Araba Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?

Özellikle yağmurlu ve sisli havalarda camların buğulanması, sürücüler için oldukça büyük bir sorundur. Trafik kazasına neden olabilecek kadar ciddi bir durum olan cam buğulanması, bazı önlemler alınarak engellenebilir. Otomobil camlarının buğulanmasını önlemek için deneyebileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak buğulanmayı önleme işlemlerinde dikkat edilmesi gereken en temel husus, camların kuru olmasıdır.

Araba Camları Neden Buğulanır?

Burada temel nokta sıcaklık farkıdır. Özellikle kış aylarında karşımıza çıkan buğulanma durumu; camın dış yüzeyinin soğuk, iç yüzeyinin sıcak olmasından kaynaklanır. Özellikle bu durumlarda yağmur, araç içerisinde nemli şeylerin olması(ıslak kıyafet, ıslak paspaslar vs.) buğunun artmasına sebep olabilir.

  • Havalandırma İç Sirkülasyonunu Kullanmak

Sürüş esnasında dışarıdan gelen kötü kokular, öndeki aracın egzozunun havalandırma ile içeri gelmesi vs. durumunda mutlaka iç sirkülasyon düğmesine basılır ve aracın kabin içerisindeki hava ile iklimlendirme yapması sağlanır. Böyle durumlarda dışarıdan taze hava alınmadığı için içerideki nem oranı artacak ve buğu artacaktır.

Özellikle soğuk ve yağmurlu havalarda havalandırma sirkülasyonunu mutlaka kapalı tutmanız gerekir.

araba cam buğulanması

Cam Buğulanması Nasıl Önlenir?

  • Araç Camlarını Açmak Veya Klimayı Kullanmak

Birçok sürücünü tercih ettiği yöntemler arasında araç camlarını açmak veya klimayı kullanmak vardır. Eğer arabanızın camları buğulanıyorsa, araç camlarını az miktarda açabilirsiniz. Bu yöntem buğulanmaya engel olabilecek en bilinen yoldur. Dışarıdan gelen hava buğuyu azaltacaktır.

Bu yöntem soğuk havalarda ve yüksek hızlarda rahatsız edici olabilir. Bu durumlarda havalandırmayı ön ve yan camlara hedefleyip klimayı açmanız buğunun hızla çözülmesini sağlar. Klimanın üretmiş olduğu kuru hava ortamdaki nemi hızlıca alacaktır.

  • Arka Cam Rezistansını Kullanmak

Tüm araçların arka camlarında rezistanslar bulunur ve bu sayede camın ısıtılması sağlanır.

İlginizi Çekebilir  Motorun Ne Kadar Yağ Eksiltmesi Normaldir? Motorun Yağ Eksiltmesi

Klima ve havalandırmanın arka camlara ulaşımı zor olduğundan bu şekilde buğu önlenebilir. Birçok otomobilde arka cam ısıtıcısı ile yan aynaların ısıtıcısı ortak butona bağlıdır.

Ayrıca yeni araçların birçoğunda ön cam ısıtma özelliği sayesinde buğu problemi büyük oranda azalmıştır.

  • Tıraş Köpüğü Kullanımı

Otomobil camlarının buğulanmasını önlemenin yollarından biri de tıraş köpüğü kullanmaktır. Bu işlem için ihtiyacınız olan malzemeler, tıraş köpüğü ve bezdir. Buğulanmalara engel olabilmek için camları iki ya da üç gün önceden silmeniz gerekmektedir. Camların kuru olması, etkili bir sonuç elde etmenizi sağlar. Tıraş köpüğünü kuru camlara sıktıktan sonra yaklaşık iki dakika kadar beklemeniz gerekir. Ardından tıraş köpüğünü bez ile temizleyin.

  • Sabunlu Bez Uygulaması

Araba camlarının buğulanmasına engel olabileceğiniz farklı bir yöntem ise sabunlu bez uygulamasıdır. Bezi sabunlayarak hafif sıkmanız gerekmektedir. Suyunu fazla sıkmamaya dikkat etmelisiniz. Daha sonra ıslak olan bez ile camları güzelce silmelisiniz. Bu işlemden sonra camlarınızın kurumasını beklemeniz yeterli olacaktır. Sabunlu bez uygulamasını her gün yola çıkmadan yaparsanız, buğulanmayı önlemiş olursunuz.

  • Otomobil Camlarının Buğulanmasını Önleyici Spreyler

Otomobil camlarının buğulanmasını kesin olarak önlemek için uygulayabileceğiz en etkili yöntem, sprey kullanmaktır. Buğulanma önleyici spreyler kullanarak bu sorundan kesin olarak kurtulabilirsiniz. Sprey kullanımı sonucunda aracınızın camları hemen hemen bir hafta kadar buğulanmaz. Ancak bu durum kullandığınız spreyin kalitesine göre farklılık gösterebilir. Buğulanmaya engel olmak için spreyleri, temiz ve kuru camlara uygulamanız gerekmektedir. Buğulanma önleyici spreyleri, her yerde kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yazı Özeti
Araba Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?
İçerik
Araba Camlarının Buğulanması Nasıl Önlenir?
Açıklama
Araba camlarının buğulanmasını önlemek için klima açılabilir, camlara traş köpüğü sıkılabilir veya camlar hafif açılabilir. Amaç içerideki nemli havanın uzaklaştırılmasıdır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here