Arabanın Anahtarı İçerdeyken Kapıların Kilitlenmesi

Birçok kişinin başına gelebilen anahtar aracın içerisindeyken kapının kilitlenmesi durumu yaşattığı vakit ve nakit kaybı sebebi ile fazlasıyla sinir bozucu bir durum. Bir anlık unutkanlık veya aracın merkezi kilit sistemindeki bir arıza nedeniyle ortaya çıkabilen bu sorunu nasıl çözebilirsiniz? Gelin olası çözüm önerilerini inceleyelim.

Kilitli Araba Kapısı Nasıl Açılır?

Araç kilitleri evlerdeki kilit sistemlerinden biraz daha farklıdır. Bir kilit motoru ile kontrol edilen sistem hassas ve ciddi anlamda pahalı parçalardır. Tamamen elektronik olan bu sistemler dışarıdan müdahaleye pek uygun değildir. Özellikle aracınız teknolojik ve yeni ise çilingirlerin kullandığı geleneksel yöntemler kısa vadede çözüm sağlayabilir ancak mekanizmanın arızalanmasına ve ciddi masraflara sebep olabilir. Yeni otomobiller için olası kapının kilitli kalması senaryosuna karşı yapılabilecekleri açıklayalım:

  • Yol Yardım Hattını Aramak

Kasko ve sigorta yaptırırken genellikle okunmayan poliçelerde yüksek ihtimalle yol yardım kapsamı bulunur. Kalmış olduğunuz yerde yol yardım hizmetini arayarak kalifiye bir ekip tarafından aracın kilidinin açılmasını veya yetkili servise kadar çektirilmesini sağlayabilirsiniz. Anahtar kaybı durumlarında da kasko firmaları kilit sisteminin değişimini karşılamaktadır.

  • Yedek Anahtarı Kullanmak

Üretilen tüm otomobiller en az iki anahtar ile son kullancıya teslim edilir. Aracınızın anahtar içerideyken kilitlenmesi durumunda yedek anahtarı kullanarak tekrar aracınıza hasarsız bir biçimde girebilirsiniz. Ancak yedek anahtarınız yoksa veya hemen ulaşamayacak durumdaysanız bu seçenek işe yaramayacaktır.

  • Oto Anahtarcıya Kilidi Açtırmak

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu çözüm kısa vadede size çözüm sağlayacak ancak hassas ve ciddi anlamda pahalı mekanizmanın arıza yapmasına sebep olabilecektir. Çok acil bir işiniz yoksa bu yöntemi tavsiye etmiyoruz.

İlginizi Çekebilir  Volan Nedir? Ne İşe Yarar?

Arabanın Anahtarı Kayboldu

Diğer bir can sıkıcı durum da aracınızın anahtarının kaybolmasıdır. Anahtar kaybı durumunda aracınız çalınmaya karşı savunmasız olur ve anahtar bulunamıyorsa mutlaka kilit ve kontak sisteminin değiştirilmesi gerekir. Bu süreç de yeni otomobillerde immoblizer sistemi oldukça ciddi masraf ve işçilik gerektirir. Ayrıca anahtarınızın kaybolması durumunda kasko sigortanıza başvurduğunuzda eğer poliçeniz kapsamında varsa yeni kilit sistemini bedelsiz yaptırabilirsiniz.

 

Yazı Özeti
İçerik
Arabanın Anahtarı İçerdeyken Kapıların Kilitlenmesi
Açıklama
Bir anlık unutkanlık veya aracın merkezi kilit sistemindeki bir arıza nedeniyle ortaya çıkabilen bu sorunu nasıl çözebilirsiniz? Gelin olası çözüm önerilerini inceleyelim.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here