Kirli Hava Filtresinin Motora Etkileri Nelerdir?

Motorun çalışması için en önemli şey olan havayı filtreleyen hava filtresi, aracınızın motor sağlığını doğrudan etkiler. Yakın zamanda ehliyet sınavında da sorulmaya başladığını gördüğüm bu soru ile ilgili merak ettilerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

temiz hava filtresi

Motor çalışırken silindir içerisine alınan hava dışarıdan motora giderken ilk olarak hava filtresinden geçer ve üzerindeki partiküller, yabancı maddeler filtrede tutularak motora gitmesi engellenir. Elektrik süpürgesindeki filtreye benzer yapıda olan parça çok küçük partikülleri dahi tutabilecek şekilde üretilmiştir.

Her rutin yağ bakımında değiştirilmesi gereken bu parçanın ortalama fiyatı araca göre değişmekle birlikte 25-60 lira aralığındadır ve değişimi genellikle oldukça kolaydır.

Kirli Hava Filtresi Motora Ne Gibi Zararlar Verir?

İçten yanmalı motorlar prensip olarak hava-yakıt karışımı ile çalışırlar ve pistonlara gelen havanın kalitesi aracın doğru karışım ile çalışması için çok önemlidir. Zamanında değiştirilmemiş, kirlenmiş hava filtresinden hava akışı azalacak ve bu sebeple araç daha fazla yakıt yakmaya başlayacaktır. Ayrıca özelliğini yitiren hava filtresi motor içerisine toz, partikül girmesine neden olabilir ve hareketli parçalar zarar görebilir.

kirli ve temiz hava filtresi
Kirli ve temiz hava filtresi arasındaki fark

Ehliyet sınavlarında da sorulan “hava filtresi kirli ise motor nasıl karışımla çalışır” sorunuza zengin karışım olarak cevap verebiliriz. Bunun sebebi ise motorun tıkanık filtre sebebi ile yeterli havayı çekememesi ve bu sebeple daha fazla yakıt tüketmesidir.

Hava Filtresinin Tıkandığı Nasıl Anlaşılır?

  • Yakıt tüketiminin artması
  • Motor sesinin değişmesi
  • Motor arıza lambasının yanması
  • Motor performansının azalması
  • Egzozda siyah duman olması veya artması
İlginizi Çekebilir  Motor Hacmi Nedir? Motor Hacmi Ne İşe Yarar?

yukarıda sıraladığımız sorunların sebebi eskimiş hava filtresi olabilir. Her ne kadar başka parçalardan da bu arızaların olma ihtimali yüksek olsa da kontrol kolaylığı açısından mutlaka ilk sırada filtrenin incelenmesini öneriyoruz.

Hava Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Aracınızın filtresini kendiniz de kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Yedek parçacılardan motor kodu ile filtreyi satın alabilir, iki vida sökerek hava kutusunun kapağını kaldırıp yeni filtreyi takabilirsiniz. Aşağıdaki videoda değişim işlemini izleyebilirsiniz.

Hava Filtresi Temizlenebilir Mi?

Bazı araç sahipleri hava filtresini değiştirmek yerine bakım periyotlarında temizleterek yerine geri taktırmaktadır. Özellikle modern araçlarda turbo sisteminin sağlığı için vs. kesinlikle değişim öneriyoruz. Hava filtresi sanılanın aksine yıkanmaz, sıvı ile temizlenmez. Yıkanması durumunda kağıt filtrenin yapısı bozulacak ve görevini yerine getiremeyecektir.

Yazı Özeti
Kirli Hava Filtresinin Motora Etkileri Nelerdir?
İçerik
Kirli Hava Filtresinin Motora Etkileri Nelerdir?
Açıklama
Zamanında değiştirilmemiş, kirlenmiş hava filtresinden hava akışı azalacak ve bu sebeple araç daha fazla yakıt yakmaya başlayacaktır ve motor içerisine toz, partikül girmesine neden olabilir ve hareketli parçalar zarar görebilir.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here