Otomatik Klima Nasıl Kullanılır? Araç Klima Teknolojileri

Otomatik Klima Nasıl Kullanılır? Optimum sıcaklık ayarı nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Araç Klimaları

Artık tüm otomobillerde motor gibi hayati bir parça olan klima sistemi, araç içerisindeki sıcaklığın ideal düzeyde kalmasını sağlayan bir donanım. Tüm araçlarda standart olarak sunulan bu sistem opsiyonel olarak otomatik şekilde alınabiliyor. İçerideki iklimlendirmenin tam olarak kontrol edilebilmesine olanak sağlayan otomatik klima, dışarıda sıcaklık ne olursa olsun, araç içini istediğiniz derecede sabit tutmanızı sağlıyor.

Araç Klimalarının Tarihi

İlk olarak 1930 tarihinde Amerika’da bir otomobile yerleştirilen klima tüm bagaj alanını kaplıyordu. Tehlikeli bir tesisat ile çalışan bu sistemin kurulumu oldukça pahalıydı. 1950 yılında Amerikan üretici Chyrsler’in Airtemp sistemi önceki sisteme göre daha güvenli ve araç içerisinde daha az yer kaplıyordu. Klimalı arabalar Amerika’da popüler hale geldiğinde henüz Avrupa bu teknolojiden pek haberdar değildi. Sonraları Avrupalı üreticiler sürücülerin araç sıcaklığı üzerinde yüksek hakimiyet sağlayabileceği klima sistemleri geliştirdi.

Klima kontrol sistemini basitçe ev termostatına benzetebiliriz. Kısaca anlatmak gerekirse; istenen derece ayarlanır ve klima araç içerisini istenen sıcaklığa getirmeye çalışır. Basitçe bu şekilde çalışan sistem için otomobil üreticileri onlarca teknoloji geliştirmiştir. Şimdi gelin bu sistemleri yakından inceleyelim.

Araba Kaloriferi Nasıl Çalışır

Araç içi ısı sistemlerinin en basiti ve en eskisi olan bu sistem piyasadaki tüm otomobillerde mevcuttur. Kullanımı oldukça kolay olan kalorifer, motor soğutma suyunu kullanarak ısıtma yapar.

İlginizi Çekebilir  Araba Aküsü Ne İşe Yarar? Akü Biterse Ne Yapılmalı?

Isıtma açısından oldukça basit ve ucuz bir yöntem olan kalorifer sistemi soğuk hava üfleme işlevine sahip olmadığından araç içi sıcaklığını yönetmede klima kadar işlevsel değildir.

Araba Kliması Nasıl Çalışır?

Klimayı aktif eden A/C Butonu

Türkiye’de satılan tüm otomobillerde standart olarak sunulan klima sistemi araç içerisine sıcak ve soğuk hava verilmesine olanak sağlar. Kontrol kumandasında A.C(Air Condition) adında bir buton ile aktif edilebilen sistem, tıpkı kalorifer gibi sıcak havayı motor ısısı sayesinde araç içerisine iletir. Kaput içerisindeki kompresör sayesinde klimanın soğutma işlevi gerçekleştirilir.(A.C butonu aktif olmalıdır.)

Klima Motoru Etkiler Mi?

Araç rolantide çalışırken klima aktif edildiğinde motorun çalışmasında ufak bir değişiklik olur. Klima kompresörüne güç üretmesi gereken motorun genellikle devir saatinde yükselme olur. Klima otomobillerde bir miktar güç düşüşüne sebep olur.(Özellikle düşük hacimli motorlarda bu fark hissedilebilir.) Gücünü motordan alan klima sistemi aktifken ortalama 4 hp güç azalmasına sebep olur. Ayrıca klima sistemi motor stop edildiğinde otomatik olarak kapanır.

Motordan güç alan bu iklimlendirme sistemi kullanım sırasında yakıt tüketimini etkileyebilir. Ancak birçok araştırma camlar açık seyahat etmenin klima’dan daha fazla yakıt tüketimine sebep olduğunu göstermektedir. Otomobil klimaları belli zaman aralıklarında kontrol edilmeli, soğutucu gazı yenilenmelidir.

Araç Klima Tuşları Açıklaması

Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz klima sistemi otomobillerin standart donanımında bulunan “analog klima” olarak adlandırılan sistemdir.

Bu sistemde sırası ile en solda fanın çalışma derecesi ayarlanır. Sola doğru döndürüldüğünde en soğuk, sağa döndürüldüğünde ise en sıcak kısım seçilir. Orta kısımda ise klima fanının derecesi seçilir. En sağdaki buton ise klimanın yönlendirmesini yapar. Buradan havanın camlara, sürücü ve yolculara veya ayaklara yönlendirmesi yapılır. A.C adlı buton klima kompresörünün devreye girmesini sağlarken yanındaki sirkülasyon butonu ise klimanın araç içerisindeki havayı devirdaim yapmasını, dışarıdan hava almamasını sağlar.

İlginizi Çekebilir  Termostat Ne İşe Yarar? Termostat Olmazsa Ne Olur?

Klima Sirkülasyon Butonu Ne Zaman Kullanılır

Sirkülasyon butonu özellikle aracın çabuk ısıtılıp soğutulmak istendiği durumlarda ve dışarıda pis bir hava olduğu durumlarda kullanılır.

Klima AC Nedir?

Otomobil klima panellerinde görülen A.C tuşu özellikle acemiler için soru işareti oluşturmakta. Air Conditioner kısaltması olan bu tuş araçta klima kompresörünün çalışmasını sağlayan tuştur. A.c tuşuna basılmadığında araç soğutma yapmayacaktır.

Otomatik Klima Nedir?

Otomatik klima veya diğer bilinen adı ile dijital klima, araç içerisindeki havanın sürücü ve yolcuların istediği seviyeye ayarlanabilmesini sağlar. 16-30 derece arasında ayarlanabilen sistem yarım derecelik farklarla yükseltilip-alçaltılabilir.

Dijital Klima Kullanımı

Standart klima ile dijital klima arasındaki en büyük fark ise “Auto” seçeneğidir. Bu özellik aktif edildiğinde sistem otomatik olarak araç içerisini belirlenen sıcaklıkta tutacaktır. İstenilen derece ayarlanır ve sisem araç içini otomatik olarak o sıcaklıkta tutar.

Çift Bölgeli Klima

İki ayrı sıcaklık ayarı yapmaya olanak sağlayan sistem, otomobilin sağ ve sol kısmına farklı iklimlendirme yapabilir. Benzer ısı değerlerinde çalışabilen sistem klima kompresörünün zarar görmemesi için birçok otomobilde 5-8 derece farka izin vermektedir.

Araç Kliması Sıcak Nasıl Çalışır?

Otomobil klimaları bildiğimiz duvar tipi klimaların aksine ısıtma ve soğutma işlevlerine sahip değildir. Araba klimalarının kompresörleri sadece soğutma yapabilir. Isıtma işlevi ise motor soğutma suyunun kalorifer peteklerinde gezmesi ile gerçekleştirilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here