Aks Keçesi Değişimi Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?

Aks keçesi değişimi, işlevsel olarak yağlamada kullanılan parça olduğu için sık sık kontrol edilmesi gerekir. Değiştirilmediği takdirde yağ kaçırma ihtimali artar, şanzıman yağ kaçırmasına sebebiyet verir.

Şanzıman içerisinde bulunan dişliler şanzıman yağı adı verilen özel bir yağ içinde bulunur. Bu sayede aşınma minimize edilir ve parçaların uzun ömürlü olması sağlanır. Şanzıman içerisinde bulunan yağ aksların da sürtünmesini azaltmak için şanzıman keçelerine de gider. Burada oluşan kaçaklar şanzımanın yağsız kalmasına da sebep olabilir.

Aks Keçesi Değişimi

  • Adım 1: İlk olarak Aks keçesi değişimi için, aracın lifte kaldırılması gerekir.
  • Adım 2: Aracın lastikleri sökülür
  • Adım 3: Diskin ve poryanın alınması gerekir. Aksı sökebilmek için bazı araç modellerinde motorun sökülmesi gerekebilir.
  • Adım 4: Sonrasında aks sökülür ve keçesi değiştirilip montaj yapılır.
  • Adım 5: Aks keçesi değiştiğine göre yağ kaçağı olma olasılığı yüksek demektir. Vites kutusunda yağ oranı azalacak ve toz, pislik gibi istenmeyen oluşumlar meydana gelecek.
  • Adım 6: Vites kutusuna yağ gönderdiğinizde içinde oluşan toz ve pislikler gidecek ve metallerin sürtünmesi ortadan kalkacak.
  • Adım 7: Değişim işlemini gerçekleştirirken diğer taraftaki aks keçesini unutmayın. Bir tarafı değiştirdiğinizde 2 ay sonra yeniden yağ kaçırma olasılığı olabilir.

Not: İşlemin mutlaka yetkili bir serviste yapılması gerekir. Aracın lifte alınmadan kriko ile bu onarımın yapılması zor olacaktır.

Önemli: Profesyonel yardıma ihtiyaç duyacağınız için aks keçesi değişimi için sanayi esnafları ‘’şanzıman inecek’’ gibi cümleler kurabilir. Vites kutusuna bağlı olsa bile böyle bir işlem yapılmaz.

Aks Keçesi Değişim Fiyatları

Bir tanesini değiştirecekseniz aks keçesi fiyatı yaklaşık 150 – 200 TL civarına yaptırmanız mümkün olur. Şanzıman yağı değiştirmek isterseniz 250 – 275 TL’yi bulur. Her iki aksı değiştirmek isterseniz 300 – 350 TL’ye kadar yükselir.

İlginizi Çekebilir  Araç Lpg'ye Geçmiyor? Lpg'de Stop Etme

Araca göre işçilik ve parça fiyatları farklılık gösterebileceğinden fiyatlarda farklılıklar olabilir.

aks keçesi değişim fiyatı

Aks Körüğü Değişim Fiyatı

Aks körüğü değişim fiyatı, daha zahmetli bir iştir. Aksı yerinden çıkarıp işlem sonrasında yeniden takılması gerekir. Bu nedenle aks körüğü ucuz olsa bile yapılan işlem biraz uzun ve zahmetli olur.

Ürünün kalitesi ve işçilik ücretine göre yaklaşık 50 TL ile 250 TL arasında fiyat farkı gösterebilir. Bu işlemi sizin yapmanız pek mümkün olmadığı için yetkili servisi ya da sanayi esnafına gitmeniz gerekir.

Aks Keçesi Arıza Belirtileri Nelerdir?

Vites geçişinde zorluklar yaşıyorsanız ya da vites geçişinde tuhaf sesler geliyorsa yağın azaldığına veya herhangi bir sorunun başladığını anlayabilirsiniz. Yağ seviyesi iyice düştüğünde vites geçişleri zorlaşır ve uğuldama sesler net şekilde duyulur. Bunlar da aks keçesi arıza belirtileri olarak bilinir.

Ayrıca, teker kısmında yağ damlamaları meydana geliyorsa araçta kaçak olduğu anlaşılır. Bu yağ damlamaları, önce terleme şeklinde başlar, bu süreç daha sonradan damlamaya döner. Böyle bir sorunda aklınıza ilk aks gelmesi gerekir.

İnatla yağ kaçıran bir araba kullanmaya devam ederseniz; vites kutusuna zarar vermenin dışında, kaçan yağ fren balatalara kadar gider. Disk ve balatanın arasına girip teması önler. Disk ve balatanın arasına yağ girerse frene bastığınızda durdurmanız çok zorlaşır.

Önemli Not: Kullanılan parçaların ömürlü olduğu için ara ara değişmesi gerekir. Kalitesi ve işçiliğine göre ömrü değişse de sizin nasıl kullandığınızın etkisi büyüktür. Aracı kullanırken kasisleri olabildiğince dikkatli geçmeniz ve ani hareketlerden kaçınmanız ömrünü biraz daha uzatır.

Aks Keçesi Neden Bozulur?

Genel olarak her parçanın bir kullanım ömrü vardır. Ancak aks keçelerinin daha uzun ömürlü olması için aşağıdakilere dikkat edebilirsiniz;

  • Direksiyonu sonuna kadar kırmanız özellikle dış aks körüklerinin sıkışmasına sebep olur, gerekmedikçe direksiyonu tam tur kırmayın.
  • Aracı park ettiğinizde direksiyonun düz olması aks keçelerinin de yüksüz şekilde kalmasını sağlar. Park halinde direksiyonun düz olmasına dikkat edin.
  • Karda, çamurlu arazide vs. araç kullanımı sonrası aracın altında ciddi toz, toprak birikintileri oluşur. Her kış bitiminde ve yapıyorsanız arazi kullanımları sonrasında aracın altını yıkatın. Bu sayede keçelerin etrafındaki zararlı maddelerin parçaya zarar vermesi engellenebilir.
Yazı Özeti
Aks Keçesi Değişimi Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?
İçerik
Aks Keçesi Değişimi Nasıl Yapılır? Fiyatı Ne Kadar?
Açıklama
Aks keçesi değişimi için aracın lifte alınıp aksın sökülerek keçelerinin değişmesi gerekir. Ortalama işçilik ücreti 200-250 TL aralığındadır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here