Radyatör Kapağı Arızası Nedir?

Radyatör kapağı araçlarda motor soğutma sisteminin önemli bir parçasıdır. Araç sürücüleri tarafından genellikle önemi göz ardı edilir ve bu da arızaların büyümesine yol açar. Radyatör kapağının tek görevi radyatörden su sızmasını engellemek değildir.

Araçların bazılarında radyatörün direkt üstünde yer alsa da bazı araçlarda genişleme kabında da bulunabilir. Radyatör kapağı nedir? Radyatör kapağı arızası nedir? Gibi soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Radyatör Kapağının İşlevi Nedir?

Radyatör kapağı motor soğutma sisteminde yer alan soğutma suyunun yüksek ısı ve yüksek basınç altında sızmasını önleme işlevini yerine getirir. Bunun yanı sıra radyatörün içinde yer alan yağlar ve hava çıkış valfleri ile de soğutma sisteminin basıncını dengede tutar.

Radyatör Kapağı Arızası Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Radyatör kapağının arızalandığını anlamak için bazı durumları bilmek gerekir.

Örneğin;

  • Radyatör kapağı çevrilmeden çıkarılabiliyorsa
  • Kapak sağlam oturmuyorsa
  • Kapanırken zor dönüyorsa
  • Kapaktan su sızıyorsa

Radyatör kapağı arızalı demektir. Bu gibi durumlarla karşılaşıldığında kapağın değiştirilmesi ya da tamir edilmesi gerekir. Radyatör kapağının arızalı olması ilk başlarda büyük bir problem gibi görünmese de ilerleyen zamanlarda büyük problemlere sebep olabilir. Aracın aşırı su sızdırması sonucu hararet yapması başlıca sonuçlardan birisidir.

Radyatör Kapağı Arızasının Sonuçları

Radyatör kapağının bozuk olması genellikle aracın yolda kalmasına sebebiyet vermez lakin erken bakım yapılmazsa büyük problemler çıkartabilir.

Örneğin;

  • Kapak arızalı iken araç aşırı su sızdırır ve motor soğutma suyu hızla azalır
  • Soğutma suyu yedek depodan tazyikli bir şekilde fışkırır
  • Motor hararet yapabilir
  • Soğutma suyunun devir daimi sekteye uğrayabilir

Bu gibi problemler ilerledikçe aracın motorunda kalıcı hasarlar bırakabilir.

İlginizi Çekebilir  Yeni ÖTV Yasası Resmi Gazete'de Yayınlandı

Radyatör Kapağı Yoksa Ne Olur?

Radyatör kapağı yüksek basınç durumunda hava çıkışına müsaade eder ve çalışma sırasında soğutma sisteminin basıncını dengede tutar. Arızalı bir kapak kullanmak ya da radyatör kapağının hiç kullanılmaması sistemin düzgün biçimde işlemesinin önüne geçer. Güvenlik açısından tehlike oluşturur ve basıncı koruyamaz. Radyatör kapağının arızalanması ya da kapak kullanılmaması yeni alınmış bir hortuma bile zarar verebilir. Soğutma sisteminin bakımı sırasında radyatör kapağının da bakımı yapılmalıdır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here