Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri 2019

Arabadan biraz anlayan veya yetkili servislerin yüksek bakım fiyatları sebebiyle alternatif arayan birçok araç sahibi, parçaları kendisi temin edip sanayide bakımını yaptırmayı tercih ediyor. Bu sayede bazı yetkili servislerin kullandığı kalitesiz motor yağları yerine motorunuz için en iyisini seçebiliyor ve maliyet olarak bazen %50’lere varan tasarruf yapabiliyorsunuz.

Yağ Değişimi İşçilik Fiyatı

Motor yağı ve filtrelerini kendiniz götürüp ustaya sadece işçiliğini yaptırmak istediğinizde birçok farklı fiyat ile karşılaşabiliyorsunuz. Geçen yıl 60-100 arasında olan bakım işçilik ücreti, şimdilerde 100-150 arasında değişkenlik göstermekte. Tabii ki işçilik ücretlerinde aracın marka, modeli ve şehir de büyük değişkenlik gösteriyor.

Araç Periyodik Bakım Fiyatları 2019

Kendi aracım olan 1.3 CDTI Corsa için 2018’d3 Eskişehir sanayisinde 70 lira işçilik ödemiştim. Yakın zamanda yaptırmış olduğum bakımda ise(Şubat-2019) 100 lira işçilik ücreti verdim.

Yağ Değişimi Nasıl Yapılır?

Motorun can damarı olarak nitelendirebileceğimiz motor yağı üreticinin belirlemiş olduğu yağ değişim aralıklarında mutlaka değiştirilmelidir. Aksi halde yağlama yetersiz olacak ve motor içi aşınmalar artacaktır.

Yağ değişimi neredeyse tüm otomobiller için aynı şekilde yapılır. Araç düz bir şekilde lifte kaldırılır ve karter tapası sökülerek motor içerisindeki yağın akması sağlanır.

Not:Bu işlemden önce motor mutlaka ideal çalışma sıcaklığına ulaşmış olmalıdır, aksi halde yağ yeterli akıcılığa ulaşamayacak ve karterden tamamen akmayacaktır.

Daha sonra karter tapası yeniden takılır veya deforme olmuşsa yenisi ile değiştirilir. Yeni yağ filtresi takılır ve sarı yağ kapağı açılarak yeni yağ boşaltılır.

İlginizi Çekebilir  Yaz Lastiğine Ne Zaman Geçilir 2019

Araba Bakım Fiyatları 2019

Özel serviste yaptırdığınızı ve aracınızın 4 litre yağ aldığını varsayarsak benzinli araçlar için 400-450, dizel araçlar için ise 500-600 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle dizel motorlarda yakıt filtresinin değişim durumu tutarı ciddi oranda etkileyebilmekte.

Ücretsiz Yağ Değişimi

Bazı yakıt istasyonlarında markanın yağını almanız durumunda yağ değişim ücreti almıyorlar. Bunun için servis noktası bulunan akaryakıt istasyonlarından motor yağını satın alarak servis kısmında bakım yaptırabiliyorsunuz. Genellikle bu hizmet sadece yağ ve yağ filtresi değişimini kapsamakta.

Bu servislere gitmeden önce aracınızın yağ kapasitesini öğrenmeniz ve fazla yağ koydurmamanız gerekmekte. Aksi halde ciddi masraflarla karşılaşabilirsiniz.

Yağ Değişiminde Karter Tapası Değiştirilmeli Mi?

Yağın boşaltılması için karterin altındaki deliği tutan karter tapası ve pulunun genellikle her bakımda değişmesi gerekmez. Üreticinin belirlemiş olduğu tork ile sıkıldığında genellikle değiştirilmesi gerekmez ancak her bakımdan sonra mutlaka sızdırma durumu kontrol edilmelidir.

ÖNEMLİ:Motor yağının fazla koyulması durumunda motor çalışırken iç basıncı artacak ve contalardan sızıntı yapmaya veya en kötü senaryo ile yağ pompası hasar görerek yatak sarmaya sebep olacaktır. Ayrıca aracınız dizel ise turboya yağ gitmesine sebep olabilir ve motorun ambale kalkması olarak adlandırılan duruma yol açabilir.

Yağ Değişiminde Yağ Filtresi Değiştirilmeli Mi?

Yağ filtresi motorun ömrü açısından hayati öneme sahip bir parçadır. Motor çalışırken kopan demir parçaları, toz, partiküller vs. yağ filtresinde birikir ve motor parçalarına zarar vermesi önlenir. Binlerce km boyunca bu tortular ile dolan filtre her yağ değişiminde yenilenmelidir.

Motor yağının iyi süzülmesi ve eski yağ ile karışmaması için(yağ filtresinde toplam kapasitenin %7-10’u bulunur.) değişim ihmal edilmemelidir.

Yağ Değişimi Ne Kadar Sürer?

Gittiğiniz serviste sıra olmaması durumunda motor yağı ve filtrelerin değişimi işlemi ortalama 15-30 dakika arası sürer. Ancak bazı araçlarda yakıt filtresi değişimi ve hava alınması gibi işlemler gerektiğinde bu süre uzayabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Egzozdan Su Gelmesinin Sebepleri

Karter Değişimi Fiyatı

Konumuzla ilgili olduğu için karter değişimini de anlatalım. Motorun en alt kısmında tüm yağın toplandığı ve yağ tapasının(yağ boşaltmak için sökülen vida) bağlı olduğu metal havuza karter denir. Zamanla contasının yıpranması, aracın altının vurulması ile meydana gelen hasarlar karterin yağ kaçırmasına veya motorun yatak sarmasına kadar yol açabilir.

Karter değişimi genel olarak basit bir işçilik ile halledilebilir. Araç lifte kaldırılır, eski yağ boşaltılır, karter sökülür ve yeni kartere sıvı conta sürülerek takılır ve yeni yağ eklenerek işlem tamamlanır. Karter değişimi fiyatı 2019 için ortalama 100-150 TL işçilik tutmaktadır. Aracınızın modeline bağlı olarak ise karter ve motor yağı ortalama 500 maliyet çıkarabilmektedir.

Motor Yağ Kapasitesini Mutlaka Öğrenin

Yağ değişimi öncesinde mutlaka aracınızın kullanma kılavuzundan karterin yağ kapasitesini öğrenin. Aksi halde motorda fazla yağ olması iç basıncı artıracak ve contalara zarar verecek, miktarın çok fazla olması durumunda ise motor parçaları zarar görecektir. Motor yağ seviyesinin yükselmesi ile ilgili yazımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı Özeti
Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri 2019
İçerik
Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri 2019
Açıklama
Geçen yıl 60-100 arasında olan bakım işçilik ücreti, şimdilerde 100-150 arasında değişkenlik göstermekte. Tabii ki işçilik ücretlerinde aracın marka, modeli ve şehir de büyük değişkenlik gösteriyor.

6 YORUMLAR

 1. Saçmalamayın lütfen 400-500 Tl tutarmı neresi orası yurt dışı bir yermi Yağ değişimi, filtreler balatalar temizlik bakım + işçilik maksimimum 300 TL tutuyor.

  • Sanıyorum yan sanayi parça ve kalitesiz motor yağı kullanıyorsunuz. Şuan Mobil1, Castrol gibi kaliteli bir yağ ve orijinal filtreler ile en az 400-500 Tl aralığında bakım fiyatları çıkmakta.

    • Evet, yetkili servisler biraz fazla fiyat çıkarıyor. Eğer aracınızın garanti süresi dolmuşsa parçaları internetten sipariş edip ustanıza sadece işçilik vererek bakımı yaptırmanızı öneririm.

 2. Kendim yapıyorum artık… hava filtresini çocuk bile değiştirebiliyor, polen de öyle… yağ ve yağ filtresi dikkat ister, tecrüben ve gereken alet edevat varsa o da kolaydır…

  15 – 20dk da iki filtre değişip 100 TL işçilik istiyorlar. o paraya dolu dolu bir gün çalışıyorsun. yazık…

  • Eğer yağı boşaltmak için uygun alanınız var ise dediğiniz gibi oldukça kolay. Bir tork anahtarı ve tornavida ile tüm filtreler değiştirilebiliyor.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here