Enjektör Nedir? Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Enjektör Nedir?

Enjektör, günümüz içten yanmalı motorlarının en hayati parçalarından biridir. Düşük hacim motorlarda yüksek güç ve düşük yakıt tüketimi gibi avantajlar enjektör teknolojisinin gelişmesi ile ortaya çıkmıştır. Enjektörler; yakıt sisteminden gelen yakıtı silindirlere püskürten parçadır. Motor devrine göre dakikada binlerce kez yakıt püskürtebilen bu parçalar oldukça hassas ve pahalı parçalardır.

dizel motor enjektörü

Enjektör Çalışma Prensibi

Enjektörler depodaki yakıtın belli ölçülerde dağıtılmasını sağlayan bir parçadır. Özellikle dizel araç sahiplerinin daha yakından tanıdığı enjektörler; yakıt pompasının depodan çektiği yakıtı silindir üzerine püskürtürler. Nanometrik küçüklükte, onlarca deliğe sahip olan enjektörler yakıtın silindir hacminin her kısmına dağılmasını sağlar.

Enjektörler, oldukça hassas ve yüksek sıcaklığın olduğu bir alanda çalıştıklarından kirli yakıt, hararet, agresif sürüşler gibi birçok sebepten arıza yapmaya meyillidirler.

Dizel ve Benzinli Enjektörü Arasındaki Farklar

Mantık olarak iki motorda da enjektörler silindirlere yakıt püskürtürler. Ancak bildiğiniz üzere dizel motorlarda buji bulunmaz ve ateşleme silindir içerisinde kendiliğinden oluşur. Bu sebeple;

  • Dizel motora sahip araçların enjektörleri silindir içi yüksek yakıt basıncı oluşturabilmek için daha karmaşıktır ve daha fazla yakıtı silindir içine taşırlar.
  • Benzinli araç motorlarında ateşleme buji yardımı ile yapıldığı için enjektörlerin basıncı dizel kadar fazla değildir. Ancak benzinli motorların silindir içerisi dizele göre çok daha sıcak olduğu için enjektörler sıcağa daha dayanıklı malzemelerden üretilirler.
  • Dizel motor enjektörleri çok daha pahalıdır ve motorinin kirli olabilmesi gibi sebeplerden çok daha kısa sürede arıza yapabilirler.

Enjektör Arızası Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak araçlardan çok anlamıyor ve rutin olarak motor sesini kontrol etmiyorsanız enjektör arızasını anlamak biraz zor olabilir. Aracınızda bir enjektör arızası olduğunda muhtemelen aşağıdaki belirtilerden bir veya birkaçı olacaktır:

  • Motor çalışırken şakırtı sesi. Özellikle kaputu açıp motora yaklaştığınızda bu sesi net şekilde duyabilirsiniz.
  • Aracın rölanti devrinin düzensiz olması.
  • Yakıt tüketiminizin artması.
  • Egzozdan çiğ yakıt kokusu veya egzozdan siyah duman çıkışı olması.
İlginizi Çekebilir  Egzoz Emisyon Değeri Neden Yüksek Çıkar? Değerler Nasıl Düşürülür?

gibi belirtiler aracınızda yüksek ihtimalle enjektör arızası olduğuna işarettir.

Enjektör arızası olan bir aracın motor sesini yukarıdaki videoda dinleyebilirsiniz.

Enjektör Arızaları

Enjektör arızası genellikle dizel motorlu araçlarda karşımıza çıkar. Bu arızalar da;

  • Kirli yakıt kullanımı sonucu enjektör içerisinde ortaya çıkan tıkanıklıklar
  • Yine kirli yakıt kullanımı sonucu enjektör contaları (enjektör memeleri) tıkanıklığı.
  • Enjektörlerin elektrik olarak arıza yapması. Bu arıza genellikle motor aşırı hararet gördüğü ve çok kalitesiz yakıt kullanıldığında ortaya çıkar.

Enjektör Tamir Edilebilir Mi?

Yeni enjektör fiyatları göz önüne alındığında olası bir enjektör arızası yaşamanız durumunda aracınızın modeline, arızanın türüne göre enjektörlerin revizyonu yapılabilmekte.

Genellikle enjektör revizyonu; enjektörlerin parçalarına ayrılarak temizlenmesi ve enjektör içerisindeki contaların değiştirilmesi şeklinde yapılmaktadır. Özellikle dizel araçlarda her 100 bin km’de bir önerilen bu işlem motorunuzun uzun süre sorunsuz çalışmasına ve daha büyük enjektör değişim masrafından kaçınmanıza yardımcı olmaktadır.

 

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here