2022 İkinci El Araçlar için Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?(Güncel Yasa)

2019 yılında prosedürde herhangi bir farklılık olmadı. Noter fiyatları ise 164’ye yükseldi.

2022 Araç Satışı Noter Masrafı 457 TL olarak belirlendi.

Yakın zamanda değişen yasa ile beraber ikinci el araçlarda plaka değişim işlemlerinde farklılıklar oluştu. Plaka seçimi, ücretler ve süreç konusunda değişimlerden bu yazımızda detaylı olarak bahsettik.

2022 Plaka Değiştirme

Geçtiğimiz yıla kadar araç ikinci el araç alımlarında plaka değişikliği için ek ücret vermek ve yeni plakayı bir ay süre içerisinde bastırmak gerekiyordu.(Bu süreçte eski plaka kullanılabiliyordu.) 2019 yılında çıkan yasa ile artık plaka değişim işlemlerinde ek ücret vermek gerekmiyor ancak plaka değişim sürecinde farklılıklar mevcut.

Plakasını değiştireceğiniz ikinci el arabanın yeni plaka sistemi 2022 ile alım sürecini adım adım anlatalım;

Araç Alırken Plaka Değiştirmek Zorunlu Mu?

Birçok kişi tarafından merak edilen bu soru ile başlayalım. Plaka değiştirmek noter satışı sırasında alıcı tarafın talebi ile yapılıyor. Eğer plaka değiştirme talebinde bulunmazsanız satın alacağınız aracın üzerindeki plaka ile satın alabiliyorsunuz.

Araç Alım Satımda Plaka Değişimi

 • Yeni araç alırken plaka değiştirmek için karar verdiğiniz aracın sahibi ile beraber mevcut plakaları sökerek en yakın noter’e başvurmanız gerekiyor. Bu süreçte ruhsat üzerinde herhangi bir hak mahrumiyeti, trafik cezası veya vergi borcu olmaması gerekiyor.
 • Notere evrakları iletirken araç alırken plaka değişimi yapacağınızı belirtiyorsunuz ve size verilen formu dolduruyorsunuz.(Mevcut plaka, marka, model vs. soruluyor.)
 • Sonrasında imza aşamasına geçiliyor ve o süreçte eski plakalar noter çalışanı tarafından alınıyor.
 • Sistem tarafından atanan plaka kodunun yazılı olduğu sarı bir belge ve ruhsatınız tarafınıza teslim ediliyor. Ardından 2018 noter araba alım satım masrafı 163,50 TL‘yi 2022 yılı için 407 TL‘yi vezneye ödemeniz gerekiyor.
 • Bu aşama sonrasında elinizdeki sarı belge ile Şoförler Odasına müracaat ederek plaka basım bedelini ödüyorsunuz.(Yaklaşık 30 TL) 2022 için 75 TL Yoğunluk olmadığı zamanlarda yarım saat içerisinde plakalar tarafınıza teslim ediliyor.
İlginizi Çekebilir  Dacia'dan Yeni Otomatik Şanzıman

Plakalar sistem tarafından verildiği için özel harf kombinasyonu vs. isteme şansınız olmuyor. Bunun için özel plaka talep ederek ödeme yapmak gerekiyor. Noter satışı sonrasında aracınızda plaka olmadığı için yeni plakalarınızı alana kadar trafiğe çıkmamanız gerekiyor. Aksi takdirde 2018 2022 plakasız gezme cezasının 2800 TL dolaylarında olduğunu hatırlatalım.

Plaka Sistem Tarafından İkametgah Adresine Göre Atanıyor

 • Yeni plakalar alıcının kayıtlı olduğu il kodu ile çıkıyor. Örneğin İstanbul’dan araç alıyorsanız ve ikametgah adresiniz Eskişehir ise plakanız 26 ile başlayacaktır. Ayrıca artık 3 harf ve 3 rakamlı plakalar verilmekte. Noterde plaka seçme gibi bir seçenek maalesef sunulmuyor. Sitem otomatik olarak tarafınıza plaka tanımlıyor.
 • Plakaların özel plakalıkla veya çift taraflı bant ile yapıştırılması gerekiyor. Plaka üzerine vidalama yapılması sonucunda cezai işlem uygulanabiliyor.

Eski Plakamı Yeni Aracıma Nasıl Alırım?

Mevcut aracınızdaki plakayı sattıktan sonra yeni aracınızda kullanmak istiyorsanız sizi biraz karışık bir süreç bekliyor. Öncelikle alıcıya plaka değiştirmesi gerektiğini söylemeli ve mevcut olanın boşa düşmesini sağlamalısınız. Bu işlemde mutlaka aracın bağlı olduğu ilçeden farklı bir ilçeye satılması gerekiyor. Sonrasında ise Trafik Şube Müdürlüğü’ne giderek plakayı ayırmak istediğinizi belirtmeli ve dernek bağışı yapmalısınız. Plakanın parti, futbol takımı gibi kısaltmalarda olması miktarı artırabilmektedir.

Keyfi Plaka Değişikliği

Satın alım sonrası plaka değişimi için önünüzde birkaç seçenek var.

 • Aracınızı aldıktan sonra ikamet değişikliği yaparak emniyete dilekçe verebilir ve plakanızı bulunduğunuz şehrin plakası ile değiştirebilirsiniz.
 • Aracınızı bir arkadaşıza, ailenizden birine satarak noterde plaka değişimi yapabilir ve tekrar üzerinize alabilirsiniz. Ancak burada ek noter masrafları ve sigorta artışları olabileceğini de söyleyelim.
 • Sonradan plaka değiştirme sürecinde iki kez noter ücreti ve bir plaka basım ücreti ödemeniz gerektiğini de belirtelim.
İlginizi Çekebilir  Hyundai Creta Hindistan'da Satışta

Plakaların Çalınması Durumunda Ne Yapılmalı?

Satış yapmadan plaka değiştirme işlemi için diğer seçenek de plakalarınızın çalınması. Aracınızın plakalarının bilinmeyen kişilerce çalınması durumunda emniyete başvurmanız ve durumu bildirmeniz gerekir. Sonrasında ise güvenlik gereği o plakaların başka araçlarda kaçak olarak kullanılma durumu olduğundan sizin plakalarınızı değiştirmeniz gerekir. Bu durumda plaka basım ücreti ödeyerek yeni plakalarını almanız gerekmektedir.

2022 Plaka Basım Ücreti

2020 yılında yeni aracınız için veya mevcut aracınız için şoförler odası plaka basım ücreti 75 Tl olarak belirlenmiş durumda.

Plaka basım işlemi ile ilgili detaylı bilgi için bu yazımızı da inceleyebilirsiinz.

Başka Şehirden Alınan Araba Plaka Değişimi

Yazımızda da bahsettiğimiz gibi yeni sistem artık ikametgaha göre çalışmakta. Herhangi bir şehirde noterden plaka değişim talebi ile satın alacağınız otomobiliniz ikametgah adresinize göre plaka koduna sahip olacaktır.

Plaka Yenileme Nasıl Yapılır?

Plakanızın hasarlı olması, üzerindeki vida vs. etkenlerden ötürü muayeneden geçmemesi sebebi ile plaka değiştirmeniz gerekebilir. Bunun için sırasıyla;

 • Ruhsat sahibinin kimliği, ruhsat ve fotokopileri
 • Eski iki plaka
 • Plaka değiştirme bedeli (2022 için 75 TL)

Bu işlemlerden sonra tarafınıza bir belge verilerek plaka basım birimine yönlendirileceksiniz. Orada yeni plakalarınız 20-30 dk içerisinde tarafınıza teslim edilecektir.

Araç alırken plaka değiştirmek ile ilgili sormak ve eklemek istedikleriniz için aşağıda bulunan kısımdan yorum kısmını kullanabilirsiniz.

Araç alım satım ile ilgili merak ettikleriniz için 2019 Noter Araç Satış İşlemleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yazı Özeti
2019 İkinci El Araçlar için Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?(Güncel Yasa)
İçerik
2019 İkinci El Araçlar için Plaka Değişimi Nasıl Yapılır?(Güncel Yasa)
Açıklama
Notere evrakları iletirken plaka değişimi yapacağınızı belirtiyorsunuz ve size verilen formu dolduruyorsunuz.( 2019 yılında prosedürde herhangi bir farklılık olmadı. Noter fiyatları ise 164 Tl'den 224 TL'ye yükselmiş durumda.
Yazar

70 YORUMLAR

 1. Merhabalar istanbuldan 34 plakalı ikinci el bir araç almak istiyorum.
  İkametim antalya.
  İstanbulda Noter satışından önce antalyadaki trafiktek özel hatf grubu plaka ayırtıp notere gittigimde ayırtmış oldugum plakayı notere söyleyerek alabiliyormuyum. Noter sisteminde gözükürmü.
  Teşekkürler

  • Merhabalar,
   Sistemde görünüyor ancak bildiğim kadarıyla 24 saat süreyle bir plakayı rezerve edebiliyorsunuz. Plaka tahsisi aynı zamanda tescil edilmiş araçlar için yapılabilmekte. Yani siz rezervasyonu yapacaksınız noterden satışı alacak sonrasında özel plakanızı alacaksınız.
   İsterseniz bir noterden bu durumu teyitleyebilirsiniz, yeni bir sistem olduğundan pek bilgi yok maalesef.

   • Merhaba,
    35 MA XXYY plakalı araç alacağım. Kendi ikametim Manisa’da. Plaka (MA) olduğundan dolayı değişim talep etmeden otomatik olarak değişecek. Bana Manisa plaka mı verilecek yoksa 35 plakalı mı?
    Standart ücret mi uygulanır yoksa ekstra bir ücret talep edilir mi ?

    • Merhaba,
     İkamet adresinize ait bir plaka çıkacak aracınıza. Sadece plaka basım ücreti ve noterde +50 TL gibi bir fark ödemesi yapacaksınız.

  • Noter satışında plaka değiştirmek istediğinizi beyan ederseniz alıcı olarak sizin ikametgah adresinizin plaka kodu ile başlayan bir plaka otomatik olarak verilir. İsterseniz alım öncesi plaka ayırtarak istediğiniz özel plakayı da alabilirsiniz.

    • Noterde alım sırasında plaka değiştirmek istediğinizi söylerseniz sistem otomatik yeni plaka verecektir tarafınıza.

 2. İstediğimiz plakayı almak için hangi trafik tescil bürosuna gitmemiz gerekir?
  Önceden harfler ilçelere göre dağıtılıyordu.Aynı şey hala geçerlimi ?
  Yoksa ikametimizin bulunduğu ilçeden de sistemde boşta olan her plakaya tahsis işlemi yapabilirmiyiz?

  • Merhaba,
   Hala ilçeye göre farklı seriler olabiliyor. Sadece noter tarafından üretilen üç harf-üç rakam plakalarda şube şartı yok. Bulunduğunuz bölgedeki trafik şubeyi arayıp sorarsanız en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

 3. Merhaba. Ben bugün motor aldım 07 plaka plakayı değiştirmek istedim ancak güzel bir plaka yoktu Ben hataylıyım bu arada. ADD vardı hoşuma gitmedi 07 olarak motorumu aldım. Şimdi özel plaka istiyorum ZMR, Veya AVR gibi. Bunun için ne yapmam gerekiyor lütfen anlatır mısınız ne gibi ücretler öderim ne kadara patlar.

  • Merhaba,
   Noter işleminden sonra keyfi plaka değişimi maalesef yapılamıyor. Bunun için tekrar satış işlemi gerçekleşmesi veya plaka kaybı gerekiyor(bu durumda sistem otomatik atama yapar.) Trafik şubeye gidip istediğiniz plakayı ayırttıktan sonra bir arkadaşınıza vs. satıp tekrar üzerinize alırsanız ayırtmış olduğunuz plakayı alabilirsiniz.
   Ortalama 500 TL noter ücreti ve 300-500 TL arası plaka ayırtma için yapmanız gereken bağış ile yaklaşık 1000 TL gideriniz olacaktır.

 4. S. A ben 1 ay önce araç aldım plaka değişimi yaptırmadım ancak yaşadığım şehirde pilaka yabancı karşılandı yol vermeme hakeret etme vb. Şimdi kendi yaşadığım yerden yeniden pilaka değişimi için ne gibi bir yol izleyebilirim teşekkürler

  • Merhaba,
   Aracın noter satışından sonra maalesef plakaların çalınması veya tekrar satış haricinde değişim yapmanız mümkün değil. Şuan için en iyi çözüm aracı bir arkadaşınıza satıp tekrar üzerinize almanız. Alırken de plaka değişimi yaptırmak istediğinizi bildirmeniz. Bu durumda da 2kez noter ücreti ve plaka değişim ücreti ödemeniz gerekecek.
   İyi Günler

 5. Merhaba, hocam şöyle bir durum var. Araç alımı için karsı tarafla anlaştık araç sakaryada ben istanbulda ikamet ediyorum. Aracın plakası 34.abc 01 gibi özel plaka ismine özel almış vatandaş 2017 yılında. Şimdi haklı olarak plakayı vermek istemiyor. 34 den 34 e plaka değişimi olmuyor. Bu durumda hangi yolu izlemeliyiz. Karsı tarafta mağdur olmasın istiyorum. Teşekkürler

  • Merhaba hocam, plaka değiştirmek istediğinizde ikametgahınızın bulunduğu şehrin konumuna göre plaka çıkıyor. Eskişehir ikametgahınız var ise 26XXXYYY gibi. Bu durumda 34 plaka almak istiyorsanız ikametgahınızı değiştirmeniz gerekir. Bildiğim kadarıyla plaka ayırma işlemleri de şehrinize göre ayarlanmakta.

 6. 37 plaka aracımı noterde satışını verirken aracıma 61 plaka ayırtıldığından bahisle satışın gerçekleşmeyeceğini söylediler. Trabzondan aracıma talip olan bir arkadaş trafik tescile gidip 61…..plakayı benim aracın şasesine işletmiş, benim haberim ve iznim olmadan. Şu anda aracı başkasına satamıyorum. Bu nasıl bir uygulamadır? Benim iznim olmadan benim aracımın üzerine plaka tahsis eden trafik tescil yasal bir işlem mi yapmış sizce? Belki benim aracım satılık değil, plaka tahsis ederken benim onayımı alması gerekmezmi? Pazartesiyi bekliyoruz, ayırtılan plakayı kaldırsınlar ve satış yapabilelim diye….

  • Sistem henüz tam olarak oturmadığından böyle hatalar olabiliyor hala maalesef. Aslında satıcının vermiş olduğu bir belge ile vs. plaka ayırtma olsa çok daha iyi bir uygulama olacak ve böyle mağduriyetler olmayacak.

 7. Selamlar. Benim size şöyle bir sorum olacak. Ben Bursa’dan bir araç alacağım. İstanbul’da ikamet ettiğim için plakayı değiştireceğim. Plaka değiştirme işlemini aracı alacağım ilde yani Bursa’da 34 plakaya çevirebilir miyim ?Yoksa aracı aldıktan sonra bu işlemi İstanbul’da mı yapmam lazım?

  • Selamlar, İkametgahınız İstanbul’da ise Bursa’dan alacağınız aracın plakasını değiştirmek istediğinizde noter direk 34XXXYYY şeklinde bir plaka verecektir size.

   • Kişi bu soruyu sormamış , ben bursada 34 plakayı şöförler odasından alabilirmiyim anlamında demiş,, evet alabilirsiniz yani bursada 34 plaka bastırabilirsiniz

 8. Hocam merhaba, Ankara da ikametgahim.mugladan araç alacağım.plaka değişimi istediğimizde hemen Muğla’da iken devir teslim işleminden sonra Ankara plakasını alıp yakabilir mıyım,yani plakayı teslim alış yerim Muğla mı Ankara mi olacak.tesekkir ederim

  • Merhabalar,
   Aracınızın plaka değişimini noterde talep ederseniz otomatik olarak araç sahibinin ikametgah iline ait plaka çıkıyor. Size verilecek belge ile en yakın trafik şubeden 06 kodlu plankanızı takabilirsiniz.

 9. Merhaba,
  3 Ocak 2020 günü bir 2. el araç aldım, Satıcı İstanbul-Beyoğlu’nda ben de İstanbul-Maltepe’de ikamet ediyorum. Noterde plaka değişikliği yapmak istediğimizi belirttik ancak görevli bize aynı şehir içinde artık plaka değişikliği yapılamadığını söyledi ama sözleşmeye “plaka değişikliği talep edilmedi” şeklinde yazılmış.
  Acaba mevzuat gerçekten değişti mi yoksa görevli hazırdaki belgeyi değiştirmeye mi üşendi merak ediyorum. Güncel mevzuata nereden ulaşabiliriz?

  • Merhaba, güncel mevzuatta hala noterde isteğe bağlı plaka değişimi yapılıyor(sistem otomatik plaka atıyor, siz seçemiyorsunuz)
   Muhtemelen sizin gittiğiniz noterin bilgisi yoktu bu işlemle alakalı.
   Yasal mevzuatı bulamadım ancak cuma günü araç alan arkadaşım sorunsuzca plaka değişimi yaptırmıştı.

   • Sistemden otomatik plaka almaya razıyız biz de görevlinin bizi bu hakkımızdan mahrum bırakmış olması üzdü bizi. Şu halde duruma itiraz edip değiştirme şansımız var mı acaba?

    • Sanmıyorum, doğrudan ses kaydı vs. alınmıyor olabilir noterlik bürosunda. Şuanlık tek yapabileceğiniz aracınızı yakın bir akrabanıza vs. satıp geri alırken plaka değişimi yaptırmak seçeğeneği gibi maalesef.

 10. Ankaradan araç alcam Ankara’da ikamet ediyorum ama plakayı değiştirmek istiyorum yine anlara plakası olabilir mümkün mü

  • Merhaba,ikametgahınız hangi ildeyse o il kodu ile başlayan plaka aracınıza tahsis edilecektir.

 11. Merhaba türk vatandaşıyım 2.el araba satın alacağım ilk adresim yurt dışı ikinci yazlık adresim türkiye istanbul arac satın alirken plakayi değişmek istiyorum problem yaşarmıyim yazlik adresim olan istanbuldaki adresim üzerime plaka alabilirmiyim?

  • Merhaba, bildiğim kadarı ile yazlık adresiniz olan İstanbul kodlu plakanızı alabilirsiniz. Ancak net bilgiyi herhangi bir noteri arayıp öğrenebilirsiniz.

 12. Selam İstanbul’dan geçen sene mevcut plakasıyla aracı aldım ve şimdi satış yapıcam fakat plaka mı yeni alacağım araca takmak istiyorum izmirde yaşıyorum ikametgah adresim ankara aracı izmir yada başka bir ile satış yapıcam nasıl bir yol izlemek gerekir lütfen yardım edin

  • Merhaba,
   Trafik şubeye aracınızı sattıktan sonra gidip plakanızı ayırtmanız gerekiyor. Aynı zamanda aracınızı alacak kişinin plaka değiştirmesi de şart.

 13. İkametgahı Ankara, İstanbul plakalı bir araç alacağım. Plaka değişikliği de isteyeceğim. Trafik sigortasını yaptırmadan yeni plakamı basarak verirler mi? Yok önce trafik sigortanın da yaptır mı derler.

  • Merhaba,
   Noterde tarafınıza sarı renkte bir plaka tahsis belgesi verilir. Bu belge ile aynı gün trafik şubeden plakalarınızı bastırabilirsiniz. Aracı aldıktan 2 hafta içerisinde trafik sigortanızı yaptırmanız gerekir. Plaka basımı için sigorta şartı yok.

 14. Merhaba. Ankara’da yasıyorum. İstanbul’dan sabah bir araç alacağım. Noterde plaka değişikliği isteyeceğim. Alacağım sarı plaka ile Ankara’ya gelip yeni plaka alabilir miyim?yoksa yeni Ankara plakasını İstanbul şoförler birliğinden almak zorunda miyim?

  • Merhaba,
   İstanbul’da aracınızı noterde devir alırken plaka değişimi istediğinizi söylerseniz sizden eski plakalarınız alınacak ve yeni plakanızın tahsisine dair belge verilecektir. Bu belge ile notere en yakın şoförler odasından plakanızı bastırabilirsiniz. Plakasız şekilde trafiğe çıkmak yasak olduğundan mutlaka plakalarınızı alıp o şekilde şehir dışına çıkmanızı öneririm.

 15. Merhaba, ben 2 sene önce Muğla dan araç almıştım plaka değişikliği yapmadım ikametgah ım İstanbul da şimdi 34 plaka değişikliği için notere başvuru yapabilir miyim.

  • Merhaba,
   Halihazırda plakası alınmış araç için maalesef isteğe bağlı plaka değişimi yapmanız mümkün değil. Aracınızın plakası çalınırsa ancak Emniyet tarafınıza yeni plaka tahsis ediyor veya aracınızı satıp tekrar üzerinize alırken plaka değişimi talep edebilirsiniz.

 16. Merhaba, Eski aracımı Bayiye takasa verip şoför araç alacağım fakat eski plakamı yeni aracıma aktarmak istiyorum. Bayi plaka değişimini kabul etti. Eski plakayı noter üzerinden doğrudan sıfır aracıma aktara bilir miyim. İlla Ki bayi plakayı boşa mı düşürmesi şart.

  • Merhaba,
   İlk olarak mevcut aracınızın satışını bayi almalı ve alırken plaka değişimi yaptırmalı. Sonrasında ise siz o plakayı yeni alacağınız araç için ayırtacaksınız. Bu şekilde eski plakanızı yeni araca taktırmanız mümkün. Süreç biraz karışık ilçe trafik şubeden de detaylı bilgi almanızı öneririm, bölgeye göre süreç değişkenlik gösterebiliyor bazen.

 17. Merhaba ikametim bursada, bursadan 16 plakalı araç alırken plakayı özel ayırttığım 16 plaka ile değiştirmek istiyorum bu mümkünmü yoksa ikamet bursa olduğu için değiştiremiyormuyum ?

  • Merhaba,
   Bursa kodlu plakayı ayırttıktan sonra il trafik şubeyi aramanızı öneririm. Şehirler arası işleyiş farklılıkları olduğu için en net bilgiyi trafik şube verebiliyor.

 18. Merhaba,

  Şu anda mevcut olan aracımın plakasını, aracın satışı sırasında vermeyip ayni plakayı alacağım araca taktırmak istiyorum. Plakayı yeni aracımıza direkt geçirebiliyor muyuz ya da yeni araç gelene kadar plakaya rezervasyon koyabiliyor muyuz? Teşekkürler.

  • Merhaba,
   Bu işlem için aracın alıcısı ile anlaşıp plaka değişimi yapacağını garanti etmeniz gerekiyor. Sonrasında emniyete yeni alacağınız aracın mevcut plaka bilgilerini vererek plakanızı kısa süre 24-36 saat ayırtıyorsunuz. Sonrasında siz aracı satınca plaka boşa düşüyor ve yeni aracınızı alırken eski plakanızı alıyorsunuz.(En kesin bilgi için İl Trafik Müdürlüğünü aramalısınız bazı bölgelerde işleyiş farklı olabiliyor.)

 19. Merhaba yeni araç satın aldım. 2. el araç kredisi kullandığım için banka plaka değişikliğine izin vermedi. Araba banka tarafından rehin altında olduğu için satışta yapamıyorum. Plaka değişikliği yapabilir miyim? izlemem gereken bir yol var mı? Teşekkürler

  • Merhaba,
   Halihazırda sahibi olduğunuz aracın satışını yapıp tekrar üstünüze alırken plaka değişimi talep etmeden plaka değiştirmek mümkün değil maalesef. Ancak aracınızın plakaları çalınırsa vs. emniyet tarafından size yeni plaka tahsis ediliyor. Diğer senaryoda mutlaka satış yapmanız şart. Aracın kredisi bittikten sonra bir yakınınıza satıp aynı gün aracı alarak plaka değişimi yapabilirsiniz.

 20. Merhaba
  Konyadan araç alacağım plaka değişikliğinde örneğin size 10 plaka seçeneği sunulup onlardanmi seçiyoruz yoksa tek plakayı direkmi atıyorlar

  • Merhaba, öncesinde Emniyet’ten plaka ayırttırmazsanız satın alım sırasında size otomatik plaka ataması yapıyor noter ikametgah ilinize göre.
   Örneğin Ankara ikametgahınız var, 06 XXX YYY şeklinde bir plaka atayacaktır sistem kendiliğinden.

 21. Merhaba istanbulda ikamet ediyorum ve yine istanbuldan ikinci el 61 plaka Araç satın aldım.Aracımı satarken plakamı vermek istemiyorum.Bunun için ne yapmam gerekir?

  • Merhaba,
   Trafik şubeye giderek aracınızı satmadan önce plakanızı kendinize ayırtmanız gerekiyor ve alıcının mutlaka plaka değişimi yapması gerekiyor. Bu durum ile ilgili ayırma süreci şehirden şehre değişiyor. Trafik şubeyi arayarak şehriniz/ilçeniz için süreci öğrenebilirsiniz.

 22. Merhaba ben ikinci el araç alacağım pilaka 34
  İkametgah 38 araç almadan emniyet bildirelim özel pilakayi seçme hakkı varmı teşekkürler yoksa

  • Merhaba,
   Araç alırken noterde plaka değişimi yapmak isterseniz otomatik olarak ikametgah adresinize uygun bir plaka atanır. Ancak özel plaka almak istiyorsanız öncesinde Emniyet’e gidip plaka ayırtmanız gerekecektir.

 23. merhaba plaka değişimi için notere arkadaşımla gittik. 79 plakayı 34 lü bir plakayla değiştirmek istedi arkadaşım güvendiği adamda bendim. araçı bana satış yaptı bende notere plaka değişimi yapılmasını istedim. plaka değişti. ama ben daha gidip plakaları alıp araca takmadan aynı anda bi daha arkadaşa satış yaptılar. arkadaşta mühürlü app plaka taktırdı. bu durumda benim için sorun olurmu

  • Merhaba,
   Sizin açınızdan bir sorun olmaz. Bazı durumlarda app plaka polis çevirmelerinde mevzuata uygun değilse cezai işlem uygulanabiliyor. Araç sahibi siz olmadığınız için artık bir problem olmayacaktır.

 24. Aziz Bey merhaba. Detaylı açıklamalarınız için teşekkür ederim. Ben motorsikletimi satıp, plakayı ise başka bir arkadaşımın arabasına devretmek istiyorum.
  Sorularım
  1)Motorsiklet plakasının arabaya devrinde sıkıntı olur mu?
  2)Satış sırasında boşa çıkan plakayı, üstüme almak için Trafik Şube’ye gidene kadar, plaka başkası tarafından alınır mı?
  3)Üstüme aldığım plakanın arkadaşıma devri için nasıl bir süreçten geçmem gerekiyor.

  Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba,
   Konu ile ilgili her trafik şubenin işleyişi farklı olabileceğinden satış öncesi trafik şubeyi arayarak bilgi almanızı öneririm.

 25. Slm benim araç arkadaşın adında satış yapmak için noter gittik plaka hoşuma gitmedi tekrar nezaman gitsem farklı plaka alabilirim

  • Merhaba,
   Noterde plaka değişimi sırayla yapılıyor ve siz seçemiyorsunuz. Günlük şehrinizdeki satışları takip ederseniz beğendiğiniz sıra geldiğinde alım yapabilirsiniz.

 26. Merhaba,
  2. El araç alacağım. Plakası başka bir ile ait ve haliyle plakısı değişecek. Plakaların harfli olan kısmı ilçeden ilçeye değişiyor. Bana verilecek plaka ikametgahımın bulunduğu ilçeye göremi yoksa ile göremi verilecek. Bu konuda bilgi verirmisiniz.

  • Merhaba,
   Plakanız ikametgahınızın bulunduğu ile göre verilecek. Örneğin ikametgahınız Eskişehir’de ve İstanbul Sultanbeyli’den bir araç aldınız. Plaka değişimi talep etmeniz durumunda 26XXXYYY şeklinde bir plakanız çıkacaktır.

 27. İkinci el araç satın aldım. Araç 60 plaka. Noterde plaka değişimini belirtmedik. İkematim ankara ve ankarada yaşıyorum. Plakamı nasıl değiştirebilirim.

  • Merhaba,
   Aracı bir yakınınıza satıp aynı gün tekrar üzerinize alarak(alırken plaka değişimi yaparak) plakanızı ikamet ilinizde alabilirsiniz.
   Aksi halde plakanın çalınması haricinde isteğe bağlı değişim yapılamamakta.

 28. İkametgahım kayseri, Ankara plakalı aracım var. Satıştan sonra plakam boşa çıkınca yeni aracıma aynı plakayı takmak için ne yapabilirim? İkametgahı ankaraya almaktan başka yol var mı?

  • Merhaba,
   Mevcut aracınızı sattıktan sonra Emniyet’e giderek eski plakanızı rezerve etmeniz gerekiyor adınıza. Bunun için de şehirden şehre değişen bir fiyatlandırma mevcut. Ancak plaka Ankara olduğu için Ankara Trafik Şube’yi arayarak bilgi almanız gerekli. İkametgah taşımaksızın plakayı üzerinize devralabilirsiniz. Bununla ilgili bazı trafik şubelerin çalışma sistemleri farklı olabiliyor.

 29. Merhaba istanbulda ikamet ediyorum.Aracım 61 plaka ama özel bir plaka değil aldığımda böyle almıştım.Sattığım zaman plakamı vermek istemiyorum zaten arkadaşıma satacağım kendiside kabul ediyor.İstabulda ikamet ettiğim için nasıl bir yol izlemem gerekir.Aracı sattığımda aynı gün yeni araç alıp 61 plakamı taktırmak istiyorum.Birkaç günde olsa bekleme olmayacak yani .

  • Merhaba,
   Araçtaki plakayı vermemek istiyorsanız trafik şubeye giderek aracınızı sattıktan sonra plakayı ayırtmanız gerekiyor. Sonrasında ise plaka birkaç gün içerisinde boşa düşüyor ve noterde yeni alacağınız araca tahsis edebiliyorsunuz.
   Bununla ilgili ücretler ve prosedür şehirden şehre değişebiliyor. Aracı satmadan önce bir trafik şubeden güncel durumu ve ücreti sormanızı öneririm.

 30. Merhaba Isparta da ikamet ediyorum Muğla’dan araç almaya gideceğim ve plaka ayırtmak istiyorum bunun için Isparta trafik şubeye mi gitmem gerekiyor yoksa Muğla’dan da yapılabiliyor mu

  • Merhaba,
   Bunun için gideceğiniz ildeki trafik şubeye ulaşmanızı öneririm. Şubelere göre işleyiş farklılık gösterebiliyor.

 31. Sattigim aracın plakası hala benim üzerime (e devlette) gözüküyor bu plakayı yeni aracıma alabilmem için ne yapmam gerek noter satışımız var sadece plaka benim üzerime

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here