Çekme Belgeli Araç Alınır Mı? Tüm Merak Edilenler

Genellikle ikinci el ilanlarına bakarken sıkça karşılaşılan “aracımız çekme belgelidir” cümlesinin anlamını ve çok sorulan çekme belgeli araç alınır mı sorunuza bu yazımızda yanıt verdik.

Çekme Belgeli Ne Demek

Otomobile ait tüm vergi ve cezaların ödendikten sonra plakalarının trafik birimine teslim edilerek aracın trafikten kaldırılması sonrası verilen belgeye çekme belgesi adı verilir. Araca bu süre zarfında muayene, mtv ve sigorta yaptırılması gerekmez.

Genellikle perte çıkmış veya eski kullanılmayan araçlar için alınan çekme belgesi istenildiği zaman kaldırılabilir.

Çekme Belgeli Araç Trafiğe Çıkabilir Mi?

Bu belgeye sahip olan araçların trafik sigortası ve muayenesi olmadığından trafiğe çıkmaları uygun değildir. Ayrıca otomobilin plakaları da emniyete teslim edilmiş olacağından trafik çevirmelerinde araç bağlanacak ve sahibine çekme belgeli araç kullanma cezası olarak 1002 TL ceza kesilecektir.

Çekme Belgesi Nasıl Kaldırılır?

Aracınızı tekrar trafiğe çıkarmaya karar verdiğinizde bulunduğunuz şehirdeki muayene istasyonuna giderek aracın TÜVTÜRK muayenesini yaptırmanız ve trafik şube’den plakalarınızı almanız gerekmektedir.

Çekme Belgeli Aracı Trafiğe Çıkarma Masrafı 2019

2019 yılı için sahibi olduğunuz aracı tekrar trafiğe çıkarmak için sırası ile;

  • Aracın trafik sigortasını yaptırmalısınız.(Sürücü indirim seviyesine göre 500-2000 lira aralığında yapılabilir.)
  • Muayene yapılmalıdır.(2019 için 350 TL maliyeti olmakta.)
  • Notere giderek yeni ruhsat çıkarmalısınız.(Noter ücreti 225 TL)
  • En son trafik şubeden plakalarınızı bastırmanız gerekir.(Ücreti 40 TL’dir.)

Kısaca çekme belgeli aracı trafiğe çıkarmanın bedeli minimum 1700 lira olmaktadır. (Sigorta bedeli 1000 TL olarak hesaplanmıştır.)

İlginizi Çekebilir  Özürlü Aracı Kimler Kullanabilir? Engelli Araç Şartları

Çekme Belgeli Araç Alınır Mı?

Hasar görüp sigorta tarafından o şekilde satılan veya vergi, muayene masrafı olmaması için trafikten çekilen çekme belgeli araç alınır mı sorunuza yanıt verirken araçta aşağıdaki kriterleri değerlendirmelisiniz.

Çekme Belgeli Araç Alırken Dikkat Edilecek Hususlar

  • Aracın fiyatı nedir? Hasarı giderildikten sonra hala hasarsızlarına göre düşük fiyatlı kalabiliyor mu?
  • Hasar durumu ne? Güvenlik ekipmanları sağlam mı? Airbag sistemi ve şasisinde hasar olan araçların tekrar sorunsuz onarılması oldukça zor ve masraflı olacaktır.
  • Alacağınız aracın parça fiyatları nasıl? Eğer alacağınız çekme belgeli araba parçaları ender bulunan bir model ise çok uzun süre uğraşmak zorunda kalabilir ve beklediğinizden fazla masraf etmek durumunda kalabilirsiniz.

Eğer yukarıdaki sorulara yanıt olarak hasarsız modellere göre ciddi fiyat avantajı yakalayabiliyorsanız çekme belgeli araç alabilirsiniz.

Araç Trafikten Çekme Ücreti

Eğer aracınızı artık kullanmayacaksanız, motorunda vs. bir arıza var ve hemen yaptırmayacaksanız aracı trafikten çekebilirsiniz. Bu durumda motorlu taşıtlar vergisinden muaf olacak ve aracınızın plakalarını şoförler odasına teslim etmeniz gerekecektir. Araç trafikten çekme masrafı; plakaya ait tüm borçlar ödendikten sonra notere gidilerek 18 TL karşılığında trafikten çekme işlemi yapılabilmektedir.

Yazı Özeti
Çekme Belgeli Ne Demektir?
İçerik
Çekme Belgeli Ne Demektir?
Açıklama
Otomobile ait tüm vergi ve cezaların ödendikten sonra plakalarının trafik birimine teslim edilerek aracın trafikten kaldırılması sonrası verilen belgeye çekme belgesi adı verilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here