Webasto Nedir? Webasto Nasıl Çalışır?

Bazı ürünler o kadar iyidir ki ürünün markasının ismini ürünün kendisi sanabiliriz. Webasto markasının ısıtma ve soğutma sistemleri de bu ürünlerden biridir. Webasto aslında Almanya menşeli bir şirkettir. Bu şirketin özellikle yük taşımacılığında kullanılan tırlar ve kamyonlar için geliştirdiği ısıtma ve soğutma sistemi alanında bir numaradır. Peki Webasto Nedir?

Webasto Nasıl Çalışır?

Webasto cihazının temel çalışma prensibi genel olarak şu sırayı izler: Öncelikle park ısıtıcısı etkin hale gelir. Bu ısıtıcının ısı vermesi aracın yakıt deposundan çekilen yakıtla sağlanır. Bu aşamada ısıtılan su devirdaim pompası aracılığıyla aracın ısıtıcısının eşanjörüne taşınır. Ve sağlanan bu ısı aracın fanları aracılığıyla araç içine verilerek araç içinin ısınması sağlanmış olur. Aynı zamanda sıcak su motora giderek motorun da ısınması sağlanmış olur. Belli bir sıcaklığa ulaşıldığında ısıtıcı kendiliğinden kapanır.

Webasto Neye Yarar?

Webasto en genel tanımıyla aracın motorundan ayrı olarak çalışan bir ısıtma sistemidir. Buna aracın motorundan bağımsız ve yakıt ile çalışan bir kalorifer şeklinde tanımlayabiliriz. Özellikle uzun yol şoförlerinin araç içinde uyudukları ve zaman geçirdikleri düşünülürse webasto ürününün uzun yol şoförleri için ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz.

Ayrıca motor soğutma suyunun da motor kapalıyken ısınmasını sağlayarak aracın ilk çalışmasında oluşabilecek aşınmaları da minimuma indirir.

Webasto Nerelerde Kullanılır?

Webasto marka ısıtıcı üniteleri pek çok kara ve deniz taşıtlarında kullanılabilmektedir. Bunlardan birkaçına örnek vermek gerekirse;

  • Tır
  • Kamyon
  • Otobüs
  • İş Makineleri
  • Binek ve ticari araçlar
  • Karavanlar
  • Tekne

Ayrıca bu ürün savunma sanayinde kullanılan bazı araçlarda da tercih edilmektedir. Bazı F segment otomobillerde ve soğuk iklimler için üretilen otomobillerde de webasto sistemine rastlanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Dizel Araca Benzin Koyulması - Yanlış Yakıt Konulması

Webasto Aküyü Bitirir Mi?

Webasto ısıtıcılar aküden güç çekmez. Bu ısıtıcılarda yetersiz voltaj koruması özelliği ve donanımı mevcuttur. Yani ısıtıcı kritik akü seviyesi koşulları oluşmadan önce kendiliğinden kapanır ve bu sayede motorun çalışması garantilenmiş olur. Ayrıca sistem enerjisini motorin ile elde ettiği için aküye çok fazla yük bindirmez.

Webasto Zehirler Mi?

Webasto ısıtıcıları kullananların çokça merak ettiği soruların başında da webasto marka ısıtıcıları açıp uyumanın zehirlenme tehlikesi doğurup doğurmayacağıdır. Bu ürünlerde yanma kabin dışında oluştuğu için oluşan karbondioksit dışarı atıldığı için herhangi bir zehirlenme tehlikesi yaşanmaz. Ancak bunun için ürününüzün iyi monte edilmesi gerekmektedir. Ancak olası montaj hataları ve beklenmedik durumlara karşı araç içerisinde karbonmonoksit sensörü veya dedektörleri kullanılmasında fayda olabilir. Ayrıca yeterli hava sirkülasyonun sağlanmadığı kapalı alanlarda da uzun süreli olarak webasto kullanılması önerilmemektedir.

Webasto 1 Saatte Kaç Litre Mazot Yakar?

Standart bir webasto marka ısıtıcı 1 saatte yaklaşık olarak 0,12 ila 0,14 litre arasında mazot tüketimi gerçekleştirmektedir.

 

Yazı Özeti
İçerik
Webasto Nedir? Webasto Nasıl Çalışır?
Açıklama
Webasto, büyük araçlarda motordan bağımsız ısıtma sağlayan, gücünü motorinden alan bir iklimlendirme sistemidir. Tır ve otobüslerde sıklıkla bulunur.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here