Suv Açılımı – Suv Araç Nedir?

SUV araç açılımı; Sport Utility Vehicle, Türkçe olarak ise Spor Amaçlı Taşıt. Hem mini van, hem de station wagon hem de çekme özelliği olan yüksek araçlara denmektedir. Bu arabalar asfalt yollarda veya hafif arazilerde yol alırlar. SUV arabalar genellikle dört tekerden çekiş özelliğine sahip olarak piyasaya sürülür. Genel olarak her SUV araç bir off-road aracıdır izlenimi verilse bile, off-road için arabaların özel donanımlara gereksinimleri vardır. Bu sebeple SUV araçlar aynı zamanda off-road arabasıdır diyemeyiz.

Yazı Başlıkları(İncele)

SUV Açılımı

SUV arabalar daha önce de belirttiğimiz gibi Sport Utility Vehicle kelimesinin baş harfleridir. Bu kelime dizisi Türkçe’de spor amaçlı taşıt olarak çevrilebilir. Mini van ile station wagon kasa tipinin arasında yer alan SUV araçlar genel olarak dört çeker aktarma elemanlarına sahiptir. Bu nedenle de arazi aracı ya da 4WD de denmektedir.

suv açılımı nedir

SUV Araç Nedir?

SUV araçların karoser donanımları diğer türlerdeki binek araçlara nazaran daha yüksek ve daha geniş olarak nitelendirilebilir. Bu sebeple daha ağır bir karoseri mevcut olan SUV arabaların motorları daha yüksek hacme sahiptir. Kilometre başına daha fazla yakıt sarfiyatı daha fazla karbondioksit emisyonu yapan SUV arabalar daha çok dizel motorlu araçlar tipine girer.

Modellere artan alaka ile birlikte SUV modellerinin tipleri de artmaya başladı. Bu genişleyen yelpaze ile artık SUV araçları, kendi içinde sınıflandırmak olanaklı hale geldi. Onları mini SUV, kompakt SUV, tam ölçekli SUV ya da uzatılmış SUV olarak tanım yapmak mümkün. Mini ve kompakt SUV tipleri (ya da crossover da denebilir), fazla büyük karoserli olan tiplere göre daha düşük hayat alanı sunarlar.

İlginizi Çekebilir  Direksiyon Kilitlenmesi ve Direksiyon Kilitlendiğinde Yapılması Gerekenler

Jip Nedir?

Jip aslında Jeep firmasının bir aracının adıdır. Bu Chrysler grubuna ait olan bir otomobil markası olan Jeep genelde arazi araçları satışı yapar. 1941 yılına dayanan uzun bir geçmişe sahip olan Jeep markası artık bir marka adını aşarak o araç tipinin genel adı haline gelmiştir. Genel olarak her türlü arazi aracına artık jeep denmektedir. Ülkemizde halk arasında kullanımı ise cip şeklinde olmaktadır.

Jeep araçlar arazi araçları arasında en kalite olanları arasında yer alırlar. Kullanıcılar Jeep firmasını ilk piyasaya çıktığı andan itibaren hızla benimsediler. Günümüzde aracın popülerliği hale devam etmekte olup yepyeni modelleri ile piyasaya yeni araçlar sunmaktadır. Dört çeker arazi aracı piyasasını kuran ve domine etmeye devam eden Jeep birçok farklı SUV modeli ile satın alınmayı beklemektedir.

Yazı Özeti
Suv Açılımı - Suv Araç Nedir?
İçerik
Suv Açılımı - Suv Araç Nedir?
Açıklama
SUV "Sport Utility Vehicle" kelimelerinin baş harfleridir. Hem arazide hem asfaltta gidebilen otomobiller olarak özetlenebilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here