Dizel Partikül Filtresi Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey

Birçok dizel araç sahibinin haberinin dahi olmadığı ancak oldukça pahalı bir parça olan dizel partikül filtresi, kullanım şartlarına uygun kullanılmadığında 6-7 bin lira gibi ciddi masraflar ile değiştirilmesi gerekebiliyor.

Opel DPF Sistemi

Dizel Partikül Filtresi Nedir?

Daha önce de bu yazımızda anlattığımız gibi dizel araçlarda egzozdan çıkan zararlı gazları filtreleyen ve emisyon sınırlarında kalmasını sağlayan hayati parçaya dpf denilmekte. Egzoz sisteminin hemen önünde yer alan filtre gelen zararlı partikülleri özel yapısı ile depolayarak belirli sürelerde yakma işlemi yaparak temizler. Partikül filtresi 2009’dan sonra üretilen binek otomobillerde kullanılmaya başlandı ve Euro 5 motor normu ile zorunlu hale getirildi.

DPF Nasıl Çalışır?

Klasik filtrelerin çalışma mantığına benzer bir şekilde sistem motordan gelen kurumları bünyesinde tutar ve belirli bir süre sonra tıkanır. Diğer filtrelerden farklı olarak dpf kendini temizleyebilme donanımına sahiptir. Sistem belirli periyotlarda(ortalama 300 km) temizlik işlemini ecu vasıtası ile başlatır ve egzoz sıcaklığını yükselterek partiküllerin kül haline getirilerek atılmasını sağlar.

Temizlik aralığı otomobilin kullanım şekline, kullanılan yakıta göre ve filtrenin doluluk oranına göre kısalabilir.

DPF Neden Tıkanır?

Kısa süreli sürüşlerde, dur-kalk trafikte, çok soğuk havalarda sürüşlerde motorun egzoz sistemi çok fazla ısınamaz ve pasif rejenerasyon adı verilen işlem başlayamaz. Bu sebeple filtre artık egzoz gazlarını geçiremeyecek kadar tıkanır ve araç dpf temizlik uyarı ışığı olan sarı lambayı yakar. Araç sahibi bu ışığı görmezden gelir ve aracın temizliğine izin vermezse bir süre sonra filtre tamamı ile tıkanır ve değiştirilmesi gerekir. Opel Corsa 1.3 CDTI için güncel dpf değişim fiyatı 6000 lira civarlarındadır.

İlginizi Çekebilir  Tasarruflu Sürüş'ün Yöntemleri

DPF Işığı Nasıl Söndürülür?

Aracınızda sürüş sırasında dpf lambası yandığında aracınızı stop etmemeniz, sürüşe devam etmeniz gerekir. Bu süreçte aracınızı mümkünse bir çevreyolunda 70 km ve üzerinde 10-15 dakika kullanmanız egzoz sisteminin ısınmasına yardımcı olarak ve filtrenin temizlenmesini sağlayacaktır.

DPF İptal Edilmeli Mi?

Yazımızda bahsettiğimiz gibi dizel partikül filtresi motorinin zararlı partiküllerini filtreler ve zararsız hale getirerek atmosfere salar. 3.parti firmalar tarafından sistem sökülerek aracın ecusundan iptal edilebilmektedir. Ancak aracın üretici garantisi sonlanacak, performans konusunda problemler yaşanacak ve egzoz muayenelerinden geçemeyecektir.

DPF’li Araba Alınır Mı?

Türkiye’de Euro 5 ve üzeri tüm dizel motorlarda fabrikasyon olarak partikül filtresi mevcut. Arabanızı satın almadan önce kullanım şartlarınızı göz önünde bulundurmanız ve sürekli kısa mesafe, şehir içi kullanımı yapıp yapmayacağınızı belirlemeniz gerekir. Eğer sürekli kısa mesafe kullanacak ve çok fazla yol gitmeyecekseniz benzinli bir araç tercih edebilirsiniz.

Yazı Özeti

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here