Kızdırma Bujisi Nedir? Arızası ve Tamiri

kızdırma-bujisi

Kızdırma Bujisi Nedir?

Dizel motorlu araçlarda silindir içerisini ilk çalıştırmada yeterli sıcaklığa ulaştırmak için kullanılan kızdırma bujileri kontak açıldığında devreye girer ve silindir yeterli sıcaklığa ulaşana kadar ısıtma yapmaya devam eder.

Motorinin patlama yapabilmesi için gereken 700+ derecelere çıkması için çalışan kızdırma bujileri çok yüksek ısılar üretir. Özellikle soğuk iklimde kullanılan dizel araçlar için çok önemli bir motor donanımıdır.

Kızdırma Bujisi Neden Bozulur?

Soğuk motorun çalışması için gerekli ısıyı sağlayan ve yüksek

Kızdırma bujisi çalışıyor uyarısı

ısılara çıkan diğer adı ile ısıtma bujileri belirli bir ömre sahiptir. Ayrıca doğrudan silindir içinde yer alıyor olmaları sonucu yanma sonrası oluşan artıklardan, kurumlardan etkilenmektedirler. Özellikle kontak açıldığında ön ısıtma süresinin beklenmeden marş yapılması kızdırma bujilerin ömrünü ciddi oranda azaltır.

Kızdırma Bujisi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Genellikle sıcak mevsimlerden soğuğa geçiş sürecinde ortaya çıkan kızdırma bujisi arızalarını anlamak için birçok belirti vardır. Bunlar;

  • Aracınızın özellikle soğukken ilk çalıştırılması normale göre daha zorlu ise. Yani marş süresi uzuyor ise.
  • İlk çalıştırma sonrasında egzozdan beyaz duman ve pis bir koku geliyorsa.
  • Motorun ilk çalışması sarsıntılı şekilde gerçekleşiyorsa.(Her zaman gerçekleşmeyebilir.)
  • Otomobilinizin gösterge panelinde arıza lambası yanmaya başladıysa, kızdırma bujiniz arızalı olabilir.

Kızdırma Bujisi Nasıl Değiştirilir?

Kızdırma bujileri genellikle motor koruma kapağı söküldüğünde kolayca ulaşılabilecek bir konumdadır. Otomobilin obd soketinden arıza tespiti yapılarak hangi bujinin arızalı olduğu tespit edilir ve özel torklanmış anahtar ile kesinlikle zorlamadan yavaşça buji yerinden sökülür.

Eğer yanlış anahtarla ve sert bir şekilde sökülmeye çalışılırsa kızdırma bujisi parçalanabilir ve piston içerisine parçaları gidebilir. Bu durum sonrasında da motor üst kapağının açılarak parçaların alınması gerekir.

Ayrıca yeni buji takılırken yine üreticinin verdiği tork değerine göre yerine takılmalı ve çok fazla sıkılmamalıdır. Aksi halde motor bloğuna buji kaynayabilir.

İlginizi Çekebilir  Debriyaj Sertleşmesi Sebepleri? Baskı Balata Arızası Nasıl Anlaşılır?

Multijet Kızdırma Bujisi Arızası

Multijet veya CDTI motora sahip araç kullanıp kızdırma bujisi arızası yaşamayan yoktur sanırım. Ciddi bir arızaya yol açmayan kızdırma bujileri otomobilin uyarı ışığı yakması nedeni ile can sıkıcı olabilmekte.

corsa-kizdirma-bujisi-arizasi

Genellikle Opel araçlarda sarı servis lambası ile arıza vermekteyken Fiat’lar “kızdırma bujilerini kontrol ettirin” şeklinde uyarı vermektedir. Yine OBD ile bağlanarak arızalı olan belirlenmeli ve uygun ekipmanlar ile sökülmesi yapılmalııdır.

CDTI ve Euro 5 Multijet motorlarda kızdırma bujisi yeri

Kızdırma bujileri yukarıda oklarla gösterilen yerlerde yer almaktadır. Uygun ekipmanlar ile herhangi bir parça sökülmeden birkaç dakikada değişimi yapılabilmektedir. Opel için GM, Fiat için Beru markası fabrikasyon kızdırma bujileridir.

Özellikle Fiat ve Opel motorlarında bujilerin motora kaynama riski yüksek olduğundan mutlaka işin ehli ustalarda değişimi yaptırmalısınız.

Ekleme: Aracımda geçenlerde yine zor çalışma ve ilk çalıştırma sonrası 3-5 dakika pis kokulu duman atması başladı. İlk olarak aküden şüphelendim zor çalıştığı için ancak bir problem bulamadık. Arıza tespit cihazına bağladığımızda ise 2 nolu kızdırma bujisinde arıza saptadık. Değiştirince geç çalışma ve koku yine ortadan kalktı.

Araç her zaman arıza lambası yakmayabiliyor. Pis koku ve geç çalışma probleminiz varsa kızdırma bujilerini değiştirmeniz yüksek ihtimalle sorunu çözecektir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here