Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor Mu? 2022

Araç muayenesi yaptırmak ve ödeme tercihi kredi kartından yana kullanmak isteyen araç sahiplerinin en sık sordukları soru, TÜVTÜRK araç muayene ücreti kredi kartıyla ödeniyor mu? Sorusudur. Araç muayene kredi kartı geçerli mi? Sorusunun cevabıyla birlikte, araç muayenesi ile ilgili diğer bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Güncelleme: Yakın zamanda araç muayene ücretlerinin kredi kartı ile ödenmesinin mümkün olacağıyla ilgili haberler yapıldı. Ancak hala resmi bir açıklama yapılmış değil. 2020 Aralık itibari ile hala muayene ücreti sadece nakit olarak ödeniyor.

Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor mu?

TÜVTÜRK kredi kartı geçerli mi? Sorusuna cevap arayanlar için hemen belirtelim ki, TÜVTÜRK resmi internet adresi üzerinde yer alan açıklamaya göre araç muayene ücretleri, kredi kartı ile ödenememektedir.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, İmtiyaz Sözleşmesi gereği muayene ücretlerinin tahsilatında daha önceden ayrıca belirtilmemiş olması gerekçesiyle, araç muayene ücretlerinin tamamen nakit olarak tahsil edildiği bilgisi yer almaktadır.

GÜNCELLEME 2022: 2022 yılı itibari ile araç muayene ücretleri kredi kartı ile ödenebilmektedir. Muayene ücretinizi kredi kartı ile yapmak istemeneniz durumunda %2 hizmet bedeli tahsil edilmektedir.

tüvtürk muayene

TÜVTÜRK 2020 Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?

TÜVTÜRK 2022 araç muayene ücretleri, şu şekildedir.

Tanker, çekici, kamyon ve otobüs muayene ücretleri; 685,58 TL

Römorklu römorksuz traktör, motorlu bisiklet ve motosiklet muayene ücretleri; 258,42 TL

Arazi taşıtı, özel amaçlı taşıt, kamyonet, minibüs ve otomobil muayene ücretleri; 507,40 TL

Şeklinde belirlenmiştir. İlk muayenede emniyetsiz ya da ağır kusurlu çıkan araçların muayene tekrarları, 1 ay içerisinde aynı ilde bulunan herhangi bir muayene istasyonunda ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Yani ilk muayene için ücret ödediğinizde aracınızın muayeneden geçmemesi durumunda, yeniden muayene ücreti ödemeden aracınızın kusurlarını gidererek muayene yaptırabilirsiniz. Muayene tekrarında yapılan kontrollerle alakalı bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Fren Hidrolik Yağı Boyaya Zarar Verir mi?

Şayet aracın kusurlarının tam olarak giderilmemesi ve 1 ay içerisinde ikinci muayenenin yapılması halinde kusurun giderilmemesi sebebiyle yeniden yapılacak muayenelerde, tekrar ücret ödenmesi söz konusudur. Aynı zamanda muayene tekrarının 1 ayı aşması durumunda da, yeniden muayene ücreti söz konusu olmaktadır. Bu yüzden ilk seferde muayeneden geçmeyen aracınızın eksiklerini sorunsuz bir şekilde giderip tekrardan 1 ay dolmadan tekrardan muayeneye götürmeniz, ikinci bir ücret ödememek için önemlidir.

Araç Muayene Gecikme Ücreti Ne Kadar?

TÜVTÜRK kredi kartı geçerli mi? Sorusu kadar, araç muayene gecikme ücretleri de, merak edilenler arasındadır. Aracınızın muayenesini geciktirdiğinizde, aylık %5 oranında muayene ücretine ek gecikme bedeli bulunmaktadır.

Bunun dışında muayenesiz araç kullanmanın taşıdığı riskler ve muayeneden dolayı trafik cezası alınması gibi söz konusu diğer durumlarda, mutlaka dikkate alınmalıdır.

Araç Muayenesine Gitmeden Önce Bunlara Dikkat Edin

Araç muayenesine gitmeden önce bazı şeylere dikkat etmeniz, hem zaman kaybını ve hem de olası bir ikinci masrafı önleyecektir.

Her ne kadar araç muayeneden geçmediğinde 1 ay içerisinde eksikleri giderip ücretsiz ikinci muayene söz konusu olsa da, burada zaman ve emek kaybının olacağı dikkate alınmalıdır. Ayrıca ikinci muayeneden de aracınızın kusurlu çıkması, yeniden tam muayene ücreti ödemenize neden olacaktır.

  • Aracınızın ceza ve vergi borçlarını ödeyin.
  • Trafik sigortanızı yaptırın.
  • Aracınızda yangın tüpü ve ilkyardım çantası gibi gerekli ekipmanları bulundurun.
  • Egzoz gazı ölçüm muayene belgesi tarihinin, geçmemiş olmasına dikkat edin. Geçmişse, egzoz gazı ölçümünüzü yaptırın.
  • Aracınızın aydınlatma ve uyarıcı aydınlatma sistemlerinin eksiksiz çalıştığına dikkat edin.
  • Aracın yürür aksamının ve fren sisteminin, sorunsuz çalıştığından emin olun.

Bunların dışında varsa kusurları önceden tamamlayarak, aracınızı muayeneye hazır hale getirip istasyona götürün. Unutmayın ki muayene istasyonunda sizden istenilen her şey, sizin ve trafiğin can ve mal güvenliğini sağlamak ve artırmak için istenmektedir.

İlginizi Çekebilir  Motorun Ambale Kalkması (Arabanın Stop Edilememesi)

Araç Muayene Gecikme Ücreti

Aracınızın muayene süresini geçirmeniz durumunda satışını yapamaz, trafikte seyredemezsiniz. Muayenesiz şekilde çevirmeye girmeniz durumunda hem cezai işlem uygulanacak hem de aracınız bağlanacaktır.

Ayrıca muayene gecikme ücreti muayene bedeline ek geçen her ay için %5 faiz olmaktadır. Yani 500 TL muayene bedeli var ise 1 ay geçirmeniz durumunda 525 TL ödemeniz gerekecektir.

Yazı Özeti
İçerik
Araç Muayene Ücreti Kredi Kartıyla Ödeniyor Mu?
Açıklama
TÜVTÜRK kredi kartı geçerli mi? Sorusuna cevap arayanlar için hemen belirtelim ki, TÜVTÜRK resmi internet adresi üzerinde yer alan açıklamaya göre araç muayene ücretleri, kredi kartı ile ödenememektedir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here