Zengin Karışım Nedir?

Özellikle dizel ve lpgli araçlarda sık sık karşılaşılan zengin karışım durumu hem araca zarar veren hem de yakıt tüketimini ciddi oranda artıran bir arızadır. Motorun gereğinden fazla yakıtı yanma odasına alması sonucu oluşan zengin karışım birçok belirti ile anlaşılabilir.

Zengin Karışım Nasıl Anlaşılır?

  • Araç rolanti devrinde çalışırken belirli bir devirde sabit olarak kalmalıdır. Ancak zengin karışım ile çalışan motorlarda rolanti devri düzensizdir.
  • Özellikle motor sıcakken tekrar marş yapıldığında aracın zor çalışması.
  • Gaz tepkilerinin azalması ve baskı balata bitmiş gibi aracın zor hızlanması.
  • Dizel araçlarda gaza basıldığında egzozdan yoğun duman çıkması. Eğer araçta dizel partikül filtresi var ise sık sık rejenarasyona girmesi.
  • Araçta gaza yüklenildiğinde yoğun yakıt kokusunun içeriye gelmeye başlaması.
  • Özellikle benzin ve lpg’li modellerde egozdan patlama sesinin gelmesi.
  • Motorun özellikle soğukken sorunsuzca çalışıp ısındıkça veriminin, titreşiminin artmaya başlaması aracınızın yüksek ihtimalle zengin karışım ile çalıştığını gösterir.

LPG Zengin Karışım Sorunu

Aracın lpg’de çok fazla yakıt tüketimi yapması, gaz kokusu gelmesi ve genellikle benzine geçince bu sorunların düzelmesi şeklinde anlaşılabilen arıza genellikle gaz ayarının bozulması veya sensör arızaları sonucu ortaya çıkar.

Zengin Karışım Çözümü

Araçta bulunan lpg kitinin türüne göre uygun bir servise giderek ayar yaptırmanız ve aracınızın arıza kayıtlarını kontrol ettirmeniz gerekmektedir. Lpg ayarının haricinde oksijen miktarını kontrol eden ve miktara göre motora yakıt gönderme komutu gönderen oksijen sensörü de zengin karışım hatasına sebep olmaktadır.

Zengin karışım arızası düzeldiğinde;

  • Ciddi oranda artan yakıt tüketimi normale dönecek
  • Dizel araçlarda egzozdan çıkan siyah duman azalacak ve dpf var ise tıkanması azalacaktır.
  • Ayrıca motorun çalışması daha düzenli hale gelecektir.
İlginizi Çekebilir  Motor Yüzdesi Nedir? Motor Yüzdesi Kaç Olmalı?

Hava Filtresi Kirli ise Motor Hangi Karışımla Çalışır?

Ehliyet sınavlarında da sorulan ayrıca birçok kullanıcının değişimini gerekli görmediği hava filtresi kirlendiğinde motor doğal olarak filtrenin dolu olması sebebi ile az hava çekecektir. Bu sebeple az havaya karşı performansı korumak için fazla yakıt gönderilerek motorun zengin karışım ile çalışmasına sebep olacaktır.

Hava filtreleri her 15 bin km’de değiştirilmelidir. Filtrenin değişimi yerine temizlenmesi, hava tutulması uzun vadede motorun performansını düşürmektedir.

Lpg Filtresi Arızası Nasıl Anlaşılır?

Lpg yakıt sistemi ile çalışan araçlarda lpg filtresinin işlevini yitirmesi sonucu araç düzensiz çalışmaya, daha fazla yakıt tüketmeye başlar. Zengin karışım belirtilerine benzer olan bu arızalar eğer aracınızın lpg filtresini uzun zamandır değiştirmiyorsanız bu parçadan kaynaklanabilir.

Genel olarak 50-70 bin km arası kullanılabilen bu filtre, düşük maliyetli olduğundan bu arıza durumunda değişimini öneririz.

Yazı Özeti
Zengin Karışım Nedir?
İçerik
Zengin Karışım Nedir?
Açıklama
Motorun gereğinden fazla yakıtı yanma odasına alması sonucu oluşan zengin karışım birçok belirti ile anlaşılabilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here