Yedek Parça Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomobil yedek parça araçların belli dönemlerde ihtiyaç duyduğu parçalar olarak bilinir. Bir araç ortalama 30.000 parçadan oluşur. Bu parçaların zamanla kullanıma bağlı deforme olma durumundan dolayı yedek parça ihtiyacı meydana gelir. Piyasada yedek parçalar iki ayrı şekilde satışa sunulur.

Bunlardan biri tasarımsal yedek parçalar diğeri ise emsal yedek parçalar olarak bilinir. Otomobillerde oluşan herhangi bir hasar veya kaza sonucu meydana gelen hasar gibi durumlarda ihtiyaç duyulan yedek parçaya, donanımsal yedek parça denir. Donanımsal yedek parçalar piyasada daha çok tercih edilen parçalardır.

Otomobillerde, sürücülerin güzellik algısına göre eklenen parçaları ise tasarımsal yedek parçalar adı verilir. Tasarımsal yedek parçalar da en az donanımsal yedek parçalar kadar tercih edilen yedek parçalardandır. Tasarımsal yedek parçalar için, aracın güvenli bir şekilde sürüş konforunu etkilememesi gerektiği bilinir.

Bu hususa dikkat edildiği sürece tasarımsal yedek parça kullanımında bir sorun olmaz. Yedek parçaların hepsi birbirinden farklı özelliklere hitap eder. Bu sebeple her yedek parçanın piyasada bulunması sıklığı aynı değildir. Bazı yedek parçaları daha çok ihtiyaç duyulurken, bazı yedek parçaları çok fazla ihtiyaç duyulmaz.

Bu sebeple otomobil satın alırken, piyasada yedek parçasını bulunup bulunmaması durumunu göz önünde bulundurulması önerilir. Piyasada yedek parçasının sık bir şekilde bulunduğu bilinen otomobilin satın alınması, olası bir kaza veya aksilik durumunda meydana gelebilecek yedek parça ihtiyacının hızlı bir şekilde karşılanması anlamına gelir. Dolayısıyla aracın sürüş ve güven konforu bu sayede hızlı bir şekilde eski haline getirilmiş olur.

citroen yedek parçaları

Citroen Yedek Parça Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araçlar için oldukça gerekli olan yedek parçalar, satın alınırken dikkat edilmesi gereken özellikler barındırır. Bu özellikler;

 • Tercih edilen Citroen yedek parça orijinal olmalı
 • Tercih edilen Citroen orijinal yedek parça garantili olmalı
 • Tercih edilen Citroen parça otomobile uygun olmalı
 • Tercih edilen Citroen yedek parça fiyat karşılaştırılması yapılmalı
 • Çıkma yedek parça yerine orijinal Citroen yedek parça olmalı
 • Tercih edilen yedek parça Citroen aracın sürüş konforunu bozmamalı

şeklinde bilinir. Bu özelliklere dikkat edildiğinde tercih edilen yedek parça ayrıca yüksek performans sağlar.

Citroen Yedek Parça Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Yedek parça, araçlarda her zaman kullanılan ürünlerdendir. Belli zamanlarda belli ihtiyaçlar karşısında araçlarda yedek parça ihtiyacı meydana gelir.

Yeni alınmış 0 km araçlar, uzun zamandır kullanılan veya ikinci el satın alınan araçlara göre daha nadir yedek parça ihtiyacı meydana getirir. Yedek parça seçiminde dikkat edilmesi gereken özelliklere dikkat edildiğinde, yedek parçadan yüksek verim alınır.

Citroen Orijinal Yedek Parça Ne Demek?

Citroen orijinal yedek parça, Citroen şirketi tarafından üretilen yedek parçalardır. Bu parçalar, yedek parça satın alınırken tercih edilmesi gereken parçalar arasında ilk sırada yer alır. Ancak piyasada daha uygun fiyatlı yedek parçalar da bulunur. Sürücüler bütçelerine ve araçlarına göre tek parça tercihi yaparlar. Citroen orijinal parça sorgulama sistemi ile yedek parçanın orijinalliği sorgulanır.

Citroen Çıkma Yedek Parça Nedir?

Çıkma parça, piyasada bulunan uygun fiyatlı yedek parçalardan biridir. Kaza yapan bir araçta az hasar görmüş veya hiç hasar görmemiş parçalar, çıkma parça olarak kullanılır. Çıkma parçaların fiyatları, orijinal yedek parça fiyatlarına göre daha uygun fiyatlı parçalar olarak bilinir.

Citroen Yedek Parçalar Kasko Kapsamında Mı?

Sıfır km araç satın alırken, araçlara kasko yapılır. İkinci el bir araç satın alınırken ise, satın alınma esnasında araca yapılmış kaskolara dikkat edilir. Yedek parçalar her zaman kasko kapsamında olmayabilir. Orijinal yedek parçalar kasko kapsamındayken, çıkma yedek parçalar kasko kapsamında değildir.

Oem Yedek Parça Nedir?

İsmini Original Equipment Manufacturer yani Orijinal Ürün Üreticisinden alan Oem yedek parça, piyasada çok tercih edilen parçalardandır. Oem yedek parça, aynı üretim tesisinde yapılmış tek tip yedek parçalardır.

Bu ürünler tamamen birbiri ile aynı özellikte olan ürünlerdir. Oem yedek parçaların yalnızca kutu ve ambalajları birbirinden farklılık gösterir. Bu yedek parçalar, araçlarda yüksek performans sağlayan parçalardır. Dolayısıyla piyasada oldukça tercih edilir.

Oem Yedek Parçalar Nereden Alınır?

Oem yedek parçalar, tedarikçilerle anlaşmalı üretici firmalardan temin edilir. Citroen yedek parçalardan bazıları;

 • Citroen C3 yedek parça
 • Citroen c-elysee yedek parça
 • Citroen C4 yedek parça
 • Citroen C5 yedek parça
 • Citroen Berlingo yedek parça
 • Citroen Berlingo van yedek parça

şeklinde birçok oto yedek parça seçenekleri bulunur. Üretici firmalara yedek parça siparişi verilir. Ve üretici firmanın belirlediği tarih aralığında, yedek parçalar temin edilir.

Oem Yedek Parça Alırken Neler Dikkat Edilmelidir?

Oem yedek parçalar, orijinal parçalara oldukça benzeyen parçalardır. Bu sebeple Oem parçalar aracın sürüşünü olumlu etkiler. Oem parça alırken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Yedek parçanın özellikleri
 • Yedek parçanın garanti belgesi
 • Yedek parçanın fiyat aralığı
 • Yedek parçanın otomobille olan uygunluk durumu

Şeklindedir. Eğer herhangi bir arızadan dolayı donanımsal bir yedek parçaya ihtiyaç duyuluyorsa, bu özellikler dikkat edilerek satın alınan yedek parça araçta en yüksek performansı sergiler.

Aynı zamanda herhangi bir arıza olmadan sadece görsellik için tercih edilen tasarımsal yedek parçalar satın alınırken de, bu özellikler göz önünde bulundurulduğunda yüksek performans sergiler.

Diğer tüm marka ve yedek parçalar için link’e tıklayıp ziyaret edebilirsiniz.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here