LPG Ruhsata İşli Ne Demek? LPG Ruhsata Nasıl İşletilir?

Arabalarda benzine oranla daha düşük fiyatlı olması, motoru daha verimli ve temiz kullanması nedeniyle LPG kullanılıyor. Aracınıza LPG taktırdıysanız ya da taktırmayı düşünüyorsanız bu durumu ruhsata işletmeniz gerekiyor. İçeriğimizde araba satış ilanlarında ve araç muayenelerinde de sık sık karşılaştığımız bir tabir olan LPG ruhsata işli ne demek, ne anlama geliyor ve LPG ruhsata nasıl işletilir gibi merak edilen konuları derledik.

LPG Ruhsata İşli Ne Demek?

Genellikle satışa konulan araçlar için yazılan bir bilgi olan LPG işli ya da LPG ruhsata işli tabiri, arabada yakıt tipi olarak LPG bulunduğunun ruhsat üzerinde resmi olarak yer aldığını belirtir. Bir araca LPG taktırıldığında 30 gün içinde ruhsata işletilmesi gerekir. Aksi durumda para cezası yaptırımı olduğu gibi ehliyet puanına da ceza işlenir.

LPG Ruhsata Nasıl İşletilir?

LPG ruhsata işletmek birbirini takip eden 3 aşamadan oluşur. LPG ruhsata işletme aşamaları şunlardır;

 1. Güvenilir ve kurumsal bir yerde LPG montajını yaptırmalı ve işlemle ilgili fatura, garanti belgesi ve LPG proje belgelerini almalısınız.
 2. Firmadan aldığınız belgeler ve ruhsatınızla birlikte aracınızı muayene ettirmelisiniz.
 3. LPG ruhsata işletmek için gerekli belgeler ile birlikte notere gidip LPG ruhsata işleme işlemini tamamlamalısınız.

Bu süreçte yapmanız gerekenleri, ihtiyaç duyacağınız belgeleri ve ödeyeceğiniz ücretleri içeriğimizin devamında inceleyebilirsiniz.

TUVTurk LPG Ruhsata İşleme Muayenesi

Arabaya LPG taktırdıktan sonra 30 gün içinde bu işlemi ruhsata işletmelisiniz. Montajın ardından ilk aşama olarak TUVTurk’ten muayene yaptırmanız gerekir. Muayene öncesinde ceza ya da vergi borcunuz varsa ödemeli, ardından montajı yapan firmadan aldığınız belgeler ve araç ruhsatı ile istasyona gitmelisiniz. Bu aşamada aracınıza standart muayeneler ve sonrasında egzoz muayenesi yapılır. Aracınızda herhangi bir problem yoksa ve belgeleriniz de tamsa bu aşamayı tamamlarsınız.

İlginizi Çekebilir  ABS Nedir? Nasıl Çalışır?

LPG Ruhsata İşletme Noter Aşaması

Muayene işleminin tamamlanmasının ardından LPG’yi ruhsata işletmek için notere gitmeniz gerekiyor. LPG ruhsata işletmek için noterden istenen belgeler şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı
 • 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Trafik tescil belgesi
 • 1 adet boş trafik tescil belgesi
 • Araç tespit raporunun fotokopisi
 • LPG işletme faturasının fotokopisi
 • Sigorta belgesi fotokopisi
 • Tadilat belgesi
 • Araç muayene raporu

LPG Ruhsata İşletme Ücretleri

LPG işletme muayenesi ücreti 2022 yılı için 507,40 TL’dir. Ek olarak egzoz emisyonu ücreti olarak da 110 TL ödemeniz gerekir. Bu rakam yıllara göre değişmekle birlikte muayene randevusu esnasında TUVTurk internet sitesi üzerinden size bildirilecektir. LPG işletme noter ücreti 2022 yılı için 457 TL olup yıllara göre değişiklik göstermektedir. LPG ruhsata işletme ücreti 2022 yılı için toplam 1074,40 TL’dir.

LPG Ruhsata İşletmek Hakkında Sık Sorulan Sorular

LPG ruhsata işletme süreci ile ilgili sık sorulan soruların yanıtlarını derledik.

LPG Ruhsata İşletmeme Cezası 2022

Aracınıza LPG taktırdıktan sonra 30 gün içinde muayenesini yaptırıp noterden ruhsata işletmelisiniz. Bu süre LPG fatura kesim tarihiyle başlar. Ruhsata işlenmediği taktirde 329 TL para cezası ve -10 ehliyet puanı ile cezalandırılır. Uzun süre LPG işletmeme durumunda aracınız bağlanabilir.

LPG Ruhsata İşletme Randevusu Nasıl Alınır?

LPG işletme randevusu için TUVTurk internet sitesi üzerinden randevu alabilirsiniz. Muayene öncesinde trafik cezası ve vergi borcunuz varsa ödemelisiniz.

LPG Ruhsata Ne Zaman İşlenir?

LPG ruhsata işletmek için gerekli belgeler ile birlikte notere gittiğinizde anlık olarak işlem tamamlanmakta olup herhangi bir bekleme süresi bulunmamaktadır.

LPG Ruhsata İşletme Nerede Yapılıyor?

Önceden Emniyet Müdürlüklerinin Trafik Tescil birimi tarafından yapılan ruhsata LPG işletme işlemi artık noterlerde yapılmaktadır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here