Arabada Termostat Olmazsa Ne Olur?

Otomobillerde motorların çalışabilmesi için yakıttan daha da önemli olarak soğutma sistemi vardır. Yakıtın yanması sonucu ortaya çıkan çok yüksek ısıyı soğutma suyu ve motor yağı azaltarak motorun düzenli çalışabilmesini sağlar. Daha önce motorlarda soğutma sistemi ile ilgili detaylı bilgiler vermiştik. Bu yazımızda termostat hakkında bilgi vereceğiz.

Arabada Termostat Olmazsa Ne Olur?

Termostat; bulunduğu tesisattaki sıvının belli bir dereceye ulaştığında geçiş yapmasını sağlayan parçadır. İçinde bulunan cıvanın belirlenen ısıda hareket etmesi sonucu termostat açılır veya kapanır. Termostatın motorda hayati önemi vardır. Bunlar;

  • İçten yanmalı motorların verimli çalışma sıcaklıkları vardır(genellikle 80-90 derece arası) Bu derecenin altındayken motorlar daha fazla aşınır. Termostat; motor çalıştırıldığında soğutma suyunun sadece motor içinde dolaşmasını sağlayarak motorun kolayca ısınmasını sağlar. Termostat olmazsa motor çok geç ısınacak, dolayısıyla aşınma artacaktır.
  • Araçlarda klima sistemi sadece soğutma işlevi görür. Evlerde kullanılan klimalar gibi ısıtma özellikleri yoktur. Bu kalorifer de motorun suyunun sıcaklığını kullanarak araç içerisine sıcak hava iletir. Eğer aracınızda termostat olmazsa motor suyu ısınmayacağından kalorifer ısıtmaz.
  • Motorlarda ECU, ideal çalışma sıcaklığına ulaşana kadar silindirlere fazla yakıt gönderir(zengin karışım) Eğer aracınızda termostat olmazsa motor ideal çalışma sıcaklığına ulaşmayacağından yakıt tüketimi yükselecektir.

Arabanın Termostatı Bozulursa Ne Olur?

Aracın soğutma sisteminde en çok arıza yapan parçaların başında termostat geliyor. Isı ile hareket eden cıvayla çalışan termostat arıza yaptığında iki farklı sorun ortaya çıkabilir. Bunlar;

  • Termostat Açık Kalırsa; Aracınızın motoru ısınmaz veya çok geç ısınır. Kalorifer ısıtmaz. Hararet göstergesi sürekli aşağıdadır. Yakıt tüketimi normale göre yükselir.
  • Termostat Kapalı Kalırsa; Aracın motoru çabuk ısınır ve motor içerisindeki su radyatöre devirdaim edilemez. Bu sebeple araç hararet yapar. Eğer zamanında fark edilmezse silindir contası yanması gibi ciddi arızalara sebep olabilir.
İlginizi Çekebilir  Start-Stop Sistemi Zararlı mı?

Termostat Arızasının Maliyeti Ne Kadar?

Antifiriz kullanılmaması, aracın yüksek kilometrelere ulaşması karşılaşılan termostat arızası eğer zamanında fark edilirse ciddi maliyetle çıkarmadan onarılabilir. Eğer aracınız çabuk hararet yapıyor ve radyatör hortumları vs. soğuk kalıyorsa %90 termostatınız kapalı kalıyordur.

Ortalama termostat fiyatları modern araçlar için 350-750 TL aralığında değişkenlik gösteriyor. Bazı otomobilde işçiliği zorlu olsa da genellikle 100-150 liraya parçanın değişimi yapılabiliyor. Ayrıca termostat değişiminde antifiriz değişimi de öneriyoruz. Ortalama termostat arızası maliyetinin 750-1000 TL olabileceğiniz söyleyebiliriz.

Yazı Özeti
Arabada Termostat Olmazsa Ne Olur?
İçerik
Arabada Termostat Olmazsa Ne Olur?
Açıklama
Arabada termostat olmazsa araç ideal çalışma sıcaklığına ulaşamaz ve yüksek yakıt tüketimi, kaloriferin ısıtmaması gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here