Araç Muayene Ücreti 2019, Egzoz Muayene Ücreti

Kanunlara göre trafikte yer alan tüm araçların araç türüne göre belirli periyotlarda muayeneye girmesi ve onay alması gerekiyor. Türkiye’de TÜVTÜRK adında firma tarafından üstlenilen muayene işlemi her araç grubu için farklı fiyatlarla yapılmakta. 

Araç Muayene Ücretleri 2019

2019 yılında muayene ücretleri zamlandı ve yeni tarife aşağıdaki şekilde oldu;

Otomobil, Minibüs, Kamyonetler için: 279 TL

Otobüs, Kamyon ve Çekiciler için: 377 TL

Traktör ve Motorsikletler için: 142 TL olarak belirlendi.

Egzoz Muayene Ücreti 2019

Muayene ücretine ek olarak 2019 egzoz muayenesi ücreti ise 65 TL olarak belirlendi. Artık egzoz pulunun ruhsata işlenmediğini ve online olarak e-devletten görüntülenebildiğini belirtelim.

Ayrıca egzoz muayenesinin Tüvtürk istasyonlarında yapılması zorunlu değildir. Herhangi anlaşmalı bir muayene noktasından sıra beklemeden egzoz ölçümünü yaptırabilir ve pulunuzu alabilirsiniz.

2019 Otomobil Muayene Fiyatı

Güncel fiyatlar ile binek otomobiller için muayene ücreti egzoz ve genel muayene ile toplamda 345 TL’ye yapılıyor. Muayene için ödenmesi gereken tutar sadece istasyon veznelerinden yapılabiliyor ve maalesef kredi kartı ile muayene ücreti ödemesi yapılamamakta.

Araç Muayene Cezası

Taşıtınızın muayene süresi geçtiği halde yaptırmamanız durumunda her ay için ödemeniz gereken tutara ek %5 gecikme faizi uygulanacaktır. Ayrıca bu şekilde trafiğe çıktığınızda olası polis kontrollerinde cezai işlem uygulanacaktır.

Örnek bir gecikme faizi hesaplaması yapalım;

Binek aracınızın muayenesini bir ay geciktirdiğiniz takdirde 345 ana tutara ek olarak aylık 17 TL gecikme faizi eklenecek ve ödemeniz gereken tutar 362 TL olacaktır.

2019 yılında muayenesiz araç kullanma cezası 235 Tl olarak belirlenmiştir. Ayrıca geçerli muayenesi olmayan aracın satışı da yapılamamaktadır.

İlginizi Çekebilir  Sel Hasarlı Araba Alınır Mı? Sel Hasarlı Araba Nasıl Anlaşılır?

Araç Muayene Gerekli Evraklar

Aracınız ile muayene noktasına gitmeden önce Tüvtürk’ün web sitesinden randevu almanız gerekir. Plaka üzerine herhangi bir borç yok ise kendinize en uygun zamanda randevu alabilirsiniz. Muayene noktasında;

  • Araç ruhsatı (Ruhsat yok ise maalesef muayene işlemi yapılamakta)
  • Aktif trafik sigorta poliçesi(Aracınızın muayene tarihinde sigortası yok ise kabul edilmemektedir.)
  • Muayene yaptıracak kişiye ait bir kimlik belgesi.(ehliyet, kimlik, pasaport)

Tüvtürk Muayene Tekrarı

Aracınız ile muayene gittikten sonra bazı eksiklerden ötürü “ağır kusurlu” sayılabilir ve bu eksikleri giderdikten sonra tekrar kontrole gelmeniz gerekebilir.

Otomobilinizdeki ağır kusur sayılan eksikleri gidermeniz için size 1 aylık bir süre verilir ve bu süre içerisinde geleceğiniz yeni muayene için ek ücret alınmaz. Bu süre içerisinde kuruma gelmeyen veya ikinci kontrolde de ağır kusurlu araçların yeniden ödeme yapması gerekmektedir.

 

Yazı Özeti
Araç Muayene Ücretleri 2019
İçerik
Araç Muayene Ücretleri 2019
Açıklama
2019 yılında otomobiller için 279, otobüsler için 377, motorsikletler için ise 142 TL muayene ücreti alınmakta. Egzoz emisyon ücreti ise 65 TL'dir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here