Ecu Nedir? Ecu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Otomobillerin beyni olarak adlandırabileceğimiz ECU(Electronic Control Unit) yani motor kontol ünitesi, aracın sorunsuz çalışabilmesi için onlarca sensörden gelen veriyi yorumlayarak gerekli parçalara komut veren küçük bir bilgisayar sistemidir.

Ecu Ne İşe Yarar?

Standart bir otomobilde yağ müşürü, yağ seviye sensörü, hava akişmetresi, oksijen, su, hararet müşürü, yakıt basınç sensörü gibi onlarca hatta yeni araçlarda yüzlerce sensör bulunur. Tüm bu donanımların ortak bağlantı noktası ise araç beyni yani ecu’dur. Bir kitap büyüklüğünde olan ecu, motorun ateşleme sistemini, hava-yakıt oranını, gaz tepkimesini ayarlar.

Arabanın gösterge panelinde bir arıza ışığı yanması durumunda vs. obd soketinden bağlanan bilgisayar motor beynindeki kayıtları okur. Araçta olan tüm anormal durumlar ecu tarafından kaydedilir ve bu şekilde arızaların onarılması sağlanır. Elm327 cihazı ile de bu arıza kodları okunabilir.

Ecu Arızası Durumunda Ne Olur?

Motorun kalbi olarak nitelendirdiğimiz bu parça kaputun altında genellikle görünür olmamasına ve küçük boyutlu olmasına rağmen arızası durumunda aracın çalışmamasına bile neden olabilir. Olası ecu arızasında olabilecekler;

  • En başta motor beyninde arıza olması durumunda gösterge panelinde çeşitli arıza lambaları yanacaktır.
  • Aracın tekleyerek çalışması, marşı geç alması.
  • Tıpkı immoblizer arızası gibi kontağın döndüğü halde aracın bazen çalışmaması.
  • Parçanın tamamen arızalanması durumunda tıpkı araçtan akü sökülmüş gibi kontağın vs. tepkisiz kalması gibi sorunlar görülebilir.

Ecu Arızası

Genel olarak yukarıdaki arızaların olması durumunda ilk şüphelenilmesi gereken motor beynidir. Arızanın buradan kaynaklandığı tespit edildiğinde parça sökülerek işinin ehli bir yetkili tarafından tamir edilmesi ve yeniden araca takılması gerekir.

Ecu çok hassas ve tamir yapılacak şekilde üretilmemiş bir parçadır. Uzman kişiler tarafından sökümü yapılmalı ve uygun cihazlar ile tamiri yapıldıktan sonra özel sıvı malzemesi ile kapatılmalıdır. Parça ciddi anlamda pahalı olduğundan genellikle değişim yerine onarım yapılmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Otomatik Park Sistemi Nasıl Çalışır?

Motor Beyni Neden Arızalanır?

Otomobil üreticileri tarafından ecu kaputun gizli bir köşesinde korunaklı bir biçimde konumlandırılır. Siz de kaputu açtığınızda genellikle aküye yakın bir kısımda onlarca kablo demetinin gittiği bir metal arayarak ecu’yu görebilirsiniz. Araç ömrü ile eşdeğer bir parça olan motor beyni bazı ihmaller sonrasında arızalanabilir;

  • Araca sonradan takılan ses, aydınlatma vs. tesisatları sigortasız veya yanlış voltajlı şekilde takılırsa ani akımdan dolayı parça arıza yapabilir.
  • Akü takviyesi sırasında kutupların yanlış takılması motor beyninin kısa devre yapmasına neden olabilir.
  • Son zamanlarda oldukça popüler olan motor yıkama işlemi öncesinde ecu korunaklı hale getirilmez ise su parçanın bozulmasına yol açabilmektedir.

Aşağıdaki videoda ecu arızası olan bir aracı görebilirsiniz.

Yazı Özeti
Ecu Nedir?
İçerik
Ecu Nedir?
Açıklama
Otomobillerin beyni olarak adlandırabileceğimiz ECU(Electronic Control Unit) yani motor kontol ünitesi, aracın sorunsuz çalışabilmesi için onlarca sensörden gelen veriyi yorumlayarak gerekli parçalara komut veren küçük bir bilgisayar sistemidir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here