Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri 2019

Arabadan biraz anlayan veya yetkili servislerin yüksek bakım fiyatları sebebiyle alternatif arayan birçok araç sahibi, parçaları kendisi temin edip sanayide bakımını yaptırmayı tercih ediyor. Bu sayede bazı yetkili servislerin kullandığı kalitesiz motor yağları yerine motorunuz için en iyisini seçebiliyor ve maliyet olarak bazen %50’lere varan tasarruf yapabiliyorsunuz.

Yağ Değişimi İşçilik Fiyatı

Motor yağı ve filtrelerini kendiniz götürüp ustaya sadece işçiliğini yaptırmak istediğinizde birçok farklı fiyat ile karşılaşabiliyorsunuz. Geçen yıl 60-100 arasında olan bakım işçilik ücreti, şimdilerde 100-150 arasında değişkenlik göstermekte. Tabii ki işçilik ücretlerinde aracın marka, modeli ve şehir de büyük değişkenlik gösteriyor.

Araç Periyodik Bakım Fiyatları 2019

Kendi aracım olan 1.3 CDTI Corsa için 2018’d3 Eskişehir sanayisinde 70 lira işçilik ödemiştim. Yakın zamanda yaptırmış olduğum bakımda ise(Şubat-2019) 100 lira işçilik ücreti verdim.

Yağ Değişimi Nasıl Yapılır?

Motorun can damarı olarak nitelendirebileceğimiz motor yağı üreticinin belirlemiş olduğu yağ değişim aralıklarında mutlaka değiştirilmelidir. Aksi halde yağlama yetersiz olacak ve motor içi aşınmalar artacaktır.

Yağ değişimi neredeyse tüm otomobiller için aynı şekilde yapılır. Araç düz bir şekilde lifte kaldırılır ve karter tapası sökülerek motor içerisindeki yağın akması sağlanır.

Not:Bu işlemden önce motor mutlaka ideal çalışma sıcaklığına ulaşmış olmalıdır, aksi halde yağ yeterli akıcılığa ulaşamayacak ve karterden tamamen akmayacaktır.

Daha sonra karter tapası yeniden takılır veya deforme olmuşsa yenisi ile değiştirilir. Yeni yağ filtresi takılır ve sarı yağ kapağı açılarak yeni yağ boşaltılır.

İlginizi Çekebilir  Gece Sürüş Gözlüğü Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Araba Bakım Fiyatları 2019

Özel serviste yaptırdığınızı ve aracınızın 4 litre yağ aldığını varsayarsak benzinli araçlar için 400-450, dizel araçlar için ise 500-600 TL arasında olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle dizel motorlarda yakıt filtresinin değişim durumu tutarı ciddi oranda etkileyebilmekte.

Ücretsiz Yağ Değişimi

Bazı yakıt istasyonlarında markanın yağını almanız durumunda yağ değişim ücreti almıyorlar. Bunun için servis noktası bulunan akaryakıt istasyonlarından motor yağını satın alarak servis kısmında bakım yaptırabiliyorsunuz. Genellikle bu hizmet sadece yağ ve yağ filtresi değişimini kapsamakta.

Bu servislere gitmeden önce aracınızın yağ kapasitesini öğrenmeniz ve fazla yağ koydurmamanız gerekmekte. Aksi halde ciddi masraflarla karşılaşabilirsiniz.

Yağ Değişiminde Karter Tapası Değiştirilmeli Mi?

Yağın boşaltılması için karterin altındaki deliği tutan karter tapası ve pulunun genellikle her bakımda değişmesi gerekmez. Üreticinin belirlemiş olduğu tork ile sıkıldığında genellikle değiştirilmesi gerekmez ancak her bakımdan sonra mutlaka sızdırma durumu kontrol edilmelidir.

ÖNEMLİ:Motor yağının fazla koyulması durumunda motor çalışırken iç basıncı artacak ve contalardan sızıntı yapmaya veya en kötü senaryo ile yağ pompası hasar görerek yatak sarmaya sebep olacaktır. Ayrıca aracınız dizel ise turboya yağ gitmesine sebep olabilir ve motorun ambale kalkması olarak adlandırılan duruma yol açabilir.

Yağ Değişiminde Yağ Filtresi Değiştirilmeli Mi?

Yağ filtresi motorun ömrü açısından hayati öneme sahip bir parçadır. Motor çalışırken kopan demir parçaları, toz, partiküller vs. yağ filtresinde birikir ve motor parçalarına zarar vermesi önlenir. Binlerce km boyunca bu tortular ile dolan filtre her yağ değişiminde yenilenmelidir.

Motor yağının iyi süzülmesi ve eski yağ ile karışmaması için(yağ filtresinde toplam kapasitenin %7-10’u bulunur.) değişim ihmal edilmemelidir.

Yazı Özeti
Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri 2019
İçerik
Yağ Değişimi İşçilik Ücretleri 2019
Açıklama
Geçen yıl 60-100 arasında olan bakım işçilik ücreti, şimdilerde 100-150 arasında değişkenlik göstermekte. Tabii ki işçilik ücretlerinde aracın marka, modeli ve şehir de büyük değişkenlik gösteriyor.

4 YORUMLAR

  1. Saçmalamayın lütfen 400-500 Tl tutarmı neresi orası yurt dışı bir yermi Yağ değişimi, filtreler balatalar temizlik bakım + işçilik maksimimum 300 TL tutuyor.

    • Sanıyorum yan sanayi parça ve kalitesiz motor yağı kullanıyorsunuz. Şuan Mobil1, Castrol gibi kaliteli bir yağ ve orijinal filtreler ile en az 400-500 Tl aralığında bakım fiyatları çıkmakta.

        • Evet, yetkili servisler biraz fazla fiyat çıkarıyor. Eğer aracınızın garanti süresi dolmuşsa parçaları internetten sipariş edip ustanıza sadece işçilik vererek bakımı yaptırmanızı öneririm.

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here