Kızdırma Bujisi Nedir? Arızası ve Tamiri

Dizel motorlu araçlarda silindir içerisini ilk çalıştırmada yeterli sıcaklığa ulaştırmak için kullanılan kızdırma bujileri kontak açıldığında devreye girer ve silindir yeterli sıcaklığa ulaşana kadar ısıtma yapmaya devam eder.

Kızdırma Bujisi Nedir?

kızdırma-bujisi

Motorinin patlama yapabilmesi için gereken 700+ derecelere çıkması için çalışan kızdırma bujileri çok yüksek ısılar üretir ve piston içini çalışma için hazırlar. Özellikle soğuk iklimde kullanılan dizel araçlar için çok önemli bir motor donanımıdır.

Periyodik bir ömre sahip olan bu parçanın arızalanması motorun ilk çalışmasını etkiler.

Dizel Araçlarda Buji Var Mı?

Genellikle benzinli araçlar ile birlikte anılan bujiler dizel araçlarda da bulunur ancak çalışma prensibi tamamıyla farklıdır. Benzinli araç bujisi yakıtın yanması için gerekli ateşlemeyi sürekli olarak sağlarken dizel ısıtma bujileri sadece motor çalışmadan önce devreye girer ve piston içerisini yanmaya uygun şekilde ısıtır.

Dizel araçlardaki bujiler sadece çalıştırma sırasında aktif çalışırlar ve bu sebeple ömürleri uzundur.

Kızdırma Bujisi Neden Bozulur?

Soğuk motorun çalışması için gerekli ısıyı sağlayan ve yüksek ısılara çıkan diğer adı ile ısıtma bujileri belirli bir ömre sahiptir. Ayrıca doğrudan silindir içinde yer alıyor olmaları sonucu yanma sonrası oluşan artıklardan, kurumlardan etkilenmektedirler. Özellikle kontak açıldığında ön ısıtma süresinin beklenmeden marş yapılması parçanın motorla beraber çalışması nedeniyle kızdırma bujisinin ömrünü ciddi oranda azaltır.

İlginizi Çekebilir  Araba Klima Kompresörü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kızdırma Bujisi Ömrü Ne Kadar?

Benzinli araçlardaki ateşleme bujileri gibi belirli bir periyotta değişimi gerekmeyen ön ısıtma bujilerinin tamamıyla aracın kullanım koşullarına göre ömrü vardır.

Sıcak bir iklimde, ilk marş sırasında ışıkların sönmesini bekleyen bir kullanıcı 10 yıl boyunca hiç değiştirmezken, soğuk iklimdeki bir aracın her yıl buji değişimi gerekebilir.

Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Genellikle sıcak mevsimlerden soğuğa geçiş sürecinde ortaya çıkan kızdırma bujisi arızalarını anlamak için birçok belirti vardır. Isıtma bujisi arızası aşağıdaki belirtiler ile anlaşılabilir;

  • Aracınızın özellikle soğukken ilk çalıştırılması normale göre daha zorlu ise. Yani marş süresi uzuyor ise.
  • İlk çalıştırma sonrasında egzozdan beyaz duman ve pis bir koku geliyorsa.
  • Motorun ilk çalışması sarsıntılı şekilde gerçekleşiyorsa.(Her zaman gerçekleşmeyebilir.)
  • Otomobilinizin gösterge panelinde arıza lambası yanmaya başladıysa, kızdırma bujiniz arızalı olabilir.

Kızdırma Bujisi Nasıl Değiştirilir?

Kızdırma bujileri genellikle motor koruma kapağı söküldüğünde kolayca ulaşılabilecek bir konumdadır. Otomobilin obd soketinden arıza tespiti yapılarak hangi bujinin arızalı olduğu tespit edilir ve özel torklanmış anahtar ile kesinlikle zorlamadan yavaşça buji yerinden sökülür.

Eğer yanlış anahtarla ve sert bir şekilde sökülmeye çalışılırsa kızdırma bujisi parçalanabilir ve piston içerisine parçaları gidebilir. Bu durum sonrasında da motor üst kapağının açılarak parçaların alınması gerekir.

Ayrıca yeni buji takılırken yine üreticinin verdiği tork değerine göre yerine takılmalı ve çok fazla sıkılmamalıdır. Aksi halde motor bloğuna buji kaynayabilir.

Kızdırma Bujisi Arızasının Zararları

Kışın dizel motorların çalışmasında hayati önem taşıyan ön ısıtma bujileri işlevini yerine getiremiyor oluşu, soğuk motorda daha geç çalışmasına ve akünün zayıflamasına sebep olur. Özellikle akünüz eski ise zaman ve para kaybına sebep olabilir.

DPF(Partikül Filtresi) bulunan araçlarda sabahları yanmamış çiğ mazotun egzoza iletilmesi sonucu filtre dolacak ve araç daha sık temizliğe girmeye başlayacaktır. Ayrıca EGR ve egzoz manifoldunun da daha fazla kurum ile tıkanmasına sebep olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Karda ve Soğuk Havalarda Güvenli Sürüş Rehberi

Yakılamayan yakıttan ötürü özellikle motor ısınana kadar egzozdan geniz yakıcı şiddette pis bir koku gelecektir.

Kızdırma Bujisi Tek Değiştirilir Mi?

Her silindir için ayrı ayrı olan kızdırma bujileri genellikle tek tek bozulan parçalardır. Parçanın arızası sonucu elektrik geçişi olmadığında araç arıza lambası yakar. Genellikle servisler ve ustalar tarafından diğer bujilerde arıza olmasa dahi tamamının değişimi önerilir. Ancak yüksek parça maliyeti olması ve değişim işçiliğinin kolay olması sebebi ile tek tek değiştirilmesinin bir olumsuz durumu yoktur.

Kendi aracımda Ekim ayında bozulan ısıtma bujisini tek değiştirdim ve 6 aydır herhangi bir arıza ile karşılaşmadım.

Kızdırma Bujisi Kaynaması

Dizel motor ön ısıtma bujileri motor yanma odasına çok yakın olmaları sebebi ile sürekli yüksek sıcaklığa maruz kalırlar. Bu sebeple özellikle de uzun yıllar değişmeyen bujiler motor üst kapağına kaynama yapabilir. Veya yeni buji takılırken tork anahtarı kullanılmadan aşırı sıkılan bujiler diş atlaması yapar ve sökülemeyebilir.

Kaynama yapmış kızdırma bujisi sökülmek istenirken fark edildiğinde sökmek için zorlanmamalıdır. Aksi halde parça motor pistonlarının arasına düşebilir ve sökmek için motor üst kapağının alınması gerekir. Genellikle kaynamış bujileri tornacılar özel aparatlar ile kısa sürede sökebilmektedir.

Değişim Fiyatı

Kendi aracım Opel Corsa’dan örnek verirsem GM Beru marka üretici orijinali tek bujinin fiyatı 70-90 TL aralığında. Kızdırma bujisi değişim işçiliği fiyatı ise 20-30 TL arasında. Tek kızdırma bujisinin yetkili serviste değişimi ise 190-200 TL aralığında oluyor.(2019-Nisan fiyatı)

Multijet Kızdırma Bujisi Arızası

Multijet veya CDTI motora sahip araç kullanıp kızdırma bujisi arızası yaşamayan yoktur sanırım. Ciddi bir arızaya yol açmayan kızdırma bujileri otomobilin uyarı ışığı yakması nedeni ile can sıkıcı olabilmekte.

corsa-kizdirma-bujisi-arizasi

Genellikle Opel araçlarda sarı servis lambası ile arıza vermekteyken Fiat’lar “kızdırma bujilerini kontrol ettirin” şeklinde uyarı vermektedir. Yine OBD ile bağlanarak arızalı olan belirlenmeli ve uygun ekipmanlar ile sökülmesi yapılmalııdır.

İlginizi Çekebilir  En İyi Fren Disk Markası Hangisi?
CDTI ve Euro 5 Multijet motorlarda kızdırma bujisi yeri

Kızdırma bujileri yukarıda oklarla gösterilen yerlerde yer almaktadır. Uygun ekipmanlar ile herhangi bir parça sökülmeden birkaç dakikada değişimi yapılabilmektedir. Opel için GM, Fiat için Beru markası fabrikasyon kızdırma bujileridir.

Özellikle Fiat ve Opel motorlarında bujilerin motora kaynama riski yüksek olduğundan mutlaka işin ehli ustalarda değişimi yaptırmalısınız.

Ekleme: Aracımda geçenlerde yine zor çalışma ve ilk çalıştırma sonrası 3-5 dakika pis kokulu duman atması başladı. İlk olarak aküden şüphelendim zor çalıştığı için ancak bir problem bulamadık. Arıza tespit cihazına bağladığımızda ise 2 nolu kızdırma bujisinde arıza saptadık. Değiştirince geç çalışma ve koku yine ortadan kalktı.

Araç her zaman arıza lambası yakmayabiliyor. Pis koku ve geç çalışma probleminiz varsa kızdırma bujilerini değiştirmeniz yüksek ihtimalle sorunu çözecektir.

Bozuk Kızdırma Bujisi Yakıtı Etkiler Mi?

Motordaki kızdırma bujilerinden bir veya birkaçının arızalı olmasının yakıta herhangi bir etkisi olmaz. Kızdırma bujisi arızası zararları arasında en can sıkıcı etki akü bitmesi şeklinde olacaktır. Aracınızı çalıştırmak için daha fazla marş motorunu döndürmeniz gerekeceğinden akünüz eski ve zayıf ise yolda kalma riski oluşturabilir.

Egzozdan Çiğ Mazot Kokusu Geliyor

Soğuk havalarda ilk çalıştırma sonrası birkaç dakika egzozdan geniz yakan bir çiğ mazot kokusu duyuyorsanız yüksek ihtimalle motordaki kızdırma bujilerinden bazıları çalışmıyordur.

2 YORUMLAR

  1. Merhaba 2012 corsa dizel 1.3 cdti aracim var . Bilgisayar da buji arizasi cikti. Ekranda da gisterdiginiz ikaz lambasi yandi. Sorum su. Dizel aracta 1 adet mi kizdirma bujisi var sadece o mu degiscek 2.sorum ise bi ustaya sordum sokmek zor araci birak 1 gun kalsin sokelim dedi acaba usta yanlis mi anladi zor bi yerde mi sizin son fotografta basit yeri gibi duruyor. Tesekkurler

    • Merhaba, aynı motorlu Corsa kullanıyorum bende. Aracınızda 4 adet kızdırma bujisi var ve muhtemelen 1 tanesi bozulmuştur. İlk olarak araç bilgisayara bağlanarak hangi bujinin arızalı olduğu tespit edilerek değiştirlmesi gerekiyor. 2 kez değiştirdim kendi aracımda, 10 dakikada değişimi yapılabiliyor. Farklı bir servise gitmenizi öneririm basit bir işlem.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here