Uzun Seyahatler için Araç Kiralama Rehberi

Uzun yola çıkmak başlı başına bir sorunken size ait olmayan emanet kabul edebileceğiniz bir araç ile yani araç kiralama hizmeti ile yola koyulacaksanız hem aracın optimizasyonu hem de kendi konforunuz için hazırlık aşamasında ve yol boyunca dikkate alabileceğiniz araç kiralama rehberini okumadan gaza basmayın.

En önemli soru: Yolculuğunuz nereye?

Araç kiralayacaksınız fakat ilk işiniz ne tür bir araçla seyahat etmek istediğinize karar vermek. Bu noktada ilk ve en önemli soruya yanıt bulmalı ve  amacınıza yönelik bir araç seçmelisiniz. Seyahatiniz hangi sebeplerle gerçekleştiriliyor, tatile mi iş gezisine mi gidiyorsunuz? Bu durumda kiralayabileceğiniz araç model ve özellikleri için ilk filtrelemenizi yapmış olursunuz. Tatil amaçlı seyahatlerde sedan ve hatchback araç türleri oldukça rahat ve kullanışlı olabilecekken bir iş gezisi için Lüks sedan ya da vip  araçlar oldukça iş görür ve şık duracaktır.

Yolunuz ne kadar uzun?

Sizin için en doğru aracın hangisi olduğuna karar verirken ne kadar yol katedeceğiniz de büyük rol oynar. Uzun mesafe yolculuk edecek olsanız dahi spesifik olarak ne kadar uzun bir yola çıktığınız de belirleyici bir faktör. Aşırı ya da orta uzunluktaki bir güzergah için tercih edebileceğiniz araçlar da farklılık gösterebilir.

Güzergah ve coğrafi şartlar ne?

Gideceğiniz yerin ve bu yere ulaşırken kullanacağınız güzergahın yol durumu araç modeli ve özelliklerini belirlemede önemli kriterler. Genellikle şehir içinde ve yapılı, düzenli, çift şeritli yolları olan modern yollarda seyahat edecekseniz sedan  tipi araçlar önerili. Virajlı, engebeli, dağlık alanlarda bulunup kırsal kesimde vakit geçirecekseniz SUV tipi 4 x 4  modeli yerden yüksek ve yol tutuşu kuvvetli araçlar deneyiminizi kolaylaştıracaktır.

Yola kimlerle çıkıyorsunuz?

Uzun yola çıkarken kiraladığınız araç kadar, bu araçta kimlerle seyahat edeceğinize bağlı olarak donanımsal ekipmanların yeterli olup olmadığı önemli. Yola çıktığınız kişilere bağlı olarak uzun yolda ihtiyaç duyabileceğiniz ekipmanlar ve ihtiyaçlar da değişiyor. 12 yaş altında bir çocukla seyahat ediyorsanız mutlaka çocuk koltuğu da kiralamalısınız. Yine benzer şekilde bebekle seyahat edenler de süspansiyonu iyi geniş iç alanı olan araçlar tercih edip arka camlara güneşlik takabilirler. Hem emziren anne hem de seyahat eden bebek güneşten etkilenmemiş olur. Süspansiyonun önemi ise araba tutması (motion sickness) yaşayan çocuk ve bebeklerin imdadına koşacaktır.

İlginizi Çekebilir  Lastik Üzerindeki Yazıların Anlamı - Lastik Üzerindeki Harfler

Kaç kişilik bir araç gerekli?

Çocuk ve bebekler haricinde de kaç kişilik bir grupla yolculuk ettiğiniz araç içinin ve hatta doğal olarak bagaj kapasitesinin de geniş olmasını gerektirir. 3 kişi üzeri bir grupla seyahat edenler SUV türü geniş bagajlı ve oturma alanı da rahat araçlara yönelebilirler.

Yakıt tasarrufu nasıl sağlanır?

Uzun bir yola çıkarken araç kiralama hizmetinin yanı sıra kendi cebinizden karşılamak zorunda kaldığınız benzin ya da mazot masrafı da sizi düşündürebilir. Yakıttan sağlayacağınız tasarruf ile diğer seyahat masraflarına ya da hatta aracınız için gerekebilecek ek hizmetlere harcama yapabilirsiniz. Bu sebeple hibrit ya da dizel araçların yanı sıra artık ülkemizde de yaygınlaşan elektrikli araçları da değerlendirebilirsiniz. Ülkemizin dört bir yanında şarj üniteleri mevcut, bu konuda da sıkıntı yaşamayacağınızı söyleyebiliriz.

En iyi hizmet için araç kiralama firmaları nasıl karşılaştırılır?

İster kısa mesafeye ister uzun mesafeye yolculuk edin, araç kiralama firmalarından birinde karar kılmadan önce etraflıca araştırmalısınız. Hele ki uzun yola çıktıysanız bu seyahat boyunca yaşanabilecek tüm aksilik ve kazalarda yanınızda olabilecek güvenilir bir firma bulmak, doğru araç modelini tercih etmekten bile daha önemli. Bu aşamada da en uygun fiyatlı araç kiralama firması hizmeti için birden fazla model ve fiyatlandırmayı sunan Enuygun.com tarzı oto kiralama fiyat karşılaştırma sitelerini kullanarak güvenilir bir platform kapsamında hizmet alabilirsiniz.

Araç kiralayarak gitmek mi daha ucuz yoksa gideceğiniz yerde kiralamak mı?

Gideceğiniz yerde araca ihtiyacınız olacaksa araç kiralamayı tercih edebilirsiniz. Fakat bazen gideceğiniz yere kadar uçakla gidip havalimanından araç kiralamanın maliyetini yolculuğa başlangıç noktasından araç kiralayarak gitmek ile karşılaştırmanız faydalı olabilir. Örneğin Trabzon’dan araç kiraladınız ve İstanbul Avrupa yakasına geleceksiniz. Burada aracın günlük kirası ve yakıtına ödeyeceğiniz ücret ile çok rahatlıkla bir uçak bileti satın alıp İstanbul Havalimanı’na gelip İstanbul Havalimanı araç kiralama seçeneklerinden birini değerlendirerek karlı çıkabilirsiniz. Yolda araç kullanmaktan kaynaklanacak yorgunluktan da kaçınmış olursunuz.

İlginizi Çekebilir  Partikül Filtresi Dolu Sürmeye Devam Ediniz Hatası

Güvenlik önlemleri için nelere dikkat etmeli?

Yine benzer şekilde uzun ya da kısa mesafeli bir yolculuğa çıkmanız fark etmeksizin aracınızın gerekli güvenlik donanımlarına sahip olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Emniyet kemerlerinin ve hava yastıklarının çalıştığından emin olun. Yangın söndürme tüpü, kriko ve temel ilk yardım gereçlerinin bulunup bulunmadığını kontrol edin.

Uzun bir yola çıkmadan önce aklınızda olması gereken önemli adımlardan biri de yol boyunca başınıza nelerin geleceğini öngörmemenizden kaynaklı durumlarda güvence olarak aracı teslim alırken mevcut halini kontrol etmek. Mümkünse aracınızın fotoğrafını ya da videosunu çekerek halihazırda var olan hasar ya da çiziklerin mali sorumluluğundan muaf kalabilirsiniz.

Yol yorgunluğu ile nasıl başa çıkabilirim?

Kilometrelerce yol yapıp uzun süreler boyunca direksiyon başında oturmak yol yorgunluğuna sebep olabilir. Uykusuzluk, vücut ağrısı gibi konfor bozan ve dikkat dağınıklığına sebebiyet verebilecek durumların önüne geçmek adına da bazı yollara başvurabilirsiniz. Dinlenme tesislerinde mola verip tuvaletleri kullanabilir, masaj koltuklarında yorgunluk atabilirsiniz.

Ek sürücü hakkından faydalanıp cüzi bir ödeme yaparak aracı kullanabilecek ikinci sürücü için hak sağlayabilirsiniz. Bu hizmetin fiyatlandırması firmadan firmaya değişiklik gösterdiği için öncesinde teyit etmenizde fayda var. Ek sürücünüz ile değişmeli olarak direksiyon başına geçerek dinlenebilirsiniz.

Ve tabii ki yol boyunca kahve ve çay gibi kafeinli içecek takviyeleriyle dinamik ve dinç kalmaya özen göstermeniz işinizi kolaylaştıracaktır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here