Seramik Kaplama Nedir? Seramik Kaplama Fiyatları

Araç fiyatlarının gittikçe yükselmesi onlara neredeyse kendimizden iyi bakmamıza neden oluyor. Özellikle aracına değer veren ve görünümünün güzel olmasını seven otomobil sahipleri seramik kaplama tercih ediyor.

Seramik Kaplama Nedir?

Bu uygulamayı ilk duyduğumda aklıma otomobilin kaportasına çok ince bir seramik tabakası çekildiğini düşünmüştüm. Seramiğin çok yüksek ısıda pişirilen topraktan üretildiğini bildiğimden aracımın sağlam bir katmanla kaplanacağını düşünüyordum. Uygulama ile alakalı yerli ve yabancı kaynakları incelediğimde ise bunun bildiğimiz seramik ile hiçbir alakasının olmadığını gördüm.

Araç seramik kaplama malzemeleri bildiğimiz otomobil cilaları yapıldıktan sonra üzerine uygulanıyor ve kaplandığı kısmı cama benzeyen sert bir madde ile örtüyor. Bu şekilde otomobilin ufak hasarlarda kolay zarar görmemesini ve dış etkenlerden boyanın etkilenmesini engelliyor. Şahsi düşüncem seramik kelimesinin insanlara sağlamlık hissi uyandırması sebebi ile bu uygulamada kullanıldığı oldu.

Seramik Kaplama Nasıl Yapılır?

Araca seramik kaplama uygulanırken yüzeyin pürüzsüz ve temiz olması gerekir. Bunun için oto seramik kaplama firmaları işlem öncesinde bir dizi hazırlık yapmak durumundadır. Bunlar;

  • Otomobilin iyice yıkanması ve kil temizliği ile kaporta üzerindeki balata, demir tozu gibi yıkamada çıkmayan partiküllerin temizlenmesi.
  • Boyanın ve çiziklerin durumuna göre uygun pasta ile çiziklerin giderilerek boyanın beslenmesi.
  • Daha sonra hare giderme ve cila işlemlerinin yapılması gerekir.
  • Tüm bu işlemlerden sonra araç kurumaya bırakılır ve tamamıyla kuruduktan sonra otomobile özel boya koruma malzemesi yine özel bez ile tüm araca el ile uygulanır. (İşlemin en önemli ve zahmetli aşaması budur. Mutlaka işi bilen birisi tarafından yapılmalıdır.)
  • Kaplama işlemi yapıldıktan sonra da araç genellike 24 saat kapalı bir alanda kurumaya bırakılır ve teslime hazır hale gelir.
İlginizi Çekebilir  Otomatik Park Sistemi Nasıl Çalışır?

Kaliteli bir boya koruma işlemi ikinci el bir otomobil için minimum 3 gün sürecektir.

seramik kaplama farkı

Seramik Kaplama Fiyatları

Otomobile ve kullanılan malzeme ve firmaya göre değişen bu fiyat değişkenlik gösterebiliyor. Yukarıda anlattığımız adımları uygulayan ve kaliteli malzemeler ile çalışan bir firma, binek otomobil için 1500-3000 TL aralığında bir fiyat sunacaktır.

Seramik kaplama fiyat değişkeni ise kullanılan maddenin yıl dayanımıdır. Yani uygulama sırasında 3 kat uygulanan bir ürün 2 yıl kalıcılık sağlayacakken 5 kat kullanılan bir ürünün 3 yıl araç üzerinde kalacağı belirtilmekte. Bu da ürün ve işçiliği artıracağından fiyatın artıracaktır.

Ayrıca seramik kaplamanın bir ömrü vardır. Bazı firmalar tarafından ömür boyu kullanım sunduğu doğru değildir.

Seramik Kaplamanın Faydaları

Aracınıza seramik kaplama yaptırmanız dış etkenlere karşı boyayı daha korunaklı hale getirecektir.

  • Güneş ışınlarının boyaya verdiği zararın azalması.
  • Kaportanın pürüzsüz hale getirilmesi sonucunda boyanın toz, toprak gibi çevresel pislikleri tutmaması ve kolayca temizlenmesi.
  • Aracınızın çok daha parlak ve yeni görünmesi.
  • Yağmurlu havalarda suyun kaporta yüzeyine tutunamaması ve daha uzun süre temiz kalması.
  • Boya üzerinde çok ince de olsa bir katman oluşturduğu için çizik riskinin azalması.

Araç Seramik Kaplama Zararları

Seramik kaplama düzgün ve yetkili kişiler tarafından uygulandığında otomobile herhangi bir zarar vermez. Ancak yetkili olmayan merdiven altı uygulamalar ve ucuz malzeme kullanımı araçta ciddi hasarlara yol açabilmektedir.

Yazı Özeti
İçerik
Seramik Kaplama Nedir?
Açıklama
Araç seramik kaplama malzemeleri bildiğimiz otomobil cilaları yapıldıktan sonra üzerine uygulanıyor ve kaplandığı kısmı cama benzeyen sert bir madde ile örtüyor.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here