Otomatik Klima Nasıl Kullanılır? Araç Klima Teknolojileri

Otomatik Klima Nasıl Kullanılır? Optimum sıcaklık ayarı nasıl yapılır? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Araç Klimaları

Artık tüm otomobillerde motor gibi hayati bir parça olan klima sistemi, araç içerisindeki sıcaklığın ideal düzeyde kalmasını sağlayan bir donanım. Tüm araçlarda standart olarak sunulan bu sistem opsiyonel olarak otomatik şekilde alınabiliyor. İçerideki iklimlendirmenin tam olarak kontrol edilebilmesine olanak sağlayan otomatik klima, dışarıda sıcaklık ne olursa olsun, araç içini istediğiniz derecede sabit tutmanızı sağlıyor.

Araç Klimalarının Tarihi

İlk olarak 1930 tarihinde Amerika’da bir otomobile yerleştirilen klima tüm bagaj alanını kaplıyordu. Tehlikeli bir tesisat ile çalışan bu sistemin kurulumu oldukça pahalıydı. 1950 yılında Amerikan üretici Chyrsler’in Airtemp sistemi önceki sisteme göre daha güvenli ve araç içerisinde daha az yer kaplıyordu. Klimalı arabalar Amerika’da popüler hale geldiğinde henüz Avrupa bu teknolojiden pek haberdar değildi. Sonraları Avrupalı üreticiler sürücülerin araç sıcaklığı üzerinde yüksek hakimiyet sağlayabileceği klima sistemleri geliştirdi.

Klima kontrol sistemini basitçe ev termostatına benzetebiliriz. Kısaca anlatmak gerekirse; istenen derece ayarlanır ve klima araç içerisini istenen sıcaklığa getirmeye çalışır. Basitçe bu şekilde çalışan sistem için otomobil üreticileri onlarca teknoloji geliştirmiştir. Şimdi gelin bu sistemleri yakından inceleyelim.

Kalorifer

Araç içi ısı sistemlerinin en basiti ve en eskisi olan bu sistem piyasadaki tüm otomobillerde mevcuttur. Kullanımı oldukça kolay olan kalorifer, motor ısısını kullanarak ısıtma yapar.

Isıtma açısından oldukça basit ve ucuz bir yöntem olan kalorifer sistemi soğuk hava üfleme işlevine sahip olmadığından araç içi sıcaklığını yönetmede klima kadar işlevsel değildir.

Klima

Klimayı aktif eden A/C Butonu

Türkiye’de satılan tüm otomobillerde standart olarak sunulan klima sistemi araç içerisine sıcak ve soğuk hava verilmesine olanak sağlar. Kontrol kumandasında A.C(Air Condition) adında bir buton ile aktif edilebilen sistem, tıpkı kalorifer gibi sıcak havayı motor ısısı sayesinde araç içerisine iletir. Kaput içerisindeki kompresör sayesinde klimanın soğutma işlevi gerçekleştirilir.(A.C butonu aktif olmalıdır.)

İlginizi Çekebilir  Tasarruflu Sürüş'ün Yöntemleri

Klima Motoru Etkiler Mi?

Araç rolantide çalışırken klima aktif edildiğinde motorun çalışmasında ufak bir değişiklik olur. Klima kompresörüne güç üretmesi gereken motorun genellikle devir saatinde yükselme olur. Klima otomobillerde bir miktar güç düşüşüne sebep olur.(Özellikle düşük hacimli motorlarda bu fark hissedilebilir.) Gücünü motordan alan klima sistemi aktifken ortalama 4 hp güç azalmasına sebep olur. Ayrıca klima sistemi motor stop edildiğinde otomatik olarak kapanır.

Motordan güç alan bu iklimlendirme sistemi kullanım sırasında yakıt tüketimini etkileyebilir. Ancak birçok araştırma camlar açık seyahat etmenin klima’dan daha fazla yakıt tüketimine sebep olduğunu göstermektedir. Otomobil klimaları belli zaman aralıklarında kontrol edilmeli, soğutucu gazı yenilenmelidir.

Otomatik Klima Nedir?

Otomatik klima veya diğer bilinen adı ile dijital klima, araç içerisindeki havanın sürücü ve yolcuların istediği seviyeye ayarlanabilmesini sağlar. 16-30 derece arasında ayarlanabilen sistem yarım derecelik farklarla yükseltilip-alçaltılabilir.

Standart klima ile otomatik klima arasındaki en büyük fark ise “Auto” seçeneğidir. Bu özellik aktif edildiğinde sistem otomatik olarak araç içerisini belirlenen sıcaklıkta tutacaktır.

Çift Bölgeli Klima

İki ayrı sıcaklık ayarı yapmaya olanak sağlayan sistem, otomobilin sağ ve sol kısmına farklı iklimlendirme yapabilir. Benzer ısı değerlerinde çalışabilen sistem klima kompresörünün zarar görmemesi için birçok otomobilde 5-8 derece farka izin vermektedir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here