Arabanın Conta Yakmasının Sebepleri

Conta yanmasının birçok sebebi vardır. Bunların başında hararet yükselmesi, motor soğutma suyunun içinde bulunduğu radyatör su deposunun içine yağ karışması ya da tam tersi radyatör deposunda ve ona bağlı kablo ve borularda sızıntı, kaçırma gibi sorunlar yüzünden motora su girmesi, fanın çalışmayarak motoru soğutamaması, motorun içindeki yağın belli bir sıcaklıkta çalışmasını sağlayan yağ soğutma deposunun delinmiş ya da çatlamış olması, hararet göstergesinin çalışmaması gibi sebepler conta yanmasına sebep olur. Bu konuya silindir kapak contası ile ilgili yazımızda detaylı değinmiştik.

Conta Yanmasının Sebepleri

Hararet yükselmesi sonucu conta yakma nasıl anlaşılır?

Araç çalışırken gösterge panelinde hararet lambası yanar ve kaputun etrafından buharlar çıkmaya başlayabilir. Çoğu araç bu senaryoda motoru koruma amaçlı stop eder ve arıza kaydı silinmeden çalışmaz. Çekici ile servise götürülmesi gerekir.

Motor suyuna yağ karışması sonucu conta yakma nasıl anlaşılır?

Sık karşılaşılan bu arıza yanan silindir kapak contasının soğutma suyu ile yağın birbirine temas etmesi ile oluşur. Yağlanan su daha erken ısınacağından kaynama oluşur ve motor hararet yapar. Aracın servise götürülerek conta değişiminin yapılması gerekir.

Soğutma suyuna yağ karışması durumunda yedek su deposunun içerisi tahinimsi kıvam alacaktır.(soldaki fotoğraftaki gibi.) Böyle bir durumda çok yüksek ihtimalle üst kapak contası yanmıştır. Bir ihtimal aracınızda yağ soğutucu var ise onarım öncesi mutlaka onun da kontrol edilmesi gerekir.

Conta yakan arabanın masrafı 2019 yılı için ortalama 1000-2000 lira arasındadır.

İlginizi Çekebilir  2022 Plaka Basım Ücreti? Plaka Yenileme Ücreti

Motor yağına su karışması sonucu conta yakma nasıl anlaşılır?

Yağ çubuğunu kontrol ettiğinizde yağın akışkanlığı artmış ve sulu bir görüntü oluşmuştur. Conta yanması sonucu su ve yağ sıvıları birbirine karışacaktır.

Fanın çalışmaması sonucu conta yakma

Fan, çalışır vaziyetteki arabanın motorunu soğutan bir mekanizmadır. Fan çalışmadığında motor kendini soğutamaz, aşırı sıcağa maruz kalır. Motordaki suyun sıcaklığına bağlı olarak suya devirdaim yaptıran termostattır. Su, mevsimine göre belli bir ısıya ulaştığında termostat fanı çalıştırır. Çalışmayan fan da termostata bakılması gerekir. Termostat, yaz ve kışın farklı ısılarda suya devirdaim yaptırır. Riskli durumlarda termostat değiştirilerek mevsimine uygun termostat alınabilir. Fana bağlı conta yakmalarda termostata bakılmalıdır.

Yağ soğutucu arızası nasıl anlaşılır?

Yağ soğutma deposu, motorun içinde dolaşan yağın aşırı sıcaklara maruz kalmadan çalışmasını sağlayan bir aksamdır. Yağ deposunda oluşan bir delik ya da çatlak yağın aşırı derecede ısınmasına sebep olur. Yağ deposunun delinmiş olma ihtimali, motor suyu radyatör deposuna bakılarak kontrol edilebilir. Depodaki suyun tahinimsi bir görüntüde olması yağ deposunun çatlamış olma ihtimalini düşündürmelidir.

Hararet göstergesinin bozulmasına bağlı conta yakma nasıl anlaşılır?

Hararet göstergesinin çalışmamasını anlamada bazı yöntemler vardır: Aracın suyu bitmiş olabilir. Elektrik aksamına bağlı bir arızadan dolayı hararet göstermesi çalışmayabilir. Hararet müşuru bozuksa değiştirilmedir. Aracın suyu tamamen bitmişse hararet müşuruna su değmeyeceğinden hararet ibresi hiç göstermeyecektir. Suyu tükenen araç çalıştırılırsa, motor susuz çalışamayacağından hararet yapacaktır. Ancak hararet göstergesi bunu gösteremeyecektir.

Contası Yanık Araba Kullanmak

Aracınızda silindir kapak conta arızası var ise bu şekilde araç kullanmak motorun ciddi oranda yağ ve su eksiltmesine sebep olur. Ayrıca özelliğini kaybetmiş bu sıvılar tekrar kısa sürede hararete neden olur ve motorun tamamında ciddi hasarlara sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir  Kasko Poliçesi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler? Ucuz Olması Yeter Mi?

Silindir kapak contası değişimi ile ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Yazı Özeti
Arabanın Conta Yakmasının Sebepleri
İçerik
Arabanın Conta Yakmasının Sebepleri
Açıklama
Hararet, soğutma sisteminin düzgün çalışmaması aracın conta yakmasına sebep olur. Uygun antifiriz kullanılmaması bu arızanın en büyük sebeplerindendir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here