Fren Balatası Değişimi İşçilik Ücretleri 2022

Otomobillerin yağ değişiminden sonra en çok değiştirilen parçaları da fren balataları. Özellikle dik yokuşların olduğu ve sürekli dur-kalk trafiğin olduğu bölgelerde balatalar daha erken değişim isteyebiliyor.

Fren Balatası Değişim Ücreti

Fren balataları genellikle ön tekerlekler için değiştirilir ve çift olarak satılırlar. Yani tek bir kutuda 4 adet balata papucu bulunur ve iki teker için kullanılır. Fren balatası fiyatları araca ve motor gücüne göre değişmekle birlikte 150-400 TL arasında fiyatlandırılmakta. Özellikle alım yaparken markalar arasındaki fiyat farkları %50’lere varabiliyor.

Kendi aracım olan Opel Corsa’dan örnek verirsem 100 liraya da balata alabilirken çok kaliteli bir markanın ürününü 400 liraya da alabiliyorum.

Fren Balatası Değişimi

Çok zor ve uzun bir işlem olmayan fren balatası değişimi yaklaşık 30 dakikada tamamlanabiliyor. İşçilikte sırasıyla şu işlemler yapılıyor;

  • Balatası değiştirilecek tekerlekler sökülüyor.
  • Kaliperlerler sökülüyor ve amortisöre sabitlenerek yere sarkması engelleniyor.
  • Eskimiş balata sökülüyor ve o bölge balata spreyi ile temizleniyor.
  • Fren diskleri kontrol ediliyor ve aşırı incelme, yüzeyde yamukluk vs. varsa torna veya değişime gidiliyor.
  • Sonrasında yeni balata takılıyor, kaliper ve tekerlekler yerine takılıyor ve işlem tamamlanıyor.

Çok zor olmayan bu işlemden sonra 100-150 km boyunca gerekmedikçe ani frenden kaçınılması balata disk alışma süreci için önemli.

Fren Balata Değişimi Fiyatı 2022

Geçtiğimiz ay yine Opel Corsa aracım için yapmış olduğum fren balatası değişimi işçiliğine 60 TL işçilik ücreti vermiştim. Ön fren balataları ve temizlik spreyini kendim aldım ve servise sadece balata değişim ücreti verdim. Balata değişimi yaklaşık 30 dk sürdü. Tabi bu ücretin şehre ve zamana göre değişkenlik gösterebileceğini de belirtelim.

İlginizi Çekebilir  Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri 2022

Güncelleme: 2022 itibari ile ön balata değişimi için 150-200 Tl arası fren balatası değişim işçilik ücreti alınmakta.

Disk Balata Değişimi Fiyatı

Genel olarak işçilik olarak çok farklılığı olmayan disk balata değişim işçiliğinin ücreti ise yaklaşık 80-100 200-250 lira arasında olmakta.  Ancak ön disk balata değişimi için bu fiyatın geçerli olduğunu belirtelim. Bazı araçlarda arka fren sistemin sökümü vs. öne göre çok daha zor olduğundan fiyatlandırma fark edebiliyor.

Fren Balatası Ne Zaman Değiştirilir?

Yağ değişimi gibi belirli bir kilometre veya yıl sınırlaması olmayan fren balataları tamamen kullanım ile alakalı ömre sahip. Çok şehir içerisinde, yokuşlu yollarda kullanılan ve sık sık ani fren yapan kullanıcı 10 binde fren balatası değiştirebilirken, sürekli uzun yolda sürüş yapan ve motor frenini sık kullanan sürücü için balata kaç binde biter soruna 70-80 bin km şeklinde yanıt verebiliriz.

Fren Balatası Değişimi Kaç Saat Sürer?

Aracına göre bazen değişebilmekle birlikte genellikle fren balata değişimi basittir. Ön arka balataların değişimi yapılacaksa 30-45 dakikada işlem tamamlanabilir. Disk değişimlerinde ekstra 15-20 dakika işçilik gerekebilir. Ortalama fren balata değişimi süresi 1 saat diyebiliriz.

Frenlere Basınca Ses Geliyor

Genel olarak fren balatalarının eskidiğinin habercisi olan bu ses, balatanın eriyerek artık sonlarındaki demir yüzeyin diske sürttüğünü anlatır. Bu ses gelmeye başladığında fren performansınız düşecek ve muhtemelen fren pedalı da yumuşayacaktır.

Özetle frene bastığınızda ince, tiz demir demire sürtme sesi gelmeye başlamış ise fren balatalarınızı değiştirme vaktiniz gelmiş demektir.

Fren Balatası Markaları

Türkiye’de genellikle yetkili servislerde her markanın kendi üretimi fren balataları kullanılıyor. Opel için GM, Ford için Fomoco vs.

Ancak yan sanayi olarak en iyi markalar ise kendi aracımda denediğim kadarı ile Delphi, Opar, TRW gibi markalar da fiyatına göre oldukça başarılı. Biraz performanslı kullanım yapan sürücüler ise Brembo gibi yüksek fiyatlı markaları tercih edebiliyor.

İlginizi Çekebilir  Özürlü Aracı Kimler Kullanabilir? Engelli Araç Şartları

Fren Disk Taşlama Fiyatları

Sıcak disklere su tutulması, yağmurlu havalarda su birikintisinden geçilmesi vs. çok sıcak olan disk yüzeyinin ani ısı değişiminden dolayı yamulmasına sebep olur. Bu durumda frene basıldığında direksiyonda ciddi bir titreme hissedilir. Fren disklerinin kalınlıklarının yeterli olması durumunda taşlama(sanayide torna denilir) ile disk yüzeyindeki yamuk katman ortadan kaldırılır ve sorunsuz hale getirilir. 2021 fren disk torna ücreti ortalama 50-75 lira arası diyebiliriz. Ancak bu fiyat sadece 2 disk ve araç üzerinde yapılan torna işlemi için geçerlidir.

Fren Ayarı Ücreti

Otomobillerde disk fren sistemleri ayar gerektirmez. Ancak arka tekerlekleri kampana olan otomobillerde fren balataları aşındıkça fren gücü ve el freninin tutunma gücü düşer. Bunun için aracın arka tekerleklerinin sökülerek kampana içerisindeki fren tellerinin gerginleştirilmesi gerekir. Fren ayarı kaç para sorusuna ise 20-30 TL gibi bir fiyat ile sanayide halledilebildiğini söyleyebiliriz.

Aşağıdaki videoda fren ayarının nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

Kampana Fren Ayarı Nasıl Yapılır?

Arka frenleri kampana olan araçlarda zaman geçtikçe balatalar aşınır ve aşınma sebebiyle fren yeterince iyi tutmamaya başlar. Özellikle el freninin artık yokuşlarda aracı sabit tutamaması ile kendini belli eder.

Arka kampana fren ayarı, kampanaların sökülerek fren merkezinin  öne alınması ile yapılır. Aşağıdaki videoda kampana fren ayarının nasıl yapılacağını izleyebilirsiniz.

Bitik Balata Muayeneden Geçer Mi?

Tüvtürk muayenelerinde araçlar özel sistemler ile fren testine tabi tutulurlar. Aracın fren performansı üreticinin belirttiği değerlerin altında çıkarsa muayenede ağır kusur sayılır ve vize verilmez. Fren balatalarının bitik olması veya çok aşınmış olması fren performansını düşüreceğinden muayeneden geçmeyecektir.

Yazı Özeti
Fren Balatası Değişimi İşçilik Ücretleri 2021
İçerik
Fren Balatası Değişimi İşçilik Ücretleri 2021
Açıklama
Geçtiğimiz ay yine Opel Corsa aracım için yapmış olduğum fren balatası değişimi işçiliğine 60 TL işçilik ücreti vermiştim. Ön fren balataları ve temizlik spreyini kendim aldım ve servise sadece işçilik için ücret verdim. Değişim yaklaşık 30 dk sürdü. 

4 YORUMLAR

  1. Egea ön balata değişimi ve arka kampana temizleme için 200₺ işçilik aldılar benden Kahramanmaraş’ta.

  2. Balatalarim ucuz tutdu ama kadiköy hasanpasada derenin orda bir usta var selim usta frenlerimi takti disklerimi tamir etdi 1100tl aldi tanidik diye götürüyordum fazla aldi gibi geliyor bana birde arabam eski model renault

    • Disk, balata değişim için normal bir fiyat gibi. Ancak torna yerine değişim öneririm, torna yapılan disk yüzeyi kısa sürede tekrar bozuluyor.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here