Silindir Kapak Contası Nedir? Değişim Maliyeti

Motorun blok yüzeyi ve üst kapağı arasında konumlandırılan silindir kapak contası, soğutma suyunun ve motor yağının geçişini sağlayan ve sızdırmazlık görevini yapan motorun en önemli parçalarındandır.

silindir contası

Silindir Kapak Contası Ne İşe Yarar?

Üst kapak contası, üzerinde bulunan birçok delik aracılığı ile motor bloğu ile üst kapak arasında su transferi sağlar. Yoğun sıcaklığın üretildiği pistonların üzerinde yer alan parça bu sıcaklığı motor soğutma suyu ile azaltır.

Silindir Kapak Contası Neden Yanar?

Aracın susuz kalması, hararet yapması sebebiyle susuz kalan veya aşırı ısınan conta yapısı gereği erir ve motor suyunu pistonlara iletmeye başlar.

Diğer yandan araçta antifiriz kullanılmıyor oluşu, motorun sürekli yüksek devirlerde kullanılıyor oluşu, soğutma sisteminde oluşan bir arıza da bu arızaya sebep olabilir.

Aracın hararet yapması sonucu önlem amaçlı su deposunun kapağının açılması da suyun kaynamasına ve contanın yanmasına sebep olabilmekte.

Üst Kapak Contası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Pistonların kompresyon basıncının düzgün olmasını sağlayan bu conta yandığında basınç düşer ve aracın soğutma sistemi vs. düzgün çalışmamaya başlar. Silindir kapak contası yanması aşağıdaki belirtiler ile anlaşılabilir;

 • Motorun silindir kompresyonu düşmüş olacağından sabahları ilk çalıştırmada araç pistonlara yeterli havayı çekemeyecek ve çok zor çalışacaktır.
 • Conta üzerindeki su kanalları erimiş olacağından soğutma sıvısı yanma odasına iletilecek ve motor suyu da yakmaya başlayacaktır. Aracınızın su seviyesi sürekli azalacak ve egzozdan beyaz duman çıkmaya başlayacaktır.
 • Silindir kapak contası üzerinde yağ kanalları var ise motor suyu yağa karışacak ve yedek su deposu tahin kıvamını alacaktır.
 • Bu sorun sonucunda motor pistonlarına yağ girebilir ve egzozdan mavi duman çıkışı gerçekleşebilir. Bu sorun durumunda motor yağı kalitesi de bozulacaktır.
İlginizi Çekebilir  Fakir Karışım Nedir?

Not: Conta yanması sonucu üst kapakta bir arıza oluşursa sadece conta değişimi ile motor randımanlı çalışmayacaktır. Ortaya çıkan yüksek ısı bloğun şeklinin bozulmasına neden olabilir.

Üst Kapak Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kapak üzerinde oluşan milimetrik şekil değişimleri dahi motorun kompresyon kaçırmasına ve performansının düşmesine neden olur. Araç söküldüğünde rektefiyeci çağırarak kapağı kontrol ettirebilirsiniz. Çoğu durumda taşlama yöntemi ile mevcut parça kullanılabilir ancak yoğun hararet gören araçlarda üst kapak değişimi gerekebilmektedir.

Silindir Kapak Contası Yandığı Nasıl Anlaşılır?

Yedek su deposunun kaynama yapması, su eksiltme ve düzensiz çalışma genellikle contası yanan otomobillerde ortaya çıkan belirtilerdir.

Bu belirtileri aramak yerine motor soğutma sıvısının içerisine konularak conta durumunu analiz eden ürünler mevcuttur. Birçok ekspertiz firması ve servisler tarafından kullanılan bu ürünler ile potansiyel arızalar kolayca anlaşılabilmektedir. Aşağıdaki videodan cihazın çalışma sistemini izleyebilirsiniz.

 

Silindir Kapak Contası Değişimi Fiyatı 2019

conta yanması fotoğrafı

Parça olarak uygun fiyatlı olmasına karşın görevi ve bulunduğu yer bakımından oldukça zor bir işçiliği olan üst kapak contası değişimi fiyatı 2019 eski tip ve çok fazla parçası bulunmayan motorlarda 350-500 lira gibi bir fiyata yapılabilen işçilik modern motorlarda 1000 ila 2500 lira aralığında yapılabilmektedir. Çok ciddi ve dikkatli işçilik isteyen bir işlem olması sebebiyle fiyatları bu kadar yüksektir.

Conta Yanması Maliyeti 2019

Eğer aracınızın üst kapak contasının yandığını anladıysanız ve sürüşe devam etmeyerek hemen onarıma getirmişseniz yukarıda yazdığımız 300-2500 lira arasında bir maliyetle onarımı yaptırabilirsiniz. Ancak conta yanık halde araç sürüldüğünde yağ pompası, termostat gibi su ve yağın geçtiği pahalı parçalar da zarar görerek masrafı katlamaktadır.

Silindir Kapak Contası Nasıl Değiştirilir?

Motorun üzerindeki üst kapağın alınması(enjektörler, egzantrik milleri, yakıt sistemi, triger setinin sökülmesi) ciddi vakit ve emek gerektiren işlemlerdir. Sonrasında aliminyumdan üretilmiş ve ısıya dayanımı düşük olan üst kapak rektefiye işlemine gönderilir ve bozulan yüzeyi taşlanarak düzeltilir. Daha sonra varsa eski conta kalıntıları temizlenerek yenisi yerine yerleştirilir ve işlem tersine yapılarak parçaların montajı yapılır. Daha sonra aracın soğutma sisteminin çalışması test edilerek montaj tamamlanır.

İlginizi Çekebilir  Rektifiye Nedir? Motor Rektefiye Fiyatları 2019

Bu işlem eski tip araçlarda 2-3 saatte tamamlanabilirken modern araçlarda 2 günü aşabilmektedir.

Conta Yakan Araç Çalışır Mı?

Üst kapak contası motor soğutma sıvılarının birbirine karışmadan görevlerini yapabilmesini sağlar. Motorun kompresyonuna vs. etkisi olmayan conta, yanması durumunda da araç çalışır ancak yağ ve su tüketimi olacak, motor performansı normalden çok daha düşük olacaktır.

Yazı Özeti
Silindir Kapak Contası Nedir? Değişim Maliyeti
İçerik
Silindir Kapak Contası Nedir? Değişim Maliyeti
Açıklama
Eski tip ve çok fazla parçası bulunmayan motorlarda 350-500 lira gibi bir fiyata yapılabilen işçilik modern motorlarda 1000 ila 2500 lira aralığında yapılabilmektedir. 

22 YORUMLAR

 1. Selam aracım tipo 1.6
  Fan açılıyor fakat hortumlar sertleşiyor kapak contasını değiştirmek istiyorum
  Gönül rahatlığıyla kullanamıyorum aracımı
  Conta değişim maliyeti ne kadar olur?

  • Merhaba mailden de dönüş yapmıştım, başka bir sorun yoksa 400-600 arasında bir rakam beklediğimi. Bu şekilde kullanmanızı pek önermiyorum araç hararet görürse blok yüzeyi eğilebilir, borular patlayabilir vs. ve masraf katlanabilir.

 2. Merhaba, 2 ay önce 2012 model corsa aldım hiçbir sorunu olmadığı söylendi ama kullanmaya başladığımdan beri araba sürekli su kaynatıyor. Önce hiçbir sorun bulamadı servis şimdi de contası yanmış dediler. Bunun olması ne kadar süreye bağlı 2 aylık kullanılan arabanın silindir contasını yakması normal mi yoksa bu satıcıdan kalma bir arıza olabilir mi? Sürekli su kaynatması neden olabilir? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Merhaba, aynı model araca sahibim bende 1.3 versiyonu. Opel motorları sıcak çalışır ve normalde dahi 95 derecelerdedir su. Aracınızı aldıktan sonra ciddi zorladınız mı(hız denemesi, rampada uzun süre yüksek devirle zorlama vs.) Bunları sık yapmışsanız conta yanmış olabilir ancak model yüksek olduğundan düşük bir ihtimal. Araçta antifiriz yoksa da kaynama sıcaklığı düşük olacağından hararet çıkarabilir. Termostat veya devirdaim de arızalı olabilir.
   Conta yanmışsa motor performansı çok düşer, egzozdan beyaz duman çıkar ve su deposunda muhtemelen yağ görürsünüz. Bunlar yoksa termostat ve devirdaime baktırın.

   • Merhaba, araç otomatik eşimle kızım kullanıyor henüz öğrenme aşamasındalar trafiğe dahi çıkmadılar. Yani hız denemesi vs yapmadık. Termostatı antifirizi herşeyini kontrol ederek bindik arabaya bi sıkıntı olmasın diye. Şimdi götürdüğümüz usta da devirdaimde bi sıkıntı yok dedi. Sorun başka nerde olabilir. Araç aldığımda arızalı olabilir mi sizce?

    • O halde aklıma gelen tek ihtimal sistemde hava olması. Su deposundaki sarı kapağın hava alması dahi bazen hararet çıkmasına sebep olabiliyor. Bu konu için eğer merkezi bir yerde yaşıyorsanız Opel yetkili servisine gitmenizi öneririm. Kapak değişince veya sistemdeki hava alınınca sorun çözülecektir muhtemelen.
     Eğer gaza basıldığında egzozdan mavi, beyaz duman çıkmıyor, su kararmıyorsa çok yüksek ihtimalle conta sağlam.

 3. Merhabalar, bugün bir Ford Ka ya baktım 97 model ve araç egsozdan yoğun değil de az bir miktarda beyaz duman attı gaza yüklenince beyaz duman yoğunlaşmadı. Sorun nedir? Bilginiz var mı

  • Benzinli araçlarda özellikle motor tam ısınmamışken bir miktar beyaz duman normaldir. Araçta su eksilmesi yoksa, sürüşte performans eksikliği yoksa conta yanması çok düşük bir ihtimal. Birçok ekspertiz firmasında olan conta test cihazı ile herhangi bir şey sökmeden conta durumunu anlayabiliyor. Bu testi yaptırabilirsiniz.

 4. Merhaba 1.3 linea aracım hararet yapıyor 15 20 km gittikten sonra yükseliyor durup klimaları açtığımda düzeliyor su kaynatma var termostat değişeli 5 ay flan oldu tekrar bozulmuş olabilirmi suya yağ karışma flan yok yağ soğutucu değişti 2 ay önce nedendir masrafı nedir

  • Merhaba,
   Belirttiğiniz durum termostat arızası gibi görünüyor veya radyatör sisteminde bir problem olabilir düşük ihtimal. Aynı sorunu kendi aracımda da yaşamıştım termostat motordaki suyu radyatöre göndermediği için hararet çıkıyor. Rolantiye düştüğünüzde veya kaloriferi açtığınızda sıcaklık düşüyor.

   • Tamirci bi arkadaş conta sorunu dedi ne kadar doğrudur çok yüksekte bi rakam söyledi nasıl anlıyabilirim termostat olduğunu

    • Conta yanması var ise aracın performansı düşer, su eksiltme olur, su yağ ile karıştığından rengi bozulur vs. Termostta ise araç ideal sıcaklığına gelene kadar motor sorunsuz çalışır ve hararet çıkar. Araba hararet yaptığında radyatör hortumlarını kontrol edebilirsiniz, termostat arızalı ise yüksek ihtimalle o hortumlar soğuk olacaktır.

 5. Merhaba 2004 1.4 tdi polo aracım var 188bin kmde. Antfiriz yeni koydum Aracın suyu sari tahin gibi bi kıvam aldı conta yanık suya yağ karışıyor diyorlar. Ne kadar masrafi olur?

  • Merhaba, conta yanık ise ve başka parçalarda hasar yoksa yaklaşık 1000-1500 TL arası masraf olur. Ancak özellikle dizel araçlarda yağ soğutucunun arızalanması da soğutma suyuna yağ karışmasına ve sizdeki sonuca sebep olabiliyor. İlk olarak yağ soğutucuyu kontrol ettirmenizi öneririm.

 6. Merhaba 94 tempra s aracim var. Araç rolantide cok sarsiyor. Akuyu ziplatiyor. Ustaya gosterdim. Motorda dengesizlik var diyor. Motorun yarisindan asagisi yagli görünüyor. Yag sizdirmis gibi. Yag duzeyi cubuktan baktim normal görünüyor ama. Conta değişimi gerekli dedi. Araci biraktim ustaya. Taslama gerek olabilir dedi. Ayrica yeterli basinci vermiyormuş motor. Bu sebeple su devir daimi tam yapmadigi icin tup beyninde de karlanma var diyor. Karlanma da var. Sizce kandırıyor mu?

  • Aracın özellikle rölantide çok sarsıntılı çalışması motor kulaklarının işlevini yitirmesinden kaynaklanır. Yağ sızması da üst kapak contasından olabileceği gibi diğer contalardan da meydana gelmiş olabilir. Aracın gidişinde sorun yok ise motor takozlarını değiştirip gözlemlemenizi öneririm. Silindir contasının yanması sarsıntıya sebep olmaz çünkü.

 7. Merhaba Ford Fiesta euro 5 motor dizel bir aracım var. İki ay önce abimde iken su eksiltiyor sorunu yasanmis. Termostat contasini değiştirmiş tamircimiz. Yaklaşık 3 haftadır da bende Su eksiltiyor aracım. Ama suda yağlanma yada performans eksikliği gibi bir şikayetim yok. Farklı bir tamirciye gösterdim aracı suya bişey koyup rengi değişti gibi biseyler söyledi ve conta yanık dedi. Tam guvenemedim tamirciye sizce o koyduğu şey conta yanigini tamamen doğru mu çıkartıyor?
  Teşekkür.

  • Merhaba, bazı cihazlar su buharını ölçüp içerisindeki yağ durumuna göre conta yanık vs. sonucu verebiliyor. Ancak su eksiltmenin onlarca sebebi olabilir, araçta performans düşüklüğü ve yağa su, suya yağ karıştırma yoksa çok düşük ihtimal kaldı ki aracınız en fazla 6-7 yaşında.
   Tavsiyem yetkili servise gitmeniz olacaktır. Muhtemelen devirdaim veya termostattan kaçırıyor yine. Çok ciddi bir maliyeti olmayacağını düşünüyorum.

 8. Öncelikle merhabalar.Aracım Hyundai Accent era 1.4 benzin-lpg 2007 model.Aracımda bol şekilde beyaz duman atıyor.Sadece bir ustaya gösterdim conta yanmış dedi.Bulunduğum yern ustalarınada fazla güvenmiyorum.Eğer conta yanık ise ortalama ne kadar maliyet çıkar

  • Merhabalar,
   Aracınızın contası yanmış olabilir ancak beyaz duman atması enjektör arızası gibi birçok sebepten de olabilir. Veya egzoz sisteminde bir arıza olabilir. Aracınızı farklı bir ustaya varsa yetkili servise arıza tespit yaptırmanızı öneririm.

 9. merhaba benim aracımda suya yağ karışması yok ve egsozdan beyaz dumanda atmıyor gaza yüklensemde atmıyor. ama 1 haftada 2 litre su eksiltiyor. yağ eksilmesi yok denecek kadar az.
  ustaya götürdüm aracın altını içine baktı su kaçağı yok senin araban conta yakmış dedi 1500 tl dedi
  aracım ford escort sizin fikrinizi almak istiyorum

  • Merhaba, araçta conta yanması belirtisi yok. Muhtemelen devirdaim, termostat veya radyatör kısmında bir kaçak var gaza yüklendiğinizde oradan damlatıyor suyu. Motoru bir lifte aldırıp orada devirli çalışmasını gözlemleyerek büyük ihtimalle kaçak yerini bulabilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here