Polen Filtresi Nedir, Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Neredeyse tüm araçlarda kullanılan bu sistemin oldukça önemli bir yere sahip olduğunu söylemek isteriz. Polen filtresi nedir? Polen filtresi için klima sistemine bağlı bir süzgeç diyebiliriz ve bu filtre; hava ile birlikte dışarıdan gelen tozun araç içerisine girmesine engel olur.

Yazı Başlıkları(İncele)

Polen Filtresi Nedir?

Polen filtresinin asıl amacı ise; dışarından gelen kirli havayı süzmek ve bu süzme ile araç içerisinde buluna bireylerin sağlığını korumaktır. Bu sayede kaliteli hava araç içerisine girmiş olacak ve araç içerisinde bulunan kişiler de huzurlu bir yolculuk yapabileceklerdir. Polen filtresi; yaklaşık 1990 yıllardan itibaren hayatımıza girmiştir.

Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Polen filtresi ne işe yarar, sorusu birçok sürücü tarafından merak edilen en önemli konulardan biridir. Polen filtresini iki kategoriye ayırmak daha doğru olur. Bunlardan ilki karbonlu polen filtresi, diğeri ise; karbonsuz polen filtresidir. Karbonlu filtrenin daha özel bir yapıya sahip olduğunu görüyoruz. Bu sistem, dışarıdan gelen tozların içeriye girmesini engellendiği gibi dışarıda bulunan kötü kokuların araç içerisinde girmesine de engel olur.

Polen Filtresi Nedir, Polen Filtresi Ne İşe Yarar
Polen Filtresi Nedir, Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Karbonlu polen filtresini her araçta görmek mümkün değildir. Çünkü bu filtre genellikle daha üst segment araçlarda yer alır. Günümüzde kullanmakta olduğumuz birçok araç üzerinde normal hava filtresi bulunur. Ancak, araç kullanıcısının bu filtreyi karbonlu polen filtresi ile değiştirme şansı vardır.

Polen filtresi sadece bir defaya mahsus olmayıp, belli aralıklar ile yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Polen filtresinin kirlenmesi ya da kirden tamamen tıkalı hale gelmesi, parçanın görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesine engel olur. Görevini yerine getiremeyen filtre, içeriye kirli havayı gönderir ve kirli havanın içeriye girmesiyle, insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Kendi ve çocuklarınızın sağlığı için belli bakım aralıklarında polen filtresini değiştirmeye özen gösterin.

İlginizi Çekebilir  Aracınızla Uzun Yola Çıkmadan Önce Kontrol Etmeniz Gereken 7 Şey

Polen filtresi bakımı ve değişimi için servisinizle görüşebilir ve daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here