2018 Volkswagen Polo GTI Tanıtıldı

Volkswagen’in B segmentinde ürettiği modeli Polo, önümüzdeki yıl için yenileniyor. Birkaç gün önce standart versiyonun haberini yaptığımız otomobil için GTI versiyondan da ayrıntılar gelmeye başladı.

Yenilenen yüzü ile Polo GTI, önceki nesilde 1.4’den 1.8 litreye artırılan motor hacmi artık 2.0 litre olarak satışa sunulacak. Turbo desteği ile çalışan motor 197 hp güç üretebiliyor. Bu hali ile Golf GTI üzerindeki motorun Polo için uyarlandığını söylememiz mümkün. Önceki modelden 8 hp daha fazla güç üretebilen sportif model yine 6 ileri manuel veya 7 ileri çift kavramalı DSG yarı otomatik şanzıman ile satışa çıkacak.

Henüz performans detayları paylaşılmayan modelin bir önceki jenerasyondan daha hızlı olması yani 6.7 saniyeden kısa sürede 0-100 km hızlanmasını yapması ve 237 km’den fazla hıza ulaşması bekleniyor. Ford Fiesta ST ile segment rakibi olan Polo GTI, Fiesta’nın 1.5 litrelik 3 silindirli motorundan kağıt üzerinde üstün durumda. Yenilenen sportif model ile birlikte özelleştirilebilen süspansiyon sistemi de opsiyonel olarak sunulacak.

İç kısma geldiğimizde yenilenen modelin çok daha lüks bir otomobil havasına büründüğünü anlamak çok sürmüyor. Karbon kaplama detaylar otomobilin sportif havasını tamamlıyor. Koltuk döşemeleri alışageldiğimiz üzere önceki Polo GTI modelleri ile aynı.

Standart Polo ile yeni gelen donanımların tamamı Polo GTI ile standart olarak geliyor. Yüksek çözünürlüklü multimedya ekranı, dijital yol göstergeleri, elektronik klima mevcut.

Otomobilin dış kısmında ise sportif 17″ jantlar, ikili egzoz çıkışı, led stop lambaları ve kırmızı fren kaliperleri bulunuyor. Polo GTI, yenilenen tasarımı ile standart versiyon ile beraber satışa çıkacak. Ülkemizde 2.0 litre motor hacminden dolayı fiyatının 200 bin lira dolaylarında olması bekleniyor.

Güncelleme: Otomobil 2019 yılı Mart itibari ile maalesef Türkiye’de satışta değil. Ancak bayiden özel sipariş ile getirtilebilmekte. Ancak fiyatı kur ve ötv yeniliği sebebi ile 300 binleri aşmış durumda.

İlginizi Çekebilir  Volkswagen Golf Yenileniyor

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here