teknikleri nelerdir? Ülkemizde araç kullanan birçok insan, güvenli sürüş tekniklerini dikkate almıyor ya da bilmiyor diyebiliriz. İşte, detaylar:

  1. Araç Bakımlarının Yapılması

Aracınızın periyodik yağ bakımı ve öngörülen tüm bakımlarının zamanında eksiksiz bir şekilde yapılmış olması gerekir. Bununla birlikte, sürücünün görüş açısını olumsuz yönde etkileyebilecek cam ve aynaların temiz olması da çok önemlidir.

  1. Mesafeye Ve Hız Kurallarına Uymak

Güvenli sürüş teknikleri içerisinde en önemli unsurlardan biri diyebiliriz. Kazaların büyük çoğunluğu hız kurallarına uymamak ile birlikte uygunsuz mesafe durumlarından ortaya çıktığı bilinir. Yeterli mesafeyi koruyamayan sürücüler ani kaza durumlarında fren mesafesini sağlayamadıkları için ister istemez kazaya sebebiyet verebiliyorlar. Bu yüzden iki araç arasındaki fren mesafesi sürekli olarak korunmalı ve mesafe ile birlikte hız limit kuralları göz ardı edilmemelidir.

Yeni araçların bazılarında otomatik fren sistemi ve adaptif hız sabitleyici donanımları bu şekilde oluşan kazaları azaltmaktadır.

  1. Emniyet Kemeri Ve Oturuş Pozisyonu

Emniyet kemeri sayesinde kendinizin ve sevdiklerinizin can güvenliğini korumuş olursunuz. Bununla birlikte kaza anında oturuş pozisyonu da oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü frenlemeye ve direksiyona tam anlamı ile hakim olmak için bu detay çok önemlidir.

İlginizi Çekebilir  Tasarruflu Sürüş'ün Yöntemleri

Ayrıca kaza anında açılan hava yastıkları emniyet kemerleri ile bağlantılıdır. Eğer kemeriniz takılı değilse kaza anında airbag açılmayabilir.

  1. Yorgun Ve Uykusuz Araç Kullanmak

Yorgun ve uykusuz araç kullanmak, yapılabilecek en büyük hatalardan biridir. Yola çıkmadan önce uykunuzu aldığınızdan ve yorgun olmadığınızdan emin olun. Uykusuz ve yorgun bir şekilde yola çıkmak, sizin kadar diğer sürücülerin can güvenliğini de tehlikeye atar.

    5- Farların Yeterli Aydınlattığından Emin Olmak

Gece sürüşlerinde farlarınız sizin için en önemli şey olabilir. Öyle ki yetersiz aydınlatan farlar sebepli yoldaki çukurları göremeyebilir, kaza yapabilirsiniz. Ayrıca far ayarı yetersizse karşıdan gelen sürücülerin gözünü rahatsız edebilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here