Özürlü Aracı Kimler Kullanabilir? Engelli Araç Şartları

Ülkemizdeki yasal düzenlemeler, engelli kişilerin ÖTV ödemeden araç sahibi olmalarına olanak sağlamaktadır. Engelli vatandaşlarımıza daha kolay bir yaşam sunmak için uygulanan bu düzenlemeler, araç sahibi olmak isteyenleri yakından ilgilendirmektedir. Engelliler için alınan araçları kimlerin kullanabileceği, engelli aracı almanın şartlarının neler olduğu ve engelli aracının nasıl alındığı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bu yazımızda, engelli aracıyla ilgili merak edilen tüm detayları derledik.

Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?

Engellilerin hayatını kolaylaştırmak için yapılan düzenlemeler ile ülkemizde binlerce engelli vatandaşımız araç sahibi olmaktadır. Fakat engelli aracını alabilmek için bir takım şartların sağlanması gerekmektedir. Engelli bir birey için alınan aracı kimlerin kullanabileceği, kara yolları trafik yönetmeliği tarafından belirlenmiştir. ÖTV ödenmeden alınan bir engelli aracını, araç sahibi olan engelli birey kullanabilir. Eğer engelli bireyin trafiğe çıkması uygun değilse, aracı ruhsata kaydettirilen 3 kişi daha kullanabilir. Bu kişiler, araç sahibinin 2. ya da 3. dereceden akrabası olmalıdır.

engelli aracını kimler kullanabilir

Özürlü Aracı Kimler Kullanabilir?

Özürlü aracını yalnızca araç sahibi olan engelli birey kullanabilir. Eğer bu bireyin araç kullanması uygun değilse, aracı ruhsata kaydettirilen 3 kişinin kullanma izni vardır. Ruhsata kaydettirilen kişiler, engeli bulunan bireyin 2. ve 3. dereceden akrabaları olmalıdır. Ruhsatta ismi olmadığı halde engelli aracı kullanan kişi hakkında cezai yaptırımlar söz konusudur. Hastalık, doğum ve acil durumlarda da aracın ruhsatta ismi olmayan bir kişi tarafından kullanımına izin verilmez.

Engelli Araç Kullanım Şartları

Engelli araç kullanım şartları şunlardır;

  • Engelli aracı kimlerin kullanacağı satın alma esnasında belirlenmelidir.
  • Satın alınan engelli aracı 5 yıl boyunca satılamaz.
  • %90 üzeri engele sahip olan kişiler, engel raporlarını göstermelidirler. Raporda araç kullanmaya uygun olmadığı belirtilen engellilerin aracını, 3. dereceye kadar olan yakınlarından birisi kullanabilir.
  • Ortopedik engelliler ÖTV indiriminden faydalanabilir.
  • Araç alımı esnasında trafik tescil işleminin yapılması gerekir.
İlginizi Çekebilir  Motor Soğutma Suyu Havası Alma İşlemi

Bu şartlar dahilinde, engelli aracı alınabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, engelli aracının 5 yıl boyunca satılamayacağıdır. Eğer aracınızı 5 yıldan önce satmak isterseniz, indiriminden faydalandığınız ÖTV vergisini ödemek zorunda kalırsınız. Eğer aracı satacağınız kişi de engelliyse, satış süresi 3 yıla kadar düşürülmektedir.

Engelli Üzerine Alınan Aracı Kimler Kullanabilir?

Engelli bir birey üzerine alınan aracın kullanımında, bir takım kısıtlamalar söz konusudur. Engeli bulunan kişilerin raporlarında özel engelli aracını kullanabileceklerine dair bir ifade belirtilmişse, bu kişiler araçlarını kendileri kullanabilir. Engel durumu araç kullanmasına izin vermeyen bireylerin ise 3. dereceye kadar yakınları araç ruhsatına kayıt ettirilmelidir.

Engelli Aracı Kaç Kişi Kullanabilir?

Son yapılan düzenlemelere göre, %90 ve üzeri engeli bulunan kişiler yurt dışından engelli aracı alıyorsa, aracı engelli birey dışında kimse kullanamaz. Yurt içinden alınan araçlar içinse bu durum değişkendir. Yurt içinden araç alan %90 engelli bir bireyin aracını kendisi dışında 3. dereceye kadar akrabaları da kullanabilir. Aracı kullanacak kişiler ruhsatta belirtilmelidir.

Engelli Araç Almak İçin Rapor Yüzde Kaç Olmalı?

Engelli araç almak isteyen bireylerin bazı şartları sağlaması gerekir. Engellilerin hayat şartlarını iyileştirmek için uygulanan düzenlemelerde, birkaç farklı yöntem uygulanmaktadır. %90 ve üzeri engeli bulunan bireyler, ÖTV’den tamamen muaf tutulmaktadırlar. %90 altı engeli bulunan kişiler, alacakları araçta engellerine yönelik bir düzenleme yapmazlarsa, ÖTV’den faydalanamazlar.

Yazı Özeti
Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?
İçerik
Engelli Aracını Kimler Kullanabilir?
Açıklama
Engelli aracını, araç sahibinden fazla en fazla 3 kişi kullanabilir. Bu kişiler en fazla kişinin 2. veya 3.dereceden akrabası olmalıdır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here