Dizel Motor Titremesi Neden Olur? Sebepler

Dizel araçlar, benzinli motorlara göre daha sesli ve sarsıntılı çalışırlar. Ancak bu sarsıntı genellikle araç içerisinde çok hissedilir ve rahatsız edici biçimde olmaz. Yakıt, egzoz vs. arızalarında dizel araçlar normalinden çok daha sarsıntılı çalışmaya başlayabilir. Bu yazımızda dizel araçlarda motor titremesinin sebeplerini anlatacağız.

Dizel Motor Titremesi

Güncel dizel motorların neredeyse tamamı bir miktar sarsıntılı şekilde çalışır. Bazı üst segment otomobillerin haricinde üreticiler genellikle bu durum için ciddi yalıtım yapmazlar. Ancak direksiyonun tutulamayacak kadar titremesi, araç içerisinde titreşimin rahat şekilde fark edilmesi normal bir durum değildir. Binlerce parçadan oluşan motorlardaki birçok arıza aracın titreşimli çalışmasına sebep olabilir.

Dizel Motor Titremesi Sebepleri

Aracınız özellikle rölanti devrinde ciddi bir titreşimle çalışıyorsa aşağıdaki sebeplerden dolayı bu arızayı vermiş olabilir;

  • Motor kulakları eskimiş olabilir. Motor takozu olarak da bilinen bu parçalar motoru taşır. Podye ile motor arasında bulunan takozların arasında kauçuk malzeme bulunur. Zamanla bu kauçuk işlevini yitirdiğinde motor hareket etmeye dolayısıyla titreşime sebep olur.
  • Yakıt pompası veya enjektör arızası: Enjektörlerin senkronize olmadan çalışması, düzensiz ateşlemeye ve sarsıntılı çalışmaya sebep olabilir. Özellikle yüksek kilometredeki motorlarda sıkça rastlanan bu arızayı anlamak için enjektörlerin sökülerek özel cihazlar ile ölçülmesi gerekir.
  • Triger arızaları: Dizel araçlarda genellikle triger zinciri bulunur. Değişim periyodunun geçmesi, montaj hatası vs. gibi birçok sebepten triger zinciri motorun sarsıntılı çalışmasına sebep olabilir. Böyle durumlarda motorun sol tarafından zincir sesi de geleceğinden teşhisi kolaydır.
  • DPF Temizliği: Güncel dizel motorlu araçların tamamında egzoz emisyonunu kontrol altında tutabilmek amacıyla dizel partikül filtresi bulunur. Bu filtreler belirli bir doluluğa ulaştığında ECU tarafından otomatik temizlenir. Bu süreçte motora iletilen yakıt miktarı artar ve rölanti yükselir Partikül filtresi temizliği sırasında motor sarsıntılı halde çalışabilir.
Yazı Özeti
Dizel Araçta Motor Titremesinin Sebepleri
İçerik
Dizel Araçta Motor Titremesinin Sebepleri
Açıklama
Dizel araçlarda motor titremesi yakıt sistemi, triger, motor kulağı arızasından kaynaklanabilir. Yazımızda bu sebepleri detaylı anlattık.
İlginizi Çekebilir  Motor Arıza Lambası Neden Yanar? Nasıl Söndürülür?

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here