Direksiyon Kilitlenmesi ve Direksiyon Kilitlendiğinde Yapılması Gerekenler

Direksiyon kilitlenmesi hepimizin başına gelmiştir. Arabanıza bindiğinizde bazen anahtarı kontağa takamazsınız. Birçok insan için ufak çaplı bir panik oluşturan bu durum aslında üreticilerin küçük bir hırsızlık önlemi.

Direksiyon Kilitlenmesi Neden Olur?

Otomobil üreticileri, sürücü aracı terk ettikten sonra çalınma durumlarını önlemek amacıyla birçok önlem almıştır. Çipli oto anahtarları(immoblizer), alarm sistemleri vs. Direksiyon kilidi de araçların park halindeyken çalınmasını önlemek amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sistem otomobilin anahtarı kontak üzerinde değilken direksiyonun döndürülmesini engeller ve belli bir noktada kilitlenmesini sağlar.

Peki normal zamanlarda neden direksiyon kilitlenir?

 • Arabanızı stop ettikten sonra inerken direksiyona tutunmanız veya aynı eylemi binerken gerçekleştirmeniz.
 • Anahtarı takmadan önce dizinizin vs. direksiyona çarpması.
 • Araçta var olan bir problemin de bu sorunu tetikleme ihtimali vardır.

Direksiyon Kilidi Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Eğer, arabanıza bindiğinizde kontak anahtarı yuvasında dönmüyorsa direksiyon kilidi devrededir. Kontak ile doğrudan bağlantılı olan bu sistem, direksiyonu hafif oynatarak anahtarını döndürdüğünüzde devre dışı kalacaktır. Aşağıdaki videoda sorunun nasıl çözüleceğini izleyebilirsiniz.

Anahtarsız Direksiyon Kilidi Açma

Arabanıza bindikten sonra bir baktınız direksiyon dönmüyor. Yukarıdaki videoda gördüğünüz gibi aracınızın kontak anahtarını taktıktan sonra direksiyondaki kilidi açabilirsiniz. Modern otomobillerde aracın anahtarı olmadan direksiyon kilit modülü devre dışı bırakılamaz.

Eğer aracınızda anahtarsız giriş ve çalıştırma var ise anahtar aracın içerisindeyken start tuşuna basılı tutup o anda direksiyonu döndürürseniz kilit açılacaktır.

Sürüş Sırasında Direksiyon Kilitlenmesi

Otomobillerde direksiyon sistemi gücünü doğrudan motordan alır. Motor stop ettiğinde sisteme giden enerji kesilir. Özellikle düşük hızlarda motor devrinin düşmesi, kalkışlarda ayağın debriyajdan hızlı çekilmesi vs. stop etmeye sebep olabilir. Bu durumlarda direksiyon ciddi anlamda sertleşecek ve kontrolü zorlaşacaktır. Araç tekrar çalıştırılarak sorun çözülebilir.

İlginizi Çekebilir  Webasto Nedir? Webasto Nasıl Çalışır?

Son derece tehlikeli bir durum olan araba çalışırken direksiyon kilitlenmesi ise aracınızda bir sorun olduğuna işarettir ve ciddi kazalara yol açabilir. Bunun en büyük sebebi ise yokuş aşağı seyir halinde vitesin boşa atılması ve araçta olan bir sorun sebebi ile motorun stop etmesidir. Bu gibi tehlikeler ile karşılaşmamak için her ne olursa olsun yokuş aşağı vites boşa atılmamalı, bir alt viteste seyredilmelidir.

Neredeyse tüm otomobillerde kullanılan elektrikli direksiyonların motorları sensör arızası, elektrik problemi gibi sorunlardan ötürü devre dışı kalabilir ve yolda giderken direksiyon kilitlenmesine neden olabilir. Özellikle B segment otomobillerin direksiyon sistemleri 8-10 yaşına geldiğinde bu arızaları sıkça vermektedir.

Ayrıca yokuş inerken viteste inmek eğer enjenksiyonlu bir otomobile sahipseniz yakıt tasarrufu da sağlayacaktır.

Güvenlik Amaçlı Kullanılan Direksiyon Kilitleri

Özellikle immoblizer sistemi olmayan eski otomobillerde sık kullanılan ve “baston kilit” olarak bilinen güvenlik ürünü yeni nesil direksiyon kilitleri ile sıkça karışıtırılmakta.

Baston direksiyon kilitleri aracın pedalı ile direksiyonu arasına kurulan ve çalınmayı engelleyici sonradan eklenen bir güvenlik sistemidir. Günümüzde immoblizer teknolojisi yaygınlaştığı için kullanımı azalmıştır.

Direksiyon ve Fren Kilitlenmesi

Oldukça sık karşılaşılan ve ciddi bir tehlike oluşturan bu durum aracın elektrik veya yakıt sisteminde oluşan bir arıza sonrasında oluşur. Bu arıza sebebiyle stop eden motor fren ve direksiyon sistemine güç veremez. Direksiyon çok ağırlaşır ve fren pedalı da basınç sistemini kaybettiği için tutmaz veya fren pedalı sertleşir.

Genellikle lpg’li otomobillerde yakıt sisteminden dolayı meydana gelen bu sorun, v kayışının kopması, alternatör arızası gibi sebeplerle de meydana gelebilir. Seyir halinde fren kilitlenmesi, fren merkezinde kaçak olması sebebiyle yeterli basınç sağlanamaması nedeniyle de gerçekleşebilir.

İlginizi Çekebilir  Westinghouse Nedir? Westinghouse Arızası

Start Stop Direksiyon Kilitlenmesi

Kontak anahtarına sahip olmayan araçlarda da direksiyon kilitlenebilir. Böyle durumlarda start tuşuna basıldığı esnada direksiyon hareket ettirilmeye çalışırsa kilit açılacaktır.

Konu ile alakalı olarak arabanın anahtarı içindeyken kilitli kalması ile ilgili yazımıza da linkten ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kontaktan Çıkmıyor

Bir diğer durum da özellikle otomatik vitesli araç sahiplerinin sık rastladığı bir sorun olan anahtarın kontaktan çıkarılamaması. Otomatik şanzımanlı araçlarda vites P(Park) moduna alınmadan otomobil kontak anahtarını ilk pozisyonda dahi serbest bırakmaz. Ayrıca bazı otomobillerde el freni çekilmeden kontak anahtarı çıkarılamamakta.

Eğer aracınızın kontak anahtarı çıkmıyorsa vitesin pozisyonunu ve el frenini çekip çekmediğinizi kontrol etmeniz gerekir. Diğer yandan direksiyon kilitlendi ve anahtar çıkmıyorsa da yukarıdakileri kontrol ettikten sonra direksiyonu hafif oynatmaya çalışırken anahtarı çevirebilirsiniz.

Direksiyon Nasıl Kilitlenir

Yazımızı bitirmeden direksiyon kilit sistemini nasıl aktif hale getirebileceğinizi de anlatalım. Aracınızı stop ettikten ve kontak anahtarını aldıktan sonra sistem aktif hale gelir. Kontakta anahtar yokken direksiyonu hareket ettirmeniz durumunda direksiyon kilitlenir ve anahtar takılana kadar hareket ettirilmesi mümkün olmaz.

Yazı Özeti
Direksiyon Kilitlenmesi ve Direksiyon Kilitlendiğinde Yapılması Gerekenler
İçerik
Direksiyon Kilitlenmesi ve Direksiyon Kilitlendiğinde Yapılması Gerekenler
Açıklama
Eğer, arabanıza bindiğinizde kontak anahtarı yuvasında dönmüyorsa direksiyon kilidi devrededir. Kontak ile doğrudan bağlantılı olan bu sistem, direksiyonu hafif oynatarak anahtarını döndürdüğünüzde devre dışı kalacaktır.

16 YORUMLAR

 1. Yanlış bilgi, hareket halinde yahut durdur vaziyetteyken fark etmez. Aracin motoru kendi kendine stop ettiğinde (kontak çevirmeden) araç elektrik göndermeye devam eder.

  Bknz: Vites degistirirken stop etmesi, tüm ışıklar yanar ve direksiyon kilinmez çünkü enerji sarfiyatı devam eder. Bunu mühendisler dusunmuslerdir.

  Onuda geçtim, direksiyon kilidinin aktif olmamasi icin kontağın yarim vaziyette veya tam vaziyette çevrili olmasi lazim anahtarin. Hareket halinde anahtar istenilen düzeyde çevrili olacağı için gene sistem aktif olmayacaktir.

  Saygılarımla
  Çağatay Ilgaz ÇAKMAK

  • Dediğiniz gibi kontak anahtarı takılı iken direksiyon kilidi devreye girmez. Ancak, motorun stop etmesi ile aniden sertleşen direksiyona yön vermek oldukça güç olacaktır. Hele ki yüksek hızlarda kontrolün kaybına sebebiyet verebilir.

   • Hareket halindeyken, hanginiz bir direksiyonu tam tur çeviriyor? Ufacık hareketlerle manevra yapma şansımız yokmudur. [b]Vardır[/b], sertleşme durumunda kontrollu bir şekilde durma yapılabilir. Aynı şekilde sertleşme durumunda kontrol zor olmuyor, bizzat yaşamış biri olarak söyleyebilirim ki, hareket halinde tekerlek döndüğü için direksiyon kontrolu, durur vaziyete göre kat kat kolay oluyor.

    Saygılarımla
    Çağatay Ilgaz ÇAKMAK

    • Düşük hızlarda çok problem olan bir durum değil dediğiniz gibi ancak yüksek hızlarda eğer direksiyon sıkı tutulmuyorsa ciddi kazaların sebebi olabiliyor.

     • Merhaba,
      Araç çalışıyor mu? Direksiyon sigortası vs. patlamış olabilir ancak bir servise de danışmanızı öneririm.
      Akü kutup başını söküp taktığınızda bir ihtimal düzelme ihtimali var.

  • Punto, Egea gibi city moduna sahip modellerde motor devreden çıkıp arada direksiyon aşırı sert hale gelebiliyor.
   Normal sistemlerde ise aracın v kayışının kopması, akü ve elektrik kaynaklı arızalar, şarj dinamosu arızası vs. direksiyonun sürüş halinde sertleşmesine sebep olabilir. İmmoblizer ve kontak anahtarı üzerindeki bir arıza direksiyonun kilitlenmesine neden olabilir.

 2. Bmw 5X bugun hava cok sicak 40 dakika yol surdu. Son 10 dk air kondeysinida calistirdim. Tam bizim sokaga girdim ki direksiyon kitlendi ve akünun isigi yandi. Cok zorlanarak kaldirima cikip herseui kapattim, ön kaputun kapagini actim. 10-15 dk sonra tekrar calistirip eve kadar getirebildim. Ön kaputu yine acik birakip, Yaklasik 1,5 saat sonra, Yagina baktim tam. Suyu icin kapagi acamadim. Calistirdim direksiyon kitlenme yok ve akunun isigida sönmustu.. Yarin kullanmalimiyim bilemedim? Sizce sebep ne olabilir? Yardimlariniz icin tesekkur ederim

  • Merhaba,
   Araçta alternatör şarjı kesmiş görünüyor. V kayışını görebiliyorsanız kontrol edebilir misiniz? Veya klima kompresörü kilitlemiş bu sebeple v kayışı hareketsiz kalmış olabilir. Uzun yola çıkmadan önce klima kompresörü ve v kayışını mutlaka kontrol ettirin.

 3. Merhaba, Peugeot 406 aracımla LPG’de 1. viteste oldukça dik bir rampaya girdim rampaya girmeden önce bir araca yol verdim hızımı kaybettim dur-kalk yaptım ve rampanın yarılarına doğru gaz pedalına köküne kadar basmama rağmen motor resmen bayıldı araç stop etti ardından tekrar çalıştırdım tam kaldırırken tekrar stop etti ve direksiyon kitlendi fren de şişti tutmadı araç geriye doğru viteste olmasının etkisiyle tekerler kayarak kaçmaya başladı, şanzımana zarar vermemek için debriyaja bastım hızım arttı baktım ne fren ne direksiyon var direkt el frenini çekip durdum. Düz yola çıkıp rampaya tekrar girdim ancak bu defa hızımı alıp 2. viteste tırmandım. Sizce problem nedir, ben mi hata yaptım yoksa araçta mı sorun var? Riskli bir olaydı tekrar yaşansın istemiyorum.

  • Merhaba,
   Araç anlık yakıt kesmiş vs. olabilir. Fren şişmesi ile direksiyon sertleşmesinin sebebi de aracın stop etmesi. Aracınız yüksek devirlerde lpgde stop ediyor olabilir. Bir lpg ayarı yaptırmanızı öneririm.

 4. İyi günler wolkswagen Caddy 2005 model 1.9 motor araba hareket halinde iken direksiyon kilitlendi ve gösterge panelinde direksiyon işareti var bunun sebebi nedir hidrolik yağı var

  • Merhaba,
   Direksiyon pompası bozulmuş olabilir, bir servise giderek pompayı kontrol ettirmenizi öneririm.

 5. Vw cc aracimda stop ettikten sonra direksiyon kilidi devreye girmiyor ve sari direksiyon isareti yaniyor.1 dakika gectikten sonra direksiyon kilidi aktif hale geliyor.
  Sebebi nedir? Nasil cozulebilir?
  Cok canimi sikti bu durum gercekten.
  Yetkili serviste ELV direksiyon kolon kilidi degisti hala ayni hatayi vermeye devam ediyor.
  Yardiminizi rica ederim.
  Tesekkurler simdiden.

  • Merhaba,
   İmmoblizer kaynaklı bir problem olabilir mi? Araç stop edildiğinde anahtarsız giriş sistemi hala kontak açık olarak motor beynine sinyal gönderiyor olabilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here