Far Ampülü Değiştirme (Detaylı Anlatım)

Tıpkı evlerdeki ampüller gibi otomobil farlarının ampüllerinin de belirli bir ömrü vardır. Aniden sönen bir far sürüş güvenliğini bozabilir ve ceza yemenize sebep olabilir. Bu yazımızda far ampülü değiştirme ile ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.

far ampülü değişimi

Aracınızda gece sürüşünün en önemli parçası olan farlar, ömrünü tamamladığında patlar ve ışık vermeyi keser. Ampülün yanma süresi ile bağlantılı olan bu süreç, araçta elektrik kaçağı olması, kısa devre vs. gibi sebeplerden dolayı da olabilir. Tavsiyemiz haftada en az bir kez aracınızın farlarını kontrol etmenizdir. Genel olarak oldukça kolay olan araç far ampülü değiştirme işlemini aşağıda anlattık.

Far Ampülü Değiştirme

Soğuk ve yağmurlu havaların başlaması ile yollarda tek farı yanan birçok araç görmeye başladım. Sizin de aracınızın farlarından biri yanmıyorsa bu rehberle kolayca değiştirmeniz mümkün. Öncelikle aracı stop edin, mümkünse akü kutup başlarını sökün.

Bu rehber ile sadece halojen farlı araçların ampülü değiştirilebilir.

  • Öncelikle farlarınızın kapaklarını bulun.far ampülü değişimi

Kaputu açtığınızda sağ ve sol farların içerisine giden kablo demetinin içerisinde ampülleriniz bulunur. Genellikle saat yönünün tersine döndürerek açabileceğiniz far muhafazası için bir alete ihtiyacınız olmaz.

*Bazı araçlarda aralık çok dar olduğundan akünün, hava filtresi kutusunun vs. sökülmesi gerekebilir. Bunun için en doğru bilgiyi aracınızın kullanma kılavuzundan alabilirsiniz.

  • far ampülü değişimiAmpüllere Giden Kabloları Çıkarın

Genellikle 2 ila 3 kablo ile çalışan ampülleri yerinden almak için metal klipsi kaldırarak kabloları çıkartın.

Klips var ise klipsleri kaldırmanız, vidalı ise saat yönünün tersine çevirmeniz yeterli olacaktır. Bu aşamada dikkatli ve hassas davranmanızı öneririm çünkü parçaya zarar vermeniz halinde yenisi bir hayli pahalı.

  • far ampülü değişim işlemiEski Ampülü Yerinden Çıkarın
İlginizi Çekebilir  Yaz Lastiğine Ne Zaman Geçilir 2019

Kabloları ve kapağı yerinden çıkardıktan sonra patlak lambayı kolayca yerinden alabilirsiniz. Ev tipi ampüllerin aksine genellikle döndürmek yerine çekmeniz gerekecektir. Eğer ampül sıkışmış ve gelmiyor ise hafifçe sağa sola sallayıp çekebilirsiniz. (Kesinlikle farların içine doğru ampülü ittirmeyin aksi halde ampül içeri düşebilir.)

far ampülü değiştirmek

    • Yeni Ampülü Yerleştirin ve İşlemleri Tersine Yapın

Eski ampülü söktükten sonra yeni farınızı duy kısmını peçete, bez gibi bir şey ile tutarak farın içerisine takın. Far duyuna çıplak elle dokunmanız ömrünü ciddi oranda kısaltacaktır. Ampül yerine oturduktan sonra kabloları yerleştirebilir, sonrasında kapağı kapatabilirsiniz.

Araba ampül değişimi işlemi bu kadar. Daha sonra farları açarak ikisinin de sorunsuzca çalıştığına emin olduktan sonra işleminiz tamamdır.

Far Ampülü Değişim Fiyatı

Eğer yukarıdaki işlemi kendiniz yapmayıp da bir serviste yaptıracak olursanız ortalama far ampül değişim ücreti iki adet için ortalama 30-50 lira aralığında değişiyor. Ayrıca ampüller için de para ödemeniz gerektiğini hatırlatalım.

Araç Ampül Listesi

Otomobillerde kullanılan tüm ampül çeşitleri kullanım kılavuzunda yazar. Aracınızın far lambası değişimini yapacağız zaman kılavuzu inceleyerek kolayca far koduna ulaşabilirsiniz. Sıklıkla kullanılan ampül tipleri;

  • H Ampül Tipi

Arabaların kısa, uzun ve sis farlarında kullanılan tiptir. Ekonomik segment otomobillerin kısa farları H7, uzun farları ise H2 tercih edilir.

  • T Ampül Tipi

Sürekli yanıp sönen lambalarda bu ampüller tercih edilir. Aracınızın sinyalleri, stop lambaları, park lambaları t tipidir.

Far Yanmama Cezası

Seyir halindeyken farlarınızın biri veya ikisinin yanmaması durumunda polis kontrollerinde cezai işlem uygulanabilir. Trafik kanununa göre gece far yanmama cezası 108 TL olarak belirlenmiş durumda. Ayrıca güvenlik ekiplerinin aracı bağlama yetkisi de bulunmaktadır.

Bu sebeple mutlaka aracınızın far değişimini öğrenmenizi ve yedek ampül bulundurmanızı öneriyoruz.

Yazı Özeti
Far Ampülü Değiştirme
İçerik
Far Ampülü Değiştirme
Açıklama
Araba farları nasıl değiştirilir? Far ampülü değiştirme, far lambası değişimi sorularının cevabı bu yazıda.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here