Araba Segmentleri Neye Göre Belirlenir?

İnternette otomobil vs. araştırmak için girdiğimizde birçok kez karşımıza sınıfının lideri, B sınıfının en iyilerinden gibi cümleler çıkar. Bazen de üst sınıf otomobillerden başarılı olduğunu vs. okuruz. Peki bu sınıflandırmalar,segmentler neye göre, hangi kriterlere göre yapılır? Otomobil segmentleri motor hacmine, kasa büyüklüğüne, koltuk sayısına ve fiyatına göre ayrılır. Örneğin; Ford Fiesta ile Volkswagen Polo neredeyse aynı fiyattadır, aynı koltuk sayısına sahiptir ve motor hacimleri benzerdir. Bu nedenle ikisi de B segmenti olarak değerlendirilirler.

Otomobiller Neden Segmentlere Ayrılır?

Temel amaç olarak pazarlama faaliyetlerinin kolaylaşması, pazarda konumlandırma yapabilmek için oluşturulan her segment, farklı kullanıcı kitlesine, farklı beklentilere hitap eder.

Araç Segmentleri 2019

Üstte görmüş olduğunuz görselde genel olarak otomobil segmentleri ve o sınıfa dahil olan birkaç model yer alıyor. Gelin şimdi otomobil segmentlerini yakından inceleyelim.

A Segmenti Araçlar

Tam anlamıyla şehir otomobili olarak nitelendirebileceğimiz bu sınıftaki araçlar düşük motor ve iç hacme sahiptir. Sıkışık yollarda kolay manevra, kolay park imkanı ve düşük malzeme kalitesine sahiptirler.

Konfor açısından çok beklentisi olmayan ve aracını şehir içerisinde kullanan kişiler için uygundur.

2019 A Segmenti Araçlar

Hyundai İ10, Kia Picanto, Mazda 1, Renault Zoe(Elektrikli olması sebebi ile ilerleyen süreçte sınıfı değişebilir.) gibi modeller A segmentidir.

B Segmenti Araçlar

Genel olarak A segmentinden biraz daha uzun ve ağır olan bu sınıfın otomobillerinde nispeten daha güçlü motorlar ve konfor bulunuyor. Yine şehir içi kıvrak manevra imkanı ve park kolaylığı sunan bu araçlar arada bir uzun yola çıkan ve 2-3 kişi seyahat edenler için uygun. Bu sınıf da bagaj konusunda pek cömert değil.

İlginizi Çekebilir  Araç Satışında Sigorta Gerekli Mi? (2022 Güncel)

2019 B Segmenti Araçlar

Opel Corsa, Hyundai İ20, Kia Rio, Ford Fiesta, Volkswagen Polo, Renault Clio gibi modeller B segmenti araçlardır. Nispeten konforlu ve geniş olmaları ve fiyat bakımından uygun olmaları sebebi ile ülkemizde en çok satan araçlardır. Ayrıca 100 bin TL altında fiyatlandırma ile alınabilen modeller de bu segmentte bolca mevcut.

C Segmenti Araçlar

Fiyat/performans hesaplaması bakımından büyük olmayan yapıları ve geniş iç hacimleri ile üreticilerin en çok üzerinde para harcadığı segmenttir. Genellikle aile kullanımı için tasarlanan C sınıfı otomobiller, geniş bagaj hacmi, güçlü sayılabilecek motor seçenekleri ve sürüş konforu sunarlar. B segmentine göre daha iyi bir yol tutuşu ve uzun yol konforu sunarlar.

2019 C Segmenti Araçlar

2019 yılında ülkemizde en çok satan C segmenti araçlar Renault Megane, Ford Focus, Volkswagen Golf, Toyota Corolla oldu. B+ segmenti ile birçok otomobil yorumcusu tarafından C olarak nitelendirilen Fiat Egea da ciddi satış rakamlarına ulaştı.

D Segmenti Araçlar

C segmentine göre daha lüks donanımlar ve 5-10 cm daha uzun bir boyuta sahip olan bu sınıf araçlar genellikle daha konforlu ve güçlü motorlara sahiptir. Özellikle iç kısımda kullanılan malzemelerin kalitesi ve işçilik C sınıfına göre daha yüksektir.

2019 D Segmenti Araçlar

D segmenti dendiğinde akla direk Volkswagen Passat geliyor. Sonrasında Renault Talisman, Skoda Superb ve Toyota Avensis bu segmentin diğer araçları.

E Segmenti Araçlar

D segmentine göre daha lüks donanımların olduğu(otomatik park, koltuk ısıtma, soğutma, adaptif hız sabitleyici vs.) ayrıca bu sınıfta 2.0 litre altında hacimli motor genellikle bulunmaz. Boyut olarak D segmentinden büyük olan bu sınıfın araçları konfor odaklıdır.

2019 E Segmenti Araçlar

Audi A6, Volkswagen Arteon, Bmw 5 Serisi gibi modeller E segmenti olarak satışa sunulmaktadır.

F Segmenti Araçlar

Markaların tamamıyla lüks, konfor ve prestiji birleştirmeye çabaladığı bu segment araçlarda maliyetten hiçbir şekilde kaçılmamıştır. En güçlü motorlar, iç hacimde en kaliteli malzemeler ve donanımlar bu segmenttedir. Genellikle makam aracı olarak kullanılan F sınıfı araçlarda arka koltuk konforuna ayrı bir önem verilir.

İlginizi Çekebilir  ABS Nedir? Nasıl Çalışır?

2019 F Segmenti Araçlar

Ülkemizde en çok satan F segmenti araçlar Audi A8, Mercedes S serisi ve Bmw 7 serisidir.

S Segmenti Araçlar

Süper spor kategorisi olarak da geçen S sınıfı araçlar, tek kapılı ve çok güçlü motorlar ile satışa sunulurlar. Porsche, Ferrari, Maserati, Lamborghini gibi pahalı markaların üretim yaptığı segmenttir.

Yazı Özeti
Araba Segmentleri Neye Göre Belirlenir?
İçerik
Araba Segmentleri Neye Göre Belirlenir?
Açıklama
Arabaların boyutu, motor hacmi, kullanım amacı gibi değişkenlere göre segmentleri belirlenir.

1 YORUM

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here