Silindir Kapak Contası Nedir? Değişim Maliyeti

Motorun blok yüzeyi ve üst kapağı arasında konumlandırılan silindir kapak contası, soğutma suyunun ve motor yağının geçişini sağlayan ve sızdırmazlık görevini yapan motorun en önemli parçalarındandır.

Silindir Kapak Contası Ne İşe Yarar?

Üst kapak contası, üzerinde bulunan birçok delik aracılığı ile motor bloğu ile üst kapak arasında su transferi sağlar. Yoğun sıcaklığın üretildiği pistonların üzerinde yer alan parça bu sıcaklığı motor soğutma suyu ile azaltır.

Silindir Kapak Contası Neden Yanar?

Aracın susuz kalması, hararet yapması sebebiyle susuz kalan veya aşırı ısınan conta yapısı gereği erir ve motor suyunu pistonlara iletmeye başlar.

Diğer yandan araçta antifiriz kullanılmıyor oluşu, motorun sürekli yüksek devirlerde kullanılıyor oluşu, soğutma sisteminde oluşan bir arıza da bu arızaya sebep olabilir.

Aracın hararet yapması sonucu önlem amaçlı su deposunun kapağının açılması da suyun kaynamasına ve contanın yanmasına sebep olabilmekte.

Üst Kapak Contası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Pistonların kompresyon basıncının düzgün olmasını sağlayan bu conta yandığında basınç düşer ve aracın soğutma sistemi vs. düzgün çalışmamaya başlar. Silindir kapak contası yanması aşağıdaki belirtiler ile anlaşılabilir;

  • Motorun silindir kompresyonu düşmüş olacağından sabahları ilk çalıştırmada araç pistonlara yeterli havayı çekemeyecek ve çok zor çalışacaktır.
  • Conta üzerindeki su kanalları erimiş olacağından soğutma sıvısı yanma odasına iletilecek ve motor suyu da yakmaya başlayacaktır. Aracınızın su seviyesi sürekli azalacak ve egzozdan beyaz duman çıkmaya başlayacaktır.
  • Silindir kapak contası üzerinde yağ kanalları var ise motor suyu yağa karışacak ve yedek su deposu tahin kıvamını alacaktır.
  • Bu sorun sonucunda motor pistonlarına yağ girebilir ve egzozdan mavi duman çıkışı gerçekleşebilir. Bu sorun durumunda motor yağı kalitesi de bozulacaktır.
İlginizi Çekebilir  Patlak Amortisör Nasıl Anlaşılır? Patlak Amortisörün Zararları

Silindir Kapak Contası Değişimi Fiyatı 2019

Parça olarak uygun fiyatlı olmasına karşın görevi ve bulunduğu yer bakımından oldukça zor bir işçiliği olan üst kapak contası değişimi saatlerce işçilik gerektirmektedir. Eski tip ve çok fazla parçası bulunmayan motorlarda 350-500 lira gibi bir fiyata yapılabilen işçilik modern motorlarda 1000 ila 2500 lira aralığında yapılabilmektedir.

Silindir Kapak Contası Nasıl Değiştirilir?

Motorun üzerindeki üst kapağın alınması(enjektörler, egzantrik milleri, yakıt sistemi, triger setinin sökülmesi) ciddi vakit ve emek gerektiren işlemlerdir. Sonrasında aliminyumdan üretilmiş ve ısıya dayanımı düşük olan üst kapak rektefiye işlemine gönderilir ve bozulan yüzeyi taşlanarak düzeltilir. Daha sonra varsa eski conta kalıntıları temizlenerek yenisi yerine yerleştirilir ve işlem tersine yapılarak parçaların montajı yapılır. Daha sonra aracın soğutma sisteminin çalışması test edilerek montaj tamamlanır.

Bu işlem eski tip araçlarda 2-3 saatte tamamlanabilirken modern araçlarda 2 günü aşabilmektedir.

Yazı Özeti
Silindir Kapak Contası Nedir? Değişim Maliyeti
İçerik
Silindir Kapak Contası Nedir? Değişim Maliyeti
Açıklama
Eski tip ve çok fazla parçası bulunmayan motorlarda 350-500 lira gibi bir fiyata yapılabilen işçilik modern motorlarda 1000 ila 2500 lira aralığında yapılabilmektedir. 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here