Antifriz Nedir? Ne İşe Yarar?

Araç için hayati önem taşıyan sıvıların başında antifriz gelmektedir.

Antifiriz Nedir?

İngilizce “anti-freeze” yani donmayı engelleyici şeklinde bir anlamı olan antifiriz, özellikle de kış aylarında araçlarımızda mutlaka bulunması gereken bir sıvıdır. Ancak sadece donma konusunda değil aynı zamanda araçlarımız için son derece önemli olan sıcaklığın dengelenmesi içinde antifriz son derece önem arz eden sıvılar arasında gelmektedir. Ayrıca antifiriz motorun soğutma sıvısı borularında korozyon, çatlak vs. oluşmasını da büyük ölçüde engeller.

Antifiriz Renkleri

Antifriz içerisinde yer alan kimyasal maddenin aslında aynı olduğunu bu yüzden renk seçiminin çok önemli olmadığını belirtelim. Antifriz üreticilerinin farklı renklerde antifriz üretmesinin ana nedeninin ise ayırt edici olmak için kullanmaktadır. Araçlarda zaman içerisinde meydana gelen antifriz kaçaklarının daha kolay şekilde bulunmasını sağlamak için antifriz üreticileri farklı renklerde antifriz üretimi yapmaktadır. Bu yüzden de renk seçiminin çok büyük bir etkisinin bulunmadığını belirtelim.

Örnek vermek gerekirse Opel Corsa aracımda kırmızı renk antifiriz yer alırken, Ford Fiesta’larda ise mavi renk antifiriz fabrika tarafından eklenmiş olarak satılmaktadır. Ancak donma noktalarını incelediğimizde iki renk de benzer değerler verecektir.

Antifiriz Ne İşe Yarar?

Araç sürücülerinin genellikle kış aylarında çok önem verdiği antifrizin aslında her dönem dikkat edilmesi gereken bir sıvı olduğunu belirtelim.

 • Antifriz kullanılması ilk olarak aracın soğutulmasına katkıda bulunarak araç içerisinde bulunan ısınma dengesini sağlamaktadır.
 • Aynı zamanda antifriz kullanılması aracın hararet yapmamasında önüne geçerek motor ömrünün daha da uzamasına yardımcı olmaktadır.
 • Motor içerisinde devamlı bulunan antifrizin aynı zamanda motorda yer alan aşındırıcı maddelerinde oluşmasını engelleyerek motorun ömrünün uzamasına yardımcı olur.
 • Özellikle de kış mevsimlerinde motor içerisinde yer alan suyun donmasını engelleyerek motor bloğunun çatlamasını ve çok ciddi masrafları ortadan kaldırır.
 • Son olarak ise antifriz kullanılması araçta yer alan sirkülasyon pompasının verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
İlginizi Çekebilir  En İyi Lastik Markaları Hangileri?

Antifriz Su Oranı

Bunun için sıcaklık oranı ile antifriz su oranının doğrudan alakalı olduğunu sizlere belirtmek istiyoruz. Bu yüzden de belirteceğimiz sıcaklık seviyelerine bağlı olarak sizlerde antifriz su oranı konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • -40 dereceye ulaşan yerlerde aracınızın da bulunan antifriz oranının %100 olması gerekmektedir.
 • -35 dereceye kalan olan yerlerde antifriz oranı %90, su oranı ise %10 olmalıdır.
 • -27 dereceye kalan olan yerlerde antifriz oranı %80, su oranı %20 olmalıdır.
 • -22 dereceye kalan olan yerlerde antifriz oranı %70, su oranı %30,
 • -18 dereceye kalan olan yerlerde antifriz oranı %60, su oranı %40,
 • -13 dereceye kadar olan yerlerde antifriz oranı %50, su oranı %50,
 • -9 dereceye kadar olan yerlerde antifriz oranı %40, su oranı 60,
 • -6 dereceye kadar olan yerlerde antifriz oranı %30, su oranı %70,
 • -4 dereceye kalan olan yerlerde antifriz oranı %20, su oranı %80,
 • -2 dereceye kalan olan yerlerde antifriz oranı %10, su oranı ise %90 oranında kullanılması yeterli olacaktır.

Aracınızda yer alan antifriz oranı hakkında bilgi almak için mutlaka bir ustadan veya servisten yardım almanız gerekmektedir. Bomemetre olarak adlandırılan parça yardımı ile aracınızda yer alan antifriz oranını öğrenme şansınız bulunmaktadır.

Antifiriz Değiştirilmeli Mi?

Bu konuda birçok görüş ayrılığı mevcut. Bir grup kesinlikle değişmesi gerekmez derken bir grup ise belli aralıklar ile antifirizin değişmesi gerektiğini savunuyor. Kendi aracımın kullanma kılavuzunu incelediğimde fabrika tarafından eklenen antifirizin 10 yılda bir değiştirilmesi gerektiği yazmakta.

Ancak her yıl rutin bakımda vs. mutlaka araba antifiriz derecesini ölçtürmeniz olası donma durumu vs. için önlem olacaktır.

Antifiriz Yazın Ne İşe Yarar?

Su, motorların soğutması için çok uygun fiyatlı ve etkili bir sıvıdır. Ancak sadece motora su koyulması motorda pas, korozyon oluşmasına sebep olabilecektir. Antifiriz içerisinde olan özel maddeler motordaki su kanalları içerisinde pas vs. oluşmasını engeller. Bu sebeple her mevsimde antifiriz kullanılmalıdır.

Yazı Özeti
Antifiriz Nedir? Ne İşe Yarar?
İçerik
Antifiriz Nedir? Ne İşe Yarar?
Açıklama
Araç için hayati önem taşıyan sıvıların başında antifriz gelmektedir. İngilizce "anti-freeze" yani donmayı engelleyici şeklinde bir anlamı olan antifiriz, özellikle de kış aylarında araçlarımızda mutlaka bulunması gereken bir sıvıdır.
Yazar

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here