Muayenesi Olmayan Aracın Satışı Yapılabilir Mi?

Muayenesi olmayan araçlar ile günümüzde birçok soru sorulmaktadır. Hususi otomobiller için 2 yılda, ticari araçlar için ise yılda bir zorunlu olarak yaptırılması gereken muayene veya yaygın kullanımı ile vize, araçların trafikte seyredebilmesi için şarttır. Muayenesi olmayan araç ile trafikte bulunmanın cezası vardır.

Muayene olmadan satış yapılır mı?

Ülkemizde araçların muayenelerini yapan TUV TÜRK artık her şeyi sistem üzerine kayıt ederek araç sahipleri ile ilgili bilgilerin yanı sıra araçlar ile ilgili de bilgileri saklamaktadır. Bu yüzden de araç almak isteyen bir kişinin alacağı araç hakkında bilmesi gereken bütün detaylara bu sistem üzerinden ulaşması mümkündür. Bu yüzden de araç almak istediğiniz zaman alacağınız aracın muayenesinin olup olmadığını artık noter satışı sırasında sizlerde TUV TÜRK’ün bu sistemi sayesinde öğrenebilirsiniz. Zaten muayenesi yapılmayan aracın satışının noter tarafından onaylanmayacağını da ayıca belirtmek istiyoruz.

Muayenesiz Araç Satılır Mı?

Muayenesi olmayan aracın noterde devri mümkün değildir.

Bu yüzden de alacağınız aracın muayenesinin olup olmadığını alıcıdan öğrenerek noter gittiğiniz zaman sıkıntı çekme durumunuz ortadan kalkmaktadır. Araç alacağınız zaman alacağınız aracın  muayenesi yoksa satıcı ile konuşarak aracın muayenesini en kısa sürede yaptırarak sizlerde aracın sahibi olabilirsiniz.

Sıkça sorulan muayenesiz araç satılır mı, araç satışında muayene şart mı sorularına da noter satışı yapılamaz şeklinde cevap verebiliriz.

2020 muayenesiz araç satışı sadece çekme belgeli araçlarda yapılabilmektedir.

Egzoz Muayenesi Olmadan Araç Satılır Mı?

2019 yılı itibarıyla egzoz muayenesi ağır kusur olmaktan çıkarıldı. Artık otomobillerin genel muayenesi esnasında halihazırda egzoz muayenesinin olmaması hafif kusur olarak değerlendiriliyor.(trafik çevirmesinde ise cezası var.)

İlginizi Çekebilir  Araç Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır? Neden Bozulur?

Aracınızı noterde satarken egzoz muayenesi yoksa maalesef devrini gerçekleştiremiyorsunuz.

Çekme Belgeli Araç Nedir? 

Araç ilanlarında vs. çokça karşılaşılan diğer bir soru ise çekme belgeli araçlar. Genellikle piyasa fiyatının çok altında satışa sunulan bu otomobiller   pert, kazalı, hurdaya ayrılmış olabilir veya vergi vs. yükümlülüklerinden kurtarılmak için çekme belgeli hale getirilmiş olabilir. Çekme belgeli otomobillerin bu koşullar altında plakaları emniyete teslim edilir ve araç trafiğe çıkamaz.

Çekme Belgeli Araç Alım-Satımı

Çekme belgesine sahip araçlar bu süre boyunca motorlu taşıtlar vergisi, muayene gibi işlemlere tabi olmaz. Yine noter üzerinden normal bir araç satışı gibi yapılabilen işlem sonrası otomobilin muayene istasyonuna giderek trafiğe çıkabilir onayı alması ve sonradan emniyetten plakalarının alınması gerekmektedir.

Trafikten çekme belgeli araç kullanmanın cezası 2019 için 1002 TL‘dir.(2020 yılı çekme belgeli araç kullanma cezası 1228 TL şeklinde güncellendi.) Bu şekilde trafiğe çıkmak yasak olduğu için aynı zamanda araç trafik ekipleri tarafından çektirilecektir.

Trafik Cezası Varken Araç Satışı Yapılır Mı?

Araç satışında noter tarafından plaka üzerinde vergi, trafik cezası olup olmadığı kontrol edilir. Eğer arabanın herhangi bir cezası veya vergi borcu var ise bu borçlar ödenmeden satış verilemez.

Muayenesi Biten Araç Cezası

Aracınızın muayene süresi dolmuş ise yapılacak polis kontrollerinde cezai işlem uygulanacaktır. 2019 muayenesiz araç cezası 235 TL‘dir(2020 muayenesiz araç kullanma cezası 288 TL). Ayrıca aracın muayenesiz şekilde trafiğe çıkması yasak olup plaka trafikten men edilecektir.

2019 muayene ücretleri ve gerekli evraklar için bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazı Özeti
Muayenesi Olmayan Aracın Satışı Yapılabilir Mi?
İçerik
Muayenesi Olmayan Aracın Satışı Yapılabilir Mi?
Açıklama
Muayenesi olmayan aracın satışını yapmak mümkün değildir. Noter satışlarında aracın muayene, ceza, vergi eksiği olmamalıdır.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here