Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri 2019

Arabadan biraz anlayan veya yetkili servislerin yüksek bakım fiyatları sebebiyle alternatif arayan birçok araç sahibi, parçaları kendisi temin edip sanayide bakımını yaptırmayı tercih ediyor. Bu sayede bazı yetkili servislerin kullandığı kalitesiz motor yağları yerine motorunuz için en iyisini seçebiliyor ve maliyet olarak bazen %50’lere varan tasarruf yapabiliyorsunuz.

Yağ Değişimi İşçilik Fiyatı

Motor yağı ve filtrelerini kendiniz götürüp ustaya sadece işçiliğini yaptırmak istediğinizde birçok farklı fiyat ile karşılaşabiliyorsunuz. Geçen yıl 60-100 arasında olan bakım işçilik ücreti, şimdilerde 100-150 arasında değişkenlik göstermekte. Tabii ki işçilik ücretlerinde aracın marka, modeli ve şehir de büyük değişkenlik gösteriyor.

Kendi aracım olan 1.3 CDTI Corsa için 2018’de Eskişehir sanayisinde 70 lira işçilik ödemiştim. Yakın zamanda yaptırmış olduğum bakımda ise 100 lira işçilik ücreti verdim.

Yağ Değişimi Nasıl Yapılır?

Motorun can damarı olarak nitelendirebileceğimiz motor yağı üreticinin belirlemiş olduğu periyotlarda mutlaka değiştirilmelidir. Aksi halde yağlama yetersiz olacak ve motor içi aşınmalar artacaktır.

Yağ değişimi neredeyse tüm otomobiller için aynı şekilde yapılır. Araç düz bir şekilde lifte kaldırılır ve karter tapası sökülerek motor içerisindeki yağın akması sağlanır.

Not:Bu işlemden önce motor mutlaka ideal çalışma sıcaklığına ulaşmış olmalıdır, aksi halde yağ yeterli akıcılığa ulaşamayacak ve karterden tamamen akmayacaktır.

Daha sonra karter tapası yeniden takılır veya deforme olmuşsa yenisi ile değiştirilir. Yeni yağ filtresi takılır ve sarı yağ kapağı açılarak yeni yağ boşaltılır.

Araba Bakım Fiyatları 2019

Özel serviste yaptırdığınızı ve aracınızın 4 litre yağ aldığını varsayarsak benzinli araçlar için 400-450, dizel araçlar için ise 500-600 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle dizel motorlarda yakıt filtresinin değişim durumu tutarı ciddi oranda etkileyebilmekte.

İlginizi Çekebilir  2019 Yılı Ehliyet Alma Süreci

ÖNEMLİ:Motor yağının fazla koyulması durumunda motor çalışırken iç basıncı artacak ve contalardan sızıntı yapmaya veya en kötü senaryo ile yağ pompası hasar görerek yatak sarmaya sebep olacaktır. Ayrıca aracınız dizel ise turboya yağ gitmesine sebep olabilir ve motorun ambale kalkması olarak adlandırılan duruma yol açabilir.

 

Yazı Özeti
Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri 2019
İçerik
Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri 2019
Açıklama
Geçen yıl 60-100 arasında olan bakım işçilik ücreti, şimdilerde 100-150 arasında değişkenlik göstermekte. Tabii ki işçilik ücretlerinde aracın marka, modeli ve şehir de büyük değişkenlik gösteriyor.

2 YORUMLAR

  1. Saçmalamayın lütfen 400-500 Tl tutarmı neresi orası yurt dışı bir yermi Yağ değişimi, filtreler balatalar temizlik bakım + işçilik maksimimum 300 TL tutuyor.

    • Sanıyorum yan sanayi parça ve kalitesiz motor yağı kullanıyorsunuz. Şuan Mobil1, Castrol gibi kaliteli bir yağ ve orijinal filtreler ile en az 400-500 Tl aralığında bakım fiyatları çıkmakta.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here