Silindir Kapak Contası Nedir? Değişim Maliyeti

Motorun blok yüzeyi ve üst kapağı arasında konumlandırılan silindir kapak contası, soğutma suyunun ve motor yağının geçişini sağlayan ve sızdırmazlık görevini yapan motorun en önemli parçalarındandır.

silindir contası

Silindir Kapak Contası Ne İşe Yarar?

Üst kapak contası, üzerinde bulunan birçok delik aracılığı ile motor bloğu ile üst kapak arasında su transferi sağlar. Yoğun sıcaklığın üretildiği pistonların üzerinde yer alan parça bu sıcaklığı motor soğutma suyu ile azaltır.

Silindir Kapak Contası Neden Yanar?

Aracın susuz kalması, hararet yapması sebebiyle susuz kalan veya aşırı ısınan conta yapısı gereği erir ve motor suyunu pistonlara iletmeye başlar.

Diğer yandan araçta antifiriz kullanılmıyor oluşu, motorun sürekli yüksek devirlerde kullanılıyor oluşu, soğutma sisteminde oluşan bir arıza da bu arızaya sebep olabilir.

Aracın hararet yapması sonucu önlem amaçlı su deposunun kapağının açılması da suyun kaynamasına ve contanın yanmasına sebep olabilmekte.

Üst Kapak Contası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Pistonların kompresyon basıncının düzgün olmasını sağlayan bu conta yandığında basınç düşer ve aracın soğutma sistemi vs. düzgün çalışmamaya başlar. Silindir kapak contası yanması aşağıdaki belirtiler ile anlaşılabilir;

 • Motorun silindir kompresyonu düşmüş olacağından sabahları ilk çalıştırmada araç pistonlara yeterli havayı çekemeyecek ve çok zor çalışacaktır.
 • Conta üzerindeki su kanalları erimiş olacağından soğutma sıvısı yanma odasına iletilecek ve motor suyu da yakmaya başlayacaktır. Aracınızın su seviyesi sürekli azalacak ve egzozdan beyaz duman çıkmaya başlayacaktır.
 • Silindir kapak contası üzerinde yağ kanalları var ise motor suyu yağa karışacak ve yedek su deposu tahin kıvamını alacaktır.
 • Bu sorun sonucunda motor pistonlarına yağ girebilir ve egzozdan mavi duman çıkışı gerçekleşebilir. Bu sorun durumunda motor yağı kalitesi de bozulacaktır.
İlginizi Çekebilir  Krank Sensörü Ne İşe Yarar? Arızası Nasıl Anlaşılır?

Not: Conta yanması sonucu üst kapakta bir arıza oluşursa sadece conta değişimi ile motor randımanlı çalışmayacaktır. Ortaya çıkan yüksek ısı bloğun şeklinin bozulmasına neden olabilir.

Üst Kapak Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kapak üzerinde oluşan milimetrik şekil değişimleri dahi motorun kompresyon kaçırmasına ve performansının düşmesine neden olur. Araç söküldüğünde rektefiyeci çağırarak kapağı kontrol ettirebilirsiniz. Çoğu durumda taşlama yöntemi ile mevcut parça kullanılabilir ancak yoğun hararet gören araçlarda üst kapak değişimi gerekebilmektedir.

Silindir Kapak Contası Yandığı Nasıl Anlaşılır?

Yedek su deposunun kaynama yapması ve yağ karışması, su eksiltme, ve düzensiz çalışma genellikle contası yanan otomobillerde ortaya çıkan belirtilerdir. Ayrıca üst kapak contası yanmış motorların egzozundan yoğun beyaz duman da gözlemlenir.

Silindir Contası Yanık Testi

Bu belirtileri aramak yerine motor soğutma sıvısının içerisine konularak conta durumunu analiz eden ürünler mevcuttur. Birçok ekspertiz firması ve servisler tarafından kullanılan bu ürünler ile potansiyel arızalar kolayca anlaşılabilmektedir. Aşağıdaki videodan cihazın çalışma sistemini izleyebilirsiniz.

Dizel Araçlarda Suya Yağ Karışması

Çok sık karşılaşılan ve üst kapak yanması ile karıştırılan bir arıza da yağ soğutucu bozulmasıdır. Genellikle turbolu motorlarda bulunan ve yağ sıcaklığını azaltan bu parça arızalandığında motor yağını soğutma kabına karıştırır.

Conta yanmasının en büyük belirtilerinden olan yedek su deposuna yağ karışması yağ soğutucu arızası ile de karşımıza çıkabilir. Aracınızda yağ soğutucu varsa ve yoğun beyaz duman, hararet sorunu yaşamıyorsanız contadan önce yağ soğutucunuzu kontrol ettirmeniz gerekir.

Silindir Kapak Contası Değişimi Fiyatı 2021

conta yanması fotoğrafı

Parça olarak uygun fiyatlı olmasına karşın görevi ve bulunduğu yer bakımından oldukça zor bir işçiliği olan üst kapak contası değişimi fiyatı 2021 eski tip ve çok fazla parçası bulunmayan motorlarda 350-500 lira gibi bir fiyata yapılabilen işçilik modern motorlarda 1250 ila 2500 lira aralığında yapılabilmektedir. Çok ciddi ve dikkatli işçilik isteyen bir işlem olması sebebiyle fiyatları bu kadar yüksektir.

İlginizi Çekebilir  Mazot Pompası Arızası Belirtileri ve Tamiri

Conta Yanması Maliyeti 2021

Eğer aracınızın üst kapak contasının yandığını anladıysanız ve sürüşe devam etmeyerek hemen onarıma getirmişseniz yukarıda yazdığımız 300-2500 lira arasında bir maliyetle onarımı yaptırabilirsiniz. Ancak conta yanık halde araç sürüldüğünde yağ pompası, termostat gibi su ve yağın geçtiği pahalı parçalar da zarar görerek masrafı katlamaktadır.

Silindir Kapak Contası Nasıl Değiştirilir?

Motorun üzerindeki üst kapağın alınması(enjektörler, egzantrik milleri, yakıt sistemi, triger setinin sökülmesi) ciddi vakit ve emek gerektiren işlemlerdir. Sonrasında aliminyumdan üretilmiş ve ısıya dayanımı düşük olan üst kapak rektefiye işlemine gönderilir ve bozulan yüzeyi taşlanarak düzeltilir. Daha sonra varsa eski conta kalıntıları temizlenerek yenisi yerine yerleştirilir ve işlem tersine yapılarak parçaların montajı yapılır. Daha sonra aracın soğutma sisteminin çalışması test edilerek montaj tamamlanır.

Bu işlem eski tip araçlarda 2-3 saatte tamamlanabilirken modern araçlarda 2 günü aşabilmektedir.

Conta Değiştirilirken Üst Kapak Taşlanmalı Mı?

Conta yanması aracın soğutma sisteminin düzgün çalışmaması sonucu oluşan hararetten dolayı olur. Eğer aracınızda conta yandıysa üst kapak söküldüğünde mutlaka rektefiyeciye gönderilerek ölçüm yapılmalıdır. Olması gerekenden fazla eğiklik var ise mutlaka taşlama işlemi ile düzleştirilmelidir.

Eğer üst kapak eğik olduğu halde doğrudan conta takılırsa, arada boşluk kalacağından yağ, antifiriz ve kompresyon kaçakları oluşacaktır.

Conta Yakan Araç Çalışır Mı?

Üst kapak contası motor soğutma sıvılarının birbirine karışmadan görevlerini yapabilmesini sağlar. Motorun kompresyonuna vs. etkisi olmayan conta, yanması durumunda da araç çalışır ancak yağ ve su tüketimi olacak, motor performansı normalden çok daha düşük olacaktır.

Conta Yakan Araba Alınır Mı?

Çok sık karşılaşılan bir arıza olan üst kapak conta yanması, aracın devirdaim pompasının bozulması, termostat arızası, antifiriz kullanılmaması, sürüş hataları vs. gibi onlarca sebepten yaşanabilir. Her ne kadar modern araçlarda işçiliği biraz zor olsa da düzgün bir serviste, orijinal parçalar ile yapılan onarım sonrası motor eski performansına ulaşabilir.

İlginizi Çekebilir  Tasarruflu Sürüş'ün Yöntemleri

Almak istediğiniz aracın daha önce contası yanmış ve onarım görmüşse mutlaka nerede onarıldığını ve orijinal parça kullanılıp kullanılmadığı sormanızı, uzman bir ekspertizde kontrol ettirdikten sonra alım kararı vermenizi öneririz.

Silindir Kapak Contası Değişimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Aracınızın motorunda hararet, yüksek kilometre vs. gibi bir durumdan sonra conta değiştirdiğinizde eğer aracınız çok eski değilse ve soğutma sisteminde çürüme vs. yok ise mutlaka antifiriz kullanın.
 • İlk birkaç yüz km mutlaka harareti sürekli kontrol edin. Yapılmış bir işçilik hatası, su hortumlarında kaçak vs. tekrar aracınızın conta yakmasına sebep olabilir.
 • Motor bloğu ile üst kapak arasındaki bağlantı yenilendiği için parçanın bir alışma süreci(rodaj) olmalıdır. Yine 300-400 km boyunca yüksek devirlere çıkmamaya, özellikle motor soğukken gaza çok basmamaya çalışmalısınız.
Yazı Özeti
Silindir Kapak Contası Nedir? Değişim Maliyeti
İçerik
Silindir Kapak Contası Nedir? Değişim Maliyeti
Açıklama
Eski tip ve çok fazla parçası bulunmayan motorlarda 350-500 lira gibi bir fiyata yapılabilen işçilik modern motorlarda 1000 ila 2500 lira aralığında yapılabilmektedir. 

310 YORUMLAR

 1. Selam aracım tipo 1.6
  Fan açılıyor fakat hortumlar sertleşiyor kapak contasını değiştirmek istiyorum
  Gönül rahatlığıyla kullanamıyorum aracımı
  Conta değişim maliyeti ne kadar olur?

  • Merhaba mailden de dönüş yapmıştım, başka bir sorun yoksa 400-600 arasında bir rakam beklediğimi. Bu şekilde kullanmanızı pek önermiyorum araç hararet görürse blok yüzeyi eğilebilir, borular patlayabilir vs. ve masraf katlanabilir.

 2. Merhaba, 2 ay önce 2012 model corsa aldım hiçbir sorunu olmadığı söylendi ama kullanmaya başladığımdan beri araba sürekli su kaynatıyor. Önce hiçbir sorun bulamadı servis şimdi de contası yanmış dediler. Bunun olması ne kadar süreye bağlı 2 aylık kullanılan arabanın silindir contasını yakması normal mi yoksa bu satıcıdan kalma bir arıza olabilir mi? Sürekli su kaynatması neden olabilir? Cevaplarsanız çok sevinirim.

  • Merhaba, aynı model araca sahibim bende 1.3 versiyonu. Opel motorları sıcak çalışır ve normalde dahi 95 derecelerdedir su. Aracınızı aldıktan sonra ciddi zorladınız mı(hız denemesi, rampada uzun süre yüksek devirle zorlama vs.) Bunları sık yapmışsanız conta yanmış olabilir ancak model yüksek olduğundan düşük bir ihtimal. Araçta antifiriz yoksa da kaynama sıcaklığı düşük olacağından hararet çıkarabilir. Termostat veya devirdaim de arızalı olabilir.
   Conta yanmışsa motor performansı çok düşer, egzozdan beyaz duman çıkar ve su deposunda muhtemelen yağ görürsünüz. Bunlar yoksa termostat ve devirdaime baktırın.

   • Merhaba, araç otomatik eşimle kızım kullanıyor henüz öğrenme aşamasındalar trafiğe dahi çıkmadılar. Yani hız denemesi vs yapmadık. Termostatı antifirizi herşeyini kontrol ederek bindik arabaya bi sıkıntı olmasın diye. Şimdi götürdüğümüz usta da devirdaimde bi sıkıntı yok dedi. Sorun başka nerde olabilir. Araç aldığımda arızalı olabilir mi sizce?

    • O halde aklıma gelen tek ihtimal sistemde hava olması. Su deposundaki sarı kapağın hava alması dahi bazen hararet çıkmasına sebep olabiliyor. Bu konu için eğer merkezi bir yerde yaşıyorsanız Opel yetkili servisine gitmenizi öneririm. Kapak değişince veya sistemdeki hava alınınca sorun çözülecektir muhtemelen.
     Eğer gaza basıldığında egzozdan mavi, beyaz duman çıkmıyor, su kararmıyorsa çok yüksek ihtimalle conta sağlam.

 3. Merhabalar, bugün bir Ford Ka ya baktım 97 model ve araç egsozdan yoğun değil de az bir miktarda beyaz duman attı gaza yüklenince beyaz duman yoğunlaşmadı. Sorun nedir? Bilginiz var mı

  • Benzinli araçlarda özellikle motor tam ısınmamışken bir miktar beyaz duman normaldir. Araçta su eksilmesi yoksa, sürüşte performans eksikliği yoksa conta yanması çok düşük bir ihtimal. Birçok ekspertiz firmasında olan conta test cihazı ile herhangi bir şey sökmeden conta durumunu anlayabiliyor. Bu testi yaptırabilirsiniz.

 4. Merhaba 1.3 linea aracım hararet yapıyor 15 20 km gittikten sonra yükseliyor durup klimaları açtığımda düzeliyor su kaynatma var termostat değişeli 5 ay flan oldu tekrar bozulmuş olabilirmi suya yağ karışma flan yok yağ soğutucu değişti 2 ay önce nedendir masrafı nedir

  • Merhaba,
   Belirttiğiniz durum termostat arızası gibi görünüyor veya radyatör sisteminde bir problem olabilir düşük ihtimal. Aynı sorunu kendi aracımda da yaşamıştım termostat motordaki suyu radyatöre göndermediği için hararet çıkıyor. Rolantiye düştüğünüzde veya kaloriferi açtığınızda sıcaklık düşüyor.

   • Tamirci bi arkadaş conta sorunu dedi ne kadar doğrudur çok yüksekte bi rakam söyledi nasıl anlıyabilirim termostat olduğunu

    • Conta yanması var ise aracın performansı düşer, su eksiltme olur, su yağ ile karıştığından rengi bozulur vs. Termostta ise araç ideal sıcaklığına gelene kadar motor sorunsuz çalışır ve hararet çıkar. Araba hararet yaptığında radyatör hortumlarını kontrol edebilirsiniz, termostat arızalı ise yüksek ihtimalle o hortumlar soğuk olacaktır.

 5. Merhaba 2004 1.4 tdi polo aracım var 188bin kmde. Antfiriz yeni koydum Aracın suyu sari tahin gibi bi kıvam aldı conta yanık suya yağ karışıyor diyorlar. Ne kadar masrafi olur?

  • Merhaba, conta yanık ise ve başka parçalarda hasar yoksa yaklaşık 1000-1500 TL arası masraf olur. Ancak özellikle dizel araçlarda yağ soğutucunun arızalanması da soğutma suyuna yağ karışmasına ve sizdeki sonuca sebep olabiliyor. İlk olarak yağ soğutucuyu kontrol ettirmenizi öneririm.

 6. Merhaba 94 tempra s aracim var. Araç rolantide cok sarsiyor. Akuyu ziplatiyor. Ustaya gosterdim. Motorda dengesizlik var diyor. Motorun yarisindan asagisi yagli görünüyor. Yag sizdirmis gibi. Yag duzeyi cubuktan baktim normal görünüyor ama. Conta değişimi gerekli dedi. Araci biraktim ustaya. Taslama gerek olabilir dedi. Ayrica yeterli basinci vermiyormuş motor. Bu sebeple su devir daimi tam yapmadigi icin tup beyninde de karlanma var diyor. Karlanma da var. Sizce kandırıyor mu?

  • Aracın özellikle rölantide çok sarsıntılı çalışması motor kulaklarının işlevini yitirmesinden kaynaklanır. Yağ sızması da üst kapak contasından olabileceği gibi diğer contalardan da meydana gelmiş olabilir. Aracın gidişinde sorun yok ise motor takozlarını değiştirip gözlemlemenizi öneririm. Silindir contasının yanması sarsıntıya sebep olmaz çünkü.

 7. Merhaba Ford Fiesta euro 5 motor dizel bir aracım var. İki ay önce abimde iken su eksiltiyor sorunu yasanmis. Termostat contasini değiştirmiş tamircimiz. Yaklaşık 3 haftadır da bende Su eksiltiyor aracım. Ama suda yağlanma yada performans eksikliği gibi bir şikayetim yok. Farklı bir tamirciye gösterdim aracı suya bişey koyup rengi değişti gibi biseyler söyledi ve conta yanık dedi. Tam guvenemedim tamirciye sizce o koyduğu şey conta yanigini tamamen doğru mu çıkartıyor?
  Teşekkür.

  • Merhaba, bazı cihazlar su buharını ölçüp içerisindeki yağ durumuna göre conta yanık vs. sonucu verebiliyor. Ancak su eksiltmenin onlarca sebebi olabilir, araçta performans düşüklüğü ve yağa su, suya yağ karıştırma yoksa çok düşük ihtimal kaldı ki aracınız en fazla 6-7 yaşında.
   Tavsiyem yetkili servise gitmeniz olacaktır. Muhtemelen devirdaim veya termostattan kaçırıyor yine. Çok ciddi bir maliyeti olmayacağını düşünüyorum.

 8. Öncelikle merhabalar.Aracım Hyundai Accent era 1.4 benzin-lpg 2007 model.Aracımda bol şekilde beyaz duman atıyor.Sadece bir ustaya gösterdim conta yanmış dedi.Bulunduğum yern ustalarınada fazla güvenmiyorum.Eğer conta yanık ise ortalama ne kadar maliyet çıkar

  • Merhabalar,
   Aracınızın contası yanmış olabilir ancak beyaz duman atması enjektör arızası gibi birçok sebepten de olabilir. Veya egzoz sisteminde bir arıza olabilir. Aracınızı farklı bir ustaya varsa yetkili servise arıza tespit yaptırmanızı öneririm.

  • Merhabalar, aracım NİSSAN PRİMERA VİSİA 2004 model aracı aldığımda kontrol ettirmedim. Radyatöründe paslı su vardı. Antifiriz değişimi yaptım uzun yola çıktığımda yaklaşık 70 km sonra haharet ibresinin yükseldiğini gördüm. Sağa çekip kaloriferleri açtım araç normal ısıya geldiğinde stop ettim. Radyatörü kontrol ettiğimde su eksilttiğini fark ettim. Antifirizi tahliye deposundan kusmuştu..sonra su ekleyerek devam ettim. İki üç kez tekrarladı bunu…bir müddet sonra düzeldi.. Ama bu defa devir daim pompasının olduğu yerden su damlamaya başladı.. Haftada bir 1 litre antifiriz ekliyorum.. Üst kapak contası yanmış mıdır acaba? Yanlız kaloriferler sıcak veriyor.. Beyaz duman atma falan da yok.

   • Merhaba, aracınızın soğutma sistemindeki paslar, hafif çürümeler vs. antifirizli su ile değişim olduktan sonra açılmış olabilir. Özellikle devirdaim kısmındaki paslar vs. çözüldüyse oradan damlama yapabilir. Suyu tahliye deposundan atması sistemde hava olabileceğini de gösterir. Conta yansa yoğun beyaz duman ve performans düşümü hissedilir genelde.
    Sizin aracınızda yüksek ihtimalle antifiriz su kanallarındaki pasları temizledi ve delinmeler başladı.

    • Merhaba efendim, aracımın devirdaim pompasını değiştim. Değiştikten kısa bir süre sonra yani 3-4 saat sonra motor arıza lambası yanmaya başladı.. Elektriksel arızadır deyip aracı kullandım.. Bu defa sinir edici şekilde teklemeye başladı motor….cihaza bağlayıp motor arıza lambasını söndürdük.. Tekleme de durdu.. Ama bu defa da tahliye deposundan bütün antifrizi kustu.. Aracın ısınmada bir problemi var.. Cihazdan bakınca sıcaklıkta düzensiz yükselmeler ve düşüşler olduğunu gözlemledik. Misal 87 derece iken aniden 73 dereceye düşüyordu.. Usta, üst kapak contası yanmamış kesinlikle dedi.. Bunun nedeni ne olabilir? Bu sorun canımı çok sıktı.. 😔

     • Soğutma sıvısını kaptan atması genelde sistemde hava olmasından dolayı olur. Ama en fazla kaynama ve bir miktar su atar, fışkıracak derecede olmaması gerek. Suyun ani ısı değişimleri ise termostatın sorunlu olma ihtimalini aklıma getiriyor.

 9. merhaba benim aracımda suya yağ karışması yok ve egsozdan beyaz dumanda atmıyor gaza yüklensemde atmıyor. ama 1 haftada 2 litre su eksiltiyor. yağ eksilmesi yok denecek kadar az.
  ustaya götürdüm aracın altını içine baktı su kaçağı yok senin araban conta yakmış dedi 1500 tl dedi
  aracım ford escort sizin fikrinizi almak istiyorum

  • Merhaba, araçta conta yanması belirtisi yok. Muhtemelen devirdaim, termostat veya radyatör kısmında bir kaçak var gaza yüklendiğinizde oradan damlatıyor suyu. Motoru bir lifte aldırıp orada devirli çalışmasını gözlemleyerek büyük ihtimalle kaçak yerini bulabilirsiniz.

 10. Merhabalar Erkan bey opel vectra 2.0 cdx 2000 model aracım var beyaz Duman atıyor yogun şekilde hortumlarda şişme var 3 ustaya götürdüm conta yanık değil dedi su eksıtme vardi ahtapot hortum dediler değiştirdik ama bugun araç teklemeye ve gaz yemeye başladı arabadan kokular gelmeye başladı eve zor geldim ne olmuş olabilir sizin fikrinizi alabilirmiyim ve silindir kapat contasi ise vectra B 2.0 cdx için ne kadar bir maliyet çikar teşekkür ediyorum iyi çalışmalar.

  • Dediğiniz belirtilerde conta gitmiş gibi görünüyor. Kapakta bir sorun oluşmadığını varsayıyorum, 750-1000 gibi bir maliyet çıkacaktır yüksek ihtimalle.

 11. Merhabalar aracım linea 1.4tjet benzin lpg 190binde araç rölantide titreme yapıyor titreme sarsıntıya dönüşüyor ve araç stop ediyor .yanlız aynı olayı benzinde yapmıyor benzindeyken hafif titreme yapıyor ama stop etmiyor. Ustaya gösterdim silindirin biri çalışmıyor dedi

  • Merhaba,
   Sorun lpg enjektörlerinde olabilir. Silindirlerin birine yakıt iletmiyorsa araç düzensiz çalışır ve düşük devirlerde stop eder. Lpg ayarı yapan bir yere giderek lpg yakıt hattını kontrol ettirmenizi öneririm.

 12. Merhaba benim aracım tofaş şahin s tempra motor benim sorunum şu su eksiltme yok beyaz duman falanda yok ama gaza bastıgım zaman 6 bin devire geldiginde radyotor kapagı açıksa ordan su atıyor radyotör kapagını kapatınca diyer kabdan atıyor suyu 6 bin deviri gecmeyince hic birsey yok haraletde bazen 90 ı geciyor fan devreye giriyor aoguyor ama en fazla 75 80 kadar soguyor teşekürler simdiden

  • Aracınızın soğutma sisteminde hava olabilir, devirdaim’de arıza olabilir. Sistemde hava olduğunda özellikle yüksek devirlerde su kaynama yapmaya başlayabiliyor. Devirdaimin arızalı olması da yüksek devirlerde daha fazla su göndermesine ve bu taşmanın oluşmasına sebep olabilir.

 13. Merhaba arabam passat 1,6 dizel 4 gun önce normal bakım yaptırdım ve bır gün sonra mazot aldım bir gün sonra arabamda aşırı beyaz duman geldı ustaya baktırdık bilgisayara bağlandı bir sorun yok bir az hız yaptırdık duman kesildi iki gün sonra bugün yine beyaz duman attı ve motor suyunda bir eksilme vardı usta tekrar baktı dedi motor contası yanmış . Bunu diyen bakım yapan üsta bakımdan sonra boyle bir sorun neden oluştu ve gerçekten motor contasındanmı

  • Merhaba,
   Aracın gidişi, hızlanması, motor sesi nasıl? Araç su eksiltme yapıyor olabilir contalardan vs. Lifte kaldırıp devirdaim, radyatör ve termostat kısmını iyice inceleyin. Su eksiltme olduğundan %20-30 ihtimalle conta yanmış olabilir ancak dediğim gibi belki kaçak vardır.
   Aracınızın partikül filtresi doldu ise veya yakıtta su vs. varsa da yoğun beyaz duman oluşabilir. Özellikle sisli şu günlerde duman çok yoğun görülebiliyor havadaki egzoz havadaki su buharlarını da buharlaştırdığı için.

 14. selamlar,

  aracım 2015 dizel leon

  Yaklasık 4 aydır birçok parça değişmesine rağmen su eksiltme problemini çözdüremedim. Triger ve devirdaim değişti radyatör değişti.

  eksiltme sadece 100 km üstünde belirli bir süre kullandıktan sonra oluyor ve gerçekten de ortada su kalmıyor. Beyaz duman yok. yağda bir gariplik yok.

  Ancak hissettiklerim şunlar,

  rolintede hafif bir vuruntu titreşim hissediyorum hep yapmıyor.
  Motorun gürültüsü arttı gibi geliyor.
  bazı sabahlar kontağı çevirdiğimde ateşleme2-3 sn den 7-8 sn ye çıkıyor.
  Çekişinde sorun varmı anlayamıyorum çünkü pek devirli kullanmam evden işe işten eve. Genelde trafikteyim.

  Açıkcası her servise gittiğimde 1000 TL verip çıkıyorum motoru açtırmam lazım diyip de 5k yapıştıracaklar gibi geliyor da öncesinde buradan yazmak istedim. Yönlendirmelere ihtiyacım var şuan

  şimdiden teşekkürler

  • Volkswagen grubunda intercooler su soğutmalı. Genellikle de turbonun devrinin yüksek olduğu zamanlarda su bitiyor demişsiniz. İntercooler sisteminde kaçak olabilir mi? Motorun geç çalışması, gürültü vs. birçok sebepten kaynaklanabilir ancak turbo ara soğutucuyu mutlaka kontrol ettirin.

   • Hiç baktırmadık intercooler a ilk fırsatta kontrol ettireceğim. Çok da mantıklı duruyor oradan kaynaklanıyor olması. Şimdiden ççok teşekkürler. gelişmelerden haberdar ederim.

    • Hızlandıkça su eksilmesinin artıyor olması bu parçadan şüphelendirdi. Ayrıca radyatörde delik, devirdaim kısmında kaçak da olabilir. Bu parçalardaki arızalar genellikle yüksek devirlerde çok su eksilmesine sebep olur.Rica ederim, umarım düşük bir maliyetle çözersiniz.

     • umarım, şimdi seat forumunda da arkadaşlarla yazışıyoruz. 110-140 lı hızlarda maks 30 dk gidbiliyorum. Ancak son 3 aydır bu hızlara hiç çıkmadım hiçbir şekilde uyarı gelmedi. Bu arada şehir içinde de anlık yokuş çıkışlarında yüksek devir e çıkıyorum.tabi bu esnada da az az kaçırıyorda olabilir. forumdaki arkadaşlar devirdaim pompasında şüüpeheleniyor bakalım.

 15. Merhaba,
  2012 model peugeot 301 aracım var. Aracımda önce yaklaşık 1-2 aydır ön konsoldan gelen ama her zaman olmayan bir su şırıltı sesi belirdi. Seyir halinde sürekli yapmıyor ama bazı zamanlar yapıyor. Suyuna baktığımda bir eksiltme yoktu. Daha sonra motorun iyice ısındığı bir gün su aktığını gördüm, motor kapağını açınca yedek deponun üst tarafında – sanırım dönüş hortumu olabilir – hortumun yerinden fırladığını ve suyun ordan aktığını gördüm. Hemen su ekledim. Bir kaç gün içinde – su seviyesini sürekli takip ettim ama bir kaçak yoktu – tamirciye gittim . Birşey bulamadı, bana suyunu sürekli takip edin dedi. Ve o zamandan itibaren suda çok bir eksiltme yapmadı. Dün sabah itibariyle kaloriferin hiç ıstmadığını farkettim ve ustaya tekrar gittim. Bana silindir kapak contasının yandığını ve bununla ilgli tüm parçaların değişeceği bir listeyle en az 4000 -5100 TL ye mal olacağını belirtti. Sizce bu tespit doğru mu?

  • Merhaba,
   Şırıltı sesinin sebebi genellikle devirdaim pompası oluyor. Geri dönüş hortumu da bir klipsle yerine oturan bir plastik hortum, yerinden çıkmış olabilir.
   Kaloriferinizin ısıtmamasının sebebi de termostat arızası olabilir. Sürekli açık kalan termostat motor suyunun ideal sıcaklığa ulaşmasını engeller ve motor suyu ile çalışan kalorifer peteklerinin ısınamamasına sebep olur.
   Aracınızda beyaz, mavi duman, düzensiz çalışma ve hala su eksiltme var mı? Bu belirtiler yoksa yüksek ihtimalle termostatınınz arıza yapmış demektir.

 16. Öncelikle hızlı dönüşünüz için çok teşekkürler. Duman gözlemlemedim, ona bakarım. Su eksîltme veya performansta bir kayıp , düzensiz çalışma yok.

  • Ayrıca usta bana motor soğutma sıvısını içinde su bulunan bir test cihazına bağladıklarını ve ondaki renk değişikliğine göre bu kararı verdiklerini belirtti.

   • Su eksiltme, duman, düzensiz çalışma yok ise doğrudan conta yanmış demek yanlış. Conta testi yapılan o parça sizin yedek su deponuzun kirli olmasından, aracınızın soğutma sisteminde pas olmasından vs. yanlış sonuç verebiliyor.
    Size tavsiyem imkanınız varsa yetkili servise arıza tespiti yaptırmanızdır. Anlattıklarınıza göre %90 ihtimalle termostat arızası var.

 17. Bugün hiçbişey yokken araba yoğub bi şekilde beyaz duman attı max 15 dakika kadar o şekilde kullandım eve dönmek için eve döndüğümde egsozdan yağ damladığını fark ettim yağına baktım arabada yağ kalmamış sizce conta mı yaktım hızlı bi şekilde dönerseniz çok memnun olurum teşekkürler şimdiden

  • Arabanın daha önce turbosunu değiştirmiştim değiştiren ustayı aradım sordum turboyu yemiştir ondan yapmıştır dedi bu arada arabamın markası kia cerato

   • Ben öyle bişey yaptığını sanmıyorum turboyu daha yeni değiştirdim bide sizin fikrinizi alırsam çok iyi olur yarın ustaya götür0cem

    • Turbo silindirlere yağ basmış olabilir, beyaz duman ve aşırı yağ eksiltme bu sebepten gerçekleşebilir. Suda eksilme yoksa turbo çok yüksek ihtimal.

     • Peki bu neyden olmuş olabilir yani ne yapmış olabilirim de böyle bişey olmuş olabilir bir de turboyu tamir ettirme şansım varmıdır sizce yada 2 yıl garantisi var dediler aldığımda turboyu yollasam geri alırlar mı bilginiz var mı bu konuda

     • Turbo sistemi motor yağı ile çalışıyor. Turbo milini yağlayan borularda kaçak olması durumunda vs. motor yağı turbo tarafından silindirlere basılabiliyor. Bu durumda beyaz duman ve yağ eksiltme görülebilir. Muhtemelen işçilik hatası gibi duruyor bu durum. İşçiliği yaptırdığınız servise başvurmanızı öneriyorum. Bu şekilde pek fazla kullanmayın motor ambale bile olabilir bu arıza ile.

     • Yardımınız için çok teşekkür ederim fakat merak ettiğim bi kaç bişey daha var 1. Si turboyu değiştireli yaklaşık 10 ay oluyo yeni diyorum çünkü araba genelde yatıyo hergün kullanmıyorum birde o dediğiniz boruyu turbo değiştirirken temizletmiştim bu temizletme bi zedeleme yapmış mıdır yaptıysa da 10 ay oldu dediğim gibi şimdiye kadar çoktan almaz mıydı ? 2. Si de ben dumanı görüp geri döndüm bi 15 dk dediğim gibi yol gittim bu ne kadar bir zarar vermiştir motora ve eğer sorun turbodaysa bu turbonun kendi fabrika hatası mı yoksa benim yaptığım bi hata mıdır arabayı sıkıştırma vb gibi fakat çok hızlı kullanan biri değilim

     • Eğer çok fazla sıkıştırmadıysanız sizden kaynaklı bir hata değildir. Montaj hatası, borunun ömrünü tamamlaması vs. olabilir. Eğer faturalı bir işçilik yaptırdıysanız yaptırdığınız yerin onarım yapması gerekir tekrardan. Motora illa ki zararı vardır ancak kalıcı bir hasar olması çok düşük bir ihtimal. Katalizörü ve var ise dizel partikül filtresini doldurmuşsunuzdur. Onarım sonrasında bir süre yağ seviyesini ve turboyu takip edip devirli kullanırsanız o parçalar da açılacaktır.

     • Hocam bugün turboyu değiştirdim araba bi s0re gene beyaz duman attı fakat usta egsozda kalan yağı atıyodur dedi bi süre rolantide çalıştırdım ara ara gaz verdim beyaz dumanı kesti sonra bi test sürüşüne çıktım bi süre beyaz duman atmadı bi ara 2 3 dk boyunca hafif bi beyaz duman attı sonra tekrar kesti ustaya sordum turbo tirbünü kırılmış dedi daha önceki ustaya gittim işçilik almadı turboyoda fabrikaya yolladık baktırmak için içimden bi ses işçilik hatası gibi geliyo usta bana turbo fabrikadan gelsin eğer turbodan kaynaklı ise bütün masrafları ondan alıcam dedi yeni turbo takrı onunda parasını almadı böyle yapmasından şüphelenmedim değil açıkcası başka ustalara sordum bana sizin dediğiniz boruyu temizlettin mi diye sordu evet dedim o boruda civata bile unuttuysa turbo tirbünlerine kaçmış ve kırmış olabilir sizin bu konuda da bilginizi alırsam çok iyi olur zira ustadan kaynaklıysa gidip boğazlicam :)

     • Turbo’da parça kalması bozar doğru denmiş, yüksek devirlerde dakikada 300.000 kez dönen bir pervaneden bahsediyoruz :) Anlattıklarınıza ve ustanın yaptıklarına göre benim aklıma işçilik hatası gibi geldi ancak hatasını telafi etmeye çalışmış.
      Bu arada turbo komple yeni takıldığında biraz beyaz duman normaldir. Dizel araçlarda egzoz sistemine bağlı parçalar değiştirildiği, temizlendiği zaman bir süre beyaz duman görülüyor.

     • Anladım çok teşekkür ederim şuan hayla ara ara atıyo sanırım turbo bozulduğunda yağ egsoza gitti ve orda dondu egsoz ısındıkça donan yağ akışkan olup akıyo diye düşünüyorum çünkü araba çalışırken egsozdan yağ damlıyo tahminimce öyle yağına baktım yağda eksilme vs yok

     • Evet, bir de egzoz sisteminize turbo yağ bastığı için onlar temizlenene kadar beyaz duman atmaya devam edebilir. Siz 2-3 günde bir motor yağını ve turbo çevresini(yağlanma vs. riskine karşı) mutlaka kontrol edin.

 18. benim 94 model mazda 323 arabam var egzuzdannbeyaz duman stıyor su eksitiyor takviye bidonnuna su atıyor usta conta gitmiş dedi sizce sebeb bu mudur maliyeti ne kadar dır

  • Merhaba, belirtilere göre yüksek ihtimalle conta yanması gibi. Üst kapakta sorun yoksa 1000 TL’yi geçeceğini sanmıyorum.

 19. Merhaba 2000 model 1.6 benzin+ LPG renk scenic aracımda havalar soğuduğundan beri beyaz duman atıyor motor ısındıktan sonrada atıyor hava güzelse atma yok su eksiltme veya çekişte düşüş yok benim tahminim ya conta yandı yada ısıtma sistemini açtığım için bir yerden su kaçağı oluyor sizce sorun nefir? Birde motor ısındıktan bir süre sonra rolantide iken yağ lambası yanıp sönüyor gaza basınca normale dönüyor bunun sebebinin rolantideyken devirin düşük olması söylendi beyine ayar yaptırmam gerekiyormuş sizce de böyle midir teşekkürler

  • Merhaba, yağmurlu, sisli havalarda egzoz üzerindeki su, buhar vs. beyaz dumana sebep olabiliyor. Zaten fark edersiniz tüm araçlarda duman görülür o havalarda. Eğer yağa su karıştırma vs. de yoksa aracınızın contası sağlam demektir.
   Yağ lambası için ise rolanti devrinin düşükse ecu yetersiz yağlama saptayarak ışık yakabilir. Diğer yandan yağ filtreniz çok doluysa veya orijinal değilse de bu hatayı alıyor olabilirsiniz.

   • merhaba benim şöyle bir sorunum var peugeot 207 aracımın su haznesini kontrol ettiğimde hiç suyu kalmamıştı su koyduktan sonra tekrar kontrol ettim yoğun bir şekilde yağ vardı tabiri caizse balçık gibi olmuş herhangi bir ustaya daha götüremedim ama araştırmalarım sonucunda conta yanığı yada soğutma sisteminde problem olduğu gibi cevaplar çıkardım aracın motorunda herhangi bir titremi yoğun ses yada hararet göstergesinde problem belirtileri yok

    • Merhaba, Yüksek ihtimalle aracınızın yağ soğutucusu bozulmuş ve yağ ile soğutma suyu birbirine karışıyor. Fazla vakit kaybetmeden bu parçayı değiştirtmenizi ve su borularını temizletmenizi öneririm.

 20. Merhaba ustam 2005 model audi a3 1.6 düz motor lpgli 210 bin km aracım var motor suyu tahin kıvamında rengide kreme dönmüş motor yagı yag eksiltiyor aynı zamanda conta yakmasından şüpheleniyorum sizce ne olabilir eger contaysa masrafım ne kadar olur tahmini şimdiden teşekkürler

  • Merhaba, geçmiş olsun. Yüksek ihtimalle aracınızın yağ soğutucusu patlamış ve suya motor yağı karışmasına sebep oluyor. Fazla vakit geçirmeden yağ soğutucuyu değiştirmenizi ve tüm soğutma sistemini temizletmenizi öneririm. Conta yanmasına göre daha az maliyeti olacaktır.

   • merhaba. bendede 3,16 2000model benzinli aracım var. su eksiltme problemim var. beyaz duman atma, yağa su veya suya yağ karıştırma gibi bi durum yok. usta hortumlarda aşırı basınç var. conta yanmış dedi. arabanın çekişinde herhangi bir problemde yok. bunlar devir daim pompasını değiştirdikten sonra olmaya başladı yani ozaman dikkatimi çekti. sizce conta yanmışmıdır. saygılarımla.

    • Merhaba,
     Belirttiğiniz arızalar yoksa contadan olma ihtimali çok düşük. Muhtemelen devirdaim değişirken bir hata yapıldı. Farklı bir ustaya giderek kontrol ettirmenizi öneririm.

 21. Merhaba aracim 1.6 tipo mpi motor egzozdan yogun bir şekilde beyaz duman geliyor motor sogukken veya sıcakken farketmiyor fakat hararet 90 nı geçmiyor ve su eksiltme veya yağ eksiltme yok performansida iyi düşüş yok ne tavsiye edersiniz?

  • Merhaba,
   Aracınızın yakıt tüketimi nasıl? Zengin karışım yapıyor olabilir lpg ayarı bozuksa. Diğer yandan egzoz sisteminizde de arıza olabilir katalizör dolduysa vs. bazen beyaz duman görülebiliyor.

 22. Merhaba. 2015 Opel corsa-e 47000 km otomatik aracım experde CS motor test adında poşet içinde sarı bir sıvı olan maddeyi motor suyu deposuna koyarak 10 dk rölantide bekletti. Çıkan sonuç turuncu renk. Buna bağlı silindir kapağı contası yanık olabilir dedi. Aracım 90 HP teste 84 çıktı. Ne Beyaz duman ne de su eksilteme vs yaşamadım. Testin güvenilirliği hakkında düşüncenizi ve kesin sonuç için tavsiyelerinizi merak ediyorum. Teşekkürler.

  • Merhaba, bu test motor suyu içerisindeki egzoz gazı, yağ kalıntılarına göre sonuç veriyor. Antifiriziniz kirli olabilir, su borularında kirlenme olabilir vs. ve test yanlış sonuç verebilir. Aracınızın kullanımında sorun yoksa ki yokmuş sonucu dikkate almayabilirsiniz.

 23. Iyi günler ford focus 1 2004 model lpg li aracimda teemostat degisti uzun yol gidince hararet kirmiziya dayaniyor motor cok isiniyor

  • İyi günler,
   Termostat kapalı kalıyor yüksek ihtimalle su radyatöre gitmiyor. Parçayı kontrol ettirmenizi öneririm. Hararet yükseldiğinde suda kaynama vs. oluyor mu?

 24. selamünaleyküm hocam kolay gelsin aracım tempra mpi motor 98 model araç devamlı su eksiliyor 100 km 1 buçuk litre su eksiliyor neredeyse rolenti de çalışınca biraz Duman var gaza basınca biraz çoğalıyor usta conta yanmış dedi maliyeti ne olur yedek su deposun da yağ falan yok

  • Aleyküm selam, Gaza basınca duman çoğalıyorsa contadan olma ihtimali yüksek. Sadece contanın su kanallarında erime olduysa henüz yağ ve su birbirine karışmamıştır. İhmal etmeden yaptırmanızı öneririm. Tempraların motorları hakkında bilgim yok ama modern araçlara göre işçilik ve parçasının daha uygun olduğu düşününülürse 500-600’e onarım yaptırabileceğnizi düşünüyorum.

 25. Merhaba hocam 1 hafta kadar önce 2000 model benzin lpg li bi clio aldim almadan once ustaya baktirdigimda motor sogutma suyu haznesinde hafif bi yag katrani vardi tamir yapilmis demisti bugun baktigimda deponun ici kapkara olmus komple yag goturdum bugun depoyu degistirdi suyu tahliye edip yeni su ekledi calistirdik 15 dk kadar gene yag oldu deponun ici sonrasinda bana conta yakmis dedi ama hararet yok suda eksilme yok egzozdanda ilk calistiginda biraz beyaz duman atiyor sonra kesiyor sebebi sizcede cokta yanigimidir

  • Anlattığınıza göre conta yanığı gibi duruyor maalesef. Aracınızda yağ soğutucu yok olsa bu parçadan şüphelenirdim ancak çok yüksek ihtimalle conta yanmasıdır.

 26. Merhaba Aziz bey; benim aracım bmw 1.18i 2007 model araç şu eksiltme yapmış egzozdan da beyaz duman geliyor normal çalışmasında bi sıkıntı yok ama devir 3000 leri görünce motor arıza ışığı verdi. Hemen sanayiye getirdim.Conta yakmismidir? Silindir kapağında sorun varmıdır? Eğer sorun var ve bu işlemler tamir edilirse araç düzen tutar mı? Maliyet ne kadar tutar? Teşekkür ederim..

  • Merhaba,
   Anlattığınıza göre yüksek ihtimalle conta yanmış. Hemen servise gelmeniz motora çok zarar gelmesini engellemiştir. Kaliteli bir özel servise orijinal parçalar ile aracınızı yaptırırsanız sorun olmayacaktır. Ancak aracın neden conta yaktığını da mutlaka öğrenin, soğutma sisteminde bir arıza varsa yine masraf açacaktır.
   Aracınızın parçaları biraz pahalı olduğundan 1500-2000 arası bir masraf çıkar diye düşünüyorum üst kapak şekli bozulmadı ise.

 27. Selamın aleyküm aracım BMW 316i 1998 model aracımda su eksiltmesi var ve hortumlarda bayağı basınc var contadan şüpheleniyorum veya sizin tavsiyeniz nedir şayet contadan ise bu haldeyken fiyat ne çıkar ortalama şimdiden teşekkür ederim cevabınız için…

  • Aleyküm selam,
   Beyaz duman vs. de varsa contadan olma olasılığı yüksek. Eski ve nispeten kolay bir motora sahip olması sebebiyle 1000 TL civarına conta değişiminin olacağını düşünüyorum. Conta değişimi yaptırırken su hortumlarını vs. de değiştirmenizi öneririm. Yaştan ötürü onlar da ömrünü doldurmuştur

   • Abi duman atma yağa su karıştırma hararet yapma gibi şeyler kesinlikle yok sadece su eksiltiyor ve hortumlarda basınç var ayrıca dediğin hortumları radyatörü devirdaimi termostatı yeni değiştim

    • Dediğiniz işler yapıldıktan sonra soğutma sisteminin havası alındı mı? Sistemde hava kaldıysa da basınç yapabilir. Su eksiltme de bu durumda radyatör, devirdaim, termostat veya motordaki herhangi bir tapadan kaçıyor muhtemelen. Düzgün bir ustaya aracınızı inceletmenizi öneririm, su kaçağının yeri ve sistemdeki hava alındıktan sonra sorun çözülecek gibi.

     • Aynen abi havası alındı hatta ben bile su eklerken alıyorum havasını önce o zaman senin dediklerine baktırayım sonra üst kapağı açtırayım

     • Anladım o zaman mutlaka motor çevresini iyice incelettirin, motorda birçok su tapası var birisi patlamış olabilir.

 28. Kolay gelsin. Aracım 1.6 vectra c 205 binde lpg li . Sorum şu arabamı 1o yıldır kullanıyorum son üç yıldır bin km 1 lt varan yağ eksiltme başladı. Ama su eksiltme çekiş aşırı yakıt tüketimi veya tekleme problemleri yaşamadım. Sadece geçenlerde üst kapak etrafında belirgin sızıntılar farkettim ve üst kapak contasini yenileyeceğim bu çözüm mü yoksa farklı bir cerrahı müdahale gerekiyor mu ?

  • Merhabalar,
   Aracınızda gözle bir kontrol yapılması gerek kaçakların nerede olduğu ile alakalı. Üst kapak contasından sızdırıyorsa değiştirmeniz faydalı olabilir. Diğer yandan motor segmanları vs. de aşınmış ise bu şekilde yağ eksiltme yapar.

 29. Merhabalar,
  3 hafta 2001 model Clio 2 araç aldım. Aracın 15 bin kilometre önce silindir kapağı yenisi ile değiştirilmiş araçta duman atma tekleme hararet gibi bir sorun nedir fakat motorun sağ tarafında üst slindir kapak birleşim yerinde yağ nemlenmesi mevcut. Yere damlatma gözükmüyor fakat o bölge nemli. Çözümü için contayi mi değiştirmeliyiz. Ne kadar masrafi vardir. Bilgi verebilirsiniz sevinirim

  • Merhaba,
   Terleme yapmış olabilir araç. Veya başka bir yağ kanalından sızdırma yapıyordur. Ustanıza kontrol ettirmenizi öneririm belki basit bir küçük contadan kaçırıyor da olabilir. Bir ihtimal de conta yeni takıldığında tam oturmamış ise sızdırma yapabilir.

 30. Abi kolay gelsin geçen gün su eksiltme sorunu için yazmıştım sorunu buldum radyatörün altından çıktı hortum sertleşmesine sistemde hava vardı aldırdım düzeldi çok şükür yanlız abi usta havayı alırken durduğu yerde harareti kırmızıya dayadı bu bir problem teşkil edermi aklımı çok karıştırdı

 31. Abi kolay gelsin geçen gün su eksiltme sorunu için yazmıştım sorunu buldum radyatörün altından çıktı hortum sertleşmesine sistemde hava vardı aldırdım düzeldi çok şükür yanlız abi usta havayı alırken durduğu yerde harareti kırmızıya dayadı bu bir problem teşkil edermi aklımı çok karıştırdı herhangi bir anormallik yok arabada ama motora zarar vermişmidir o kontrol sırasında yükselen hararet…

  • Geçmiş olsun. Kısa süreliğine hararetin yükselmesi kalıcı bir hasar bırakmamıştır. Uzun süre bu şekilde kullanılsa contaya vs. zarar verebilirdi.

 32. Merhaba vectra b 97 model 2.0 cd tüm Sogutma tertibatı degişti su radyatörü Klima radyatörü Klima fanı Sogutma fanı kalorifer petegi fan müşürü termostat degişti sonra kalorifer musluğunun altında arabada su kaçagı oluyor du ve kalorifer musluğu ve sorunlu hortumlar da degişti (6 7 ay öncesine kadar triger ve devirdaim de degişmiş ti) fakat araç da su eksiltme devam ediyor öncesinde aracın altında su birikintisi olurdu şimdi o kesildi kaçak gözlemleyemedim ama su eksiltiyor hala aracın içinde kırmızı antifiriz vardı castrol sf ama bu kaçaklarda yogun bir şekilde eksildi üstüne saf su ilave ettim eksilttikçe yedek su deposu ve kapagını da degiştim arabanın çekişinde hızlanmasında bir problem yok hareret görmedi araba ve 82 85 derecede sabit 92 de fan açıyor tekrar 82 civarına iniyor

  • Merhaba,
   Araçta beyaz duman gözlemliyor musunuz özellikle yüksek devirlerde? Varsa conta bir miktar yanmış olabilir. Eğer beyaz duman yoksa motordaki su tapalarından biri çürümüş olabilir. Genellikle motorun arkasında vs. konumlanan bu parçalar az kaçırma yapıyorsa gözle de pek görülecek kısımda olmuyor. Ustanıza su tapalarını kontrol etmesini söyleyebilirsiniz.

   • soguk havalarda vardı beyaz duman şimdi gözlemlemedim beyaz duman egzon ucuna bakınca biraz nemli oldugunu gördüm ama

    • Soğuk havalarda özellikle ilk çalıştırmalarda beyaz duman normaldir araç ısınana kadar. Aracınız benzinli ise de nemli olması normaldir. Çünkü benzin yanarken bir miktar su buharı da egzozda yoğunlaşarak sıvı şeklinde çıkabilmekte.

     • peki bu su eksiltme neden acaba ustalar hemen contadır diyorlar bakmadan bir teste tabi tutmadan kesin bir anlama yolu veya belirtisi varmıdır

     • Yedek su deposuna takılan bazı cihazlar var. Suyun içerisindeki egzoz gazı oranını ölçerek conta testi yapıyor. Bunu yaptırabilirsiniz aracınıza.

     • ayrıca egzoz manifold koruyucusunu söktügümde manifoldtada çatlak oldugunu gördüm

 33. Merhabalar,
  aracım 2006 model ford fiesta,
  aracımda yağ kaçağı var üst kapaktan bir miktar yağ sızdırması var ıslaklık daha doğrusu, egzosdanda gaza yüklenildiğinde mavi duman atmakta ve üst kapağın hemen altındaki ısıtma bujilerinden sağdan 2 si yağ sızdırmakta sorun sizce ne olabilir maliyeti ne kadar olabilir bilginiz varmıdır.

  • Merhaba,
   Egzozdaki mavi duman olayı işi biraz karıştırıyor. Araç yağ eksiltmeyi ne kadar yapıyor? Üreticiler genelde 1000 km de 1 litreye kadar eksiltmeyi uygun görüyor en uç durumlarda. Aracınızın segmanları yağı silindir içerisine kaçırıyor ve araç yağ yakıyor gibi. Anlattığınıza göre komple motor istiyor aracınız bu da 7-10 bin arası ucu açık bir masraf oluşturacaktır.

 34. Merhabalar
  Aracım 2001 model Opel Corsa 1.4 benzinli. Egzozdan beyaz duman geliyor, şu eksiliyor fakat çekişte hiç düşme yok yinede conta yanmış olabilir mi? Teşekkürler

  • Merhabalar,
   Aracınızın yedek su deposunda yağ kalıntısı vs. var mı? Motor ısınınca beyaz duman kesiliyor veya çok azalıyor mu? Aksi halde durum conta yanmasını işaret ediyor gibi.

   • Aracımın yedek şu deposunda yağ kalıntısı yok. Motor ısınınca beyaz dumanı kısmı olarak kesiyor. Yani dikkatli bakılınca beyaz duman görülebiliyor. Fakat dediğim gibi cekiste hiç düşme yok. Teşekkürler

    • Motor ısınınca dumanın azalması ve su deposunun temiz olması bir egzoz sistemi arızasına da sebep oluyor olabilir veya aracınızda egr var ise(o dönem Corsalarda var mı bilmiyorum) oradan su eksiltmesi de yapıyor olabilir. Ama conta yanması değil muhtemelen sorununuz.

 35. merhaba 92 opel corsa 1.2model silindir kapak contası yanmiş kapak taşlama ve kaynak yapıldi bujiler degişti 1700 masraf çikti normal mi yoksa abarttı bi fıyatmi bide silindir kapagında kaynak riskli olurmu

  • Merhaba, fiyat normal sayılır ancak keşke kapağı çıkma veya sıfır alsaydınız. Kaynak eğer işçilik kötü yapıldıysa çok uzun süreli olmuyor maalesef.

 36. Aziz Bey Merhaba ,

  Tüm soru ve yorumları okudum çok bilgili ve tecrübelisiniz yapmış olduğunuz bilgilendirmeler ve tüm soru cevaplamalarınız için sahşım adına size teşekkür ederim.
  1.4 TJET BENZİNLİ LİNEA
  Suyu sabah dolduruyorum akşam bitiyor ve araba ilk çalışırken çalışmaz gibi gibi oluyor ve egsoz’dan ve motor üst kapağından beyaz duman geliyor ama bir kaç dk sonra duman yok oluyor i aracta uzun zamandır yağ eksiltme problemi de mevcut usta conta yanmış dedi en az 2000 en fazla 3000 tl arası masraf çıkar dedi.
  Konu hakkında yorumunuzu rica ederim.

  • Merhabalar Mehmet Bey, güzel yorumunuz için ben teşekkür ederim.

   Araçta ilk çalışırken boğulma ve yağ eksiltme sorunu bana segman arızası ve kompresyon kaçağını da düşündürdü. Aracın etrafında yağ kaçakları var mı belki turbo kısmından vs. de kaçırıyor olabilir. Aynı şekilde antifiriz kullanıyorsanız aracın motor kısmında su kaçağı var mı?
   Anlattığınız şekilde conta yüksek ihtimalle yanık gibi ancak km çok yüksek değilse yağ eksiltme bir kaçaktan kaynaklanıyor olabilir. Bildiğim kadarıyla T-Jet motorlarda bakım periyotlarında ciddi bir yağ eksiltme problemi yok.

 37. Merhaba aziz bey 3 yıl önce Megane 2 1.5 dizel aldım bu kışa kadar sorunsuz kullandım bu kış kendim 2 litre falan antifiriz ekledim herşey ondan sonra oldu araba su eksiltmeye başladı uzun yola gittiğimde rölantide çalışırken şırıltı sesi geliyordu ustama gittim antifrizi döktü devir daimi değiştirdi radyatöre bir sıvı döktü bana su ekleyip bana birkaçkün izle dedi 2 gün sonra yedek hazneyi açayım derken çalışır vaziyette iken su taşıyordu ve köpürdeme yapıyordu ama su ya yağ yada yağa su karışmıyordu egsozdan beyaz duman atmıyordu bir hafta sonra radyatör cüye gittim radyatörü temizlettim ve 4 litre antifiriz eklettim egsozdan aşırı derecede beyaz duman çıkmaya başladı orada bir usta conta yakmış dedi maliyeti 2000 5000 arası dedi . Ama bu araba üç yıldır bende üç yıla 8000 km yaptım sadece ve hiç hararet 90 o geçmedi acaba sorun ne conta yakmışmıdır ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim ayrıca o fiyatlar normalmi teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Anlattıklarınızdan anladığım araçta hiç antifiriz kullanılmamış sanırım, bu sebepten soğutma sisteminde pas vs. oluşmuş. Siz antifiriz koyunca da bu paslar erimiş ve o kısımdan su kaçırmaya başlamış. Contanın da bazı kısımlarını antifiriz bozmuş olabilir.
   Araç conta yaktıysa sadece üst kapağın sökülüp contanın değiştirilmesi yaklaşık 1000 civarı tutuyor ancak ek değişmesi gereken parçalar var ise bu fiyatlar artacaktır. Tahminimce radyatör ve hortumlarda da pas olduğundan onların da değişmesi gerekecektir. 2000 civarı bir maliyetle çözebileceğinizi düşünüyorum.

 38. Usta ve Tecrübesi Olan Arkadaşlardan Yardım!!!
  Araç vtec2 kullanıyorum.
  Sorun.. su eksiltme ve yedek su deposundan su atma
  Bu olay aracı fazla sıkıştırdığımda ve fazla yol gittiğimde oluyor
  Diğer belirtiler.. yedek su deposunda ki su Max da iken araç sıkıştırılınca radyatörde ki su yedek su deposuna doluyor ve bazen ordan atıyor da tahliye hortumu fazla ısınıyor ve sertleşiyor daha da önemlisi aşırı su eksiltiyor…
  Görüş ve Önerilerinizi Bekliyorum Herkese İyi Ramazanlar…

  • İyi günler, sistemde hava yok değil mi? Sistemde sanki basınç var gibi anlattıklarınız bunu gösteriyor.

 39. merhaba aracım 98 model 1,6 hl palio conta yaktı sizce fiyat işçilik dahil ne kadar olur taşlama vs

  • Merhaba, bulunduğunuz şehre, üst kapakta bozulma durumuna ve radyatör, hortumlara vs gelen zarara göre üstü açık bir işlem. Eğer sadece taşlama ve conta maliyeti işçilikle beraber 1000 TLye yakın bir tutara tamamlanır gibi.

 40. Merhaba 2001 comfortline aracımın 1 ay önce lpg tesisatını yeniledim afr ayarı yapıldı. Geçen gün sokağa çıkma yasağını fırsat bilip işe giderken hız denemesi yaptım aracım lpg ile 160 km geçmediğini gördüm akabinde ertesi gün benzin ile denedim 130 km yi geçtikten sonra araç çekişten düştü. Katalatizörden süpelendim ama değilmiş 2.pistonda basınç yok dedi usta ayrıca yeni değiştirdiğim buji de yanmıştı bobin Kablo sağlam yeni değişti aracım silkeleme yaparak ve patlatma yaparak çalışıyor. Sorun nedir bilmiyorum komple motor mu yaptırmak lazım nasıl haraket edeyim. Saygılarımla

  • Araca kompresyon testi yaptırdınız mı? Eğer 2.silindirde kompresyon testi sonucu basınç düşükse segman ile kurtarma şansınız var. Güvenilir bir servise kompresyon testi yaptırarak hareket etmenizi öneririm. Diğer yandan buji su almış vs. de olabilir.

 41. Merhaba aracım 91 Tofaş sahin bagajda hoparlörler ile uğraşırken dalmışım ve öne geçtiğimde bir baktım ki yedek su deposu fokurduyor ve hararet göstergesi sona dayanmıştı araç soğuyunca yağına baktım ve yaga su karışmış gibiydi
  Muhtemelen conta yaktım bunun maliyeti ne kadar olur bana cevaplayabilir misiniz lütfen

  • İyi akşamlar, aracın contasının değişmesi gerekecek, bir de su hortumlarını temizletmeniz gerek yağ ile karıştığı için. Sonrasında da yağ değişimi yapmanız gerekir. Ancak aracın dururken bu şekilde su kaynatmasının sebebini bulmanız gerek. Termostat, radyatör fan ve devirdaimi de kontrol ettirmeniz gerek aksi halde araç tekrar masraf açacaktır.
   Geçmiş olsun.

 42. Merhaba aracım 1.4 2001 palio normalde sorunsuz çalışıyordu radyatörden çok az miktarda su kaçırıyordu suya kimyasal bişey koydular delik kapansın diye 1-2 ay sorunsuz çalıştı geçen günlerde 10 kmlik bir mesafeye gidemeden hararet aniden yükseldi aracı hemen durdurup stop ettim su bölmesinde hiç su kalmamıtı suyu doldurup radyotörüde soğuttup eve geri döndüm normalde fan sorunsuz çalışmasına rağmen fan çalışmamaya başladı. tekrar aracı zorlamadan 10 km daha gittim performansında problem yok gibiydi eve gidene kadar hararet hiç yükselmedi. hala aracı kullanmıyorum daha büyük masraf olmasın diye acaba conta yanmışmıdır ne kadar bir masrafı olabilir hiç bilmiyorum. sanayi ve servislerde evime çok uzak ne yapmam gerekli? yardımcı olursanız teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Soğutma sisteminde delik, pas vs. olan araçlarda ilaç, antifiriz kullanmak bir yeri tamir ederken bir yerde daha ciddi hasarlara sebep oluyor. Araca su eklediğinizde su motor içerisine dökülüyor mu? Yüksek ihtimalle conta değil de bir hortum patladı, aracınız o kısımdan suyu kaçırıyor.

 43. Merhaba kolay gelsin
  99 model Corsa 1.4 GLS aracım var.Yeni aldım.araci sabah calistirdiginda rölanti dalgalanması oluyor.Ve hararet 105 lere kadar çıkıyor.Ve fan baya hızlı bı şekilde çalışıyor.Ustaya götürdüm.hortumalara falan baktı muhtemelen hortumlar sertti ve motor çok sıcaktı.Buyuk ihtimalle conta yanık silindirlere su alıyor sabahki rölanti dalgalanmasi buna bağlı dedi.Sizce conta yanık mi ayrıca conta değişimi bize nekadara maal olur.Expert raporunda yağ yakma falan var dediler bunları bilerek aldım.Aracida uzun süre kullanmayj düşünüyorum motoru komple yaptirsak ne kadara çıkar.

  • Merhabalar,
   Aracın anlattığınız gibi su eksiltme ile sürekli hararete kalkıyorsa contanın gidik olma olasılığı yüksek. Eğer yağ yakıyorsa conta için motoru yarım açtırmışken komple motor yaptırmanız işçilik ve zamandan tasarruf sağlar. Sadece yağ eksiltiyor bi yatak sesi falan yoksa 3-4 bin aralığında komple motor biter diye düşünüyorum.

   • Yatak sesi de yok su eksiltmede yok.Bayramdan sonra termostati degistirecem yine hararet yükseklerde gezerse motoru komple yaptırmayı düşünüyorum.Esim için aldım aracı yolda kalır Allah muhafaza…Merak ettiğim bı nokta herkez komple motor en az 5 bin falan gibi konuştu biraz o canımı sıktı

    • Şimdi komple motor kavramı ucu açık bir terim. Triger, baskı balata, şanzıman revizyonu, ara sensörler, hortumlar vs. değişirse 5-6 binleri de geçecektir. Ben segman, silindir ve üst kapak contası şeklinde düşündüm. Ancak ses ve su eksiltme yoksa. Devirdaim, radyatör ve termostata baktırın, sorun büyük ihtimal bu üçlüden biri. Hem daha ucuza çözülür.

 44. İyi aksamlar.2011 Ford Fiesta benzin LPG aracım var.Tamirciye gittiğim de araçta yağ ve su eksiltmesi olduğunu söyledi.Bir müddet kullanınca su hortumları patlamaya başladı.silindir kapağında ki catlak varmış ondan oluyormuş tamiri için 5000 lira istedi. Arıza doğru müdür.Fiyati makul mu.Bilgi verirseniz teşekkürler

  • İyi akşamlar.
   Araçta yeni antifiriz eklemesi mi yaptınız? Su eksilmesi ve boruların patlaması bundan kaynaklanmış olabilir ancak yağ eksiltme biraz riskli geldi bana. Aracın motor çevresinde yağ kaçağı olabilir mi? Silindir kapağındaki çatlak sökülüp ölçülmeden kolayca anlaşılamaz. Aracı ciddi hararet ile kullanmadıysanız çok düşük ihtimal o model bir araçta kapak yamulması.
   Conta yanmış olabilir ancak bu en fazla 2000 TL’ye bitecek bir masraf. Farklı bir serviste kontrol ettirmenizi ve kompresyon testi yaptırmanızı öneririm(yağ eksiltmesi segmanlardan mı yoksa contadan mı kaynaklığını anlamak için)

 45. Merhabalar. Aracım 98 model ford escort. Aracımla giderken yolda kaldım ve motordan çok fazla duman çıktı. Aracı çekiciyle tamirciye götürdük. Conta yaktığını ve motorun komple değişmesi gerektiğini söyledi. Bunun doğru olduğunu düşünüyorum ancak 8-10 bin lira arası bir masrafı olacakmış. Bu model için biraz fazla geldi. Sizce bu masraf doğru mu?

  • Merhaba,
   Sanıyorum araç hararet yaptıktan sonra hemen fark etmeyip motorun iyice susuz kalmasına sebep oldunuz, bu da dumanlara sebep oldu. Sanayide bunu göz önüne alarak komple motor önermiş olabilirler. Motor açıldıktan sonra sadece üst kapak ve contayla da kurtarılabilir, yağ sıcaklığı çok yükseldiğinden segman ve pistonlar da hasar görmüş olabilir. En doğru fiyatlandırma maalesef motor açıldıktan sonra yapılabilir.

 46. Merhaba aracım 2004 model 1.6 benzinli ford focus. Sorunum rampa aşağı hararet hızlı bir şekilde düşüyor. Normal yolda sabit biraz sıkıştırınca su kaynatıyor ama fan açmıyor. Fanı kontrol ettirdim sıkıntı yok. Beyaz duman yok su eksiltme yok. Usta conta yada kapak değişecek dedi. Tam olarak sorin nedir acaba ?

  • Merhaba,
   Rampa aşağı hararetin düşmesi doğrudan termostat arızası. Su kaynayınca fan açmıyorsa bu da fan müşüründen kaynaklı olabilir. Sorununuz termostat ve fan müşüründen kaynaklanıyor, çok pahalı parçalar değiller. Beyaz duman, su eksiltme yok ise conta değişmesine gerek yok. Farklı bir ustaya gitmenizi öneririm.

 47. Merhaba aracim fiat uno sabahlari calistirdigimda zor ve gec calisiyor ayrica su da eksiltme yapiyor cekis gucu dustu ve yaga su karisiyor ustaya götürdük conta silindir kapagindan kaynaklı yaklasik 1000 2000 arasi bi fiuat cikardi aracim 2hafta once conta yakmisti değiştirmiştim ustanin verdigi fiyat normal mi

  • Merhaba, belirtiler conta yanması gibi görünüyor. Çok kısa süre önce conta değişti demişsiniz, üst kapak kontrol edildi mi veya radyatör, devirdaimde bir arıza olabilir mi hararet yapmasına sebep olabilecek?

 48. Ustaya sorduk silindir kapagi degisecek dedi önceki ustamiz contayi değiştirince kontrolleri yaptigini soyledi bu usta 1000 2000arasi bi rakam cikar dedi fiyat cok geldi

 49. Contayi degistireli 2 hafta oldu. Onceki ustamiz tüm kontroller yapildi dedi. Simdi sehir degistirdigimiz icin baska ustaya goturduk o kapakta sorun olabilecegini ancak acip bakinca anlaşılacağıni soyledi yaklasik 1000 2000 arasi bi fiyat tutar dedi fiyat cok geldigi icin su an bi islem yaptirmadik

  • Eğer kapakta eğiklik varsa ki hararet gördüyse ve kısa sürede conta tekrar yandıysa %90 görünüyor. 1000-1500 arası maliyet çıkacaktır.

 50. Aziz bey merhaba, 2005 model 318i e46 aldım. Sürekli bir su eksiltme durumu var. 2 gün 2,5 bar hava bastılar eksilmedi ama kullanmaya başlayınca yine aynı sorun ortaya çıktı. Bu arada bütün su borularını ve kalorifer musluğunu dahi değiştirdim. Hepsi orjinal parça takıldı. Baktırmadığım bir silindir contası kaldı. Bana önerebilceğiniz bir usta ve tahmini fiyat varmıdır acaba.

  • Merhaba, maalesef usta ve fiyat önerme durumumum yok hem aracınızın piyasa aracı olmamasından hem de malum fiyatların değişken olmasından.
   Araçtaki motor tapalarını kontrol ettirdiniz mi? Genellikle bu yaş araçlarda motorun arka su tapalarından 1-2 si özelliğini kaybediyor ve su kaçırıyor. Görünmeyen bir yerde olduğundan teşhisi de oldukça zor. Aracınıza antifiriz koyup bir 30 dk liftte çalıştırmanızı öneririm, bu sayede kaçak varsa antifiriz renkli olduğu için kolayca görebilirsiniz.
   Performans kaybı yoksa, duman yoksa conta yanması zor bir ihtimal.

 51. Selamlar. 1.5 dizel dacia sandero stepway aracım hararet yaptı uzun yolda. Sonra su ekleyip tamirciye gittim. Baştan bişey anlamadılar 10-15 gün o şekilde kullandım ve dün 1 kez daha hararet yaptı. Ancak su da yağ veya çekişte düşme veya beyaz duman atma yok, suyun renginde herahngi bi sırun görünmüyor. Ustaya götürdüm. Usta devirdaim çalışıyor termostatın çalışıyor fan da açıyor aracın dedi. Tek ihtimal conta yanmıştır dedi. Bıraktık motoru söküp değişecek contayı. Sizin görüşünüz nedir.? Teşekkürler

  • Merhaba, conta yanmış olsa su eksiltme yapması veya beyaz duman atması gerek. Siz suda eksiltme yok diyorsunuz. Genellikle bu durum termostat arızasından kaynaklanıyor, termostat kapalı kalınca su radyatörde devirdaim edemiyor ve hararet oluşuyor. Tekrar bir ustanıza termostatı kontrol ettirmenizi öneririm.

 52. Bu sabah kontrol etti termostatla devirdaimi bir sorun olmadığını sorunsuz çalıştığını söyledi ?? Ne dersiniz??

  • Yani araç eğer fan açıyor, radyatöre su gidiyorsa ve su eksiltip duman atmıyorsa conta arızası olduğunu sanmıyorum. Bir ihtimal de radyatörünüz tıkalı olabilir. Termostat arızasında genelde şöyle anlaşılır; araç hararet uyarısı verdiğinde yedek su deposundaki su kaynamaz motorun içindeki su soğutma için dolaşım yapamağından ötürü.

  • Umarım çok masraf çıkmaz, siz yine de ustaya radyatöre vs. de bakmasını isteyin orada bir tıkanıklık, paslanma varsa sorun tekrarlayabilir.

 53. Ustam bilgilerin için teşekkür ederim dediğin gibi radyatör tıkalıymış usta şuanda onu değiştiriyor sorun çözülcek inşallah tekrar teşekkürler

  • Rica ederim ucuz yollu çözülmesine sevindim, radyatörü iyice temizlettirip sonrasında antifirizi ihmal etmeyin derim.
   İyi Günler

 54. Merhaba yazmistim o gun 2hafta once conta yanmisti tekrar gec calisma sorunu yaga su karisma ve aracin cekis gücünde dusukluk meydana geldi diye aracim fiat uno ustaya goturduk 1600liraya tekrar conta degisti bugun aracimi teslim almaya gittiğimde motorun içi su almis ve arac calismiyor 1200lira segman atılması gerekiyor dedi sizce dogru bir islem mi tesekkurler simdiden

  • Merhaba, motorun su alması normal bir durum değil. Conta değiştirilrken kapak ölçülmedi mi veya yanlış parça mı takıldı? Segman genellikle motor yağ kaçırdığında atılan bir şey. Farklı bir ustaya kontrol ettirmenizi de öneririm.

 55. Hocam merhaba,
  Aracım ford fiesta 1.4 tdci 2010 model.Aracımda 20 mayıstan beri devam eden bir sorun var.İlk olarak belirtrtiğim tarihte akşam saatlerinde devirsiz olarak (90-100 km) ile giderken (30-40 km olmuştu yola çıkalı) hararet gösterge lambası yandı ve araç stop etti,sanırım motor kendini korumaya aldı.(Bu araçlarda hararet göstergesi yok malesef.10 dk bekleyip kontrollerini sağladıktan sonra 30-40 km yolum kalmıştı sorunsuz devam ettim.Araç fan açıyor hızlı ve yavaş kademede çalışıyor sanırım 97 ve 107 de açıyor.Klima vs.çalışmıyordu araçta.Ustaya götürdüğümde bilgisayardan kontrol etti hata göremedi bişey yok dedi.10.000 kö önce trigger set olarak değişti devir daim pompasıda değişti. değişti.Ben havalarında ısınmasıyla o değişimde bir hata yapıldıysa şimdi ortaya çıkmış olabilir mi.Araç bu 2 ay boyunca uzun yol yapmadı şehir içinde kullanıldı ve maximum 10 km gitti ama 5 km gider gitmez fan çalışmaya başlıyor.Bu arada araç 5-6 günde bir uzun yola gittiğinde su eksiltmeye başladı yaklaşık 1 litre.2 kere daha uzun yola gittim dün itibarıyla (100 km) test menüden harareti takip ettim ve araç 102-107 arası çalıştı tabi zorlamadım aracı.Fan yol boyunca çalıştı.Kırmızı ışıkta durdugumda dahi sıcaklık 101 derecenin altına inmedi.Ancak şunu farkettim ışıktan kalkınca 3.vitese kadar aracı devirsel olarak daha çok zorladıgımda hararet 1 dakikalıgınada olsa 98 e indi ancak 4 ve 5 e atınca ki araç daha rahat ediyor 2500 deviri geçmedim yine de 103-107 arası çalıştı.Bu yolculuk akşam saatiydi ve bu ısılarda geldi ancak 2 gün önce öğlen saati 3 kere durarak gidebildim 80 km yi.Sıcaklık 110 dan sonra tık tık artarak 118 i buldu ve stop etti sonrasında çalıştı devam ettim.Aracın altında ki halıfleks kısım sarktı bence su sızıntısından böyle ama ustaya gittim sabah ve bana muhtemelen silindir üst kapak contası dedi ama araçta duman atma yag su karışımı performans düşüklüğü vs.hiç bir şekilde yok.Devirdaimi kendisi değiştirdi 5 ay önce ve garantili özel ford servisi ancak buna yoğunlaşmıyor usta.Devirdaim olsa 2 km bile gelemezsin diyor ancak yetkili servise arıza tespiti yaptırdım ve devirdaimde su kaçagı var dedi ve termostat değişmeli diye rapor yazdılar ancak ustam böyle dedi.Sizin görüşünüz nedir acaba ? Birde ek olarak bu motorlar 113 derecede falan kendini korumaya alıyor contayı yakmış olabilir miyim sizcede .Şimdiden çok teşekkürler

  • Merhaba,
   Sorununuz termostat gibi geldi bana. Diğer yandan radyatör tıkanıklığı vs. de olabilir. Termostat kapalı kaldığında ısınan su motorun içinden radyatöre gidemiyor bu da her ne kadar fan vs. açsa da hararete neden oluyor. Çok maliyetli bir parça değil termostat, bir kontrol ettirmenizi öneririm. Conta hararet göstergesinden sonra sürüşe uzun süre devam etmediğiniz sürece kolay kolay yanmaz.

 56. Cengiz bey merhaba : öncelikle verdiğinz bilgiler için teşekkür ederim . Sorunum ve sorum şudur : 1.5 dizel accen era aracım var radyatör kapağını orjinal 1.1 bar kapak ile değiştirdiğim zaman su hortumlarında sertleşme oluyor ama baya beton gibi sertleşiyor 3 kapakla denedim hepsi aynı sonuç fakat eski kapağını taktığım zaman normale dönüyor bilgisayara bağlattım fan 100,5 derecede açıyor acaba contası yanıkmı bu aracın??? Su eksiltmiyor , karışım olmuyor biraz çekiş düşüklüğü var gibi . Saygılar

  • Merhaba,
   Su eksiltme, duman vs. yoksa conta yanma ihtimali düşük. Aklıma şuan sistemde hava olma ihtimali geldi. Orijinal kapak az da olsa hava kaçırıyor bu yüzden hortumlar sertleşmiyor olabilir. Tavsiyem bir soğutma sisteminin havasını aldırıp bir süre kontrollü bir şekilde sürmeye devam edin.

 57. Merhabalar,

  2005 Nissan X-Trail’ım var. Dün otobanda gelirken hiç bir sıkıntısı yoktu. Ne zaman şehir trafiğine girdik klimanın sıçak üflediğini fark ettim. Hemen hararete baktım tavan yapmış hemen klimayı kapattım. Sahil yolunda olduğum için park edecek uygun yer bakana kadar 5 – 6 km gitmek zorunda kaldım. Arabayı park ettim kontağı kapattım ve bir daha araba çalışmadı. Marş motoru hep boşa dönüyor gibi ama ekstradan motor veya diğer aksamlardan ses gelmiyor. Radyatörün üstündeki plastik ve metal birleşme yerinden patladığını fark ettim soğumasını bekledim ve içerisinde hiç su olmadığı görüp su takviyesi yapmaya çalıştım 5lt su koydum ama yaklaşık 2-3 lt aşağıdan akıp gitti. Usta çağırdım conta yakmış arabayı çalıştırmaya çalışınca radyatörden benzin buharı atıyor atölye ye çekelim açıp bakmadan zararın ne boyutta olduğunu bilmem dedi ve atölyesine çekildi. Biraz yoğun olduğu için bekliyoruz. Bu konu hakkındaki fikrinizi merak ettim ve sizce bana kaç para patlar bu hasar?.

  Teşekkür ederim. Saygılar.

  • Merhaba, conta yanmış olabilir su tamamen bitti ise. Muhtemelen aracın çalışmama sebebi motorun kendini koruma moduna almış olması. Eğer sadece conta yandı ise 1500-2000 arasına biter diye düşünüyorum ancak üst kapak, radyatör vs. devreye girerse 4000 civarına çıkabilir masraf.

 58. Hayırlı günler
  2000 model Opel Astra 1.4gl. 6 ay önce bir köpeğe çarptım. 2 gün sonra conta yaktık. Konya da çekici tamir derken yapıldı. şimdi de 1 aydır araç su eksiltmeye başladi. Bu 3. Gidişimde usta su üst kapaktan olma ihtimali yüksek dedi kontrolden sonra. Fiyat olarakta ek malzeme çıkmazsa 1500 ila 2000 lira olur dedi. Bilmiyorum kurban bayramına il dışına çıkacaktım ne yapmam gerekiyor

  • Hasar sonrası, radyatörü değiştirdiniz veya kaçak testi yaptırdınız mı? Veya conta değişimi sonrası mı antifiriz kullanmaya başladınız? Aracın gidişi normal egzozunda duman vs. yoksa bir kaçaktan su eksiltiyor olma ihtimali çok yüksek.

 59. İyi günler aracım 2013 focus 3 dizel uzun yolda radyatör suyu deponun dibine iniyor araç soğuduktan sonra radyatör kapağını açtığımızda hava ile birlikte suda yükselme oluyor ancak az miktarda su eksiliyor. 1 aydır durum böyle. İlk aşamada radyatör kapağını değiştirdik aynen devam etti. Bu zaman zarfında 800 km uzun yol yaptım sonunda yine aynı su minimumun altındaydı. Şehir içi kısa yolculukta sıkıntı yok uzun yolda böyle oluyor. Usta en son silindir kapak contasının yandığını düşünüyor. Araçta herhangi bir hararet, suya yağ karıştırma, çekişten düşme vs yok.

  • Merhaba, conta yanmış olma olasılığı çok düşük. Sorun yedek su deposu kapağı gibi ancak değiştirdiğinizi belirtiyorsunuz. Tam sıkı şekilde kapatmıyor olabilir misiniz? Eğer bu adımı da yapıyorsanız sistemde hava olabilir.

 60. Merhabalar aracım 2007 model 1.5 getz,4silindir. Conta yanıgı sebebi ile sanayiye gittm. Başta sadece conta dediler actıklarında durum değişebilir dendi.Motor acılınca silindir kapağını gösterdiler ve kapakta küflenmeler oldugu belli mecbur değişecek dendi. Kapak değişimi conta değişimi subap değişimi triger zinciri değişimi yağ pompasındada catlak varmış oda değişecek 7000 tl rakam cıkardılar sok oldum ne yapacagımı sasırdım.Bu işlemler için bu kadar yüksek rakam normalmi?

  • Merhaba,
   Özellikle üst kapak biraz pahalı. Rektefiyeciye hiç götürüldü mü? Bazı durumlarda üst kapak kurtarılabiliyor çok daha düşük maliyetlerle. Ama eğer dediğiniz işlemler yapılacaksa fiyat 5-7 arası çıkacaktır aşağı yukarı. Bulunduğunuz şehirde başka bir parçacıdan da fiyat bilgisi almanızı öneririm.

 61. Merhaba
  Ustam araç 1.9 transporter. Son gazda bile araç 100 km saati geçmiyor düz yolda bile. Motor çalışması normal. Rolantide yüksek devirlerde mavi duman atma oluyor. Ustaya götürdüğümuzde eksantrik mili ve fincanlardan kaynaklandığını söyledi. Yağ ve su eksiltme çok az. Sizce başka bir sebebi olabilir mi? Saygılarımla.

  • Merhaba,
   Son gazda dahi 100 km hızı geçmiyorsa baskı balatanın kaçırıyor olma ihtimali %90. Yağ seviyesini takip ettiğinizde iki bakım arası ekleme yapacak kadar eksiltme yok ise motor yaptırmaya gerek yoktur henüz(zorunlu değildir) Bir ihtimal subap ayarı vs. aracın motor zamanlamasını bozuyor olabilir. Yüksek devirlerde motorun çalışma sesinde bir anormalleşme oluyor mu? Sorununuz %90 baskı balata, %10 subaplar gibi.

 62. Merhaba aracim 2012 model ford fiesta 1.4 benzin/lpg otomatik vites.Araci 6 ay once aldim malum pandemi sebebiyle sehir ici dahi cok kullanmadim sonrasinda 475 km uzun yola ciktik.275 km sonrasinda arac sanziman isinmasi kenara cekin seklinde uyari verdi hemen sonrasinda sanziman arizali servise goturun yazdi.50 metre bile devam etmeden kenara cektik.Kaputu actigimizda motor suyu fazla basinctan tahliye boruundan biraz su atti.Bu akan suda yag karisimida gorduk.Sonra motor suyu haznesini acinca asiri basincli oldugunu ve suyun kopurdugunu gorduk.Daha sonrasinda yola cekiciyle devam ettik.Ford ozel servisine gosterdigimizde contadan suphelendiler ama arac 1-2 litre yag eksitmis ve bi cok parcasinda yag oldugunu neden oldugu anlayamadilar ve hala borularda falan yuksek basinc var motorun calismasinda falan bi sorun yok duman atimi falan yok.Sizce problem ne acaba cok ciddi bisey mi ne kadara mal olur simdiden cok tesekkur ederim.

  • Merhaba,
   Aracınızda yağ soğutucu arıza yapmış yüksek ihtimal ile. Su haznesinde yağ olması genellikle bundan kaynaklanıyor. Yağ eksiltmenin de sebebi muhtemelen bir contanın patlamasından ötürü(motorun dışında olduğunu söylemişsiniz). Aracı aldıktan sonra hiç şehir içinde kullanırken hararet ile vs. karşılaştınız mı? Conta yanması var ise 275km yol yaparken muhtemelen araç hararet uyarısı verirdi.

 63. Aziz bey merhabalar.Bugün clio2 hb 1.6 8 v aracımın çatlak olmasından dolayı silindir üst kapağı değişti.Akşam 5 6 kmlik bir yol yaptıktan sonra far altlarından buhar çıkmaya başladı.Kaputu açtıktan sonnra buhar kayboldu.Bir de motor etrafında yağlar vardı.Arada gaz kokusu da geliyor. Sebebi ne olabilir.

  • Merhaba, far altından buhar geldi ise radyatör kapağında vs. gevşeme olabilir mi? Genelde konumu tam far altına geliyor. Motor etrafındaki yağlar ise bazı contaların işlevini yitirmesinden ötürü muhtemelen. Sürekli yağ seviyesini kontrol etmenizi ve buhar konusunda da radyatörü ve kapağını kontrol ettirmenizi öneririm.

 64. Merhaba 2009 1.4 benzinli ve LPG’li symbol aracım var, araçta tekleme ve patırdayarak çalışma arızası var, bujiler buji kablosu ve bobin değişti, bobinden birinci silindirin kalblosunu çektiğimizde ateşleme olduğu ama aracın hala patırdayarak çalışmaya devam ettiği görülüyor, 2 3 ve 4 bobin kabloları tek tek sökülerek denendiğinde araç aşırı tekleme yapıyor. Aracın kısa zaman önce triger seti değişmişti, LPG ustasının enjeksiyon kontrolünde bir sorun çıkmamaktır, ustamın demesi üst kapak contası çürüme yapmış birinci silindire su aldığından conta değiştirmem gerektiği söyleniyor sizin görüşünüz nedir.

  • Merhaba, araçta belirgin bir su eksiltme ve egzozdan duman atımı mevcut mu? Eğer birinci silindire aracın çalışmasını bozacak kadar su alıyorsa su eksiltme yapıyor olması gerekir mutlaka.

 65. Merhaba Tofaş Doğan S 94 model bir aracım var aracım bugün ön taraftan yere su akıtmaya başladı ve direk evin önüne bıraktım soğuduğunda gidip baktım ama aracımda hiç su yoktu su eklediğimde iste bütün suyu alt taraftan tekrar akıttı nedeni ne olabilir ? Ve bana ne kadara mâl olur ?

  • Merhaba,
   Radyatör delinmiş olabilir, su deposunda çatlak olabilir, hortumlar yerinden çıkmış olabilir vs. Gözle bir iyi kontrol edilmesi gerekiyor. Ustanız vs. varsa çağırabilirsiniz. Bu gibi durumlarda genelde ufak bir hortumun yerinden çıkması sorun oluyor.

 66. Aracım megan 1 2000 model 1.6 8 valf suya yağ karışık değil ama su eksiltme var bide çekişi düşük aracın benzinde değil ama gazda gaz yememe gibi bi olay yapıyor contasında mı sıkıntı bide kaç lira çıkar sizce masraf

  • Merhaba sorun contada olabilir. Araca kompresyon testi yaptırdınız mı, segmanlarda da problem olabilir.

 67. Aziz bey merhaba,
  Benim 2002 model Skoda Fabia 1.4 aracım var aracımda su eksiltme problemi var. 10 gunde yarım litre kadar su ekliyorum yaklaşık.Fakat arabanın altında yani park ettiğim zaman yerde veya hortumlarında ıslanma görmedim bunun üzerine karbondioksit testi yaptırdım bu renk değiştiren testten. Test yaptığım yer Bosch car servisi. Burada test yapılırken usta araca su eklediğimiz kapağı açınca dışarıya su atıyor bol miktarda. Test buradan yapıldı ve dediğim gibi renk değişimi oldu. Neticede Bosch car servisi bana silindir contası nın yandığını söyledi. Hatta araci çalıştırırken bir iki saniye kadar geç çalıştı bu durumu da conta yanığına dair bir göstergesi olarak yorumladi testi yapan kişi.Motorun açılması gerektiğini ifade ettiler.Fakat araçta beyaz duman atma yok suya yağ karıştırma gibi problem yok çekişi de bana göre düşmüş değil.Sadece motorun çalışma sesi biraz farklılaştı. sizce doğru mudur herhangi bir işlem yapmama gerek var mı teşekkürler Bir de muhtemel masrafı ne olur bana cevap verirseniz çok sevinirim. Teşekkürler

  • Merhaba,
   Silindir contası yanık testinde sonuç yanık çıktı ise ve su kapağını açtığınızda hemen taşıyorsa sisteme silindirlerin basıncı da geliyor demektir. Beyaz duman yoksa ve 10 günde %20 su eksiltiyorsa acil durumda değil muhtemelen motorun durumu. Ancak sonuç conta yanığı gibi. Güncel piyasada fiyatlar çok değişken ancak üst kapakta sorun yoksa 1000-1250 gibi bir fiyata conta değişimi yapılabilir diye tahmin ediyorum.

 68. Tekrar merhaba Aziz bey,
  Çok teşekkür ederim ilgilenip cevap verdiğiniz için.bugun sanayiye götürdüm arabayi silindir kapağı söküldü rektefiyeci kontrol etmis onunla da konustum, dediğiniz gibi sadece conta yanığı var üst ve alt tarafta herhangi problem henüz oluşmamış erken müdahale etmiş olduk çok teşekkür ederim çok sağ olun inşallah tekrar bir problem yaşamam.
  Peki su anda conta değiştikten sonra tekrar karbondioksit testi yapılsa renk değişimi olmaz degil mi?

  • Merhaba, antifirizi yeniledikten ve sistemi temizledikten sonra testin sağlıklı çıkması gerekiyor.

 69. MERHABA ERKAN BEY ONCELIKLE YARDIMCI OLDUGUNUZ ICIN TESEKKURLER. ARABAM 2005 MODEL CITROEN C4 1.6 BENZINLI. 245 BIN KILOMETREDE. BUGUN OGLEN BIR ARKADASIMA VERDIM ARACI. AKŞAM ALMAYA GITTIM. BANA STOP FALAN BISEYLER YAZDIGINI SOYLEDI DEDIM BELKI ABS YADA EMNIYET KEMERINDENDIR. ARACI CALISTIRDIM CALISINCA BIR UFAK SU SESI GELDI. YAKLAŞIK 3 KM YOL GITTIM. HARARET LAMBASI YANDI VE MOTOR SUYU SICAK UYARISI VERDI. FAN DEVREYE GIRDI. HEMEN SAGA CEKTIM BEKLEDIM. SU KAPAGINI ACTIM SU EKLEDIM FAN KAPANDI. SONRA ISI NORMALE DÖNDÜ. ONCE HORTUMLARDAN BIRINDE KACAK OLABILECEGINI DUSUNDUM. TEKRAR 3-5 KM YOL GIDINCE HARARET LAMBASI TEKRAR YANDI. SAG ÇEKTIM SOGUMASINI BEKLEDIM AMA SUYUN EKSILMEDIGINI FARK ETTIM. FAN AMA UZUN SURE KAPANMADI. KURTARICI ILE SANAYIYE GOTURDUK. ILK USTA HAVA OLDUGUNU SOYLEDI RADYATORE GIDEN HORTUMU SOKTU HAVAYI ALMAYA ÇALIŞTI TEKRAR SU EKLEDIK. ARACI CALISTIRDIK BIR SÜRE GAZA BASTIK HARARET TEKRAR YUKSELDI. TERMOSTAT YADA CONTADA SORUN OLABILECEGINI SOYLEDI. BASKA USTAYA GITTIM ORDAN CIKIP O DA ARABA CALISIRKEN MOTOR SUYU KOYMA KAPAGINDAN SUYU GERI ATTIGINI SU SEVIYESININ SABIT DURMADIGINI MOTORUN SUYU GERI ITTIGINI SOYLEDI VE CONTA YANIK 2000 TL DEN BAŞLAR 4000 TL YE KADAR GIDER DEDI. ARACIN RADYATORU BUZ GIBIYDI BEYNI SICAKTI ANCAK FAN MOTORU SOGUTMAK IÇIN DEVAMLI CALISIYORDU. RADYATÖR MU, TERMOSTAT MI YOKSA CONTA MI ARIZALI ACABA BILEMEDIK. CONTA OLDUGUNDAN EMIN OLABILSEM SOKTURECEGIM MOTORU AMA EMIN OLAMADIM. AYRICA BU SIKINTILAR OLURKEN ARACTA PERFORMANS KAYBI HIC YOKTU. ARKADAS ARACLA 25 KM YOL YAPMIS ASAGI YUKARI. SANIRIM O SIRADA BENIM HATAM ONCESINDE MOTOR SUYUNU KONTROL ETMEDIM O DA HARARET YAPINCA STOP YAZISINA ALDIRMADAN YOLUNA DEVAM ETTI VE CONTA YANDI DIYE DUSUNUYORUM. ANCAK BIR UZMAN OLARAK SIZIN DE GÖRÜŞÜNÜZÜ ALAYIM DEDIM.

  • Merhaba,
   Hararet var ama radyatör soğuksa %90 termostat arızasıdır. İlk termostatı değiştirin zaten model yılı olarak eskimiş bir parça. Sorun çözülmez ise conta yaptırmaya gidersiniz. Termostat değişimi yaklaşık 400-450 Tl’ye bitecektir.

  • Evet, termostat bozulduğunda fan çalışır yine. Çünkü hararet müşürü ısıyı ölçtüğünden fan devreye girer ancak termostat kapalı kalacağından suyun radyatöre dolaşımına izin vermez. Bu sebeple de hararet yapıyor aracınız.

 70. Aziz Bey iyi günler,
  Dediğim gibi aracı (2002 model skoda fabia 1.4) yaptırdım sanayide.
  Araci kullanıyorum arabayı park ederken fan açtığını farkettim ve deneme amaçlı stop edip su konulan kabın ( üzerinde max min çizgileri olan) kapağını açtım dışarıya sıcak antifriz çıkmaya başladı. Ben de hemen kapattım kapağı. Dediğim gibi arac çalışmazken ve sıcakken yaptım bu işlemi. Bu durum normal mi?
  Yoksa arabada problem tam çözülmedi mi? Hatalı ya da eksik bi işlem yapıldı.
  Ayrıca ilk mesajımda belirttiğim 1-2 saniye geç çalışma hala var.bunu ben havaların sıcak olmasına bağlamıştım.
  Sizce bir sorun var mı ikilemde kaldım . İyi çalışmalar dilerim. Teşekkürler

  • Merhaba, su deposundaki su kapalı sistemdir ve basınçlıdır. Sıcakken siz kapağını açtığınızda doğal olarak bu basınç dışarı çıkmaya çalışacak ve taşacaktır.(Bu durum her araçta böyledir, hatta kesinlikle sıcak motorda su kapağının açılması önerilmez) 1-2 saniye geç çalışma birçok şeyden olabilir. Akü, marş motoru vs. gibi.

 71. Mrb 1.4 tjet puntom var arac lpg de teklemeye basladı benzinde normal beyaz yada mavi duman atmio ama aracta su eksiltme var ve asiri isiniyo su tankina yag karisiyo jonta yanmis diye dusunuyorum oyleyse masrafi ne olur kaca patlar bize bu is tesekkurler

  • Merhaba,
   Araçta yağ soğutucunun patlamış olma olasılığı yüksek. Yağ soğutucu patladığında da suya yağ karışır.İyi bir serviste kontrol ettirmenizi öneririm, boşu boşuna conta değişimi yapmayın.

 72. aziz bey selamlar:
  aziz bey benim sorunum arabam silindir kapak contasından yağ kaçırıyor. bu yağ kaçagı için sizin bir önerini var mı. contayı degiştirirken kapak taşlama yapılması zorunlumu taşlanmadan olmazmı. cevabınız için teşekkürler

  • Merhaba,
   Silindir kapak contası hararet gördüğünde yani conta yandığında yüksek ısıdan dolayı bir miktar eğilebilir ve bu eğikliğin taşlama yapılarak düzeltilmesi gerekir. Eğer eğiklik fazla ve taşlama yapılmaz ise conta tam olarak üst ile alt kapağı kapatmaz ve aradan antifiriz, yağ kaçakları görülür.
   Araca conta değişimi yapılırken üst kapak ölçüldü mü?

 73. —————-SELAMÜN ALEYKÜM ARKADAŞLAR————-
  *Aracım 2004 model ford focus 1.6 comfort benzin+lpg*
  Aracımı yeni aldım. Dün 120 km yola gittim. Normal düz yolda bi sıkıntı yok. Ama yokuş çıkmaya başlayıp yaklaşık 2 km gittikten sonra hararet göstergesi bir anda sona dayandı ve yokuş ta bitmişti. inişe geçtiğim zaman da yine bi anda normale indi hararet göstergesi. Daha sonra yine 1 km kadar yokuş çıktım. Yine yokuş bittiği zaman bir anda sona dayandı hararet göstergesi. Kenara çektim durdum rölantide bi 15-20 saniye çalıştı bi anda normale döndü gösterge.

  ??????BUNUN SEBEBİ NEDİR. BİLGİSİ OLAN VAR MI????????

  • Merhaba,
   Aracınızda yüksek ihtimal fan müşürü arızalı veya radyatör tıkalı. Ancak düz yolda hararet yükselmiyorsa fanda gibi problem. Bir servise fan tertibatını detaylı kontrol ettirmenizi öneririm.

 74. merhaba aziz bey. benim sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim. 2013 model bir honda civic aracım var.aracım 2019 ekim ayında hararet yaptı.yetkili serviste aracımı garantisi devam ettiği için termostat değişti. 2020 mart ayında aracımın garantisi doldu. mayıs ayında arabam park ettikten sonra arabanın altında su aktı. servise götürdüm. baktılar yetkili serviste bir arızası görünmüyor kontrol edip bana teslim ettiler. radyatör suyum eksiltmiyor. yedek deponun nezaman suyunu doldursam bir yere gidip gelince durduğumda suyun aşşağıya doğru aktığını farkediyorum. bu su klima suyu değil zaten klimayıda kullanmıyorum. aynı sorunlar tekrar edince 3 sefer daha yetkili servise götürdüm. yine aracınızda birşey yok. kullanabilirsiniz dediler. bugün servise götürdüm. servis müdürü arabanızda jonta yakmış olabilir dediler. ama yeni olmuş dediler. bende aracımı servise bıraktım. bu konu hakkınızda düşüncelerinizi merak ediyorum. şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,
   Conta yakan araç suyu dışarıya akıtmaz aksine silindir contasındaki yanıklardan soğutma suyu silindirlere giderek yanar ve egzozdan beyaz duman olarak atılır. Sizin aracınızda yedek su deposunun geri dönüş hortumunda bir problem var gibi. Conta değişimi yaptırmadan önce soğutma sistemini detaylı şekilde kontrol ettirmenizi öneririm.

 75. İyi akşamlar 99model Şahin s araccm var tek nokta enjeksiyon araçta bariz su eksiltme var yağda veya suda yağ görmedim su kabında uzun yoldan geldğmde kaynama yapıp su atıyor radyatör kapağını değiştir dediler gene olmadı hararet normal düzeyde seyrediyor beyaz duman yok çalışmada sıkıntı yok sorun conta olabilir mi acaba teşekkürler

  • Merhaba,
   Conta yanmış olsa az da beyaz duman ve yağ ve suda değişme fark ederdiniz büyük ihtimal. Soğutma sisteminde hava olabilir mi, bir de antifiriz mi kullanıyorsunuz yoksa tamamen su mu?

 76. Merhabalar, yaklaşık bir ay önce Astra j 1.4 T (Otomatik) araç aldım. Expertizde hiçbir problemi çıkmayan araç, yaklaşık 10 gün sonra bir takım problemler çıkarmaya başladı. Kırmızı ışıkta beklerken aracın bir kaç saniye titrediğini fark ettim. Özel servise götürdüm gaz kelebeği temizlenmeli denildi. 1 gün araç orada kaldı ertesi gün gittim 250 lira işlem ücreti ödedim. Daha sonra aynı titremenin devam ettiği fark ettim ustaya durumu anlattım. Opel otomatik şanzımanın bir özelliği olduğunu DSG gibi ayırmadığını söyledi. O zaman neden gaz kelebeğine işlem yaptık diye sordum şikayetiniz üzerine yapıldı denildi. Ardından bir iki gün sonra arabanın hareketinin 110-120 lere ulaştığını fark ettim. Hararet yükseliyor fan son kademe geriye çekmeye çalışıyordu ve çekiyordu. Bunun için aynı servise gittim. Su deposu kapağının orjinal olmadığını ondan kaynaklı olabileceği söylendi. Kapağın orjinali aldım taktım. 15 – 20 KM gittim su deposunun olduğu bölgeden buhar çıktığı fark ettim. Sağa çekip kaputu açtığımda depodaki suyun yarı buhar yarı kaynak şekilde boşaldığını fark ettim. Arayıp bu durumu izah ettiğimde orjinal kapağın tahliye yapıyor olabileceği söylendi. Ben de biraz motoru soğumasını bekleyip araçla yola devam ettim. 5-10 km araç tekleme yapınca sağa çektim. Depoda su olmadığını fark edip su ekledim. Sonra araç çalışmadı. Kurtarıcı ile servise çektirdim. Su tahliye borularından birinin kırıldığını motora su karıştığınınÜst kapak contasının yandığı ve işlemin 4.500-5000 lira arasında olduğu söylendi. Eğer rektefiye olmazsa GM’den orijinal üst kapak alınması gerektiği onunda 7.750 olduğunu söyledi. Bir önce aldığım (2.el) arabanın bu denli arıza vermesi normal mi? Satan kişi böyle bir arızadan dolayı satmış olabilir mi? Sizce arızanın teşhisi doğru mu ve nasıl bir yol haritası izlemeyelim?

  • Merhaba,
   Anlattığınız senaryoya göre önceki sahibi araçtaki arızayı yüksek ihtimalle biliyormuş. Aracınız daha önce conta yakmış olup üst kapak kontrol edilmeden yerine takılmış olabilir. Bu durumda da kapak contaya tam basamaz ve sürekli kompresyon kaçağı(titremenin, çalışma dengesizliğinin sebebi), su eksiltme(contadan silindire su gitmesi) durumu yaşanabilir.
   Şehrinizdeki düzgün, Opel’den anlayan bir servise gidip tekrar arıza tespiti yaptırın, muhtemelen conta değişimi ile kurtarabilirsiniz ancak işinin ehli kişilerce yapılmasını öneririm.

 77. İyi geceler üstad, 2012 astraj 1.4 t aracım bir hafta önce sürüş esnasında soğutma suyu az soğutucu ekle uyarısı verdi ve uyarı kayboldu ardından 2 gün sonra uyarı ilk çalıştirma esnasında 2-3 kere daha oldu sonrasında antifiriz ekleyerek gozlemledim fakat ne bir uyarı ne eksilme ne kirlenme herhangi bi problem yok. Hararette yükselme veya duman yada çekişte herhangibi düşüş yok. Buharlaşmadan dolayı zaman içerisinde antifirizin seviyesi düşmüş olabilir mi. Gerçi hafta içi ustama götürüp bi kontrol ettireceğim ama sizinde fikrinizi alayım dedim. Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Her ne kadar kapalı sistem olsa da zamanla su seviyesi buharlaşma vs. sebepli azalabiliyor. Ancak 10 bin km’de %10 kayıptan fazlası gibi eksiltmeler normal olmayabilir. Müsait olduğunuzda aracı kontrol ettirmenizi öneririm, bir ihtimal kaçak da olabilir.

 78. Hayırlı akşamlar AZİZ BEY 1998 Bmw 318 aracım var herşey normalden
  Soğutma suyunda basınç oluşmaya başladı
  Önce motordan çıkan ince bir boru patladı
  Yaptırdım peşine genleşme kabını paştan aşağı yardı herdefasında çekiciyle tamirciye götürdüm
  İkaz lambasını erken gördüğümden hararet çıkmadan stop ettim
  Başta genleşme kabını değiştirdi sonra termostat olmadı devirdaim değişti olmadı conta yanmış dedi
  Şimdi kapak söküldü sanırım yağ soğutucu da değiştirecek olmazsa motora kadar yolu var heralde
  Kobay olduk bekliyoruz 😊😊

  • Merhaba,
   Can sıkıcı bir durum arızanın çözülmemesi. Sorununuz conta olabilir gibi görünüyor. Ancak yağ soğutucu da yaşı gereği değişmezse ilerleyen süreçlerde tekrar arızaya sebep olacağından değiştirmeniz faydalı olacaktır.

 79. Merhabalar 2001 model 206 aracım var hakaretten dolayı tamire gönderdim fan motoru dedi usta orjinali takıldı busur ve su haznesinde değişti hararet devam etti conta yakmış dedi bu sefer de bunun maliyeti ne olur diye sordum belli olmaz belki motor da ister dedi anlayamadım ustayı bu anlaşılmıyormu ki aracı ilk götürdüğümde neyi var söyleyemedi ustamı değiştirsem diye düşünüyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim

  • Merhaba,
   Hararet yapan motorlarda motorun subapları ile pistonları arasında soğutma işlevi gören conta yanar ve motor soğuyamadığından subaplar, piston, conta, motor bloğu zarar görebilir. Genellikle sadece conta değişimi ve üst kapağın rektefiye edilmesi ile çözülebilen bir sorun olsa da aracınızın yaşına göre farklı arızaların çıkma olasılığı da mevcut.

 80. Merhaba aziz usta bende 1999 model Ford Mondeo var araçta lpg takılı. Araba gazda tekleme yapıyor çekişi de düşüyor. Gazcı bilgisayara bağladı gaz beyni ısınmıyor dedi . Motor bloğundan çıkan hortumdan su çok az geliyormuş. Arabada hararet duman atma gibi bir sorun yok . Sizce bu sorunun nedeni nedir. Tecrübenize güvenerek size danışmak istedim saygılar.

  • Merhabalar,
   Aracınızda normal kullanımda hararet sorunu yok dediniz. Bu durumda devirdaim pompası da sorunsuz çalışıyor demektir. Sorununuz yüksek ihtimalle lpg kitiniz ile alakalı çünkü lpg beynine suyun az gelmesi için motor içindeki su devirdaiminin de hatalı olması ve bu durumda hararet olması gerekir.
   Farklı bir lpg servisinde doğrudan kiti kontrol ettirmenizi öneririm.

 81. Merhaba,
  Aracım 2008 1.3 benzin LPG Toyota Yaris
  Aracım hararet yapıyor. 70-80 km ile giderken bile yaptığı oluyor. Hararet ışığı yandığında hemen kenara çekip bekliyorum. Kısa süre sonra hararet ışığı sönüyor. Ustaya götürdüm. Hortumlar sıcak. Su eksiltmesi yok. Antifiriz suyu temiz. Yağı temiz. Fanı çalışıyor. Usta bir daha hararet yaptığında hortumları kontrol et. Soğuk olan var mı ve çok sert mi diye. Sizce aracımda conta yanması mı var ? Aracım beyaz duman atmıyor.

  • Merhaba,
   Aracınızda %90 ihtimalle termostat kapalı kalıyor. Motor içinde ısınan su radyatöre gitmediği için de hararet çıkıyor.
   Farklı bir serviste bu şikayetlerini belirtip ayrıca termostattan şüphelendiğinizi söyleyerek kontrol ettirin. Araç bir daha hararet yaptığında radyatöre yakın olan hortumları kontrol edin %99 soğuk olacaktır.

 82. Selamın alayküm aracım 2004 marea benzin lpg aracım su eksiltiyor günde 1 litre kadar eksozdan az su atıyor ve az bir miktar beyaz duman atıyor conta yanık olabilir mi

  • Aleyküm selam, eğer beyaz duman varsa conta yakmış olma olasılığı var. Aracınızın herhangi bir yerinde su kaçağı var mı, ilk olarak motoru iyice kontrol ettirin. Conta yanması genelde çekiş düşüklüğüne de sebep olur. Eğer beyaz duman motor ısındıktan sonra kayboluyorsa su kaçağı olma olasılığı yüksektir.

 83. Motor ısındığı zaman da hafif beyaz duman atıyor ustalar conta diyor 2000 ile 2500 arşı tutar diyorlar sizce fiyat normal mi

  • O halde contanızda problem olma olasılığı yüksek.
   Eğer sadece conta değişecekse fiyat yüksek. Ancak triger, devirdaim vs. de değişecekse fiyat normal diyebilirim.

 84. Slm
  Bende bmw 316i 2001 su hortumu şişiyor 60 150 km yaptımda şu eksitoyor hortum balon gibi şişiyor fazla sert olmuyor harelet yükseliyor ortada duruyo biraz yukseliyo normale dönüyor
  Aracin performansında sıkıntı yok kimi conta yanık diyo kimi devir daimde sıkıntı var diyo bana yardımcı olurmusnz

  • Merhaba,
   Aracın devirdaim pompası bozuk olabilir. Su eksiltmeyi de yüksek ihtimalle devirdaim tarafından yapıyordur. Antifiriz kullanıyor musunuz? Antifiriz kullanıyorsanız devirdaim pompasını etrafında lekeler vardır eğer su eksiltiyorsa. Kontrol etmenizi öneririm.

 85. MERHABA
  ÜSTAD 2001 W203 KOMPRESSÖR..ARACIM SU EKSİK UYARISI VERDİ SAĞA ÇEKTİM YEDEK SU HAZNESİNDE SU KALMAMIŞ EKLEDİM.SONRA 10 KM SONRA YİNE UYARI VERDİ Bİ İNDİM YİNE SU KALMAMIŞ VE AYNI ZAMANDA DİREKSİYON HİDROLİK KAPAKTAN FECİ ŞEKİLDE YAĞ FIŞKIRTIYOR..HİDROLİK YAĞI EKLEDİM Bİ BAKTIM PATLAYAN SU HORTUMUDA BU HİDROLİK YAĞININ ORDA.HORTUM UZUN OLDUĞU İÇİN KESTİM TEKRAR KELEPÇELEDİM BU ARADA HORTUMUN İÇİ TAHİN GİBİYDİ..5 DK SONRA HORTUM SAĞLAM YERİNDEN YİNE YARILDI..ŞİMDİ SANAYİDE ÜST KAPAK CONTA DİYORLAR..ŞANZUMAN YAĞI POMPASI OLSA RENK BU ŞEKİLDE OLMAZ DEDİLER..PEKİ HİDROLİK YAĞI NEDEN ATIYORDU DİYE SORDUĞUMDA CVP ALAMADIM.. AYNI ANA DENK GELMESİ RASTLANTIMI..BU ARADA GÖZÜM EKRANDAYDI HARARET HİÇ 100 E VURMADI.

  • Merhaba,
   Hidrolik patlaması rastlantı olabilir veya hidroliğin su borusunu eritmesi sebepli eksiltme de olmuş olabilir. Conta yanmış olsa aynı şekilde yedek su deposunda da yağ olması beklenir genellikle.

 86. Selam hocam benim wrotvey r9 gte 92 aracin ust kapak contasini deyistirttim v buciler 840 tl aldilar v aracim mavi duman geliyor yagda eksiltiyor alttan yapilirsa yarim dedi 2000 filan tutar dedi n yapmam gerek

  • Merhaba,
   Araç mavi duman atıyorsa yağ yakıyor demektir. Segmanlardan yağ alıyor silindirlere büyük ihtimal aracınız. Eğer durumunuz var ise yaptırmanızı tavsiye ederim ayrıca yaptırırken komple motor bloğu, pistonları da kontrol ettirmeniz gerek, sorun orada da olabilir.

 87. Merhaba .. Aracım 2005 polo 159 bin km .. Arabayo aldıgımd ve expere soktugumda boyle bısey yoktu fakat 2 hafta sonra aracın su eksılttıgını farkettım tamırxıye goturdum.. Su pompası değişti ama sorun hala devam ediyor .. görünürde kaçakta gözükmüyor borularda.. Su eksiltme var suya yağ veya yağa su karışmadı ve duman atmada yok.. Geçenlerde yağmurlu bi havada arabayı çalıştırıp gaz verdiğimde egzostan su attığını farkettim ve çekiş düşüklüğüde mevcut araba 4. Vites 80-90 km hızda titreme yapıyor .. Aynı zamanda katalizör de tıkalıymış motor arıza ışığı yaktı.. Sizde conta mı yanmıştır sorun nedir ve maaliyeti ne olur ?

  • Merhaba,
   Sabah ilk çalıştırmada su atma normal olarak kabul edilir genelde motor ısınınca geçiyorsa. Soğuk havalarda benzindeki su buharı yoğunlaşıp su olarak çıkabiliyor egzozdan. Aracınızın 4.viteste titremesi katalizörden olabilir. Kalorifer peteği ve radyatörü kontrol ettiniz mi? Genelde bu arızalar kalorifer peteğinin su kaçırması ile ortaya çıkıyor.

 88. Merhabalar aracım 2009 model 1.8 dizel Ford connect.su eksiltme yok sadece radyatör hortumu şişiyor.su deposunu açtığımda kaynama falan olmuyor sadece havası çıkıyor

  • Merhaba,
   Aracın soğutma sisteminde hava olma ihtimali var. Diğer ihtimal de conta az da olsa yanmış olabilir. Bu da motorun kompresyonun suya karışmasına, suyun basıncının artmasına sebep olabilir.

 89. Ustam iyi günler aracım 1.3 karbüratör lu efsane kasa Toyota hararet yükselmiyor fakat araç su eksiltiyor tüm hortumları inceledim kaçak yok hortumda sertleşme mevcut yani sıra egzoz dan su geliyor araç fan açıyor

  • Merhaba, araçta termostat açık kalmış olabilir. Fan açıp hararet yükseltmesi yüksek ihtimal bu yüzden. Motor ısındıktan sonra da egzozdan su geliyor mu? İlk çalıştırmada özellikle şu zamanlarda hava soğukken hafif su gelmesi normal çünkü.

 90. Radyatör yeni değişti ama öncesinde antifriz yoktu araçta koyduktan sonra yaktı diye düşünüyorum maliyetim ne olur açıkçası çekiniyorum maliyetinden aracın cekisinde yururunde hiçbir sorun söz konusu değil yağ olması gerektiği gibi

 91. Ustam 1.3 efsane kasa Toyota hararet yükselmiyor fakat araç su eksiltiyor tüm hortumları inceledim her hangi bir su kaçağı tespit edemedim radyatör yeni değişti ama öncesinde antifriz yoktu araçta koyduktan sonra yaktı diye düşünüyorum ve direk kapıya çektim hareket ettirmedim susuz kalmadi farkettigimde yarım litre falan eksilmisti denemek için çalıştırdım hortum sertleşti ve egzoz dan su geldi nedir günahı açıkçası masrafı korkutuyor beni

  • Bu yorumunuzu şimdi gördüm. Radyatör yeni değiştiyse ve yeni antifiriz koyduysanız radyatörün kaçırma şansı düşük. Aracı lifte kaldırıp bir devirdaimi kontrol ettirin mutlaka. Motor sıcakken de egzozdan su geliyorsa conta başlangıç seviyesinde yanmış da olabilir. Eğer başka sorun yoksa 750-1000 TL gibi bir tutara conta değişimi yapılır diye düşünüyorum.

 92. Öncelikle tesekkur ederim faydali bilgileriniz icin
  Aracim 2013 model ford focus mk3 dizel aracimda uzun yolda su kabinda azalma oluyordu hareret dalgalanmasi vardi bu sebebden termostat degistirdim sorun devam etti sonrasinda baska ustaya goturdugumde conta yanmis dedi acip baktiginda daha once conta degismis kapak taslanmadan takilmis dedi sorum su: bu araclarda kronik bi durummus fabrikasyon ust kapak sikilmamis olarak ciktigindanmis ben bu islemleri yaptiktan sonra bu olay tekrarlarmi birde maliyet hangi rakamlardir detayli bilginiz icin tesekkurler

  • Merhaba,
   Conta değişimi, üst kapak taşlamanın standart bir fiyatı yok. Ancak 2000 civarı bir maliyete gelecektir sadece bu işlemler. Bildiğim kadarı ile üst kapak aliminyum geliyor ve çok sıkılmaya müsadede etmiyor bu kapaklar. Size tavsiyem garanti veren bir özel servise aracınızı yaptırın. Bu bosch servisleri olabilir, yetkili servis olabilir. Zaten ilk 3-4 ayda eksiltme yapmaz ise uzun süre sorunsuz kullanabilirsiniz. Çünkü bu işlemlerde işçilik çok önemli ve kalitesiz olması durumunda problem tekrarlayabiliyor.

 93. merhaba,
  Aracım 2004 ford fiesta benzinli. 4 ay önce conta yandı ve conta değişti. Hararet müsürü , termostat orjınal yetkılı servisten alınarak değişti. Herhangi bir yağ , su azaltması yoktu. 2 gün önce şehir içinde hararet tekrar dan yukseldı ve lamba yandı. Fan yarım saat çalıştı ama basınç yoktu termostat açmadı buyuk ıhtımal . Tekrardan conta yanmışmıdır? Ne yapacağımı bilmiyorum , başka bir usta mı bakayım yoksa servıse mı götureyım.

  • Merhaba, hararet lambası yanınca aracı sıkıştırmadıysanız yüksek ihtimalle conta yanmamıştır. Ancak yeni orijinal termostatın bu kadar kısa sürede bozulması şaşırtıcı.
   Servise gitmenizi öneririm.

 94. Aziz bey , hararet yükselince arabayı sağa çektim fanı açtım, sonrasında lamba yandı. stop etmedim, su deposunu açtım yavaş bir şekilde su ekledim lamba söndü , hararet düştü. sonrasında eve geldim sorunsuz bir şekilde. bu durumu 4. ye 5. ye yaşıyorum.conta değiştiğinde düzgün bir işçilik yapılmadımı başka bir sorun mu var anlamadım.

  • Su eksiltmesi yapıyor mu? Antifiriz kullanıyorsunuz diye düşünüyorum, eğer contada yanık yoksa ve kaçak varsa motor bloğu çevresinde su geçen kısımlarda antifiriz lekeleri olacaktır. Termostat arızasında genelde su eksiltmesi pek görülmez.

 95. Hayırlı günler
  Aracım fiat Siena 1.4 el 2000 model
  Aracım 70 derece harararette bile yedek su deposunun kapağından oldukça fazla buhar ve su kaçırıyor. 20 km de 2 litre su harcıyor resmen. Hararet yükseldikçe kapaktan su kaçağı artıyor . Kapak benden önceki sahibinde değişmiş üstünde 1 bat yazan siyah bir kapak orijinalde kaç bar bilmiyorum. Aracımda beyaz duman atma var suya yağ karıştırma veya yağa su karışma mevcut değil ayrıca kaloriferim soğuk üflüyor . Sürüş performansında bir sorun yok . 2 ustaya götürdüm ikiside conta yanmış dediler. Biri radyatör çok soğuk tıkalı olabilir de dedi .sizce sorun ne boşu boşuna motorumu açtırmak istemiyorum.

  • Merhaba,
   20 km’de 2 litre çok ciddi bir rakam. Muhtemelen conta yandığı için motor basıncı suya yansıyor o da dışarı atıyor. Beyaz duman da var demişsiniz. Çok yüksek ihtimalle conta gitmiş.

 96. Merhaba,
  Aracım 98 model polio 1.4 el
  Aracı günlük ortalama 15-20 km arası kullanıyorum 2 haftada bir 1 litre su koyuyorum motorda bir terleme gibi hafif bir ıslaklık var suya yağ veya yağa su karışma durumu yok arada egzozdan çok az su damlıyor soğuk havalarda ilk çalıştırdığımda bi sarsıntı oluyor 1 dakika süren sonrasında normale dönüyor hararet hiç yapmadı ama su eksiltiyor tamirci conta değişecek dedi problem ne olabilir

  • Merhaba,
   Öncelikle ilk çalıştırmalarda egzozdan su damlaması normaldir, hatta motorun sağlıklı olduğunu da gösterir.
   Aracınızın büyük ihtimalle bir su tapasından su kaçırma durumu var. Conta değişiminden önce motoru yıkatıp su kaçağının yerini belirlemenzi öneririm.

 97. Merhabalar abi aracim astra h 2007 1.6 benzin hararetim 100-110 falan arasi oluyor genelde bu sayi fazla mi alirken ekspere soktum bi sivi aldilar 4 kademe renk vardi ilk kademediki renkteydi kaçak yani kacak yok gibiydi nerdeyse ama ilerde su eksiltebilir bi sure sonra conta testini tekrar yapmami onerdiler 2bin km yol yaptim 1-2cm su eksiltmis gibi geldi normal mi sizce (duman atma ve çekisten dusme soz konusu degil)

  • Merhaba,
   Opel motorları diğerlerine göre daha sıcak çalışır ancak bu sıcaklık normal sürüşte(rampa çıkışı vs. değil) 90’ı pek geçmez. Aracınızda termostat arızalı veya yan sanayi takılmış olabilir mi? Su eksiltme de araç sürekli 100 derecede çalışıyorsa buharlaşma yapıyor olabilir.

 98. Merhaba Hocam,

  Aracım 2011 Chevrolet Cruz Otomatik Benzinli, bir süredir ara ara çok yoğun duman atıp kesiyor ama her zaman yapmıyor. Aracımda Muayene sonrası yağ kaçakları var olarak hafif kusurlu geçti. Her gün baktığımda evet yağ kaçakları var, su eksiltme de var sanırım. Özellikle kaleriferi açtıktan sonra – dk sonra gaza yoğun yüklenince duman atıyor. Antifiriz konan kutuyu da yeni değiştim içinde azda olsa yağlanma var. Ancak Araç düzgün çalışıyor fakat kullanırken tedirgin ediyor kafam sürekli ne zaman duman atacak diyor. Sizce sorun conta mı?

  • Merhaba,
   Araçta yağ soğutucunuz patlamış olabilir. Kullandığınız araçta sıkça karşılaşılan bir durum. Vakit kaybetmeden yağ soğutucuyu kontrol ettirmenizi öneririm.

 99. Aziz bey merhabalar kolay gelsin,
  2000model 1.6 fiat palio araca sahibim, aracım 1 hafta önce hiç bir sıkıntı yokken park ettiğim yerde altından su gelmeye başladı,ertesi gün aracımı çalıştırdığımda birden hararet en yükseğe çıktı baktım su var ve fan açıyordu ama hararet hiç inmedi. 1 haftadır aracım tamircide üst kapakta çatlak olduğunu ve conta yaktığını söyledi + olarak termostatda delik olduğunu belirtti, sizin düşünceleriniz nelerdir ? ve sizce maliyeti ne çıkar

  • Merhaba,
   Araç su eksiltiyor mu kullanım sırasında? Eğer su eksiltmiyor beyaz duman atmıyor ancak hararet yapıyorsa sadece termostatla kurtarılabilir. Ustanıza ilk olarak termostat değişimi ile denemesini olmaz ise üst kapak açılmasını söyleyebilirsiniz.

 100. Merhaba. Toyota Yaris 1.0 2013 model aracım var. Araç son zamanlarda bir iki kez hararet lambası yaktı. İbre olarak bir hararet göstergesi yok. Yedek su deposu kapağının altındaki tahliye kısmından su akıtıyor. Fanda herhangi bir sorun yok fan çalışıyor. Araçtan beyaz, mavi, siyah duman atması gibi bir sorun yok. Çekişten düşmüyor standart sürüş devam ediyor. Hafta sonu uzun yol yaptım. Motor her soğuduğunda su durumunu kontrol ederek su ilavesi yaptım. Çünkü her kontrolde su eksikti ve motor alt muhafaza ıslaktı. Suda herhangi bir yağlanma ya da kıvamlaşma yok, antifiriz olduğundan çok az kayganlık hissi var. Motor sıcakken hortumlar sert ancak motor soğukken hortumlar normal esneklikte, hortumlarda gözüken herhangi bir su kaçağı yok. Sorun ne olabilir, şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Motor alt muhafazası ıslak diyorsunuz, araç bir yerden su kaçırıyor muhtemelen. Sistemdeki tüm suyu kırmızı antifiriz ile değiştirip ciddi eksilme sonrası aracın altını kontrol etmenizi öneririm. Renkli antifiriz sızdırma yaptığı yerde kırmızı lekeler bırakacaktır.

 101. Merhaba 1 ay önce aldığım palio 1.2 sl (2005) bugün hareket yaptı. Araca bakan usta hemen bakmayacağını ama yüzde yüz conta yaktığını söyledi. Minimum 3000 TL dedi. Bu araç için conta fiyatının böyle olması normal mi? Teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Üst kapak rektefiye işçiliği, subap ayarı, antifiriz değişimi vs. yaklaşık bu tutarlara çıkabilir. Sadece conta değişimi 1000 lira gibi bir tutarlara bitebilir ancak dediğim masraflar fiyatı yükseltecektir. Araç su eksiltmiyorsa termostatı da kontrol ettirin sadece termostat da arızalanmış olabilir.

 102. Merhaba arabam 2011 Dacia Logan 1.4 benzinli + tüplü klimalı ilk hareletinde metal hortum patladı yanlız haralet ışığı yanmadan 2 ışık boş kaldı devir daim termostat müşür hepsi değişti 2 oto elektrikçi arkadaşım conta yapmış dedi motorcuda Arkadaş ım motorcu arkadaşım conta değil diyor.sorun bulunamıyor sizce sorun nedir

 103. Merhabalar aracımda su eksilme durumu var fakat yağa su yada suya yağ karışma ve egzostan duman su vb şeyler yok ve aracın çekişinde bir problem yok tekleme geç çalışma durumuda yok hortularda sertleşme varyedek deppdan suyu geri atma olayı var. Aracımı özel seevise götürdüm herhangi bir kaçak yok conta yanmış ve maliyeti 5.500 6.000tl dediler sizce problem nedir ve fiyat olarak yüksek mi hocam şimiden çok teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Belirtiler conta yanması gibi görünüyor. Aracınızın modeli ve motoru nedir, fiyat biraz fazla gibi.

  • Hocam merhaba,
   2009 Model Chavrolet Aveo 1.2 benzin/lpg aracım var.
   Aracım öncelikle yolda istop etti.Kaputu açtığımda şu hazensinin içinde çok az bir şu gördüm.Su ilave edip servise gittim.Su haznesinin içinde çok az yağ olduğunu gördüm.Servis şu eksiltebilecegini bir süre kontrol etmemi söyledi.Sonra aynı gün suyun tekrar bittiğini görünce aracı servise götürmeye karar verdim. Suyu doldurup çalıştırdım. Yolda yağ uyarısı verdi.Bagajdaki hazırda bulunan motor yağının tamamını yağ haznesine boşaltım.(yağ ile şu karıştığını gördüğüm için yarın mukavemetini arttıracağını düşündüm.Bu sefer yolda giderken arkadan beyaz duman atmaya başladı hatta bir anda toz bulutu oldu.En son şimdi serviste.Conta kesin yandı ama yatak sarmış olması motor bloğunun çatlaması durumunda sanırım araba yerinden hareket etmez marş basmaz değil mi.Aracim hareket ediyor.Cok az bir tıkırtı dışında bir sorun yok.Hararet olması gerektiğinin biraz üstüne çıktı en başta sadece.Tek korkum kapak ve yataklar.Kapak ve yatakların zarar görmesi hâlinde araba çalışır mı.

   • Merhaba,
    Aracınızda ciddi yağ eksilmesi biraz segmanlarda da sorun olduğunu düşündürdü bana. Blok çatlaması durumunda araç kompresyon kaçırır ve genellikle ya çalışmaz yada çok düzensiz çalışır(titreme, rölanti dengesizliği vs.) Sizin aracınızda piston yatakları da zarar görmüş olabilir çünkü ciddi bir yağ eksiltmesi mevcut. Conta her halükarda değişeceği için üst kapak söküldüğünde blok gözle incelenir ve ölçülür, gerekirse rektefiye yapılabilir.

 104. Merhaba aracım corsa 2007 model 1.2 benzinli otomatik.
  3 gün önce aracı biraz sıkıştırdım hararet yaptı hemen durdum dinlendirdim 3-5 dk sonra tekrar calıstırdığımda sorun yoktu.aynı günün sabahı kontrol ettiğimde soğutma suyunun bittiğini farkedip tamamladım.50 km sonra suyu kontrol ettiğimde 3 parmak aşağıdaydı normaldir diyerek önemsemedim.
  3 gündür aracı çok zorlamadan gidiyordum bu akşam da 100 km yol katettikten sonra 2 dk yüksek devirde kullandım.Aracın sağ ön tarafından duman geldi o an hararet ışığıda yandı.durup kaputu açtığımda soğutma suyu deposundan kaynama sesi sağ öndende tıslama geliyordu neyse suyu tamamlayıp evin önüne park ettim.dikkatimi çeken şey 2. Hararetden önce sıcak kalorifer açtığım da soğuk hava veriyordu.şuan duman yok koku yok büyük ihtimalle suyu eksiltmeye devam edecek.Ve bir de motor sesim sanki bu hararetlerden önceki kadar temiz çıkmıyor artık.ne olmuş olabilir.
  Uzun oldu biraz şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba,
   Conta yanmış olabilir. Çok hızlı su eksiltme ve kaynama buna işaret ediyor. Bazı servislerde conta yanık testi yapabilen cihazlar bulunuyor. Aracı söktürmeden önce o cihazlarla test ettirin.

 105. Merhaba araci yeni aldim eksper conta testi yapti ve yuksek ihtimal conta yanik dedi suya yag karismis suyun rengi kahve rengi ve deponun agzi ve kapaginda tahin kivaminda madde var hararet performans duman atma vb yok sizce sorun nedir

  • Merhaba,
   Araç ve motoru nedir? Conta yanmasından ziyade yağ soğutucusu da patlamış olabilir.

 106. Meraba bende 2006 fiat panda 1.2 8 v dynamic araçım var yedek su deposunda kirlenme oluşuyor su eksiltiyordu bu gün ise hararet yaptı su eksilti usta conta yanmıştır rektefe işde var 3 la 4 bin masraf çıkar dedi sizce normal mi yüksek değil i bu fiyat

  • Merhaba,
   Aracın motoruna göre düşündüğümüz zaman 4 bin biraz fazla ancak her şeyin fiyatının yükselmesi sebepli 2-3 binden aşağı tutar çıkması maalesef zor.

 107. Merhaba Aziz bey 1997 model doğan slx benzin+LPG li aracim var. Antifriz devamlı eksiltiyordu kalorifer musluğu dediler değiştirdim 3 ay önce 10 bin km olmadan yağ eksiltti yağı değiştirdim 5 bin km olmadan yağ eksiltti son 1 aydirda arabanın çekişi azaldı zor toparlıyor. Servise götürdüm conta arızası dediler 3000 TL en az masrafı olur üstü ne olur bilmiyoruz dediler sizce yüksek mi. Ayrıca arabada benzin kokusu oluyor sebebini bulamıyorlar

  • Merhaba, conta yandı ise su eksiltme olabilir. Motor suyuna araç yağ karıştırıyorsa çekiş de düşecektir. Su deposunda tahin kıvamına gelme durumu var mı?

 108. MERHABA 2000 MODEL 1,4 CORCA B ALDIM MAYIS AYINDA 2 HAFTA ÖNCE MAVİ ANTİFİZ KONULDU ARAÇ HARARET YAPTI SU KAÇIRDI USTAYA GÖTÜRDÜM 3 ADET BORU DEĞİŞTİ 10 GÜMN GEÇTİ ARADAN ARACIMA BENZİN ALDIM 2KM YAKIN BİR YOL GİTTİM PARK EDERKEN BUHAR GELDĞİNİ GÖRDÜM HEMEN DURDUM VE BİR BAKTIM SU KALMAMIŞ ALTTAN YİNE AKITIYOR USTA CONTA YANMIŞ OLABİLİR DEDİ AMA ARABA HARARET YAPMAMIŞTI CONTANIN YANDIĞINI VARSAYARSAK NE KADAR BİR MASRAF ÇIKAR ARABA ALTTAN SUYU KAÇIRIYOR YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİMN İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

  • Merhaba,
   Araç alttan su kaçırıyorsa contanın yanmış olma ihtimali düşük. Devirdaim veya termostattan kaçırıyordur. Araca kırmızı antifiriz koyup bittiğinde aracın altından incelemenizi öneririm. Antifiriz sızdığı yerde renk bırakır.

   • çok teşekkür ederim ustam peki böyle bir arıza ise sizin dediğiniz gibi kaça mal olur ortalama

    • Araçta devirdaim veya farklı bir hortum patlamış. Fiyat bilgisi vermem zor maalesef her an değişiyor ancak çok tuzlu olmayacaktır, motor açılmasına ihtiyaç yok gibi görünüyor.

 109. S.aleyküm 2012 model 1.6 Linea araba normal devirde giderken birşey yok fakat hızlı gidip normal deviri geçince yedek su deposunun kapağından su fışkırıyor hararet yapıyor beyaz duman atmıyor acaba sebebi nedir sudeposunu ve kapağı değiştirdim yinede aynı

 110. Merhaba ustam 96 model 1.4 clio rt E7J motor kodlu bir aracım var. Aracım ilk olarak rölanti dalgalanması yapmaya başladı. Bununla birlikte motor suyu da eksilmeye başladı. Bu eksilme son zamanlarda 20-25 kilometrede bir su kabı yani yaklaşık 1.5 litre civarında. 1 haftadır sabahları ilk marştan sonra kalkış esnasında titreme başladı bunu soğuk havaya bağlıyordum. En son ustaya götürdüm ve yanılmıyorsam radyatöre giden borulardan birinin aşırı şiştiğini basınçlandığını söyledi ve boru gerçekten de nerdeyse 1.5 2 katı çapına çıkmıştı. Sorun contadan dedi ve 1500 lira gibi bir fiyat söyledi. Araçta yağ eksiltme çok çok az hatta yok denebilir. Suyun rengi değişmiyor. Yağ kıvamı da normal. Ekstra olarak bazen direksiyon arkasından şıkır şıkır su sesi geliyor. Ben işin içinden çıkamadım araştırırken de sizi gördüm. Yardımcı olur musunuz acaba nedir ne değildir?

  • Merhaba, hortumlar şişiyorsa motor basıncı su borularına giriyor gibi görünüyor. Contada yanıklık var gibi.
   Ancak gaza basınca su sesi geliyorsa devirdaim, kalorifer peteğini de mutlaka kontrol ettirin.

   • Çok teşekkür ederim. Bu gün evimden suyu tamamlayıp ustaya aracı yaptırmaya giderken daha 1 km yeni bitmişti ki hareret bir anda tavan yaparak tüm gösterge ışıklarının adeta bir pavyondaymışız hissiyatı vererek yanıp sönmesi ve akabinde yolda kalmamla maceram sanayiye çekici üstünde gitmekle son buldu. Sorun tahmininizdeki gibi motor basıncının suya karışması fakat keşke bu contanın yanmasından ötürü olsaymış. Motor üst bloğundaki su kanallarının köşeleri resmen çürümüş. Bundan dolayı conta saha fazla dayanamamış. Aracı alalı 2 ay oldu ve muhtemelen eski sahipleri hiç antifiriz koymamış. Burdan tüm araç sahiplerine sesleniyorum. Lütfen araçlarınıza antifiriz ekleyin. 100 200 tl lik antifiriz ilerde motorunuzun çürümesini engeller. Burdan da yardımcı olduğunuz için tekrar size teşekkür ederim.

    • Merhaba,
     Yaşadığınız sorun için üzüldüm gerçekten. Maalesef çok zaman ikinci el araç alırken gözden kaçıyor, eğer motor soğutma sıvısı antifiriz değilse direk o araçtan kaçarım. Aksi halde antifiriz eklendiğinde sizdeki gibi bir arızanın çıkma olasılığı çok yüksek oluyor.
     Geçmiş olsun, umarım yardımcı olabilmişimdir.

     • Merhaba aziz bey
      Benim aracım passat 1.4 tsi 2011 model aracım önce hararet 90 dayken aracı kullandığımda hararet 90 dan 80 düşüyordu ustalar termostat acık kalıyor diye termostatı değiştirdi.
      Bu sefer hararet 90 na geldiğinde fan devreye girince hararet 110 lara geldi
      Usta bu sefer üst kapak conta yanık dedi.
      Benim aracımda su eksiltme yoktu
      Duman atma yoktu
      Suya yağ yağada su karışmıyordu
      Performansıdan düşmede yoktu.
      Sizce ne olabilir
      Teşekkür ederim.
      .

     • Merhaba,
      Hararet müşürü kaynaklı bir problem olabilir mi? Volkswagen grubunda su sıcaklık sensörü vs. sıkça arıza yapabiliyor. O parçayı da kontrol ettirmenizi öneririm.

 111. Bir de bazen boştayken yüksek vitese aldığımda yani 50 60 la giderken 4 e 60 üstünde de 5 e aldığımda hızlanmak için gaz verince aracım 3 saniye falan geç tepki veriyor.

 112. Merhaba arabam astra 1.4 f kasa radyatör yarıldı değiştirdim ustanın koyduğu antifiriz eksildi üzerine su ekledim 30 40 kilometre yol yaptım sabah baktığımda araçta hiç su kalmamış bide hararet yükselmiyor ve kalorifer ise soğuk üflüyor sebebi nedir conta yanık diyorlar conta ynıksa maliyeti ne olur

  • Merhaba,
   Radyatörün gördüğü hasarda diğer parçalar ve borular kontrol edildi mi? Antifiriz sızdırma yaptığı yerlerde renk bırakmıştır.
   Su koyduğunuzda kaynama vs. yoksa contanızda problem yoktur. Sorun sistemde sızıntı ve termostat arızası gibi duruyor. Ayrıca termostattan da su kaçırıyor olabilir.

 113. Meraba 2006 leon aracım var ayda bi su eksiltiyo ve yağsını tamamladıktan sonra 1500 km yol yapınca yağda eksiltmiş çubuğa değmiyodu baktığımda rolantide çalışırken bazen tekleme yapıyo ve motor yağı koyduğum yerde yağ kaçakları var neden aceba motor yağı ve suyu birbirine karışma yok ayrıca

  • Merhaba,
   Contada hafif bir yanık olabilir, bu şekilde su ve yağ eksiltme olur ancak birbirine karışmaz. Bir aracınıza conta yanık testi yaptırabilirsiniz.

 114. Merhabalar hocam öncelikle herkese yorulmadan yılmadan yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim aracım peugeot 407 2.0 hdi motora sahip rektefiye ettirdim bundan 1.5 sene önce devir daim termostat gibi birsürü soğutma sistemiyle alakalı parçalar değişti bundan 10 gün önce arabaya antifirizini değiştirtmek istedim malum havalar soğudu o sırada yedek su deposunun kapağının da kırık olduğunu farkettim antifiriz değişimini tamamladıktan sonra yola çıktım yaklaşık bi 50 km sonra hararet 105 lere geldi sağa çekip hemen motoru soğuttum ardından yedek su deposuna su ekledim ve yoluma devam ettim sonrasında düzene girdi araçta antifiriz değişiminden sonra yedek su deposundan hararet 93 civarı iken fan açıkken gazdan ayağımı çektiğimde taşmalar meydana geldiğini gördüm ve ustaya götürdüm ustam bana contamın yanık olduğunu söyledi gaza basınca hortumun sertleştiğini söyledi sonrasında ekspertize götürüp conta testi yaptırdım ve sonucunda hiçbir şekilde contada kaçak olmadığı belirlendi kalorifer ısıtıyor termostat ve fan açılıyor ama basınç söz konusu ustam bu araçların havayı otomatik attığını söylüyor ben hava olduğunu düşünüyorum sizin düşünceniz nedir merakla bekliyorum performansta eksilme yok beyaz duman sadece ilk çalıştırmada soğuktan var onun dışında duman yok su eksiltme sadece yedek su deposundan suyu atınca oluyor onun dışında yok sabrınız için teşekkür ederim yalnız sunu farkettim antifiriz içinde pas gözlemledim.

  • Merhabalar,
   Belirttiğiniz şekilde termostat, radyatör vs. arızası görünmüyor ancak sistemde tıkanıklık var ise basınca sebep oluyor olabilir.
   Kalorifer peteğini hiç kontrol ettirdiniz mi? Daha önce antifiriz kullanılmadı ise orası da tıkanmış olabilir.
   Genel olarak 10-15 yılda bozulan bir parça ve birçok hararet, su eksiltme sorununa sebep oluyor kalorifer peteği ve genelde gözden kaçıyor.
   İyi Günler

 115. Selamlar,
  Aracım E46 kasa BMW 330 İ. 2004 model ve hiç LPG uygulanmamış. Orjinal 157 bin km.
  Araç performansından çok memnunum. Ancak, araç uzun süre yatmış. Ben Aralık 2021 tarihinde aldım. Devir ve maksimum performans yaptığınızsa soğutma suyu eksik alarmı veriyor. Hararet göstergesi normal fakat radyatör su kaynatıyor, tahliyeden su atıyor. Normal kullanımda kısa bir süre sonra yine alarm veriyor. Radyatörde muazzam bir basınç var. Radyadörü değiştirdim, eski radyatör alt tarafında basınçtan sebep aşağı yamulmuş. Radyatör ile birlikte termostat, yedek kazan, radyatör kapağı filan değişti. Ancak sorun devam ediyor. Bu arada arabanın sıcak kalorifer açtığımda yaklaşık 30 – 40 sn sonra ışık yanıyor, kaloriferi kapatıyorum yine 30-40 sn sonra sönüyor. Sıkıntı nedir bilmiyorum ama bu durum bana sıkıntı veriyor. Aracı satma noktasına bile geldim. Ancak aracı alana da bu şekilde vermek istemiyorum. Servis conta veya kalorifer kaçağı olabilir diyor. Kalorifer için içeride ön konsol sökülmesi gerekiyor diyor. Ben de sökülme taraftarı değilim. Bilsem ki kesin problem orada o zaman yaptıracağım ama net değil. Bu arada içeride buğu filan yok. Çok canım sıkıldı, sizce sorun nedir? Ne yapmam lazım?.
  Saygılarımla

  • Merhaba,
   Araçta değiştirilebilecek tüm parçaları değiştirmişsiniz arıza ile ilgili. Sistemde yoğun basınç olması benim aklıma contayı getirdi. Motorun basıncı suya karışıyorsa bu problem oluşabilir.
   Araçta su eksiltme yoksa ve dediğiniz gibi paspasların altında vs. nem yok ise kalorifer peteği olma ihtimali düşük.
   Belirttiğiniz 30-40 sn sonra kalorifer açılma kapanma durumu, klima otomatikse öncesinde kompresörü aktifleştirmek için bekletiyor olabilir.

 116. Öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Aracım wolswogen jetta 1.4 tsi. Benzin LPG li. Bir süre önce araç yağ soğutucuyu patlattı. Hararet yaptı. Hiç zorlamadan ustaya gitti. Değişimini yaptırdım. Birkaç ay sonra su eksiltmeye başladı ve uzun yolda tekrar hararet yükseltti. Yine zorlamadan ustaya gittik. Klima, büyük radyatör, interkol radyatörü, kalorifer radyatörü komple değişti. Tetmostat da değişti. Şimdi su eksiltme, suda bozulma, çekişte sıkıntı, yağda bozulma yok. Uzun yolda daha denemedim. Ama araç şimdi yolcu tarafından soğuk hava veriyor. Şoför tarafı normal. Gaza basınca her iki taraftan da sıcak veriyor. Gazı bırakınca yolcu tarsfı soğuyor. Usta silindir kapak contası kaçağı var dedi. Bu sorun dışında hiç bir sorun yok. Yorumunuz nedir?

  • Merhaba,
   İlgili durum kalorifer peteği kaynaklı olabilir.
   Tıkanmışsa motor devri düşünce hava geçişi düşüyor olabilir. İlk iş kalorifer peteğini inceletmenizi öneririm.

 117. Ustam hayırlı günler dilerim aracım wosvagen cc 1.4 tsi motor 160 bin kmde yaklaşık 1,5 yıl oldu alalı yağ eksiltme problemi vardı son zamanlarda çok yağ eksiltmeye başladı ve bir kaç gündür ilk çalıştırmada beyaz duman atıyor suyunu kontrol ettim çok hafif bir eksilme var performansta bi sıkıntı yok şimdilik sorun contası mı yanmıştır teşekkürler

  • Merhaba,
   Contada hafif yanma başlamış olabilir. Bir serviste conta yanık testi yaptırmanızı öneririm. Ona göre çok motora zarar vermeden conta değişimi yaptırırsınız.

 118. merhaba bende 2003 model golf 4 comfortline otomatik vites var benzin +lpgli eksozda duman falan yok mesela sabhları ilk çalıştırdıgımda egzozdan biraz su geliyor ve aşırı su kaynatma oluyor arabayıyı durdurdugumda suyun kaynatılıdıg belli ve biraz boruların kenarında su kaçırmasıda oluyor sebep üst kapak dedi biri sizce ne olabilir

  • Merhaba,
   Benzinli araçlarda ilk çalıştırmada su gelmesi normal kabul edilir. Egzozda yoğun beyaz duman var mı?
   Araçta yoğun basınç da var dediğinize göre, contada yanma olabilir. Bir conta testi yaptırmanızı öneririm.

 119. Merhabalar
  Aracım vw cc 2012 model 1.4 benzinli epc ikazı verdi götürdüm usta üst kapak sibopu hasar görmüş değişmesi lazım dedi 8-10 bin masraf çıkar dedi sizce ne yapmam lazım

  • Merhaba,
   Aracınızın motor elektroniği ile alakalı bir sorundan dolayı EPC arızası çıkabilir.
   Aracı Volkswagen’den anlayan bir servise götürüp detaylı arıza tespiti yaptırmanızı öneririm. Doğrudan üst kapak ile ilgili bir arıza olacağını sanmıyorum.

 120. Merhaba (2012 kangoo 3 1.5 dci dizel) aracı uzun süre normal kullandığımda su eksiltiyor, herhangi bir kaçak yok birkaç ustaya gösterdim conta kavrulmuş acil bir durumu yok dediler. Piyasada würt ve rislone marka kompres düzenliyici conta kacak önleyici ilaçlar var. iş görürmü kullanılsa.

  • Merhaba,
   Pek önermem bu tarz ürünleri kullanmanızı. Suyun muhtemelen yoğunluğunu artırarak delik kısımlardan pistonlara gitmesini engelleyecek. Ancak yoğunlaşan su bu sefer de ısı transferini düzgün yapamaz ve hararete sebep olabilir. Vaktiniz ve maddi durumunuz var ise en kısa sürede conta değişimi yaptırmanızı öneririm.

 121. Merhaba aracım 2000 model opel astra 1. 7 dizel aracım yağa su suya yağ karıştırmış durum da bunun nedeni ne olabilir usta önce yağını suyunu değişip ilaçlı yıkama yapalım tekrar aynı hatayı veriyosa conta yakmıştır diyor, ve sadece suya yağ karışsaydı yağ soğutucusu problemi olurdu bunda ikisinde de karıştırma olduğu için yüzde 90 conta yakmıştır diyor. Sizce sebebi nedir ne yapmalı?

  • Merhaba,
   Araçta conta yanma ihtimali yüksek. Model yılı da eski olduğu için conta ve yağ soğutucu değişimini yaptıramanızı öneririm. İlk etapta yağ soğutucu sökülerek arızalı olup olmadığını da inceleyebilirsiniz.

 122. Aracım Opel Vectra b GLS 98 model 2000 motor motor su eksiltiyor yağda su yok suda yağda yok başka sebebi nedir acil cevap bekliyorum her yüz kilometrede bi bir birbucuk litre su koyuyorum radyatör değişti antifriz var

  • Merhaba, termostat gövdesinde kaçak olabilir, egr varsa oradan kaçırıyor olabilir. Muhtemelen motor içinde bir contadan vs. kaçırıyor, renkli antifiriz kullanıyorsanız suyun bıraktığı yerde renk verir.
   Bir de araçta gaza bastığınızda egzozda motor ısınmasına rağmen yoğun bir beyaz duman görüyor musunuz?

   • İyi günler ustam bende 2011 model otomatik Aveo sedan var t250 olan modeli , araç yağ değişimi için yağciya gittiğimiz de kecelerden yağ kaçağı var dedi 5 litre yağ koydu , şimdi motorda yağ kaçağı var damlıyor bildiğimiz sanki alt tipanin arka tarafında görülmüyor tipadada yaglanma oluyor ben korkum bu yağ acaba contadan mi geliyor

    • Merhaba,
     Silindir kapak contasındaki yağ aracın dışına aktarılmaz direk silindirlere gider ve orada yanarak egzozdan atılır.
     Aracınızın motor contalarında kaçaklar vardır muhtemelen. Çok zaman geçirmeden aracı yaptırmanızı öneririm, kaçak artar ise motor yağı hareket halinde bitebilir.

 123. Merhaba hocam
  Aracım 2012 model ford focus 3 dizel Aracı 6 ay oldu alalar aracın motor suyu minimum altında kapağı açınca tekrar yerine geliyor hararet herzaman ortada hararet yapmadı üst kapak contası diye korkuyorum

  • Merhaba,
   Aracınızın sisteminde hava var muhtemelen. Conta yanığı olsa araçta su eksiltmesi olması gerekir. Araçta su sistemine basınç yapan bir durum var.
   Kaliteli bir servise kontrol ettirmenizi öneririm.

 124. Merhaba aracım 2013 dastır hararet sorunu yaşıyorum deyişmeyen yanı kalmadı termostat müşür devirdayım radyotör ama yini yaşıyorum zorlayınca 4 dişten 2 diş yukarı cıkıyor fan acıyor hemen 4 düşüyor bir aydır böyle yazda kışta 4 dişten ne aşarıya düşerdi ne yukarıya cıkardı ustalar conta yanık diyor maliyet ne cıkar calışmasında gidişinde bir sorun yok yolda giderken normal durkalkta sorun yaşıyorum neyapcamı şaşırmış durumdayım

  • Merhaba,
   Araçta radyatör kontrolünü yaptırmanızı öneririm öncelikle.
   Su eksiltme yok ise contada çok problem olduğunu düşünmüyorum.

 125. Hocam bilgileri okudum, yazınızı geç gördüğüm için üzgünüm. Fakat yazı eski tarihli olduğu için fiyatlar farklı tabi. 2 gün önce Serçe bir aracın contası değişti. Usta işçilik için 800 lira istedi. Malzeme için de 800 lira malzemeciye ödedik. Bunların haricinde 200 tornacıya 300 de rektefiyeciye istedi toplam 2100 lira ödedik. Fiyatlar bu kadar artmış olabilir mi yoksa biz kazıklandık mı acaba? 20 Ocak 2023 itibari ile Tofaş Serçe için çok değil mi bu fiyat?

  • Merhaba,
   Ortalama bir aracın periyodik bakımı için dahi 200-300 TL arası işçilik alınıyor artık ki yaklaşık yarım saat süren bir işlem.
   Artan maliyetlerden ötürü 800 TL işçilik maalesef normal görünüyor.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here