Direksiyon Kilitlenmesi ve Direksiyon Kilitlendiğinde Yapılması Gerekenler

Direksiyon kilitlenmesi hepimizin başına gelmiştir. Arabanıza bindiğinizde bazen anahtarı kontağa takamazsınız. Birçok insan için ufak çaplı bir panik oluşturan bu durum aslında üreticilerin küçük bir hırsızlık önlemi.

Direksiyon Kilitlenmesi Neden Olur?

Otomobil üreticileri, sürücü aracı terk ettikten sonra çalınma durumlarını önlemek amacıyla birçok önlem almıştır. Çipli oto anahtarları, alarm sistemleri vs. Direksiyon kilidi de araçların park halindeyken çalınmasını önlemek amacıyla geliştirilmiş bir sistemdir. Bu sistem otomobilin anahtarı kontak üzerinde değilken direksiyonun döndürülmesini engeller ve belli bir noktada kilitlenmesini sağlar.

Peki normal zamanlarda neden direksiyon kilitlenir?

 • Arabanızı stop ettikten sonra inerken direksiyona tutunmanız veya aynı eylemi binerken gerçekleştirmeniz.
 • Anahtarı takmadan önce dizinizin vs. direksiyona çarpması.
 • Araçta var olan bir problemin de bu sorunu tetikleme ihtimali vardır.

Direksiyon Kilidi Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Eğer, arabanıza bindiğinizde kontak anahtarı yuvasında dönmüyorsa direksiyon kilidi devrededir. Kontak ile doğrudan bağlantılı olan bu sistem, direksiyonu hafif oynatarak anahtarını döndürdüğünüzde devre dışı kalacaktır. Aşağıdaki videoda sorunun nasıl çözüleceğini izleyebilirsiniz.

Sürüş Sırasında Direksiyon Kilitlenmesi

Otomobillerde direksiyon sistemi gücünü doğrudan motordan alır. Motor stop ettiğinde sisteme giden enerji kesilir. Özellikle düşük hızlarda motor devrinin düşmesi, kalkışlarda ayağın debriyajdan hızlı çekilmesi vs. stop etmeye sebep olabilir. Bu durumlarda araç tekrardan çalıştırılarak yola devam edilmelidir.

Son derece tehlikeli bir durum olan araba çalışırken direksiyon kilitlenmesi ise aracınızda bir sorun olduğuna işarettir ve ciddi kazalara yol açabilir. Bunun sebebi ise yokuş aşağı seyir halinde vitesin boşa atılması ve araçta olan bir sorun sebebi ile motorun stop etmesidir. Bu gibi tehlikeler ile karşılaşmamak için her ne olursa olsun yokuş aşağı vites boşa atılmamalı, bir alt viteste seyredilmelidir.

İlginizi Çekebilir  Gece Sürüş Gözlüğü Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Ayrıca yokuş inerken viteste inmek eğer enjenksiyonlu bir otomobile sahipseniz yakıt tasarrufu da sağlayacaktır.

4 YORUMLAR

 1. Yanlış bilgi, hareket halinde yahut durdur vaziyetteyken fark etmez. Aracin motoru kendi kendine stop ettiğinde (kontak çevirmeden) araç elektrik göndermeye devam eder.

  Bknz: Vites degistirirken stop etmesi, tüm ışıklar yanar ve direksiyon kilinmez çünkü enerji sarfiyatı devam eder. Bunu mühendisler dusunmuslerdir.

  Onuda geçtim, direksiyon kilidinin aktif olmamasi icin kontağın yarim vaziyette veya tam vaziyette çevrili olmasi lazim anahtarin. Hareket halinde anahtar istenilen düzeyde çevrili olacağı için gene sistem aktif olmayacaktir.

  Saygılarımla
  Çağatay Ilgaz ÇAKMAK

  • Dediğiniz gibi kontak anahtarı takılı iken direksiyon kilidi devreye girmez. Ancak, motorun stop etmesi ile aniden sertleşen direksiyona yön vermek oldukça güç olacaktır. Hele ki yüksek hızlarda kontrolün kaybına sebebiyet verebilir.

   • Hareket halindeyken, hanginiz bir direksiyonu tam tur çeviriyor? Ufacık hareketlerle manevra yapma şansımız yokmudur. [b]Vardır[/b], sertleşme durumunda kontrollu bir şekilde durma yapılabilir. Aynı şekilde sertleşme durumunda kontrol zor olmuyor, bizzat yaşamış biri olarak söyleyebilirim ki, hareket halinde tekerlek döndüğü için direksiyon kontrolu, durur vaziyete göre kat kat kolay oluyor.

    Saygılarımla
    Çağatay Ilgaz ÇAKMAK

    • Düşük hızlarda çok problem olan bir durum değil dediğiniz gibi ancak yüksek hızlarda eğer direksiyon sıkı tutulmuyorsa ciddi kazaların sebebi olabiliyor.

Fikrinizi Belirtin.