Silindir Kapak Contası Nedir? Değişim Maliyeti

İçeriği Güncellenme Tarihi

Motorun blok yüzeyi ve üst kapağı arasında konumlandırılan silindir kapak contası, soğutma suyunun ve motor yağının geçişini sağlayan ve sızdırmazlık görevini yapan motorun en önemli parçalarındandır.

silindir contası

Silindir Kapak Contası Ne İşe Yarar?

Üst kapak contası, üzerinde bulunan birçok delik aracılığı ile motor bloğu ile üst kapak arasında su transferi sağlar. Yoğun sıcaklığın üretildiği pistonların üzerinde yer alan parça bu sıcaklığı motor soğutma suyu ile azaltır.

Silindir Kapak Contası Neden Yanar?

Aracın susuz kalması, hararet yapması sebebiyle susuz kalan veya aşırı ısınan conta yapısı gereği erir ve motor suyunu pistonlara iletmeye başlar.

Diğer yandan araçta antifiriz kullanılmıyor oluşu, motorun sürekli yüksek devirlerde kullanılıyor oluşu, soğutma sisteminde oluşan bir arıza da bu arızaya sebep olabilir.

Aracın hararet yapması sonucu önlem amaçlı su deposunun kapağının açılması da suyun kaynamasına ve contanın yanmasına sebep olabilmekte.

Üst Kapak Contası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Pistonların kompresyon basıncının düzgün olmasını sağlayan bu conta yandığında basınç düşer ve aracın soğutma sistemi vs. düzgün çalışmamaya başlar. Silindir kapak contası yanması aşağıdaki belirtiler ile anlaşılabilir;

 • Motorun silindir kompresyonu düşmüş olacağından sabahları ilk çalıştırmada araç pistonlara yeterli havayı çekemeyecek ve çok zor çalışacaktır.
 • Conta üzerindeki su kanalları erimiş olacağından soğutma sıvısı yanma odasına iletilecek ve motor suyu da yakmaya başlayacaktır. Aracınızın su seviyesi sürekli azalacak ve egzozdan beyaz duman çıkmaya başlayacaktır.
 • Silindir kapak contası üzerinde yağ kanalları var ise motor suyu yağa karışacak ve yedek su deposu tahin kıvamını alacaktır.
 • Bu sorun sonucunda motor pistonlarına yağ girebilir ve egzozdan mavi duman çıkışı gerçekleşebilir. Bu sorun durumunda motor yağı kalitesi de bozulacaktır.
İlginizi Çekebilir  Fren Hidroliği Değiştirilmeli Mi? Değişim Fiyatı

Not: Conta yanması sonucu üst kapakta bir arıza oluşursa sadece conta değişimi ile motor randımanlı çalışmayacaktır. Ortaya çıkan yüksek ısı bloğun şeklinin bozulmasına neden olabilir.

Üst Kapak Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kapak üzerinde oluşan milimetrik şekil değişimleri dahi motorun kompresyon kaçırmasına ve performansının düşmesine neden olur. Araç söküldüğünde rektefiyeci çağırarak kapağı kontrol ettirebilirsiniz. Çoğu durumda taşlama yöntemi ile mevcut parça kullanılabilir ancak yoğun hararet gören araçlarda üst kapak değişimi gerekebilmektedir.

Silindir Kapak Contası Yandığı Nasıl Anlaşılır?

Yedek su deposunun kaynama yapması ve yağ karışması, su eksiltme, ve düzensiz çalışma genellikle contası yanan otomobillerde ortaya çıkan belirtilerdir. Ayrıca üst kapak contası yanmış motorların egzozundan yoğun beyaz duman da gözlemlenir.

Silindir Contası Yanık Testi

Bu belirtileri aramak yerine motor soğutma sıvısının içerisine konularak conta durumunu analiz eden ürünler mevcuttur. Birçok ekspertiz firması ve servisler tarafından kullanılan bu ürünler ile potansiyel arızalar kolayca anlaşılabilmektedir. Aşağıdaki videodan cihazın çalışma sistemini izleyebilirsiniz.

Dizel Araçlarda Suya Yağ Karışması

Çok sık karşılaşılan ve üst kapak yanması ile karıştırılan bir arıza da yağ soğutucu bozulmasıdır. Genellikle turbolu motorlarda bulunan ve yağ sıcaklığını azaltan bu parça arızalandığında motor yağını soğutma kabına karıştırır.

Conta yanmasının en büyük belirtilerinden olan yedek su deposuna yağ karışması yağ soğutucu arızası ile de karşımıza çıkabilir. Aracınızda yağ soğutucu varsa ve yoğun beyaz duman, hararet sorunu yaşamıyorsanız contadan önce yağ soğutucunuzu kontrol ettirmeniz gerekir.

Silindir Kapak Contası Değişimi Fiyatı 2020

conta yanması fotoğrafı

Parça olarak uygun fiyatlı olmasına karşın görevi ve bulunduğu yer bakımından oldukça zor bir işçiliği olan üst kapak contası değişimi fiyatı 2020 eski tip ve çok fazla parçası bulunmayan motorlarda 350-500 lira gibi bir fiyata yapılabilen işçilik modern motorlarda 1000 ila 2500 lira aralığında yapılabilmektedir. Çok ciddi ve dikkatli işçilik isteyen bir işlem olması sebebiyle fiyatları bu kadar yüksektir.

İlginizi Çekebilir  Cruise Control Nedir? Nasıl Kullanılır?

Conta Yanması Maliyeti 2020

Eğer aracınızın üst kapak contasının yandığını anladıysanız ve sürüşe devam etmeyerek hemen onarıma getirmişseniz yukarıda yazdığımız 300-2500 lira arasında bir maliyetle onarımı yaptırabilirsiniz. Ancak conta yanık halde araç sürüldüğünde yağ pompası, termostat gibi su ve yağın geçtiği pahalı parçalar da zarar görerek masrafı katlamaktadır.

Silindir Kapak Contası Nasıl Değiştirilir?

Motorun üzerindeki üst kapağın alınması(enjektörler, egzantrik milleri, yakıt sistemi, triger setinin sökülmesi) ciddi vakit ve emek gerektiren işlemlerdir. Sonrasında aliminyumdan üretilmiş ve ısıya dayanımı düşük olan üst kapak rektefiye işlemine gönderilir ve bozulan yüzeyi taşlanarak düzeltilir. Daha sonra varsa eski conta kalıntıları temizlenerek yenisi yerine yerleştirilir ve işlem tersine yapılarak parçaların montajı yapılır. Daha sonra aracın soğutma sisteminin çalışması test edilerek montaj tamamlanır.

Bu işlem eski tip araçlarda 2-3 saatte tamamlanabilirken modern araçlarda 2 günü aşabilmektedir.

Conta Yakan Araç Çalışır Mı?

Üst kapak contası motor soğutma sıvılarının birbirine karışmadan görevlerini yapabilmesini sağlar. Motorun kompresyonuna vs. etkisi olmayan conta, yanması durumunda da araç çalışır ancak yağ ve su tüketimi olacak, motor performansı normalden çok daha düşük olacaktır.

Conta Yakan Araba Alınır Mı?

Çok sık karşılaşılan bir arıza olan üst kapak conta yanması, aracın devirdaim pompasının bozulması, termostat arızası, antifiriz kullanılmaması, sürüş hataları vs. gibi onlarca sebepten yaşanabilir. Her ne kadar modern araçlarda işçiliği biraz zor olsa da düzgün bir serviste, orijinal parçalar ile yapılan onarım sonrası motor eski performansına ulaşabilir.

Almak istediğiniz aracın daha önce contası yanmış ve onarım görmüşse mutlaka nerede onarıldığını ve orijinal parça kullanılıp kullanılmadığı sormanızı, uzman bir ekspertizde kontrol ettirdikten sonra alım kararı vermenizi öneririz.

Yazı Özeti
Silindir Kapak Contası Nedir? Değişim Maliyeti
İçerik
Silindir Kapak Contası Nedir? Değişim Maliyeti
Açıklama
Eski tip ve çok fazla parçası bulunmayan motorlarda 350-500 lira gibi bir fiyata yapılabilen işçilik modern motorlarda 1000 ila 2500 lira aralığında yapılabilmektedir. 

131 YORUMLAR

 1. Selam aracım tipo 1.6
  Fan açılıyor fakat hortumlar sertleşiyor kapak contasını değiştirmek istiyorum
  Gönül rahatlığıyla kullanamıyorum aracımı
  Conta değişim maliyeti ne kadar olur?

  • Merhaba mailden de dönüş yapmıştım, başka bir sorun yoksa 400-600 arasında bir rakam beklediğimi. Bu şekilde kullanmanızı pek önermiyorum araç hararet görürse blok yüzeyi eğilebilir, borular patlayabilir vs. ve masraf katlanabilir.

 2. Merhaba, 2 ay önce 2012 model corsa aldım hiçbir sorunu olmadığı söylendi ama kullanmaya başladığımdan beri araba sürekli su kaynatıyor. Önce hiçbir sorun bulamadı servis şimdi de contası yanmış dediler. Bunun olması ne kadar süreye bağlı 2 aylık kullanılan arabanın silindir contasını yakması normal mi yoksa bu satıcıdan kalma bir arıza olabilir mi? Sürekli su kaynatması neden olabilir? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Merhaba, aynı model araca sahibim bende 1.3 versiyonu. Opel motorları sıcak çalışır ve normalde dahi 95 derecelerdedir su. Aracınızı aldıktan sonra ciddi zorladınız mı(hız denemesi, rampada uzun süre yüksek devirle zorlama vs.) Bunları sık yapmışsanız conta yanmış olabilir ancak model yüksek olduğundan düşük bir ihtimal. Araçta antifiriz yoksa da kaynama sıcaklığı düşük olacağından hararet çıkarabilir. Termostat veya devirdaim de arızalı olabilir.
   Conta yanmışsa motor performansı çok düşer, egzozdan beyaz duman çıkar ve su deposunda muhtemelen yağ görürsünüz. Bunlar yoksa termostat ve devirdaime baktırın.

   • Merhaba, araç otomatik eşimle kızım kullanıyor henüz öğrenme aşamasındalar trafiğe dahi çıkmadılar. Yani hız denemesi vs yapmadık. Termostatı antifirizi herşeyini kontrol ederek bindik arabaya bi sıkıntı olmasın diye. Şimdi götürdüğümüz usta da devirdaimde bi sıkıntı yok dedi. Sorun başka nerde olabilir. Araç aldığımda arızalı olabilir mi sizce?

    • O halde aklıma gelen tek ihtimal sistemde hava olması. Su deposundaki sarı kapağın hava alması dahi bazen hararet çıkmasına sebep olabiliyor. Bu konu için eğer merkezi bir yerde yaşıyorsanız Opel yetkili servisine gitmenizi öneririm. Kapak değişince veya sistemdeki hava alınınca sorun çözülecektir muhtemelen.
     Eğer gaza basıldığında egzozdan mavi, beyaz duman çıkmıyor, su kararmıyorsa çok yüksek ihtimalle conta sağlam.

 3. Merhabalar, bugün bir Ford Ka ya baktım 97 model ve araç egsozdan yoğun değil de az bir miktarda beyaz duman attı gaza yüklenince beyaz duman yoğunlaşmadı. Sorun nedir? Bilginiz var mı

  • Benzinli araçlarda özellikle motor tam ısınmamışken bir miktar beyaz duman normaldir. Araçta su eksilmesi yoksa, sürüşte performans eksikliği yoksa conta yanması çok düşük bir ihtimal. Birçok ekspertiz firmasında olan conta test cihazı ile herhangi bir şey sökmeden conta durumunu anlayabiliyor. Bu testi yaptırabilirsiniz.

 4. Merhaba 1.3 linea aracım hararet yapıyor 15 20 km gittikten sonra yükseliyor durup klimaları açtığımda düzeliyor su kaynatma var termostat değişeli 5 ay flan oldu tekrar bozulmuş olabilirmi suya yağ karışma flan yok yağ soğutucu değişti 2 ay önce nedendir masrafı nedir

  • Merhaba,
   Belirttiğiniz durum termostat arızası gibi görünüyor veya radyatör sisteminde bir problem olabilir düşük ihtimal. Aynı sorunu kendi aracımda da yaşamıştım termostat motordaki suyu radyatöre göndermediği için hararet çıkıyor. Rolantiye düştüğünüzde veya kaloriferi açtığınızda sıcaklık düşüyor.

   • Tamirci bi arkadaş conta sorunu dedi ne kadar doğrudur çok yüksekte bi rakam söyledi nasıl anlıyabilirim termostat olduğunu

    • Conta yanması var ise aracın performansı düşer, su eksiltme olur, su yağ ile karıştığından rengi bozulur vs. Termostta ise araç ideal sıcaklığına gelene kadar motor sorunsuz çalışır ve hararet çıkar. Araba hararet yaptığında radyatör hortumlarını kontrol edebilirsiniz, termostat arızalı ise yüksek ihtimalle o hortumlar soğuk olacaktır.

 5. Merhaba 2004 1.4 tdi polo aracım var 188bin kmde. Antfiriz yeni koydum Aracın suyu sari tahin gibi bi kıvam aldı conta yanık suya yağ karışıyor diyorlar. Ne kadar masrafi olur?

  • Merhaba, conta yanık ise ve başka parçalarda hasar yoksa yaklaşık 1000-1500 TL arası masraf olur. Ancak özellikle dizel araçlarda yağ soğutucunun arızalanması da soğutma suyuna yağ karışmasına ve sizdeki sonuca sebep olabiliyor. İlk olarak yağ soğutucuyu kontrol ettirmenizi öneririm.

 6. Merhaba 94 tempra s aracim var. Araç rolantide cok sarsiyor. Akuyu ziplatiyor. Ustaya gosterdim. Motorda dengesizlik var diyor. Motorun yarisindan asagisi yagli görünüyor. Yag sizdirmis gibi. Yag duzeyi cubuktan baktim normal görünüyor ama. Conta değişimi gerekli dedi. Araci biraktim ustaya. Taslama gerek olabilir dedi. Ayrica yeterli basinci vermiyormuş motor. Bu sebeple su devir daimi tam yapmadigi icin tup beyninde de karlanma var diyor. Karlanma da var. Sizce kandırıyor mu?

  • Aracın özellikle rölantide çok sarsıntılı çalışması motor kulaklarının işlevini yitirmesinden kaynaklanır. Yağ sızması da üst kapak contasından olabileceği gibi diğer contalardan da meydana gelmiş olabilir. Aracın gidişinde sorun yok ise motor takozlarını değiştirip gözlemlemenizi öneririm. Silindir contasının yanması sarsıntıya sebep olmaz çünkü.

 7. Merhaba Ford Fiesta euro 5 motor dizel bir aracım var. İki ay önce abimde iken su eksiltiyor sorunu yasanmis. Termostat contasini değiştirmiş tamircimiz. Yaklaşık 3 haftadır da bende Su eksiltiyor aracım. Ama suda yağlanma yada performans eksikliği gibi bir şikayetim yok. Farklı bir tamirciye gösterdim aracı suya bişey koyup rengi değişti gibi biseyler söyledi ve conta yanık dedi. Tam guvenemedim tamirciye sizce o koyduğu şey conta yanigini tamamen doğru mu çıkartıyor?
  Teşekkür.

  • Merhaba, bazı cihazlar su buharını ölçüp içerisindeki yağ durumuna göre conta yanık vs. sonucu verebiliyor. Ancak su eksiltmenin onlarca sebebi olabilir, araçta performans düşüklüğü ve yağa su, suya yağ karıştırma yoksa çok düşük ihtimal kaldı ki aracınız en fazla 6-7 yaşında.
   Tavsiyem yetkili servise gitmeniz olacaktır. Muhtemelen devirdaim veya termostattan kaçırıyor yine. Çok ciddi bir maliyeti olmayacağını düşünüyorum.

 8. Öncelikle merhabalar.Aracım Hyundai Accent era 1.4 benzin-lpg 2007 model.Aracımda bol şekilde beyaz duman atıyor.Sadece bir ustaya gösterdim conta yanmış dedi.Bulunduğum yern ustalarınada fazla güvenmiyorum.Eğer conta yanık ise ortalama ne kadar maliyet çıkar

  • Merhabalar,
   Aracınızın contası yanmış olabilir ancak beyaz duman atması enjektör arızası gibi birçok sebepten de olabilir. Veya egzoz sisteminde bir arıza olabilir. Aracınızı farklı bir ustaya varsa yetkili servise arıza tespit yaptırmanızı öneririm.

  • Merhabalar, aracım NİSSAN PRİMERA VİSİA 2004 model aracı aldığımda kontrol ettirmedim. Radyatöründe paslı su vardı. Antifiriz değişimi yaptım uzun yola çıktığımda yaklaşık 70 km sonra haharet ibresinin yükseldiğini gördüm. Sağa çekip kaloriferleri açtım araç normal ısıya geldiğinde stop ettim. Radyatörü kontrol ettiğimde su eksilttiğini fark ettim. Antifirizi tahliye deposundan kusmuştu..sonra su ekleyerek devam ettim. İki üç kez tekrarladı bunu…bir müddet sonra düzeldi.. Ama bu defa devir daim pompasının olduğu yerden su damlamaya başladı.. Haftada bir 1 litre antifiriz ekliyorum.. Üst kapak contası yanmış mıdır acaba? Yanlız kaloriferler sıcak veriyor.. Beyaz duman atma falan da yok.

   • Merhaba, aracınızın soğutma sistemindeki paslar, hafif çürümeler vs. antifirizli su ile değişim olduktan sonra açılmış olabilir. Özellikle devirdaim kısmındaki paslar vs. çözüldüyse oradan damlama yapabilir. Suyu tahliye deposundan atması sistemde hava olabileceğini de gösterir. Conta yansa yoğun beyaz duman ve performans düşümü hissedilir genelde.
    Sizin aracınızda yüksek ihtimalle antifiriz su kanallarındaki pasları temizledi ve delinmeler başladı.

    • Merhaba efendim, aracımın devirdaim pompasını değiştim. Değiştikten kısa bir süre sonra yani 3-4 saat sonra motor arıza lambası yanmaya başladı.. Elektriksel arızadır deyip aracı kullandım.. Bu defa sinir edici şekilde teklemeye başladı motor….cihaza bağlayıp motor arıza lambasını söndürdük.. Tekleme de durdu.. Ama bu defa da tahliye deposundan bütün antifrizi kustu.. Aracın ısınmada bir problemi var.. Cihazdan bakınca sıcaklıkta düzensiz yükselmeler ve düşüşler olduğunu gözlemledik. Misal 87 derece iken aniden 73 dereceye düşüyordu.. Usta, üst kapak contası yanmamış kesinlikle dedi.. Bunun nedeni ne olabilir? Bu sorun canımı çok sıktı.. 😔

     • Soğutma sıvısını kaptan atması genelde sistemde hava olmasından dolayı olur. Ama en fazla kaynama ve bir miktar su atar, fışkıracak derecede olmaması gerek. Suyun ani ısı değişimleri ise termostatın sorunlu olma ihtimalini aklıma getiriyor.

 9. merhaba benim aracımda suya yağ karışması yok ve egsozdan beyaz dumanda atmıyor gaza yüklensemde atmıyor. ama 1 haftada 2 litre su eksiltiyor. yağ eksilmesi yok denecek kadar az.
  ustaya götürdüm aracın altını içine baktı su kaçağı yok senin araban conta yakmış dedi 1500 tl dedi
  aracım ford escort sizin fikrinizi almak istiyorum

  • Merhaba, araçta conta yanması belirtisi yok. Muhtemelen devirdaim, termostat veya radyatör kısmında bir kaçak var gaza yüklendiğinizde oradan damlatıyor suyu. Motoru bir lifte aldırıp orada devirli çalışmasını gözlemleyerek büyük ihtimalle kaçak yerini bulabilirsiniz.

 10. Merhabalar Erkan bey opel vectra 2.0 cdx 2000 model aracım var beyaz Duman atıyor yogun şekilde hortumlarda şişme var 3 ustaya götürdüm conta yanık değil dedi su eksıtme vardi ahtapot hortum dediler değiştirdik ama bugun araç teklemeye ve gaz yemeye başladı arabadan kokular gelmeye başladı eve zor geldim ne olmuş olabilir sizin fikrinizi alabilirmiyim ve silindir kapat contasi ise vectra B 2.0 cdx için ne kadar bir maliyet çikar teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.

  • Dediğiniz belirtilerde conta gitmiş gibi görünüyor. Kapakta bir sorun oluşmadığını varsayıyorum, 750-1000 gibi bir maliyet çıkacaktır yüksek ihtimalle.

 11. Merhabalar aracım linea 1.4tjet benzin lpg 190binde araç rölantide titreme yapıyor titreme sarsıntıya dönüşüyor ve araç stop ediyor .yanlız aynı olayı benzinde yapmıyor benzindeyken hafif titreme yapıyor ama stop etmiyor. Ustaya gösterdim silindirin biri çalışmıyor dedi

  • Merhaba,
   Sorun lpg enjektörlerinde olabilir. Silindirlerin birine yakıt iletmiyorsa araç düzensiz çalışır ve düşük devirlerde stop eder. Lpg ayarı yapan bir yere giderek lpg yakıt hattını kontrol ettirmenizi öneririm.

 12. Merhaba benim aracım tofaş şahin s tempra motor benim sorunum şu su eksiltme yok beyaz duman falanda yok ama gaza bastıgım zaman 6 bin devire geldiginde radyotor kapagı açıksa ordan su atıyor radyotör kapagını kapatınca diyer kabdan atıyor suyu 6 bin deviri gecmeyince hic birsey yok haraletde bazen 90 ı geciyor fan devreye giriyor aoguyor ama en fazla 75 80 kadar soguyor teşekürler simdiden

  • Aracınızın soğutma sisteminde hava olabilir, devirdaim’de arıza olabilir. Sistemde hava olduğunda özellikle yüksek devirlerde su kaynama yapmaya başlayabiliyor. Devirdaimin arızalı olması da yüksek devirlerde daha fazla su göndermesine ve bu taşmanın oluşmasına sebep olabilir.

 13. Merhaba arabam passat 1,6 dizel 4 gun önce normal bakım yaptırdım ve bır gün sonra mazot aldım bir gün sonra arabamda aşırı beyaz duman geldı ustaya baktırdık bilgisayara bağlandı bir sorun yok bir az hız yaptırdık duman kesildi iki gün sonra bugün yine beyaz duman attı ve motor suyunda bir eksilme vardı usta tekrar baktı dedi motor contası yanmış . Bunu diyen bakım yapan üsta bakımdan sonra boyle bir sorun neden oluştu ve gerçekten motor contasındanmı

  • Merhaba,
   Aracın gidişi, hızlanması, motor sesi nasıl? Araç su eksiltme yapıyor olabilir contalardan vs. Lifte kaldırıp devirdaim, radyatör ve termostat kısmını iyice inceleyin. Su eksiltme olduğundan %20-30 ihtimalle conta yanmış olabilir ancak dediğim gibi belki kaçak vardır.
   Aracınızın partikül filtresi doldu ise veya yakıtta su vs. varsa da yoğun beyaz duman oluşabilir. Özellikle sisli şu günlerde duman çok yoğun görülebiliyor havadaki egzoz havadaki su buharlarını da buharlaştırdığı için.

 14. selamlar,

  aracım 2015 dizel leon

  Yaklasık 4 aydır birçok parça değişmesine rağmen su eksiltme problemini çözdüremedim. Triger ve devirdaim değişti radyatör değişti.

  eksiltme sadece 100 km üstünde belirli bir süre kullandıktan sonra oluyor ve gerçekten de ortada su kalmıyor. Beyaz duman yok. yağda bir gariplik yok.

  Ancak hissettiklerim şunlar,

  rolintede hafif bir vuruntu titreşim hissediyorum hep yapmıyor.
  Motorun gürültüsü arttı gibi geliyor.
  bazı sabahlar kontağı çevirdiğimde ateşleme2-3 sn den 7-8 sn ye çıkıyor.
  Çekişinde sorun varmı anlayamıyorum çünkü pek devirli kullanmam evden işe işten eve. Genelde trafikteyim.

  Açıkcası her servise gittiğimde 1000 TL verip çıkıyorum motoru açtırmam lazım diyip de 5k yapıştıracaklar gibi geliyor da öncesinde buradan yazmak istedim. Yönlendirmelere ihtiyacım var şuan

  şimdiden teşekkürler

  • Volkswagen grubunda intercooler su soğutmalı. Genellikle de turbonun devrinin yüksek olduğu zamanlarda su bitiyor demişsiniz. İntercooler sisteminde kaçak olabilir mi? Motorun geç çalışması, gürültü vs. birçok sebepten kaynaklanabilir ancak turbo ara soğutucuyu mutlaka kontrol ettirin.

   • Hiç baktırmadık intercooler a ilk fırsatta kontrol ettireceğim. Çok da mantıklı duruyor oradan kaynaklanıyor olması. Şimdiden ççok teşekkürler. gelişmelerden haberdar ederim.

    • Hızlandıkça su eksilmesinin artıyor olması bu parçadan şüphelendirdi. Ayrıca radyatörde delik, devirdaim kısmında kaçak da olabilir. Bu parçalardaki arızalar genellikle yüksek devirlerde çok su eksilmesine sebep olur.Rica ederim, umarım düşük bir maliyetle çözersiniz.

     • umarım, şimdi seat forumunda da arkadaşlarla yazışıyoruz. 110-140 lı hızlarda maks 30 dk gidbiliyorum. Ancak son 3 aydır bu hızlara hiç çıkmadım hiçbir şekilde uyarı gelmedi. Bu arada şehir içinde de anlık yokuş çıkışlarında yüksek devir e çıkıyorum.tabi bu esnada da az az kaçırıyorda olabilir. forumdaki arkadaşlar devirdaim pompasında şüüpeheleniyor bakalım.

 15. Merhaba,
  2012 model peugeot 301 aracım var. Aracımda önce yaklaşık 1-2 aydır ön konsoldan gelen ama her zaman olmayan bir su şırıltı sesi belirdi. Seyir halinde sürekli yapmıyor ama bazı zamanlar yapıyor. Suyuna baktığımda bir eksiltme yoktu. Daha sonra motorun iyice ısındığı bir gün su aktığını gördüm, motor kapağını açınca yedek deponun üst tarafında – sanırım dönüş hortumu olabilir – hortumun yerinden fırladığını ve suyun ordan aktığını gördüm. Hemen su ekledim. Bir kaç gün içinde – su seviyesini sürekli takip ettim ama bir kaçak yoktu – tamirciye gittim . Birşey bulamadı, bana suyunu sürekli takip edin dedi. Ve o zamandan itibaren suda çok bir eksiltme yapmadı. Dün sabah itibariyle kaloriferin hiç ıstmadığını farkettim ve ustaya tekrar gittim. Bana silindir kapak contasının yandığını ve bununla ilgli tüm parçaların değişeceği bir listeyle en az 4000 -5100 TL ye mal olacağını belirtti. Sizce bu tespit doğru mu?

  • Merhaba,
   Şırıltı sesinin sebebi genellikle devirdaim pompası oluyor. Geri dönüş hortumu da bir klipsle yerine oturan bir plastik hortum, yerinden çıkmış olabilir.
   Kaloriferinizin ısıtmamasının sebebi de termostat arızası olabilir. Sürekli açık kalan termostat motor suyunun ideal sıcaklığa ulaşmasını engeller ve motor suyu ile çalışan kalorifer peteklerinin ısınamamasına sebep olur.
   Aracınızda beyaz, mavi duman, düzensiz çalışma ve hala su eksiltme var mı? Bu belirtiler yoksa yüksek ihtimalle termostatınınz arıza yapmış demektir.

 16. Öncelikle hızlı dönüşünüz için çok teşekkürler. Duman gözlemlemedim, ona bakarım. Su eksîltme veya performansta bir kayıp , düzensiz çalışma yok.

  • Ayrıca usta bana motor soğutma sıvısını içinde su bulunan bir test cihazına bağladıklarını ve ondaki renk değişikliğine göre bu kararı verdiklerini belirtti.

   • Su eksiltme, duman, düzensiz çalışma yok ise doğrudan conta yanmış demek yanlış. Conta testi yapılan o parça sizin yedek su deponuzun kirli olmasından, aracınızın soğutma sisteminde pas olmasından vs. yanlış sonuç verebiliyor.
    Size tavsiyem imkanınız varsa yetkili servise arıza tespiti yaptırmanızdır. Anlattıklarınıza göre %90 ihtimalle termostat arızası var.

 17. Bugün hiçbişey yokken araba yoğub bi şekilde beyaz duman attı max 15 dakika kadar o şekilde kullandım eve dönmek için eve döndüğümde egsozdan yağ damladığını fark ettim yağına baktım arabada yağ kalmamış sizce conta mı yaktım hızlı bi şekilde dönerseniz çok memnun olurum teşekkürler şimdiden

  • Arabanın daha önce turbosunu değiştirmiştim değiştiren ustayı aradım sordum turboyu yemiştir ondan yapmıştır dedi bu arada arabamın markası kia cerato

   • Ben öyle bişey yaptığını sanmıyorum turboyu daha yeni değiştirdim bide sizin fikrinizi alırsam çok iyi olur yarın ustaya götür0cem

    • Turbo silindirlere yağ basmış olabilir, beyaz duman ve aşırı yağ eksiltme bu sebepten gerçekleşebilir. Suda eksilme yoksa turbo çok yüksek ihtimal.

     • Peki bu neyden olmuş olabilir yani ne yapmış olabilirim de böyle bişey olmuş olabilir bir de turboyu tamir ettirme şansım varmıdır sizce yada 2 yıl garantisi var dediler aldığımda turboyu yollasam geri alırlar mı bilginiz var mı bu konuda

     • Turbo sistemi motor yağı ile çalışıyor. Turbo milini yağlayan borularda kaçak olması durumunda vs. motor yağı turbo tarafından silindirlere basılabiliyor. Bu durumda beyaz duman ve yağ eksiltme görülebilir. Muhtemelen işçilik hatası gibi duruyor bu durum. İşçiliği yaptırdığınız servise başvurmanızı öneriyorum. Bu şekilde pek fazla kullanmayın motor ambale bile olabilir bu arıza ile.

     • Yardımınız için çok teşekkür ederim fakat merak ettiğim bi kaç bişey daha var 1. Si turboyu değiştireli yaklaşık 10 ay oluyo yeni diyorum çünkü araba genelde yatıyo hergün kullanmıyorum birde o dediğiniz boruyu turbo değiştirirken temizletmiştim bu temizletme bi zedeleme yapmış mıdır yaptıysa da 10 ay oldu dediğim gibi şimdiye kadar çoktan almaz mıydı ? 2. Si de ben dumanı görüp geri döndüm bi 15 dk dediğim gibi yol gittim bu ne kadar bir zarar vermiştir motora ve eğer sorun turbodaysa bu turbonun kendi fabrika hatası mı yoksa benim yaptığım bi hata mıdır arabayı sıkıştırma vb gibi fakat çok hızlı kullanan biri değilim

     • Eğer çok fazla sıkıştırmadıysanız sizden kaynaklı bir hata değildir. Montaj hatası, borunun ömrünü tamamlaması vs. olabilir. Eğer faturalı bir işçilik yaptırdıysanız yaptırdığınız yerin onarım yapması gerekir tekrardan. Motora illa ki zararı vardır ancak kalıcı bir hasar olması çok düşük bir ihtimal. Katalizörü ve var ise dizel partikül filtresini doldurmuşsunuzdur. Onarım sonrasında bir süre yağ seviyesini ve turboyu takip edip devirli kullanırsanız o parçalar da açılacaktır.

     • Hocam bugün turboyu değiştirdim araba bi s0re gene beyaz duman attı fakat usta egsozda kalan yağı atıyodur dedi bi süre rolantide çalıştırdım ara ara gaz verdim beyaz dumanı kesti sonra bi test sürüşüne çıktım bi süre beyaz duman atmadı bi ara 2 3 dk boyunca hafif bi beyaz duman attı sonra tekrar kesti ustaya sordum turbo tirbünü kırılmış dedi daha önceki ustaya gittim işçilik almadı turboyoda fabrikaya yolladık baktırmak için içimden bi ses işçilik hatası gibi geliyo usta bana turbo fabrikadan gelsin eğer turbodan kaynaklı ise bütün masrafları ondan alıcam dedi yeni turbo takrı onunda parasını almadı böyle yapmasından şüphelenmedim değil açıkcası başka ustalara sordum bana sizin dediğiniz boruyu temizlettin mi diye sordu evet dedim o boruda civata bile unuttuysa turbo tirbünlerine kaçmış ve kırmış olabilir sizin bu konuda da bilginizi alırsam çok iyi olur zira ustadan kaynaklıysa gidip boğazlicam :)

     • Turbo’da parça kalması bozar doğru denmiş, yüksek devirlerde dakikada 300.000 kez dönen bir pervaneden bahsediyoruz :) Anlattıklarınıza ve ustanın yaptıklarına göre benim aklıma işçilik hatası gibi geldi ancak hatasını telafi etmeye çalışmış.
      Bu arada turbo komple yeni takıldığında biraz beyaz duman normaldir. Dizel araçlarda egzoz sistemine bağlı parçalar değiştirildiği, temizlendiği zaman bir süre beyaz duman görülüyor.

     • Anladım çok teşekkür ederim şuan hayla ara ara atıyo sanırım turbo bozulduğunda yağ egsoza gitti ve orda dondu egsoz ısındıkça donan yağ akışkan olup akıyo diye düşünüyorum çünkü araba çalışırken egsozdan yağ damlıyo tahminimce öyle yağına baktım yağda eksilme vs yok

     • Evet, bir de egzoz sisteminize turbo yağ bastığı için onlar temizlenene kadar beyaz duman atmaya devam edebilir. Siz 2-3 günde bir motor yağını ve turbo çevresini(yağlanma vs. riskine karşı) mutlaka kontrol edin.

 18. benim 94 model mazda 323 arabam var egzuzdannbeyaz duman stıyor su eksitiyor takviye bidonnuna su atıyor usta conta gitmiş dedi sizce sebeb bu mudur maliyeti ne kadar dır

  • Merhaba, belirtilere göre yüksek ihtimalle conta yanması gibi. Üst kapakta sorun yoksa 1000 TL’yi geçeceğini sanmıyorum.

 19. Merhaba 2000 model 1.6 benzin+ LPG renk scenic aracımda havalar soğuduğundan beri beyaz duman atıyor motor ısındıktan sonrada atıyor hava güzelse atma yok su eksiltme veya çekişte düşüş yok benim tahminim ya conta yandı yada ısıtma sistemini açtığım için bir yerden su kaçağı oluyor sizce sorun nefir? Birde motor ısındıktan bir süre sonra rolantide iken yağ lambası yanıp sönüyor gaza basınca normale dönüyor bunun sebebinin rolantideyken devirin düşük olması söylendi beyine ayar yaptırmam gerekiyormuş sizce de böyle midir teşekkürler

  • Merhaba, yağmurlu, sisli havalarda egzoz üzerindeki su, buhar vs. beyaz dumana sebep olabiliyor. Zaten fark edersiniz tüm araçlarda duman görülür o havalarda. Eğer yağa su karıştırma vs. de yoksa aracınızın contası sağlam demektir.
   Yağ lambası için ise rolanti devrinin düşükse ecu yetersiz yağlama saptayarak ışık yakabilir. Diğer yandan yağ filtreniz çok doluysa veya orijinal değilse de bu hatayı alıyor olabilirsiniz.

   • merhaba benim şöyle bir sorunum var peugeot 207 aracımın su haznesini kontrol ettiğimde hiç suyu kalmamıştı su koyduktan sonra tekrar kontrol ettim yoğun bir şekilde yağ vardı tabiri caizse balçık gibi olmuş herhangi bir ustaya daha götüremedim ama araştırmalarım sonucunda conta yanığı yada soğutma sisteminde problem olduğu gibi cevaplar çıkardım aracın motorunda herhangi bir titremi yoğun ses yada hararet göstergesinde problem belirtileri yok

    • Merhaba, Yüksek ihtimalle aracınızın yağ soğutucusu bozulmuş ve yağ ile soğutma suyu birbirine karışıyor. Fazla vakit kaybetmeden bu parçayı değiştirtmenizi ve su borularını temizletmenizi öneririm.

 20. Merhaba ustam 2005 model audi a3 1.6 düz motor lpgli 210 bin km aracım var motor suyu tahin kıvamında rengide kreme dönmüş motor yagı yag eksiltiyor aynı zamanda conta yakmasından şüpheleniyorum sizce ne olabilir eger contaysa masrafım ne kadar olur tahmini şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, geçmiş olsun. Yüksek ihtimalle aracınızın yağ soğutucusu patlamış ve suya motor yağı karışmasına sebep oluyor. Fazla vakit geçirmeden yağ soğutucuyu değiştirmenizi ve tüm soğutma sistemini temizletmenizi öneririm. Conta yanmasına göre daha az maliyeti olacaktır.

   • merhaba. bendede 3,16 2000model benzinli aracım var. su eksiltme problemim var. beyaz duman atma, yağa su veya suya yağ karıştırma gibi bi durum yok. usta hortumlarda aşırı basınç var. conta yanmış dedi. arabanın çekişinde herhangi bir problemde yok. bunlar devir daim pompasını değiştirdikten sonra olmaya başladı yani ozaman dikkatimi çekti. sizce conta yanmışmıdır. saygılarımla.

    • Merhaba,
     Belirttiğiniz arızalar yoksa contadan olma ihtimali çok düşük. Muhtemelen devirdaim değişirken bir hata yapıldı. Farklı bir ustaya giderek kontrol ettirmenizi öneririm.

 21. Merhaba aracim 1.6 tipo mpi motor egzozdan yogun bir şekilde beyaz duman geliyor motor sogukken veya sıcakken farketmiyor fakat hararet 90 nı geçmiyor ve su eksiltme veya yağ eksiltme yok performansida iyi düşüş yok ne tavsiye edersiniz?