Mazot Pompası Arızası Belirtileri ve Tamiri

Dizel araçların adeta kalbi olarak nitelendirebileceğim mazot pompası, depodan gelen yakıtı çok yüksek basınçlar ile enjektörlere ileten hayati bir parçadır. Modern dizel araçların tamamında olan bu parça dizel motorlarda gerek yakıtın kalitesizliği, gerek kullanım hataları sebebiyle sık sık arızalanmaktadır.

Mazot Pompası Arızası Belirtileri

Özellikle Fiat grubu araçlarda kullanılan Bosch markalı pompa sistemlerinde sık görülen mazot pompası arızaları tüm dizel araçlarda görülebilir. Yakıt pompası bozulduğunda aracınızda aşağıdaki değişiklikleri hissedebilirsiniz;

 • Aracınız özellikle soğuk çalıştırmada çok zorlanır ve tıpkı kızdırma bujisi arızası gibi egzozda pis koku yapabilir.
 • Normalde modern araçlarda rölanti değeri Ecu tarafından otomatik ayarlanır ancak pompa arızalıyken birden devir çok düşerek aracınız stop edebilir. Kısacası rölanti dengesizliği olur.
 • Aracınızın gaz tepkisi eskisine nazaran azalır. Özellikle yokuş gibi güç gerektiren koşullarda pompa yeterli basıncı sağlayamadığından çıkmakta zorlanırsınız.
 • Dengesiz basınç sebebiyle pompa enjektörlere fazla yakıt gönderebilir ve oluşan zengin karışım sebebiyle egzozdan siyah duman görebilirsiniz. Bu dpf’li araçlarda filtrenin erken dolmasına da sebep olur.
 • Aracın yakıt tüketimi sürüş koşullarınız aynı olmasına rağmen artabilir.
 • Seyir halinde gaza bastığınızda araçta tekleme sorunu olur. Ayrıca normalde olmayan bir şarıltıya benzer bir ses duyabilirsiniz.
 • Yazının başında da söylediğimiz gibi Bosch marka yakıt pompalarında yakıt sızdırması sebebi ile bu sorunlar yaşanabilir. Bu durumda da özellikle kalorifer veya klimayı açtığınızda yoğun bir yakıt kokusu gelebilir.

Mazot Pompası Neden Bozulur?

Sürekli motordan aldığı güç ile enjektörlere basınçlı yakıt ileten mazot pompasının arızalanmasının birçok sebebi vardır;

 • Kalitesiz yakıt kullanılması pompa ve enjektör arızalarının en büyük nedenidir.
 • Sürekli dip gaz araç kullanımı, özellikle düşük devirlerde gaza yüklenilmesi pompanın düşük basınçta zorlanmasına sebep olur. Ayrıca turboya da ciddi zarar verir.
 • Düşük hızlarda motorun rölanti devrinin altına düşürülmesi pompaya ters basınç oluşturur ve çalışmasını zorlaştırır.
 • Yakıt filtresinin periyodik bakımlarda değiştirilmemesi.
 • Mazot pompasının içerisindeki oring ve contalar uzun süreli kullanım sonrasında aşınabilir ve sızdırma yapmaya başlayabilir. Bu durumda basınç kaçıracağından arızalanabilmektedir.
İlginizi Çekebilir  Enjektör Nedir? Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Mazot Pompası Yakıt Akıtıyor

Aracınızı park ettiğinizde altta birkaç damla siyah sıvı görüyorsanız ve yağ kıvamında değil ise aracınız yüksek ihtimalle mazot pompasından yakıt kaçırıyordur. Düşük ihtimalle bazı modellerde mazot basınç müşürü de sızdırma yapabilir.

mazot pompası nerede
Mazot pompası kırmızı ok ile gösterilen yerde bulunur.

Sorunu anlamak için aracınızın yakıt hattını takip edip pompanın konumunu bularak etrafını inceleyebilirsiniz. Genellikle akıtan pompanın etrafı da yakıt ile dolmuş olacaktır. Bu durumda servise gitmeniz ve yakıt pompasının uygun tamir takımı ile revize edilmesi gerekmektedir. 2020 yılı için mazot pompası revizyonu ücreti ortalama 300-350 TL aralığındadır.

Mazot Pompası Tamiri Nasıl Yapılır?

Pahalı ve karmaşık bir parça olan pompaların tamiri genellikle dizel pompa ve enjektör bakımı yapan servisler tarafından yapılmaktadır. Mazot pompası fiyatları çok pahalı olduğundan (ortalama Corsa 1.3 CDTI mazot pompası fiyatı 1750 Euro civarındadır) neredeyse tüm arızalarda onarılabilmektedir.

Onarım için pompa sökülür ve özel cihazlar ile test edilir. Sonrasında ise dağıtılarak arızalı parçaların değişimi sağlanır. Tekrar test edilerek sağlamlığı kontrol edilir ve araca montajı sağlanır. Burada önemli olan nokta; eğer aracınızda yukarıda yazdığımız belirtiler var ise zaman kaybetmeden onarım yaptırmanızdır. Aksi halde parçanın değişimi dahi gerekebilir.

Mazot Pompası Tamiri Fiyatı

Yakıt pompası tamiri işçilik olarak oldukça zaman alan ve karışık bir işlemdir. Onlarca parçadan oluşan pompa dağıtılarak arızalı olanlarının değiştirilmesi ve birkaç kez test edilmesi gerekir. Ayrıca bazı araçlarda motordan sökülmesi de ciddi oranda zorlayıcı olabilir.

Mazot pompası tamiri fiyatı ortalama 300-750 lira aralığında değişmektedir. Aracın modeline ve arızanın durumuna göre bu fiyatın yalnızca tahmini olduğunu belirtelim.

Dizel Araçlarda Yakıt Biterse Ne Olur?

Konumuz ile ilgili olarak; dizel aracınızı sürekli düşük yakıtla kullanmanız parçanın aşırı ısınmasına ve ömrünün azalmasına sebep olur. Ayrıca benzinli motorların aksine mazot sistemi yüksek basınç ile çalıştığı için yakıt bitmesi durumunda yakıt sisteminde hava kalması sorunu ile karşı karşıya kalırsınız.

İlginizi Çekebilir  Arabanın Su Eksiltmesinin 6 Sebebi

Her ne kadar birçok otomobilde artık kontak açıldığında otomatik havayı alan pompalar olsa da eski bir araçla yakıtınız bittiğinde yakıt takviyesi yapsanız dahi yolda kalabilirsiniz.

Yazı Özeti
İçerik
Mazot Pompası Arızası Belirtileri ve Tamiri
Açıklama
Mazot pompası arızalandığında araç geç çalışır, tekleme yapar ve yakıt tüketimi artar. Onarımı için pompanın sökülerek revizyon yapılması gerekir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here