Geçmişten Günümüze: Toyota Tarihi

Dünya çapında Japon otomobil üretimi ve geliştirmesinde öncü olarak tanınan Toyota, 2012 yılı itibarıyla dünyanın en büyük 13. şirketi ve otomobil üreticisi konumundadır. 2012 yılında 200 milyonuncu aracıyla üretimde kilometre taşına ulaşan Toyota, yılda 10 milyondan fazla araç üretmeye devam ediyor. Toyota Motor Company, hibrit ve elektrikli otomobillerde satış lideridir. Toyota ve sübvansiyonu Lexus’un hibrit binek otomobillerinin satışları 2017 itibariyle 10 milyon adedi aştı. Prius, dünya çapında 6 milyonun üzerinde satışla en çok satan hibrit otomobildir. Toyota Motor Company, benzer marka ve modelleri farklı markalar altında satarak en büyük rakiplerinin izinden gitti. Toyota, 2017 itibariyle Toyota, Hino, Lexus, Daihatsu ve Ranz adı altında otomobillerini de markalamakta ve parçalarını üretmektedir.

subaru brz

Toyota Ne Zaman Kuruldu?

1937 yılında Kiichiro Toyoda tarafından kurulan şirket, Toyota Endüstri’sinin bir bölümü olarak otomobil tasarlamayı ve üretmeyi amaçlıyordu. Toyota, “ana” şirketinin hala küçük bir departmanı iken, 1936’da Type A motorunu ve Toyota AA otomobilini yarattı. İlk modeller, genellikle Amerikan menşeli parçalar kullanan Dodge Power Wagon ve Chevrolet’e büyük ölçüde benziyordu. 2. Dünya Savaşı sırasında Toyota, Japon İmparatorluk ordusu için kamyon üretimine büyük yatırımlar yaptı. Japonya’nın savaştaki yenilgisinin ardından ülke ekonomik sıkıntıya girdi.

Toyota Hangi Ülkenin Markası

Otomobile olan ilgiye rağmen, şirket Kore Savaşı’nın patlak vermesinden önce iflasın eşiğindeydi ve ancak ABD ordusundan gelen yüksek araç siparişi sayesinde tekrar ayağa kalkmayı başardı. 1950’lerin başında Toyota, ilk Japon yapımı araçları Amerika’ya gönderdi; Land Cruiser ve El Salvador. Devam eden gelişme ve büyümenin ardından Toyota Crown, Amerika Birleşik Devletleri’ne ihraç edilen ilk Japon otomobili oldu. 1960’lar geçtikçe ve Amerikan otomobil üreticileri, otomobillerini üretmeleri nedeniyle yavaşlayan satışlar ve büyük masraflarla karşı karşıya kaldıkça, Toyota markası ve uygun fiyatlı modelleri, Amerikan otomobil sürücüsünün taleplerini karşıladı. 1980’lerde Toyota en büyük ikinci otomobil üreticisi oldu.

İlginizi Çekebilir  Peugeot Partner Yeni Tasarımına Kavuştu

Toyota Corolla İlk Ne Zaman Üretildi

1966’da ilk kez piyasaya çıktığında, dünyanın en çok satan otomobillerinden biri olması çok uzun sürmedi, bu unvanı 30 yıldan fazla bir süre elinde tuttu. 2016 itibariyle, görünürde bir yavaşlama belirtisi olmadan dünya çapında 45 milyondan fazla Corolla satıldı.

Toyota Bir Başarı Hikayesidir

Toyota’nın küresel satışları, markaları önde gelen pazarlarında ve dünya çapında tekliflerini çeşitlendirmeye devam ederken güçlü kaldı. 2012 yılında Toyota’nın üretimi yılda 9 milyon adede yakındı ve şirket 225 milyar dolar civarında gelir elde edtmeyi başardı. Toyota, uzun yıllar otomobil markaları arasında ikinci sırayı aldıktan sonra, 2013 yılında General Motors’u geçerek küresel satışlarda 1 numara oldu. Böylelikle Toyota Motor ve alt markaları, uzun yıllar sürecek muazzam bir miras bıraktı.

Yazı Özeti

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here